ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
UmuttBEY
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
85
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Şubat 2020 13:36
Son Ziyaret:
2 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
125 [0.42 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
47 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Umut Can Gölbaşı
Doğum Tarihi:
18 Ocak 2000
Yaş:
20
İl:
Izmir
Meslek:
Makine mühendisliği öğrencisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

UMUT CAN GÖLBAŞI

SON 10 MESAJI

Şelale Filtre Akvaryuma Oksijen Sağlar Mı?
[QUOTE=boreas54]

Yüzey dalgalansın yeterli . Sudaki baloncuklardan hiç bir canlı oksijen almıyor. Oluşan balonlar suyun yüzey gerilimini kırınca oksijen sağlanıyor. Baloncuk işin görsel kısmı diyebiliriz. Ben dalga motoru ile oksijen sağlıyorum mesela [;)][/QUOTE]
Teşekkür ederim aklıma takılmıştı. İnsan baloncuk görmediği zaman garipsiyor. [:D]
Şelale Filtre Akvaryuma Oksijen Sağlar Mı?
Arkadaşlar bir benim fikrimce şelale filtre suyun yüzeyini dalgalandırıyor ancak suyun içine baloncuk girmiyor. Akvaryumumda 8 adet rasbora var ve 110 litre (alt kısıma da fotoğraflarını ekliyorum). Işık söndüğü zaman hem bitkiler hem de balıklar sudaki oksijeni kullanıyor. Acaba sorun olur mu ? Şelale fitre akvaryuma yeterli seviyede oksijen kazandırır mı ? Canlı yüküm biraz arttığında sorun çıkar mı ? Sizce hava motoru eklemeli miyim ?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220834/301120200128551.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220834/301120200128571.jpg[/IMG]
Eheim Liberty 200 Şelale Filtre Malzeme Seçimi
Bende eheim liberty 130 kullanıyorum gayet kaliteli ancak el kitabında da yazdığı gibi içindeki malzemelerin ömürleri var. Aktif karbon 2 hafta, mavi ve yeşil biyolojik filtrelerin ise 3-4 ay kadar sanırım.
Filtrenin içindeki malzemeleri değiştiren birkaç kişi gördüm ve inceledim. En mantıklı olanın büyük pislikleri süzmesi için ortaya büyük gözenekli biyolojik sünger sağ ve sol girişlerin başına ince pislikleri süzmesi için elyaf(hızlı pisleniyor ancak çok ucuz ve kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz) en sona ise bir filenin içine koyulmuş seachem matrix yada eheim substrat pro olduğuna kanaat getirdim ve öyle kullanıyorum.

Aşağıya bıraktığım linkteki ise benim projem belki yardımcı olur. Yaklaşık 5-6 aydır kullanıyorum ve memnunum [:D](birkaç revizyon yaptım bu konunun üzerine ancak ana fikir aynı).

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ehenim_liberty_modifiye_k956378.asp[/URL]
Power Led Driver
1watt lık 24 adet power lediniz var ise; bu ledler 2,85 V da 0,35 A akım çekiyorlar. 2,85 x 24 =68,4 V yapar. Elinizdeki driver 57 ile 83 V arası verebiliyor. [B]Yani uygundur ancak bütün ledleri seri bağlamanız gerekmektedir.[/B]
[QUOTE=ERCÜMENT ÖZBAŞ]Hayır,çıkış 57 watt yazıyor cihazda.Patlatırsınız ledleri.[/QUOTE]
Sanırım yanlış görmüşsünüz 57 watt değil 57 volt yazıyor.
Akvaryumda Alüminyum Kullanımı
[QUOTE=Cengizhan06]Sıcaklığı nasıl sabitliyorsunuz.Aydınlatmanın içerisinden geçen su dediğiniz gibi 30 dereceye kadar çıkıyorsa aydınlatma kapandığında su soğuyacaktır.Balıksızmı akvaryumunuz.Zararı konusuna gelince suya yüksek miktarda metal salınımı yapabilir.[/QUOTE]

İki adate termometre var birisi akvaryum suyunun sıcaklığını diğeri armatür sıcaklığını ölçüyor akvaryum sıcaklığı ile armatür arası sıcaklık farkı 4 derece olduğu zaman minik bir dalgıç pompa ile sıcak suyu akvaryuma aktarıp akvaryumdan su çekiyorum. Çıkan 1 litre sıcak su filtrenin önüne dökülüyor ve hemen akvaryuma karışıyor. Akvaryum 100 litre o yüzden sorun olmuyor.
Sanırım ya sistemin bu özelliğini kapatacağım yada içine cam döşeyeceğim. Yorumunuz için teşekkürler. [:)]
Akvaryumda Alüminyum Kullanımı
Arkadaşlar uzun süre önce yaptığım bir projede aydınlatma armatürümün içinden su geçiriyordum. Hem armatür sıcaklığı çok stabil kalıyor hem de akvaryum ısınıyordu (27 derecede giren 1 litre su 5-6 dk sonra +30 derece olarak çıkıyor) . Sisteme enerji veren güç kaynağı bozulduğu için 2 aydır içinde su kalmıştı. Bu gün bakmak için içini açtım. İç tarafı normale göre daha siyahtı. Acaba akvaryuma salınım mı yapmış yoksa içinde uzun süre kalan sudan dolayı mı ?

