ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Carl
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
247
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Şubat 2018 18:08
Son Ziyaret:
55 dakika önce
Toplam Mesaj:
469 [0.70 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
234 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Doğum Tarihi:
10 Ocak 1990
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Bitkili Küp
[QUOTE=Splendor]

Tanktaki iki adet panda yumurtadan benim buyuttugum yavrular. Dahasi vardi da, ev degistirme stresine dayanamadilar. Genel olarak uretmeye niyetim yok ama yumurta gorursem ayiririm.[/QUOTE]
Kötü olmuş ya o Aquatan ve Capatta yaprağı ile stresi baya indirilirdi neyse olan olmuş geçmiş olsun akvaryumunuzda size şans dilerim umarım yavru alır üretme fırsatı yakalarsınız.
Bitkili Küp
[QUOTE=Splendor]

Teşekkürler, evet yerler.[/QUOTE]
Üretme amacınız yok galiba tamamdır teşekkür ederim [:D]
Bitkili Küp
Kurulumunuz hayırlı olsun sormak istediğim bir soru var katil salyangozlar çöpçülerin yumurtalarını yemez mi ?
En Çok Satan Akvaryum Baligi
[QUOTE=basarili1996]MERHABA EN ÇOK TALEP GOREN SATİLAN İLGİ GOREN AKVARYUM BALİGİ NEDİR SİZLERCE CANLI DOGURANLARDA OZELLLİKLE YARDİMCİ OLURSANIZ SEVİNİRİM VE LEPİSTSTE HANGİ TURLER EN COK BEGENİLİYOR İLGİ GORUYOR URETSEM ZARAR EDER MİYİM BİLGİSİ OLAN NET ACİKLAYİ OLARAK YAZARSA MUTLU OLURUM[/QUOTE]
Bu hobiye kar-zarar ilişkisine göre başlayacaksanız başlamayın. Adı üstüne hobi ticaret haline getirmek sizin işiniz değil belirli bir tecrübeye ulaşmış insanların işi.
Lepisteslerim Habire Ölüyor!
[QUOTE=iamthezeus]
Teşekkür ederim yani diyorsunuz ki guramiler lepistesleri strese sokuyor lepistestesler bundan dolayı hastalanmakta doğru anlamış mıyım?
Dipnot:veridiğiniz linkleri biraz inceledim de büyük akvaryumda beraber yaşabileceklerinden bahsedilmiş ben bu arkadaşların bu denli strese sokabileceklerini sanmıyorum lepistesleri.
[/QUOTE]
Bettalar Gurami katagorisindedir. Kimi betta ile diğer balıklar ılımlı geçinirken bir diğerleri ile geçinemez. Aynı linklerde bazı arkadaşlarda önermemiş. Bana verdiğiniz bilgilere dayanarak Guramiden başka seçenek gelmiyor aklıma. Oturmuş akvaryumun suyu öyle kolay bozulan bir şey değil eğer sabunlu ellerle akvaryuma elinizi soktuysanız ve ya atıyorum otobüste sağa sola tutundunuz ve ya kağıt/madeni paraya elleyip ellerinizi akvaryuma soktunuz onda bozulma yaşayabilirsiniz.

Akvaryuma elinizi sokmadan önce iyice bol su ile yıkıyorsanız ben bir problem göremiyorum.
Bitkilerin Yapraklarinda Olusan ...
[QUOTE=Akif12]

Adi salyangoz , verilen bir issim elimden gelen birşey yok .

":(" İşareti şahsi bir görüşü bildirir , size göre iyi birşey olabilir , bana göre kötü birşey.

Adi salyangozlar , lepistesler gibidir ; tek bir çiftleşme onlar için 2 , 3 hafta yumurta bırakmaya yeter ( bildiğim kadarıyla).

Forumda birçok sorunla karşılaşan arkadaş görüyoruz . Ya katil salyangoz alıyorlar ya da bir tuzak kuruyorlar. Sebebi ise bitkilere zarar vermesi , göz zevkini bozması ve aşırı popilasyon.

NOT : ŞAHSİ GÖRÜŞÜMDÜR VE KONU SAHİBİNİN KARAR VERMESİ DAHA UYGUNDUR YOKSA YAZILANLAR HERKESİN BİLDİĞİ KLASİK ŞEYLERDİR...[/QUOTE]

Adi salyangozlar hakkında bir yanlış bilgiye sahipsiniz. Yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için size doğrusunu anlatayım;

-Adi salyangozların cinsiyeti Hermafroditdir. Yani çift cinsiyete sahiptirler.

-Forumda yaşanan sorunlar sorun değil sadece insanların salyangoz görmeyi sevmediğindendir. Bitkilere zarar vermezler şu ana kadar 6 tür bitkim var hiç birine zarar verdiklerini görmedim. Ramshorn,Pyhysa,Yarasakulak,Minare Salyangozu bakıyorum. 5 Çeşit Mossum var mosslarımı yediklerinide görmedim hatta mosslarım yeni sürgünler veriyor.

