ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
zupermen
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
18
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Şubat 2012 21:56
Son Ziyaret:
04 Nisan 2019 03:46
Toplam Mesaj:
216 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berkay
Doğum Tarihi:
09 Ekim 1986
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Serbest
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Berkay

SON 10 MESAJI

Yoksa Siz Halâ Dip Mi Çekiyorsunuz?
onurr bey bilgilendirme yazınız için teşekkür ederim..

çok naziksiniz uğraşmanız cevap vermeniz  bile size soru sormama engel oluyor..

affınıza sığınarak..

Lakin hala anlamış değilim özür dilerim..

azot bitkilerce doğrudan benim okduğum bilimsel yazılarda alınamayacağı şeklinde..

karbon içinse genlede kömürleşmiş malzemeler ve besin içinde kil kullanılırken neden bu rislik olan üre ekleme yani hayvansal katkı yoluna gittiniz. ki tekrar edeyim azot direk alınamazken.. (Bilimsel kaynaklara göre) Buna karbon da dahil..

bizler tabanı hazırlarken genelde toprak, kil, kömür parçacıları vb.. malzemeler kullanıyoruz. Sizde kullandığınız için tabanda kullanılan toprak zaman içerisinde bitki dikimleri yer değiştirmeleri neticesinde azda olsa problem çıkatmakta,

sorum şu ki ;
İlgilendiğiniz için soruyorum.. taban bitkisi şayet baktıysanız.. dipte oluşan tortu zamanla bitkileri bozma yolunda eğilim göstermeye başlıyor samanla yumak bitkilerin iç bölgelerinde bu bahsi geçen bitki öyle bir avuç eğilde top kadar hayalinizde canlandırınız. özellikle gövdeli bitkilerinde alt yapraklarında bu sorun sizde de  oldu mu.. Dip çekimi yapmadığınız süre içerisinde..

Ben şunda gerçekten hemfikirim.. Taban akvaryumun en önemli kısmı filtreden bile çok çok önemli.. Bunu okumadım sadece gözlemledim.. Lakin tabanın en üst ince bir cm lik kadar kısmını 6-8 ay civarı karıştırmadan ve pislik çekmeden sürekli su kalitesi bozulma zaman aralıkları kısaldı yani ufak bir filtre kullanıyorum içinde de  sadece bir avuç lav kırığı ve elyaf var diyeceğim bu elyaf taban temizliğini yaptığımda bir hafta hatta ilk zamanlar iki hafta giderken belirttiğim süre sonunda filtre iki günde çok daha pis yani sadece elyafı iki yıldır lav kırıklarına dokunmuyorum.. işte bu elyaf pisleniyor ve su rengi değişmeye başlıyor.. anlıyorum ki taban temizlenmeli.. siz bu sorunla nasıl başa çıktınız.. yada sizde de oldumu? Cevap yazarsanız memnun olurum. Konuya girişimde yaz boyunca tabanı çekmediğimi ama akvaryumun su kalitesinin çok bozulduğunu ki tabanı aşa yukarı ocak ayından bu yana ellememişitm. inanırmısınız ışıkların yansıması bile taban değmiyordu su tortusuz ancak kalitesi bozuk.. Bilmem anlatabiliyor muyum yani sorumda anlamadığınız yerleri lütfen sorunuz tekrar...

Tekrar teşekkürler..


 Mahmut Tuna bey;

Bahsi geçen firmaların dip çekim aletlerininde olduğunuda hatırlatmak isterim.

Ayrıca yine bahsi geçen firmaların kaba pislik biyolojik filtre konusunda çok çeşitli malzemeleri bulunmakta..

O zaman neden eskiden taban filtreleri vardı yani tabanın altına serilen onlar bitki köklerini yıkadıklarından vazgeçildi..

tabii tartışılabilir yani neden tabana değilde neden böyle yöneldi firmalar..

firmaları açıkçası çok samimi bulmuyorum.