[K][B]Akvaryum suyunun armatür (alüminyum) ile sürekli temas etmesi soruna yol açar mı ?[/B][/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220834/271120202137281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220834/271120202137261.jpg[/IMG]

Dipnot=şu zamana kadar sorun yaşamadım ancak bu yanlış yapmadığım anlamına gelmez.[EDIT]UmuttBEY,2020-11-27 21:40:27[/EDIT]
Harlequin Rasbora İçin Yem Önerisi
[QUOTE=OnurYollarda]Rasbora'lar su piresi yer mi?[/QUOTE]

Deneyimleyemedim daha ancak artemia ya bayılıyorlar onun dışında gerçekten çok oburlar suda yüzen her şeyi ağızlarına alıp çiğniyorlar( hava baloncuklarına bile saldırıyorlar). Yeter ki ağızlarına sığsın. Çok küçük ağızları var minik su pirelerini afiyetle yiyeceğini düşünüyorum.
20 Litre Beta Akvaryumuna Aksesuar Önerisi ?
[K][B]Betalar sıcak ve durgun suları severler.[/B][/K] Bunun için acilen bir ısıtıcıya ihtiyacınız var. Isıtıcınızı arka cama yerleştirip filtreden çıkan suyu da arka cama vurdurursanız hem bütün akvaryum eşit sıcaklıkta olacaktır hem de akıntıyı azaltıp minik dostunuz için daha yüzülesi bir akvaryum sağlamış olacaksınız.

[K][B]Beta balıkları yumuşak ve asidik suya bayılırlar.[/B][/K] Taş olarak ne kullandığınızı bilmiyorum ancak çoğunlukla taşlar suyu sertleştiriyor. Taşları çıkartıp yerine mangrow kökü veya spider wood koyarsanız minik dostunuz çok daha fazla sevinecektir. Bu kökler suyu hem yumuşatıyor hem de asitlik oranını arttırıyor. Ancak önceden uyarmalıyım ki kökler suya sarımtırak bir renk verir. Bu rengi sevenler de var sevmeyenler de. Araştırmak isterseniz "black water akvaryum" ismi ile araştırabilirsiniz. Bu sarımtırak rengi istemezseniz kökü koymadan önce bir saat kadar suda kaynattığınızda akvaryum suyunuzu sarartmayacaktır.

[K][B]Beta balıkları ne kadar etçil olsalar da etrafında yeşillik olmasına bayılır.[/B][/K] Bu nedenle akvaryumunuza aldığınız minik bitki türelerini suya ekleyerek onun için bitki labirentleri oluşturabilir ve daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. En çok sevdiği türeler arasında su üstü bitkileri yer alır. Yuva yaparken yaptıkları baloncukları su üstü bitkilerinin olduğu kısımlara yapar, su üstü bitkilerinin uzun kökleri arasında gezmeye bayılır ve su üstü bitkileri ona loş ve ışıktan arınmış güvenli bir alan sunar. Benim fikrimce ne bitkisi eklerseniz ekleyin ancak su üstü bitkilerini beta akvaryumunuzdan eksik etmeyin. [:)]

[QUOTE=yemrekyunus]

Hocam cüce vatoz da olmuyor maalesef. Bizzat acı tecrübeyle sabit... Ancak elma yada yarasakulak salyangoz olur onlarda sorun yaşayanı pek görmedim.[/QUOTE]

Kaç litrede denediniz ben de karma bir beta akvaryumu kurmak istiyorum. Ancak çekiniyorum.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Aşırı derecede yardımı dokundu. Aklımda kalan çok basit birkaç soru vardı onları sormak istiyorum.
63*43*40(y) olan low-tech akvaryumumda 14 adet 1 watt powerled kullanmak istiyorum. Aklımda birkaç soru oluştu.

İlk ve son led akvaryum köşelerinden ne kadar uzaklıkta olmalı ? Ledleri en uca koymanın mantıksız olacağını düşünüyorum. Ancak ne kadar içeriye koymam gerektiğine karar veremedim.

35 ila 28 cm su yüksekliği (taban malzemesi ile su seviyesi arası uzaklık) bulunan bir akvaryumda ledler suyun ne kadar üstüne konumlandırılmalıdır ? (lens kullanmayı düşünmüyorum)

Işığın bütün akvaryuma homojen ve oda içerisine yansımamış bir şekilde dağılmasını sağlamak için kurulum önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden çok sağ olun. [:3]
Power Led Pcb Baglantısı
1)Ledlerin doğru bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Genelde ledlerin"-" ayaklarının üzerinde bir işaret oluyor(bazen nokta "." bazen eksi "-" işareti gibi).
2)Ledlerin ayaklarını güzel lehimlediğinizden emin olun.(ledler seri bağlı olduğu için 1 tanesinde bile hata varsa devre tamamlanmaz)
3)Driver seçiminizin sabit voltaj değil sabit akım olduğundan emin olun.(fotoğraflar net değil ancak doğru gibi duruyor)
4)Driverdan çıkan siyah ucu "-" ye, kırmızı ucu ise "+" ya bağladığınızdan emin olun.
5) Elinizde multimetre varsa kablolara ve pcb ye süreklilik testi yapın.
6)Driverın çalışıp çalışmadığından emin olun.

Aklıma şu anda bunlar geliyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.