ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Adnan53
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
162
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Ekim 2018 19:35
Son Ziyaret:
40 dakika önce
Toplam Mesaj:
179 [0.46 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
94 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Adnan irken
Doğum Tarihi:
24 Kasım 1980
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
Oto kiralama
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Adnan

SON 10 MESAJI

Acil- Balık Derisinde Kopmalar Ve Pis Koku
[QUOTE=Fatih1903]

Teşekkür ederim.

Maalesef balık öldü.[:(]

Sormak istediğim bir kaç soru daha var.Kumları çıkartıp yıkamama gerek var mı ?

Fotodaki taşların arasında çok miktar dış ve yem artığı vardı.Neredeyse 2 avuç dolusu çıktı.Taşları da çıkartmam gerekir mi?

Dış filitrede malzemeleri yıkadım.Karbon çok eskimiş.Yeni karbon koysam olur mu?[/QUOTE] Üzücü bir durum, birde emanet bırakılmış ama sizin bir suçunuz yok. Yeniden kurulum için akvaryum sahibini beklemeyecekseniz eğer, herşeyi güzelce yıkayın. Kayaları yerleştirirken yığın yapmayın, yine tek oscar beslenecekse mağara (saklanma alanı) gerekli değil. Kumun bir kısmını tabana serdikten sonra kayaları gelişi güzel serpiştirin, sonrasında kalan kumu hafif eğimler vererek ekleyin. Oscar çok fazla artık bırakır, taban temizlenmesi kolay bir düzende olsun.
Acil- Balık Derisinde Kopmalar Ve Pis Koku
[QUOTE=Fatih1903]Fotoğraf: [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217830/161120191505081.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217830/161120191505401.jpg[/IMG]

Hastalık Belirtileri: Balığın derisinde kopmalar
Akvaryum Kapasitesi (litre): 200
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 1 astronot balığı
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):
Filitrasyon: Lifetech 389 dış filitre,Sobo 4 katmanlı iç filitre,2 adet hava taşı,1 adet seramikli pipo filitre.
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Kullanmadım
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):

Merhaba arkadaşlar;

Üst kattaki komşumuz anahtarı bize bıraktı.Balığımıza bakarsınız dediler.2 ay boyunca akvaryuma biz bakacaktık ama akvaryum suyu 2 günde korku filmlerindeki göle benzedi.

Akvaryum içi fotoda gördüğünüz gibi oldu.Berrak bir su vardı ama Cuma günü 6 saat kadar elektrik kesintisi oldu.Bu sabah su bu hale gelmişti.

Balığın derisinde açılmalar olmuş.Beyaz etleri çıkmış ortaya.Kanalizasyon gibi bir koku var akvaryumda.

Benim yapmam gerekenleri yazarsanız sevinirim.(Balığı kova koydum.İçinede hava taşı bağladım.

Bana yardım edecek çevremde kimse yok.Benim yapabileceğim kolay ve doğru yolu yazmanızı rica ederim.

