ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
thegrigandalf
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
28
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Haziran 2016 15:05
Son Ziyaret:
25 dakika önce
Toplam Mesaj:
42 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
40 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Orhun Bertan Uysal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Akademisyen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

30 Litre Bitkili karides tetra akvaryumu 10 Litre low tech Betta akvaryumu

SON 10 MESAJI

Tatile Gidecem Tatil Yemi Mı Yemleme Makinası Mı
Merhaba 30 litrelik akvaryumumda 30-40 tane karides, ramshorn salyangozlar ve 10 tane de ember tetra var. 1 haftalık bir tatile çıkacağım, normalde yem makinesi almayı düşünüyordum ancak ember tetralarım en ufak yemi bile (hikari gold waffers tarzı) eğer ufalayıp suda karıştırmazsam yemiyorlar ve yemler dibe batıyor. Bu noktada yem makinesi seçeneği işlevsiz oluyor benim adıma. JBL tatil yemi aldım ve miktar olarak ne kadar kullanmam gerekir acaba? Dediğim gibi karidesler de olduğu için zemine batacak yemi büyük ihtimalle seri bir şekilde tüketecekler ve emberlerin bu süreç içerisinde aç kalmasını da istemiyorum. Farklı önerileriniz varsa açığım.
130 Litre Tür Tavsiyesi
Yukarıda belirttiğim gibi, "Tanganyika" Akvaryumu kurmayı düşünüyorum. [:)][QUOTE=Nötr10]Farklı tür istiyorsanız Bol Bitkili Akvaryumda Canlı Doğuran Karması yapabilirsiniz [/QUOTE][QUOTE=Nötr10]Farklı tür istiyorsanız Bol Bitkili Akvaryumda Canlı Doğuran Karması yapabilirsiniz [/QUOTE]
130 Litre Tür Tavsiyesi
[QUOTE=deatless22]Brichardi besleyebilirsiniz.
1 erkek 1 dişi çift alırsanız. Sayısız yavrunuz olur kısa zamanda. Ve kavga gürültü olmaz akvaryumunuzda.
Daha fazla balık olursa çiftler kavga edebilirler.[/QUOTE]

Genel olarak tek tür beslemek istemiyorum akvaryumda o yüzden farklı alternatifleri sormuştum.
130 Litre Tür Tavsiyesi
65*40*50(h) 130 litre hacimde bir tanganyika akvaryumu kurmak istiyorum. Acaba kabukçul türlerle Brichardi vs gibi farklı türlere bir arada bakabilir miyim bu hacimde? Totalda balık sayısı ne kadar olmalı?
Bitki Lerim Çürüyor
Akvaryumunuza karbondioksit veriyor musunuz? bana co2 eksikliğinden ötürü böyle görünüyor gibi geldi. [EDIT]thegrigandalf,2020-05-21 00:38:08[/EDIT]
60 Litrede Hangi Balıklar Beslenmeli ?
[QUOTE=Çınar_Can]Ramirezi de karar kıldım sanırım [:D][/QUOTE]

Ramirezi besleyecekseniz iyice araştırmanızı öneririm, çok da kolay bir tür değildir su şartlarını sağlamak konusunda. Bol bol okuyup ona uygun şartları sağlayabileceğinizden emin olduktan sonra alın bence. Öbür türlü balığınız kısa ömürlü olabilir.
60 Litrede Hangi Balıklar Beslenmeli ?
[QUOTE=Neon]
Koloni olarak yaşadıkları için stres aldında olacaktır. Cikletler en az 1 e 5 d şeklinde bakılır. Bence 2 tane güzelinden oranda ya da bebek yüz gibi japonlar olabilir büyük ve gösterişli balıklardır. 30 litre balık başına asgari kalacaktır. Ama ilerde tankı büyütüp bir kaç tane daha edinirsiniz. Güzel güzel yaşarlar[/QUOTE]


Güney amerika'dan bir çift kakadu veya tanganyika'dan similis ya da multifascus beslenebilir o hacimde bence. Ramirezi de denenebilir ama çok emin olamadım.
Yeni 80x40x45 Hightech Bitkili Kurulum
Çok güzel bir akvaryum, kayaların belirli bir türü var mı acaba bir de sakıncası yoksa nereden aldığınızı paylaşır mısınız

