ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kptma
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
394
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Eylül 2017 16:45
Son Ziyaret:
04 Haziran 2020 16:10
Toplam Mesaj:
316 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Murat A.
Doğum Tarihi:
25 Kasım 1981
Yaş:
38
İl:
Ankara
Meslek:
İstatistikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://i.hizliresim.com/3E19y0.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Su Dinlendirmek Tankı (plastik Kova)
Sıcak su koymayacağınız için salınımı dert etmenize gerek yok. Bu gösterdiğiniz mavi kapaklı olanlar zaten su bidonu. Hem daha dengelidir hem de dolu hâlde taşıması daha kolay ve güvenlidir.

Ek: polietilen depo önerisine de aynen katılıyorum.[EDIT]kptma,2020-01-06 00:39:51[/EDIT]
İlk Akvaryumum
Bence gerekmedikçe bitkilerin yeriyle oynamayın. Bitkiler çoğaldığında kendi göz zevkinize göre bir yerleşim yaparsınız. Hatta belki ilerleyen zamanda yeni bitkileriniz de olur.

Filtreyi, ısıtıcının olduğu yan cama, ağız kısmı su yüzeyine yakın olacak bir seviyede konumlandırmayı bir deneyin isterseniz. Çıkışın su yüzeyine yakın olması, suyun daha iyi havalanmasını da sağlar hem. Bu, görece daha alt seviyedeki filtrenin ağzından çıkacak hava kabarcıklarından, daha etkin bir havalandırma yöntemidir. Akvaryumu da üst kapak çizgisine kadar doldurabilirsiniz bu arada. Hem daha bütüncül bir görünüm sağlar, hem de -malûm- ne kadar su o kadar iyi... [:)]
Bitkili Akvaryum Temizlik
Yaprak çürümesi o kadar çoksa, bunun sebebini araştırmanızda yarar olabilir. Sağlıklı akvaryumda çürük temizliğinden çok budamanın zahmetli olması beklenir [;)]
Sağlıklı olsun..
İlk Akvaryumum
Hayırlı, sağlıklı olsun [:nazar:] Güzel bir adım atmışsınız. Ben de ısıtıcı ve filtre için birkaç öneride bulunayım: Isıtıcı ile iç filtreyi birbirine yakın konumlandırırsanız ısının daha iyi dağılmasını sağlarsınız. Isıtıcıyı boylamasına (yatırırcasına) konumlandırmak daha verimli olabilir. Filtre çıkışı da akvaryumun uzun kenarına doğru olursa, balıkların daha rahat yüzecekleri uzunlamasına bir akıntı sağlamış olursunuz. Yalnız filtre çıkışının doğrudan bitkilerin üstüne doğru olması bitkileri rahatsız edebilir.

Bu arada bitkileriniz de güzel. Elodea kalenderdir, boyları su seviyesine eriştiğinde ortadan kesip, budadıklarınızı tekrar dikerek gürleştirirsiniz akvaryumunuzu. Yavrular için de doğal bir korugan olur. Yavruluk vs. kullanmayın; doğal akışına bırakın. Su kalitesini koruyun yeter [:iyi:]
Akvayrum Suyu
Balıklarınız çok narin tür değilse -ki günümüzde pek çok akvaryum balığı şebeke suyuna alışkın hâldedir- musluk suyu dinlendirmek daha bile pratik/ekonomik olabilir. Doğrudan yüksek miktarda çeşme suyu kullanmak zorunda kalacak olursanız da su düzenleyici (klor giderici) kullanabilirsiniz.
Sonradan Kum Ekleme
Dekoru zengin bir akvaryum ise ve elle avuç avuç yapmak zor olacak gibiyse, sertçe bir filtre hortumunun (12-16 olabilir) ağzına huni takıp, gezdirerek dağıtabilirsiniz. Bittikten sonra gerekli yerlerde düzeltmeler yaparsınız.
Yatarken Filtreyi Ve Hava Motorunu Kapatmak
Ezbere filtre kapatılır/kapatılmaz demek doğru değil, fakat her şeyden önce çok küçük bir su hacminden bahsediyorsunuz. Mümkünse biraz daha büyük bir akvaryum edinmeye bakın. Büyük akvaryumda balık yetiştirmek hem daha kolay hem daha zevklidir, korkmayın.

Bu arada nasıl olsa oksijeni havadan alır diye, bu hacimde bir suya Beta önerilmesini doğru bulmadığımı da belirtmeliyim. Bizlerin amacı "hayatta tutmak" değil, "yetiştirmek" olmalı diye düşünüyorum. Biz de 2-3 metre karelik hücrede yemek ve su ile yıllarca hayatta kalabiliriz; ama yaşamak için daha geniş alana ihtiyacımız olduğu çok açık, öyle değil mi?

Akvaryum dibindeki renkli taşlar, kimyasal boya içerdiğinden bunların suya salımım riski vardır. O kadar küçük hacimde bu istenmeyen sonuçlara neden olabilir; onları da ilk fırsatta çıkarın. Çok hoşunuza gidiyorsa, saksı çiçeklerinizin dibinde değerlendirebilirsiniz; ama akvaryumda riskli.