[/QUOTE] Dış filtreyi kontrol ettiniz mi? Çalışıyorsa; kesintide içindeki kültür ölüp, elektrik gelince tümünü akvaryuma kusmuş olabilir. Dinlenmiş su varsa günlük su değişimine başlayın. Dış filtreyi kontrol edin, aynı koku orda varsa yine dinlenmiş suyla içindeki medyaları temizleyip öyle çalıştırın. Balık üstündeki yaralar için anlayan arkadaşlar ilaç önerecektir.
Beta Beyaz Benek Sorunu
[QUOTE=loveangel]Teşekkür ederim ilginiz ve cevaplarınız için. Isıtıcı bugün alacağım 2 haftadır bizde balık ve tek başına. Yemesinde bir sıkıntı gözlemlemedim hareketleride deli gibi yüzüp sonra bir köşeye siniyor sanki üstündekilerden kurtulmak istiyormuş gibi gözüküyor. Dün az bir miktar olsada su değişimi yaptım ilacı damlatmıştım yazdığı gibi ama fazla oldu sanırım oksijensiz kalmaması için az miktar değişim uyguladım. İlk işim termometre alıp sıcaklığını ayarlamak olacak umarım ileri günlerde iyileşir.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218320/161120191023481.jpg[/IMG][/QUOTE] Hastalık son evreye geçtiğinde yemek yememeye başlıyor. Üzerindekiler parazit olduğu için rahatsız olması normal, kaşıntı hissi duyup üzerindekileri atmaya çalışıyor. Üzerindeki benekler kaybolsa bile bir hafta daha tedaviye devam edin. Sonrasında ısıyı kademeli olarak 25~26 dereceye indirip, kısmi su değişimleriyle akvaryumdan ilacı uzaklaştırırsınız. İmkanınız olduğunda akvaryumu minimum 20 ~30 litreye çıkartıp filtre edinin (pipo yada şelale aparatlı mini iç filtre). Akvaryum bitkili olursa balığınız daha huzurlu olacaktır,düşük destekli bitkilerle dekoru zenginleştirirsiniz.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210142/161120191343321.jpg[/IMG]
Beta Beyaz Benek Sorunu
[QUOTE=loveangel]Merhaba fotoğraflarda da görüldüğü gibi betamızda beyaz benekler var ısıtıcımız ve filtremiz yok 10litrelik akvaryumumuz. Fotoğrafa eklediğim ürünü vermişti aldığımız yer bu hastalık için 10 damla damlatın yazıyor prospektüsünde 7 damla damlattık başka ne yapabiliriz bu akşamı nasıl anlayabiliriz yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218320/151120192358221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218320/161120190011421.jpg[/IMG][/QUOTE] Geçmiş olsun... İlk önce mutlaka ısıtıcı edinin, 25 watt uygun olacaktır. Isıtıcı olmadan bu hastalıktan kurtulamazsınız. Akvaryuma civalı dediğimiz termometrelerden takın ve gözünüz sürekli sıcaklıkta olsun. Beta için 30 derece fazla olabilir, kademeli olarak 28 ' e çıkarın. Dikkat edeceğiniz başka bir konu ; beyaz benek için çeşitli yazılarda tuz önerilmiş ama labirentlilerde kullanmamanız iyi olur. Sıcaklığı 28 derecede sabitleyip 3 gün bekleyin. Akvaryum ışık almasın, sadece yemlemede açın ışığı. Balığın üstündeki kistlerin dökülmesi lazım, kist balıkteyken ilacın hiç bir faydası yok. 3. Gün üç litrelik su değişimiyle birlikte ilaca başlayın,ilacı önerilen miktarda kullanın. Sonrasında hergün 2 veya 3 litre su değişimiyle birlikte eksilen miktar kadar ilaç uygulayın. Balıkta hastalık ilerlemiş ve tankta tek galiba, o yüzden akvaryumda uygulayın tedaviyi. Balığı başka yere taşıyıp stres yaptırmayın. Su değişimlerinde ; akvaryumdaki suyu dipten çekin mutlaka ve ekleyeceğiniz su dinlenmiş, akvaryumdaki suyla eşit ısıda olsun. Tedavi sırasında az ve kaliteli yemleme yapın, yemine sarımsak suyu damlatın.
Jobon Balığı
Yemden önce acil dekorlara müdahale edin lütfen. O kedi benzeri pembemsi şeyin dişleridemi var, Cine5 şifre çözücülerden yaşı yeten varsa bi baksın. Sanki şişe açacağına benziyor, eğer öyleyse vay o balıklara.
Çöpçüler
[QUOTE=Byza]Merhabalar bir sorum olacaktı.İki tane çöpü ve bir tanede beta besliyorum.Herzamanki gibi sularını değiştirdim,koyduğum kabdan akvaryuma aldım.Betam gayet normal ama çöpçüler ters döndü ölü gibi hareketsizlerdi öldü sandım kaba tekrar aldım.Düzelttim nefes alıyorlar ama hareketsizler.Sularını herzamanki gibi ayarladım sıcak yada soğuk değildi aceba neden böyle oldu? Bilgi verirmisiniz :([/QUOTE] Ayrı bir kaba aldığınıza göre komple su değişimimi yaptınız. Ağır bir hastalık yada kimyasal bir kirlenme olmadığı sürece akvaryumda komple su değişimi yapılması doğru olmaz. Balıklar şu an stres halinde olabilirler, müdahale etmeden başka bir semptom varmı gözleyin.
Tarçının Afrodizyak Etkisi
[QUOTE=Carl]
Kaynatıp koyarsak etkisi geçmiyor mu ama sonuçta o suyu süzünce sadece ağaç kalıyor geriye.[/QUOTE] Bende merak ediyorum. 4 tane 6~8 cm. arası kabuk var akvaryumda (hepsini biranda atmadım). İlk 2 taneyi 4~5 defa su değiştirip kaynattım, 3.de 2 defa, 4.yü 1 defa. Cesaret edemiyorum yoksa bir tanede hiç kaynatmadan deneyeceğim. Kaynatmadan kullanan varmı acaba yada kaynatmak etkiyi tamamen yokediyor mu?
Tarçının Afrodizyak Etkisi
[QUOTE=Carl]
Anladım çok teşekkürler. Karidesler ve elma salyangozları için öyle bir şey demişler ki yani 1 aydır elma salyangozum var 4 adet ve üreme boyundalar akvaryumun suyunu tamamen doldurmuyorum 5-6cm kadar boşluk var yinede dizmediler yumurtayı [/QUOTE] Ben koymadan baya araştırdım. Özellikle karides tanklarında kullanmışlar. Afrodizyak etkisinden ziyade mantara karşı faydası olduğunu söyledikleri için koydum. Şöyle bir gerçekte var ; kabuk tarçını kullanmadan önce fazlaca kaynatıyoruz, o yüzden etki göstermiyor olabilir. Tarçın kullananlar toz halini öz hazırlayarak kullanıyor, belki afrodizyak etkisini bu yüzden görememişimdir.