-Adi salyangozlar sadece çürümüş bitkileri ve ya çürümeye başlamış bitkileri tüketirler.

-Aşırı popülasyon attığınız yemleme ile alakalıdır misal lepisteslerinize yem attınız lepistesleriniz yere düşen yemleri yemediği oluyor adi salyangozlarınız o yemleri çabuk tüketerek suyun bozulmasını engelliyor eğer bir yemi uzun süre boyunca tüketemiyorsa kendi üreme iç güdüsü ortaya çıkıyor.

-Aşırı popülasyonun artmasının diğer bir sebebi camlarınızda yeşil yosun varsa adi salyangozlar bu yeşil yosunları tüketiyor bu da onların üremesini teşvik ediyor.

-Lepistes örneği verdiniz diyelim ki 200 Litrelik bir bitkili tanka sahipsiniz lepisteslerinizden biri öldü görmeniz zor ve adi salyangozunuz var. Ölü balık suyunuzu bozacağı için adi salyangozlarınız bu ölü balığı yiyip suyunuzun bozulmasını engelliyor.

-Adi Salyangozlar suyunuzu bozmaz balıklarınız salyangozlarınızdan daha çok yük oluşturur.

En en kötü zararı ne olabilir belki dış filtreye kaçar. Onuda zaten rutin temizlik yaptığınız için temizleyebilirsiniz.

Kötü bir şey demek yerine sadece sevmediğinizi söylerseniz yanlış anlaşılmanın önüne geçersiniz. Çünkü adi salyangoz gibi muazzam bir akvaryum/doğa canlısına kötü bir şey demek doğru değildir.
Lepisteslerim Habire Ölüyor!
[QUOTE=iamthezeus]
5-Akvaryum bolca bitkili olduğundan balıklara sorun olacağını sanmam guramilerin ayrıca benim guramiler bayağı sakin görünüyor. [/QUOTE]
Bitkili olup olmaması önemli değil ışıklar kapandıktan sonrası önemli zaten ışıkları kapatırsan genelde balık yüzmez sabit bir şekilde takılır veya fazla hareket etmez. Canlı doğuranla besleyen bir çok kişi var ama çoğu kişi önermiyor ne olacağı belli olmuyor Guramilerde. Zaten akvaryumun rutin bakımlarını yaptığınız zaman geriye bir şey kalmıyor
-Suyu haftalık değiştiriyorsunuz
-Bakteri kültürü eklemişsiniz
-Kaliteli yem kullandığınızı söylediniz
-Kardinal Balığının (Tanichthys albonubes) sorun çıkarıcağını düşünmüyorum.
Guramiler çok akıllı balıklardır ve dediğim gibi agrasif olabilirler. Betta balığı ile nasıl canlıdoğuran ve ya karides önerilmiyorsa Guramilerlede aynıdır. Bence siz mümkünse balığı çıkarın veya size linkleri şöyle bırakayım konuları okuyun;

http://www.akvaryum.market/cuce-gurami/ "Barışçıl balıklarla karma akvaryumda bulundurulabilir. Eğer akvaryumda agresif balıklar varsa çekingenleşir. Kendinden büyük ya da agresif balıklarla aynı akvaryuma koyulmamalıdır. Beta balığı ve lepistes balığı ile uyumlu değildir. Tetrazon gibi yüzgeç yiyen balıklardan da sakınılmalıdır."

https://www.akvaryum.com/forum/canli_doguran_ve_gurami_hakkinda_k350927.asp

https://www.akvaryum.com/forum/canli_doguran_akv_zebra_danio__gurami_k687258.asp

https://www.akvaryum.com/forum/canli_doguran_akvaryumunda_gurami_k233944.asp

https://www.akvaryum.com/colisa_lalia_(cuce_gurami)_tatlisur_6_316.aspZaten https://www.akvaryum.com/labirentliler_kategorisi_6.asp Gurami ile Betta aynı katagoride yer alıyor.

Zaten https://www.akvaryum.com/labirentliler_kategorisi_6.asp Gurami ile Betta aynı katagoride yer alıyor.
Lepisteslerim Habire Ölüyor!
Bunun bir çok nedeni olabilir
1-Dişi erkek popülasyonu
2-Bakteri kültürü çakışması ve ya zararlı bakterilerin daha baskın çıkması
3-Su kalitesi, su sıcaklığı
4-Kalitesiz yem
5-Agrasif balıklar. imzanızda gurami diyor gurami canlı doğuranlar için önerilmeyen bir tür.
Bitkilerin Yapraklarinda Olusan ...
[QUOTE=0FLu61]Akvaryumda zaten doğal döngü olusturmak istiyordum. Bu hayvanlar bunu sagliyabiliyor. Sadece cok fazla olursa, olasi zararlari engellemek amacli bir limit koydum. Her seyin fazlasi zarardir. Mantigiyla 15 tane birakiyordum.

