ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MurathanM
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,1,144185[/C] [C]2,2,144185[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2017
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Mart 2013 00:48
Son Ziyaret:
3 Saat 23 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2765 [0.88 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
MurathanM
Doğum Tarihi:
11 Kasım 1992
Yaş:
28
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

MurathanM İnstagram : daddyofaquarium

SON 10 MESAJI

Geophagus Günlüğü
[QUOTE=BerkayC][/QUOTE]
Merhaba, hayırlısı olsun sizin adınıza sevindim. Evet balıklar Altifrons gibi duruyor. Geçici süreyle bahsettiğiniz tank ölçüleri uygundur, zaten bu süre zarfında düzenli bakım yaparsanız sıkıntı olmaz. Büyük tankı mümkün olduğunca hızlı kurmaya çalışın.

Eğer alttaki siyah balığı soruyorsanız Frenatus gibi duruyor. Zararı olmaz ama ilerde yumurta durumları olursa geceleri yiyebilir diye düşünüyorum. Şimdilik sakınca yok.

Son olarak, yeni kurulumunuzda silis kum kullanmaya özen gösterin. Bitki olarak anubias gibi bitkilere dönebilirsiniz çünkü geophaguslar tüm bitkileri çıkartacaktır. Ben Lotus bitkisini de kullanmıştım ona dokunmuyorlar. Silis kumun yanı sıra mangrove ve yati kökleriyle de bir dekorasyon yapabilirsiniz.
[EDIT]MurathanM,2021-04-23 19:39:21[/EDIT]
60*40*40 Bitkili Kurbağalı :)
Arkadaşınıza söyleyin kurbağa için gerekli hacmi karşılamıyor bu akvaryum. [:)))]

Kurbağa iyice yosunlaştığında güzel bir görüntü ortaya çıkacaktır ama benim anlamadığım o arkada dikine duran taşlar neden var? Zamanında köklerin batması için falan mı kullanıldı?
Beta Durgun
[QUOTE=berotti21]
Isı 24 derece, 3 gün dinlendirilmiş çeşme suyu kullanıyorum. Balık 1,5 aydır bende.[/QUOTE]

Isıyı 27 ya da 28 olarak sabitleyin, çeşme suyu Ph'ı Betta'ya yüksek geliyor olabilir, catappa yaprağı, kızılağaç kozalağı kullanabilirsiniz. Ya da düşük Ph'lı damacana su alıp su değişimini o şekilde yapabilirsiniz.

Canlı yem tavsiye ederim, kondisyon kazanmasına yardımcı olur. Özellikle su piresi, grindal ve beyaz kurt gibi canlı yemleri kullanabilirsiniz.

Dekor olarak yapay malzemeleri çıkartın bence.
Beta Durgun
Isı kaç derece? Normal çeşme suyu mu kullanıyorsunuz? Balık ne kadar zamandır sizde?
Beta Balığı Ve Pipo Filtre
[QUOTE=Ahmet 3543]


Hocam bende bir bilim adamı değilim. 1 yıldır bu hobide olan hergün saatlerce hobiyle ilgili araştırma yapan birisiyim. Nerde okuduysam filtrenin kapatılmaması gerektiğini gördüm. Tek bir yerde bile filtreyi kapatabilirsiniz gibi bir ibare görmediğim için net Bi şekilde söyledim.

Filtre deki bakteri kültürünün sıfırlansa bile kısa süreçte akvaryumun geneline bir zararı olacağını sanmıyorum. Ben akvaryumda bakteri kültürü sıfırlanır gibi birşeyde zaten söylemedim. Bakteriler sadece filtre de yaşasaydı sorun olurdu . Ama bu uzun vadede filtre de olan biyolojik temizlik sağlanamadığı için akvaryumdaki döngü aksar. Ve bakteriler en çok filtre de tutunduğu için ve kapattığımız içinde filtre yok diye düşünebiliriz. birçok madde birikimiyle canlıların sağlığı riske girer. Daha fazla uzatmaya gerek yok bence. Filtre benim düşüncemle mecbur olmadıkça kapatılmamalıdır. [/QUOTE]

