ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Carl
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
758
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
08 Şubat 2018 18:08
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
1049 [1.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
453 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Carl
Doğum Tarihi:
10 Ocak 1990
Yaş:
30
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Carl

SON 10 MESAJI

Ceyhun's
[QUOTE=The Last Samurai]

Veteriner Kliniklerinden Nilverm ya da muadili bulunabilir. Etken maddesi Levamisol HCl olan toz formundaki diğer veteriner ilaçları da kullanılabilir. Camallanus için kesin çözümdür.
Diğer seçenekler, kullanım klavuzunda belirtildiği şekilde, JBL Nedol ya da Sera Med Nematol kullanmaktır. Bu akvaryum ilaçlarını maalesef tedarik etmek zordur.
Sitraks şurup, yeme emdirilip verilebilir. Ancak bu, yardımcı tedavidir.
Farklı yemler, farklı oranlarda Sitraks absorbe edeceklerdir. Yemin absorbe ettiği Sitraksın bir kısmi suya karışacaktır. Ancak ne balığın bağırsaklarındaki, ne de su içerisindeki Camallanus kurt ve larvalaını öldürecek doza ulaşılamayacaktır.
Fakat toz Levamisol HCl tedavisini desteklemek ve balığın bağırsaklarındaki kurtları zayıflatarak Levamisol HCl tarafından daha kolay öldürülmelerini sağlamak için yeme Sitraks emdirilebilir.
Yeme Sitraks emdirmek, sersemletici yumruktur, ölümcül darbe değil.
[/QUOTE]
İnanırmısınız 20 tane veteriner aradım İBB'nin büyükbaş küçükbaş veteriner kliniklerine gittim ne veterinerlerde bu ilaç var nede İBB ilaç satışı yapıyor. Şu an zaten tank boş 4 gün kadar kuru bir şekilde bekledi. Ben sitraks şurubu tanka ekledim balıklar kurtlarını döktü ama bakteri kültürüm öldü o kötü oldu. Yana yana nilverm arıyoruz.
Ceyhun's
[QUOTE=The Last Samurai]Dostlar, selamlar,