Filtre ve hava motoru konusuna tekrar dönelim: su kütleniz çok düşük olduğu ve yalnızca bir pipo filtreden bahsettiğimiz için sürekli çalışmasında yarar var. Yattığınız yerde ve sesi uyumanıza engel oluyor ise, zaman ayarlı prize bağlayıp en azından uyumak için size yarım ya da 1 saatlik bir süre tanımasını sağlayabilirsiniz. Sonra tekrar çalışmak üzere...

Sağlıklı olsun [:iyi:]
Adi Salyangoz Yavruladı
[QUOTE=Efe şahin]
Bunlar susuz Ortamda yaşamazlarmı
[/QUOTE]
Suculdurlar. Akvaryum ortamındayken kısa süreli olarak camlara vs. tırmanıp su dışına çıksalar da, çok geçmeden suya dönerler. Akvaryum dışında hayatta kalabilmeleri için yine yeterince nemli bir yerde tutulmaları gerekir.

Katil soylarını kurutmasın diye, bendekilere gözüm gibi bakıyorum. Sevimli hayvanlar vesselam [:)]
Adi Salyangoz Yavruladı
[QUOTE=Efe şahin]Adi salyangozum doğurdu ve küçük bir akvaryumda doğurdu her yer aşırı derecede Salyangoz kaynıyor başka bir yere almak istiyorum ama tavsiye verin[/QUOTE]
Telaşa gerek yok. Kimyasal kullanmanıza hiç mi hiç gerek yok!

Salyangoz bir sorun ya da düşman değildir. Sayılarını kontrol altına almakla yetinin.

Salatalık vb. onların yiyeceği türden bir şeyi büyük bir dilim halinde akvaryum dibine yatırın. Bir süre sonra üstüne toplandıklarında bunu çıkarıp salyangozları ayıklayın. Bunu birkaç kez yapar ve özellikle yetişkin olanlarını toplarsanız hem sayıları hem de üreme hızları büyük ölçüde azalacaktır.
Kaptan Köşkü
Baba-oğul keyfine paha biçilir mi? [:nazar:] [:3] [:3] [:3]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/199996/090320182301101.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 305 Online Kullanıcı, 166 Üye

Online Kullanıcılar

ursula, tahirbal, samato, beratonur, wetsiz, ertanozt, TheHobi, devrimdpt, biacar, Mikail Erdoğan, rohembus, MiSoSiKiaN, kapkara, Supervenenis, Emr35, Aytukaan, abdullahgercek63, yigitozb34, SONADOR, nanomd, orimohito, ibdeat, Koksal Gurkan, Fragant, a.kemal, yasinenes, Serkanjb, utkuk, ONRAYDN, EmirHaN, Ohannes32, Atillakahraman, BaranTiryaki, dream7, kurtbey1905, Sıtkı Sert, muratgurer, Hmzdmrc, gyunda, ComoDAYI, AYBAR52, sedatyilmaz, fantom, Ulvi Özuğur, Kınayu, MURAT111, Aktasefe, i_gulistan, BabySoul, MurathanM, muratabi54, MuhammedKurt, nejalt, Samettkeskin, ternapi, Nursun, Gökhan1907, melektrikci, Adler1903, Balikcidede, denizulucutsoy, Beta_balik, mrt.ozman, ardaarda, TalhaUmut, Zokoloko, rainbowdivx, Mete Duru, volkangunes, Bozkurt81, Bisnev99, Gagulkerkov, krib, noyinhalil, devito, kadirik, eemree11, gurkangul87, Sheyda27, biolog, nzm06, lazarusv20, twinsoul, mhsncyn, FerKan, rhn35, krmbzkurt, lebowskia, Haydem, legionnaire1, ilhannnn01, Aspet, kenanhalil, Pacific, rifai, Carl, balıkhastası, adige_07, de4b5, EdizBulut, cnkmcr, serdar131977, tetradiscusyem, ethemy0689, scusamalizia, CAKes06, Hsyn, AmazonDream, oblomov, Brothers, Borb, bnymn., buddy, captain_55, umutsb, WaveRider, abdullah kg, Akvaryumbilgisi, KolombiyaTetra, Yunus_Krgl, Asetilcolin, Hellak, batuhan_24, TugayKrmn, Ahkan, SinanBulut, Aquay, diaslayt, harunoztu, 35kaan, hero1907, cagatay19, aldemirim, yedili, BURAK15, Impheatus, Mohito, xDraGyx, hakanycl, lojistisyen, Onur010101, FurkanKöse59, ALEM, BRAND, afish, zekigonlum, Bettabeta, ÖĞRÜNÇ, fretchord, bats18, bülent-25, fatihsahin, Mussa, RuLing, Okn34, Hüseyin umut, mertcan1, Necati10, mardek, fatihbozkurt54, ademakci, Melihagokce, sbilgic82, sinanb85, mbcr06, TolgaPos, DenizFr,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.