[QUOTE=Asaylan]200. gün - yeni hardscape

yeni aldığım kayalarla sadece yer değişimi yaparak, bitki türü azaltmadan yeni bir düzenlemeye gittim. bitki ve kaya eksiğimi haftasonuna kadar tamamlayacağım. son hal ekteki gibi: kayalar ve dalların üzerini kaplamaya başlayınca guzelleşeceğini umuyorum. yorumlarınızı esirgemeyin :)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/183338/110520202009541.jpg[/IMG][/QUOTE]
30x30x30 Bitkili :)
Selamlar,

Öncelikle bu kadar çok katmanlı bir toprağa gerek yok, elyaf zeminin o kadar altındayken yükselti yaratmaktan başka herhangi bir amaca hizmet etmez. Kömürden kastınız karbon/aktif karbonsa zaten onun da belirli bir ömrü var bir yerden sonra yer kaplamak dışında bir amaca hizmet etmeyecek (gözenekleri dolduğu zaman) ve ayrıca bir filtre malzemesi olarak kullanılıyor zemin malzemesi değil bildiğim kadarıyla. Eğer gerçekten kömür kullanıyorsanız bunu ilk defa duyuyorum bu arada :). Saksı toprağının suya salınım yapması ihtimaline karşı en alt katmana onu koymanız çok daha iyi olurdu, riskli bir ürün açıkçası.

Yukarıdaki beyfendinin de belirttiği gibi bitkiyi ters ekmişsiniz, tavsiyem söküp tekrar ekmeniz. Bunun dışında gübreleme yapıyorsanız verim almak adına co2 eklemelisiniz; mantık şöyle gübredeki maddeler/mineraller bitkiyi büyümeye teşvik ediyor, ancak büyümek için gündüzleri fotosentez yapmaya, dolayısıyla da besin olarak co2'ye ihtiyaç duyarlar. Genel olarak bitkilerini çok yüksek ihtiyaçlara sahip high-tech bitkiler değiller, bundan ötürü eğer yosunlanma problemiyle karşılaşırsanız gübre miktarını azaltabilirsiniz; tabii kullandığınız ışık kaynağı da bu ölçüleri ayarlamak adına önemli bir detay.

Co2 adına mayalı sistem ve daha da iyisi limon tuzu-karbonatlı sistemleri araştırabilirsiniz. Hem maliyeti çok uygun hem de tankı idare edecek seviyede co2 sağlamış olursunuz.

Akvaryumunuz sanırım 27 litre civarı olmalı ki o kadar kum miktarında bu hacim daha da düşüyor, bu boyuttaki bir akvaryumda lepistes gibi canlı doğuranlar hızlı üredikleri için çok tercih edilmemeli, daha büyük akvaryumda bakılmalı, veya sadece erkek lepisteleri tutmayı da düşünebilirsiniz. Aynı şekilde cüce vatozlar için de çok küçük hacimli bir tank, karidesler ve salyangozlarla birlikte bu hacimde bakılabilecek türler 6lı bir ember tetra sürüsü, galaksi rasbora, sivrisinek rasbora ve bu ayardaki tetra türleri olabilir. Küçük tankta canlı yükünü arttırmak tank dinamiği açısından pek iyi bir şey değil özetle.

İyi hobiler dilerim
[EDIT]thegrigandalf,2020-05-06 01:57:33[/EDIT]
Low Tech Nano Bitkili Akvaryumum
Galaxy Rasbora ve Ember Tetra beslerseniz yanına karides ekleyebilirsiniz bu iki tür barışçıldır. Akvaryumdaki iç filtre biraz büyük görünüyor, onu pipo filtreyle değiştirebilirsiniz. Üç günde bir su değişimi bence fazla haftada bir yüzde 20-25 yeterli olur bakteri florası oturduktan sonra.

Bunlar dışında kullanacağınız gübrelerde zaten ölçüleri yazar ona göre takip edebilirsiniz. Karides falan ekleyecek olursanız ölçülerin daha altında kullanmaya özen gösterin. Gübreler karidesleri öldürebiliyor. Genel anlamda dizayn olarak hoş bir tank olmuş, iyi hobiler dilerim

[QUOTE=Sirri42]
Pek düşünmedim hocam. Faydası ne olur bilemiyorum. ? Lt olarak kucuk oldugu icin 5 6 tetra besleyebiliyorum aslinda bu bile fazla.[/QUOTE]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.