[QUOTE=Carl]
Anladım çok teşekkürler. Karidesler ve elma salyangozları için öyle bir şey demişler ki yani 1 aydır elma salyangozum var 4 adet ve üreme boyundalar akvaryumun suyunu tamamen doldurmuyorum 5-6cm kadar boşluk var yinede dizmediler yumurtayı [/QUOTE] Ben koymadan baya araştırdım. Özellikle karides tanklarında kullanmışlar. Afrodizyak etkisinden ziyade mantara karşı faydası olduğunu söyledikleri için koydum. Şöyle bir gerçekte var ; kabuk tarçını kullanmadan önce fazlaca kaynatıyoruz, oa yüzden etki göstermiyor olabilir. Tarçın kullananlar toz halini öz hazırlayarak kullanıyor, belki afrodizyak etkisini bu yüzden görememişimdir.
Tarçının Afrodizyak Etkisi
[QUOTE=Carl]Corydoras türleri için kullanan oldu mu ? Kabuk tarçını atsak iş yapıyor mu ? Kabuk bütün tarçını kiraz karides ve elma karidesleri akvaryumuna eklemek istiyorum.[/QUOTE][QUOTE=Carl]Corydoras türleri için kullanan oldu mu ? Kabuk tarçını atsak iş yapıyor mu ? Kabuk bütün tarçını kiraz karides ve elma karidesleri akvaryumuna eklemek istiyorum.[/QUOTE] Yararı konusunda kesin birşey söyleyemem, daha doğrusu ben görmedim. Yaklaşık dört aydır benim akvaryumda var kabuk tarçın. Şu ana kadar çöpçülere yada diğer balıklara zararlı bir etkisi olmadı. Vatozlar ilk atıldığında bayağı vakit geçiriyorlar üzerlerinde, sonrasında fazla ilgileri kalmıyor.
Çoklu Filtre Kullanımı
[QUOTE=Spawn916]İlginize teşekkur ederim. Yazdığınız şekilde ters sekilde konumlandıracagım. Su toplama hortumlarının ikisini de en dibe yakın mı konumlandırmalıyım yoksa sifon boyunun önemi bulunmuyor mu[/QUOTE]Balıkların akıntı seviyorlar mı? 3000lt./s kafa motoru suyu çok fazla çevirecektir. Tetra tek başına kağıt üstünde yeterli gibi. Dış filtre çekiş dibe doğru olursa daha sağlıklı çalışacaktır, kafa motorunu biraz üste konumlandırabilirsin. Sonrasında akıntı ve temizlik durumuna göre ayarlama yapman daha iyi.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 401 Online Kullanıcı, 218 Üye