Değerli Dostum, merhaba,
Kıl kurdu olarak tanımladığın Camallanus cotti türü kurtlardan kurtulmanın en emin yolu, tüm akvaryumu ve akvaryum suyu ile temas etmiş olan herşeyi, Levamisol HCl ile dezenfekte etmektir. Levamisol HCl, Sitraks şurubun etken maddesidir. Ancak şuruptaki tatlandırıcılar, akvaryum suyunu bozduğundan, etken maddesi, Levamisol HCl olan Nilverm ya da Mintiverm ya da muadili toz formunda anti helminitik bir veteriner ilacı kullanmak, etkili bir çözümdür.
Geçmişte birkaç kez, aldığım balıklarda tespit ettiğim Camallanus kurtlarını, aşağıda belirttiğim şekilde tamamen yok ettim. Akvaryumu dezenfekte ederken de aynı yöntemi uygulamanı öneririm:
Bu kurtlar, balıktan balığa ve insana da bulaşabildiğinden hastalığın tedavisi gereklidir. Bu hastalığın bulunduğu akvaryum suyu ya da akvaryumdaki herhangi bir obje ile temas gerekli ise, eldiven kullanılmalı; temas bitiminde eller ve diğer temas eden vücut derisi sabunlu su ile yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.
Tedavi için, 10 - 30mg/L arası dozajında (100L akvaryum suyu için 1 – 3g) Levamisol HCl ana tanka katilır. Hassas terazisi olmayanlar için pratik dozajlama için 1 çay kaşığı Levamisol HCl =5g olarak kabul edilebilir. Levamisol HCl, piyasada Nilverm, Mintiverm ve muadili markalarda toz formda satılan ve çiftlik hayvanlarının bağırsak kurtlarını öldürmeye yarayan veteriner ilaçlarının etken maddesidir. Veteriner Kliniklerinden Levamisol HCl içeren toz formunda ilaç (Nilverm, Mintiverm, vb...) temin edilebilir.
100L su için 1 – 3g (10 - 30mg/L) Levamisol HCl katılarak Camallanus ya da Oxyura kurtları öldürülür. Ancak bu ilaç, yetişkin kurtları öldürürken, kurt yumurtalarını öldüremez. Kurt yumurtalarının açılma süresi, üç haftadır. Yumurtadan çıkan kurtların da ölmesi için, 21. Gün Levamisol HCl tedavisi aynı dozda tekrarlanır. Tedavi, ana tankta yapılır. Filtre ve tüm sistem çalışmalıdır ki, Levamisol HCl akvaryum suyunun temas ettiği her noktaya ulaşsın. Camallanus ya da Oxuyra hastalığı bulunan akvaryum karantina altına alınmalı ve bulaşmanın önlenmesi için bu akvaryumdan hiçbir canlı ya da obje; bu akvaryumun suyu ile temas etmiş kepçe, vb... aparatlar başka akvaryumlara giriş yapmamalıdır. Levamisol HCl solunmamalidır, kutusunun kapağı kapalı tutulmalıdır ve balkonda muhafaza edilmelidir.
Tüm kalıntilardan kurtulmanı dilerim.[:iyi:]
[/QUOTE]
Nilverm bulamadım zaten tankı sitraks ile tedavi etmiştim tüm bakteri kültürüm çöktü zifte döndü tank önermiyorum onu ama yeme karıştırılıp verilmesi daha uygun olur galiba.
Ceyhun's
Tekrardan akvaryumu kaldırıp kurdum. Önceden aldığım balığın birinde kırmızı kıl kurdu vardı sitraksı döktüm akvaryuma tüm sistem çöktü klorlu suyu bastım bu gün içinede bir yemek kaşığı kadar üzüm sirkesi attım. Yarında kaya tuzu ekleyeceğim böyle bir 10 gün falan çalışsın istiyorum. Metilen mavisi varsa eğer parazit kalıntıları için çözüm olur mu ? 1 ay boyunca balık eklemeyip haftalık su değişimi yapacağımda. Ondan sonra bir kaç salyangoz ve diğer akvaryumun yarım suyunu eklemeyi planlıyorum.
Bir Dişi Bir Erkek Çöpçü Ürermi
[QUOTE=Raymindov]Bir dişi ve bir erkek çöpçüm var ayırdım ne zaman yumurtlarlar veya üremezmi[/QUOTE]
Bize biraz daha bilgi vermelisiniz. Örneğin balık kaç senedir sizde yada balığın yaşı ? Akvaryumunuzda başka canlılar var mı ? Çöpçünün hangi türü 50 farklı çöpçü türü mevcut. Genel olarak çöpçülerde 2 erkek 1 dişi olmasının nedeni yumurtayı döllemesidir çöpçünüz uygun ortamda yine ürer ama yumurta döllenme şansı biraz daha azalır çünkü bazı çöpçü türlerinde %35-40 arası yumurta açılımı var diğerlerinin mantarlaşma problemi mevcut. Onlar içinde yavruluğa ekleyip hava taşı bağlayıp metilen mavisi dökerseniz daha fazla açılım şansı olur.
Akvaryumdaki Bu Canlı Zararlı Mıdır?
[QUOTE=kuman]

Diğer akvaryumdan koyduğum bitkilerden şüpheleniyorum. diğer akvaryum tetra dolu. onlar hüpletiyorsa görmüyorumdur.[/QUOTE]
Kesinlikle öyledir. Nematod ya çeşme suyundan gelir veya etçil yemleme yapılan akvaryumlarda ortaya çıkar. Sıkıntı yapmayın ya onun bile yararı var misal balık dışkılarında sindirilmemiş atıkları yerler kumların arasına düşen yem parçalarını yerler. Genel olarak bitkinin köklerindeki suyu emerek beslenir.
Ceyhun's
Juvenile pinnate spadefish
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=dCah8p90CFI[/VID]
Ne varsa tuzlu su balıklarında var.
Akvaryum Kapağı
[QUOTE=sdogan82]Arkaşlar 1 metrelik bir tankım var ama kapak yok şuan jelatinle kapatıyorum buda görüntü olarak hoş durmuyor.Kapak olayını nasıl yapabilirim bir kaç fikir alabilirmiyim.[/QUOTE]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=BeaiD0fbdlA[/VID]
Dakika 4:40'tan itibaren izlemeye başlayın
Karides İcim Pipo Filtre Sart Mi
[QUOTE=Leof]Suan elimde 25x25x25 bir akvaryum var icine biraz moss 3 4 tanede karides koymak istiyorum pipo filtre ve isitici gereklimi haftalik %20 su degisimi isimi gormezmi [:?]
[:?][/QUOTE]
Walstad yöntemi ile karides tankı kuran var hatta su değişimi yerine buharlaşan suyun üzerine su eklemek daha iyi sonuç verdiğini forum üzerinden okuyabilirsiniz. Kendinden motorlu pipo filtreler var ondan alırsanız iyi olur maksat iyi bakteri kültürü olur ayrıca yüzeye su mercimeği ekleyin en güzel, en temiz ve en sorunsuz tank sizde olur.
Hümik Maddeler Ve Tanenin Önemi
[QUOTE=Arifhb]