Benim zaten en başında takıldığım nokta 40 dakika gibi net bir süre vermeniz. Siz 1 yıldır okuyorsunuz, ben 23 yılımı verdim bu hobiye. Son 15 yılı okuyarak, araştırarak ve tecrübe ile hareket ediyorum. Ben daha 40 dakika gibi bir tabir görmedim. Uzun uzadıya yazmayacağım, dediğiniz her şeyi neye göre dediğinizi de anlayabiliyorum. Zaten son zamanlarda foruma girip yazı yazmama sebebim de bu tür durumlarla karşılaşmamak. 40 dakika deyip ünlemler koyarak haklılığınızı ispatlamaya çalışıyorsunuz. Bu kadar zor bir hobi değil akvaryum, benim de şahsi düşüncem bu. Konunun uzatılmaması konusunda katılıyorum.
Beta Balığı Ve Pipo Filtre
[QUOTE=Ahmet 3543]

[/QUOTE]

Hocam sonuçtan bu kadar eminseniz siz de üzerine bir makale yazın isterseniz. Ben havadan yorum yapmıyorum, bu zamana kadar okuduğum sayısız makaleden, deneyimden yola çıkarak konuşuyorum. Ben kalkıp test yapmadım, bildiğimi, okuduğumu yazdım.

Ayrıca, filtredeki yararlı bakterilerin ölmesi demek filtre sisteminin çökmesi anlamına geliyor. Bu da filtre içindeki bakterileri sıfırlamaz mı sizce?

Yorum yaparken ünlem yapmazsanız sevinirim. [:)][EDIT]MurathanM,2021-03-22 23:45:25[/EDIT]
Beta Balığı Ve Pipo Filtre
Şelale filtre balığı çekecek kadar güçlü akıntı yapacağını zannetmiyorum, balıkta bir rahatsızlık olabilir. dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca bakteri kültürünün 40 dk içinde öleceği bir durum yok, elektrik kesintilerinde tüm sistem sil baştan olurdu. 48 saate kadar döngü olmasa da bakteriler sıkıntısız yaşayabiliyor.

Sorunuza gelecek olursak, pipo filtreyi de güçlü olmayacak şekilde çalıştırdığınız taktirde sıkıntı olmayacaktır. Su yüzeyine bakacak olursak yine çok fazla akıntı yapıyor gibi, vana alarak gücünü kısabilirsiniz.
Çatı Katı Günlükleri
[QUOTE=lazarusv20]Huzur limanım. [:)]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217331/130320211620411.jpg[/IMG]
[/QUOTE]

Sanki dışarıya da bitki iyi olabilir. Özellikle akvaryumların üzerinden dolaşan patos gibi sarmaşıklar çok şık durabilir. Ya da Palmiye, Dracena tarzı bitkiler. Hatta palmiye bitkisini akvaryuma bile dahil edebilirsiniz.
Yoğurt Moss Metot
Daha önce farklı metodları görmüştüm ama yoğurtlu olanı ilk defa görüyorum. Sonuçta işe yaramış ve başarılı bir şekilde mosslar büyümeye devam ediyor. Madem bu kadar zahmete girmişsiniz, arkaya siyah fon, sağı solu dolduracak şekilde bitki ya da kökler ile kurulumun devamını sağlayabilirsiniz. Yani geriye ufak tefek şeyler kaldı diyebiliriz [:)]
45x40x45
Muhtemelen yapan kişinin elinde 6 mm cam fazla kalmadığından yanları 8 mm olarak kullanmış. Siz 6 mm olanı ön cephe olarak kullanırsınız daha soft görüntü elde edersiniz. Rodajlı olduğundan dolayı fiyat ortalama gibi geldi. İşçilikte düzgün duruyor. Ekstra buhar camı olabilirdi.

Herkesin beğendiği dekor farklıdır, siz ne beslemek istiyorsanız buna göre dekor alırsınız. Bitkili ise kumu buna göre seçmelisiniz. Eğer cüce amerikan türleri besleyecekseniz ince taneli kum ve kütükler almalısınız. Yani kısaca siz kafanızda türü belirleyin kurulum sonrasında gelir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.