Tecrübesizlikten limit koydum. Acaba cok fazla olması akvaryumun dengesini bozar mi [:?][/QUOTE]
Salyangozların zararı olmaz dışkıları suyu bozup suyu bulandırmazlar hepsini akvaryumunuza geri ekleyin, çöpe atmayın doğal döngüye zaten yardımcı olurlar. Bırakın üreyebildikleri kadar üresinler.
Bitkilerin Yapraklarinda Olusan ...
[QUOTE=0FLu61]Merhaba,

Bu seffaf olan seyler nedir? Organizma mi yoksa yosun tarzi birsey mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219174/131220191016121.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219174/131220191016151.jpg[/IMG][/QUOTE]
Salyangoz yumurtası ve hiç bir şekilde ":(" emojisini hak etmiyor. Salyangoz berekettir hiçte adi değildir ve mükemmel hayvandır sizin camlarınızı temizler, yere düşen yemleri hızla tüketerek planaria ve hydra gibi oluşumların önüne geçer. Çürümüş bitkinin yapraklarını kemirir ve bitki daha düzgün durur. Unutmayın akvaryum hobisi doğayı taklit etme sanatıdır ve bu baktığınız, bitki ve balıkların doğasında salyangoz türleri mevcuttur. Ayrıca "Adi" salyangozlar yemi çok bulursa ürer yemlemeyi az yaparsanız üremesi daha yavaş olur. Bir nevi fazla yem yapmak suyunuzu bozacağı için onların üremesini tetikliyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 400 Online Kullanıcı, 219 Üye

Online Kullanıcılar

İnsica01, Akkaplan92, Hasan03, Emrkyk, Rodian, cuver22, gsvatman, sinan3805, BABAYCL, blitzkrieg, EsraCem, JudasBetrayal, braweheart, byigrik, tugrultamer, Aspet, Kuzey2330, neksek, serdar131977, goldfishlove, hsnozl2603, Aqua Discovery, leventzl, vendetta99, YasarEmre, BarisD, Brdk64, selam123da, erman212, shark2, wmelontr, hosserdar, SGY, tanerberkgulec, Atakan34, capo di capi, anestod, hakancez, 06serkan06, edizpasha, T.can, fatihsener, lotn, Keremkurt34, rexxter, Abacus, danina, Cihanust, Hamza Özel, jaloreef, fikretbavuk, Sezgin Karabıyık, Kınayu, ksznr, sina cen, oscarus, CERANOXE, Fahrenheit, OKIRATLI, Cüneyt sönmez, smckr, avukat1907, lprnvr, muzaffer_81, lojistisyen, ersin1981, icelebi, samah, sedaterdem, Beastwood, lordLucifer, Noyes, AzmiKibar, zeroide, karhanakin, Etimesgut06, Gökhan1907, AlpOzdmr, metsi, Speedy, dark blue, dmond2, DOLPİN, deore79, Katsumoto_Halil, adabugra123, mehmetaydin, lapseee, Orkun Krc, Akvarya, MURATKARAGOZ, Nursun, alptekin12, ahezer, Arapaima, SerhatU, fullred, Ejder Günaydın, tathadr, omer417, diaslayt, SmallCandyThing, ersn019, kursatufukcoskun, ankara0606, erimgorgulu, oguza, asabijapon, Ulker, cagatay19, Efsane 18, fretchord, Tugend, lazarusv20, Birol, mahmutozdemir, ismailyakupoğlu, mcan95, Mehmetskl, BULENTKARABULUT, hsandmanm, erhanozcan71, hocaburhan01, MiSoSiKiaN, hasancn, Emre39, Goksen, viper_78, hedayse, Sheyda27, DarkSaqa, otorun, aljehin, OMER006, yakaryus, DRARH, Shiba, Ronay, HarunYldrm, wendigo, M.E.D, Atillaorhan, stopsound, gunata2003, indianaconz, Fatihs, Aeran, dialog, yasarcelik, CİNGÖZ, Muhammet Mustafa, Aquarist101, WildFish_Keeper, meyhaneci, reano, iamthezeus, evilways, mgurdrama, Tutuncu11, Nadirmbuna, umut1, ThEmre55, Mehmetpoad, Esener, merif, wallece, Ofsedef, karavezir, HardScape, Alidndr, yucesoy83, engin045, spongebob55, Mderhan, mediack, UnalCevahir, caglarcelik, tekila09, Koblenz, Mollabey, erkanmazici, cyhn84, Splendor, MEGALODON34, M.kocerrr, tarıkt, Rango, mrah, AtlasPoyraz, Zafer Aktaş, nıhattascı, toprakzan, ibrhm42, 0FLu61, cyilmaz10, Kerimgenc, emirhanmemisoglu, zaferrrr, HalimBozkurt, Muhammed kose, Göktuğ zeybek, kerem1135, YASİN K., duman18, Msasa, bayezidibistami, Jujlak, HobiHanemiz, hikmetarda, ozkurtozgur, MurathanM, Quersian, PoyrazAtlas, ödemişli, OnrCsr, Emre Akkaya, P.TOLGA, Aşk-ı semek, bymndnc, mustafaolgun,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,792,754 Mesaj
  • 407,952 Konu
  • 91 Forum
  • 144,821 Forum Üyesi
  • 1,464 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,909 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.