Bozulmuş mu demenizden kastınız, bir peynir-ekmek gibi yenmeyecek, atıl duruma gelmiş ise bu kökler için aynısını diyemeyiz. Kullanabilirsiniz, bir zararı yok; bu manada bozuktur diyemeyiz. Eskisi kadar hümik madde vermeyecektir ama işlevini sürdürecektir parçalanıp ayrışana dek. Ne zaman ki bakteriler en son parçasını mineralize edip suya bırakır, o zaman ömrünü tamamlar işte. Entropi işini yapıyor 😊[/QUOTE]
Çok teşekkür ederim sudan geçirip tanka tekrar kurduğumda ekleyeceğim zaten vatoz tankı olacak belki kemirirler [:D]
Kaya Tuzumu Yoksa Sirke Mi ?
[QUOTE=erkanmazici]İnsanlar biraz ürküyor ve pek hoşlanmıyor ama ben dezenfekte için her zaman çamaşır suyu kullanırım. Çamaşır suyu organik pisliği, çürümeyi, yosun artıklarını falan çok iyi temizliyor. Hızlı ve etkili. Daha sonra bol su ile durularsanız kolay bir şekilde temizlenip gidiyor. Çamaşır suyu deterjandan daha güvenlidir.

Parfümsüz, en ucuz çamaşır suyunu kullanabilirsiniz. [/QUOTE]
Filtre süngerlerini çamaşır suyu ile yıkayamam çünkü gözenekli olduğu için içinde kalıntısı kalabilir ama akvaryum için bol su ile yıkanır gider. Dış filtrede koku var.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 290 Online Kullanıcı, 158 Üye

Online Kullanıcılar

sinanb85, cenk97, Traveller, ONRAYDN, SCORPION_79, gyunda, Aspet, orimohito, saturday, MurathanM, Shimano, volkangunes, Hamza Özel, Oasis, dusumsel, Kaan Frt, veisveis, KaanErturk, Selçuks, KÖYLÜ, blue_biber, iremg, baracuda508, Guppyfish, Alpercicek35, TugayKrmn, ata demirci, ReDD, Carl, kervanyolu, Sirri42, lucas_74, Erkan Oktay, FredyB16, Yns_bsk, alix, djsis, Gokcen, MertGezer, AdistAquascaping, sevrialem, GURKEN, vegas, biacar, mutlubaba, fikret43, mazeretimvar, ShowaSanshoku, muratteyhan, hanil, HaydarGul, Baxrın, Ahmetkcpnr01, ONURUS84, nikon_, Kınayu, chdszc, caneruzal44, isaKAYA, Osmanyasar, Ozan Eren, BKAYA, Logger, seapromise, CNYTYLMZ, saintroyo, darkandcold, tolgor, adnanuluçay, kurtbey1905, InsOmniA_C, Alicangyk, Muhammed Türkmen, Barisprlk, lebowskia, Aşk-ı semek, Heildfeld, Fragant, Fatih ÇE, anilcem09, corail79, Haydem, Ankaragucu, Quersian, ersel, Koksal Gurkan, dream7, Mussa, Mikail Erdoğan, DeviLLe, CevdetSERBEST, Noyes, Alp aslan, Harpiakartalı, anchor, ▪FATİH▪, de4b5, FreshWater, Zafer Aktaş, deore79, Samoo, hak45, scusamalizia, degisikakil, Onur372, suslu_78, exfish, FurkanKöse59, HarunYldrm, Leof, NuggetSurat95, TSevil, rseven, vedat79, likeable25, UĞUR KARA, Bisnev99, halilsa, fizikci, Oguzkagan, Nursun, msertu, evilways, oblomov, Mustafadogan42, Tahsin.uludağ, umutsb, Bayulker, SinanBulut, ismlunsl, AC-72, goldfishlove, Kandemir, solaytekin, Canlı yem, İncictk, Rudas, Sefaa55, CagriTURK, memiss2006, atlantis917, secreteriat, Ghetto, Serkanjb, batas, WildFish_Keeper, Demir83, Arifhb, alpkim, KeremUlaş, engin045, Ümit5461, ahmetsaidünverr, BatuhanTürkoglu, kurty_pirate, Mugndz, JohnWick, AtlasPoyraz, gokhankum,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.