Online Kullanıcılar

Acemi balıkçı07, apistoapisto, fzkdevil, Comratex, Qguz, fretchord, ferhattt, alicankatip, hasancn, hakan4141, omer417, muzaffer03, tkose, baozturk, tlspetmarket, Kuduoglu, Murat8, psykhe, HAYRULLAH, IlkerSalmanoglu, Sirri42, lazarusv20, Bayulker, Noyes, MuratSlx, burhan0534, berkbolk, MAydin17, hipnos, AnkaraCs, Dimidiochromis, Kınayu, wolverin, Gökhan1907, Spawn916, elgalad, bumega, zeemhmt, hobi24, firstourlove, Supervenenis, dersuuzala, ilker2626, Zoresmer, faruk7481, Sesuvar, Fatih1903, beyazgul, Neogenetic, yavuz elmas, sezar27, muzaffer22, suleymansane, Greylist, karadadas, UnalCevahir, ozmen34, murat avcı, zagenc, Engin_35, ternapi, ozkurtozgur, trkmr02, Arifhb, WaveRider, yılmaztr, Mannugor, ETHICET, Alcynone, darkaura, Asaylan, ihsannnn, cief17, sezo3232, SCORPION_79, AtalayBayar, ttmantt, ozanbaseski, Fatih ÇE, hermiş, Bonzi, w4rsoul, Yasarozen, gokkurt, Aeran, Mehmet0011, Foai, rccol, krib, metin06, Umutgrs, ssozdemirr, TURNUAK, Orcun.ceylan, PoyrazAtlas, AtlasPoyraz, kanmet, KadirSpmz, onur55, barus, deore79, MURAT111, lizuferum, icelebi, ersel, muratabi54, isik, UfukVural, Apoca1ypse, ardaozcan, bkaracayir, envercakar, ChngrSr, vendetta99, capo di capi, woddwill, sempathyc, derela, Cupabesta, coogas, arconim, PetVaryum, teskere, PoTM, Leontheprof., dmond2, Shateiel, orimohito, sedakahvecioglu2, mehmetaydin, brokengineer, Aporetti, erten, Vayghs, dust, MrRippeR, yakaryus, bekir61, teksel, MustafaCan09, abunil, tanbayar, AlpaslanD, keremkerem33, Hasann1903, titann, ibrahim3444, WildFish_Keeper, benparker, vuvuzela, Keremkurt34, ecoram, Vatanist, halilsa, PROAHMETBEY_YT, mustafaolgun, Nitalis, Heinzen, DRARH, BRAND, onurxonur, cankose, hanil, engin045, ekıns, Ulker, i_gulistan, Suat35suat, 1907, Onur372, mavrantli5353, zamansız, Gursoyhasan, couclecr, mhmmtrsl5, fma3280, akay25, Fragant, ahmetselvi77, merttatli, DOLPİN, hondaci06, HobiKaan, Biyonur, Neothauma, NedimDokuyucu, omursari89, aquamania, Akkaplan92, ozan_1903, ArpGun, gunata2003, kumkapili, Sezginkurut34, Doris, KRaL_MaLaWi, Kodadıbelirsiz, extuin, alicichlid, FeritG, Ercücü, Muhendiss, gkmnkrt, BarisD, emre5255, Mete Duru, sonerbwt, erensimsek, cashercash, emretez, Kemalk41, MustafaAslan35, lojistisyen, GirayKaan, CaneCorso, omerylc, Kadirbayar, Rocky Volkan, Reisorhan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,783,091 Mesaj
  • 406,693 Konu
  • 91 Forum
  • 144,263 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,938 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.