Çünki ticari bir kaygı var ortada. O yüzden bana göre sattıkları malzemeler örneğin bir seranın akvaryum lambası balansıyla kaça mal oluyor. ama aynı işi göreni çok daha ucuza yok mu?
Seranın bakteri kültürü hala tartışılır.. filtre iç malzemeleri

burada güzel bir örnek vermek isterim bu firmalar bir süre sonunda ki 6 ay malzemenin yarsını yenileriyle değiştirin diyor. İşte tabanda da bu ölen baktei kültürü zamanla bana göre kaliteyi bozuyor. Bunun aralığı ise 8 ay yine bana göre tabanın alttan 1 cm lik alanı asla müdahale edilmeyecek tek alan ama onur beyde katmanlarla uğraştığından mutlaka bilecektir..
bu bir cm lik alan asla ışık almamalı işte o yüzden çoğu kişiye şimdi hagen kum tuzakları kuruldu. yaptığı iş sadece ışık geçirmemesi, Tabii bunlar tartışılır yani bunlar benim gözlemlerim ve sadece kişisel fikirlerim..


Yoksa Siz Halâ Dip Mi Çekiyorsunuz?
Azot ve karbon onur bey doğrudur ancak söylediklerinizde anlamadığım.

Bitki toprağı buna bende şahidim. Ancak azot ve karbon hiç derdim olmadı.

Azot ve karbon bitkiler tarafından emilim yapılması için ancak bakteri kültürü yeterli olduğunda bu olabilir yani bitki azotu ve  karbonu direkt alamıyor. Siz azot ekledim diyor ve sağlıklı bakteri kültüründen bahsetmişsiniz bunu anlayamadım.. Sağlıklı bir bakteri kültüründe bitkiler neden azot emilimi yapamadı ve siz ekleseniz de bunu bitkiler direkt alamazlar...Bendeki bilgi bu anlamadım..Açar mısınız?
omardaing2014-09-21 16:27:20
Yosunlu Akvaryumlar=green Carpet=green Algae
Selamlar yosun duvarında resimlerinide gönderebilirm ama aramam lazım

1 tonluk deniz akvaryumunda arkadaşım 865 kodlu tasarruf kulanıyordu.. 20 wattlık resimdeki gibi üst kısımda bir sistemdi.. kendisine kuvvetli bir kere 20 watt üstü 827 kodlu tasarrufu yakın tutmasını önerdim ve çok verim aldık hem tatlı suda hem tuzlu suda bu sistem kurulurken ben eğimin ve ışığın gücü ile renk tonun önemli olduğuna inanıyorum...

840 ve 827 birlikte kullanılırsa ve su özellikle değişimlerde klorsuz bol dinlendirilmiş olacak süper verim alırsınız.. diye düşünüyorum.. birazda sıvı gübre ile..

yanlız o su üstü bitkileri zordur... su sümbülü gibi
çok güzel köklüdür ancak zordur. kışın toprak saksılara alınması gerekebilir.. doğada da tehlikelidir. kısa zamanda su üstünü kaplayım doğal hayatı öldürebilir.

unutmadan yosun duvarını biz böyle dikine değil 45 derecelik açıyla bir camın üzerine yatırarak yaptık daha verimli oldu..

ayrıca o yeşil gördüğünüz su rengi alg patlaması

ona bulaşırsanız ulv filtreden başka çareniz kalmaz... umarım yardımı olur..

827 kodlu lambanın diğerlerinden farkı şudur.

bitkilerin karbondioksit ihtiyaçlarını minimize eder ve güneş ışığına yakın tonu vardır..

tekrar ediyorum.. su dinlenmiş iyi dinlenmiş olacak mümkünse klorominden dolayı karbon filtre edilmesi...
sıvı gübre, 827 lamba yosun süper...ışık ne kadar kuvvetli olursa o kadar iyi olur.. suda minimum akıntı mümkünse hiç dalgalanma olmasın..
YOĞUN İSTEK ÜZERİNE DİP ÇEKİM ALETİ FOTOLARI
Arkadaşlar bir süredir forumda yoktum umarım işinize yarar alet gerçekten iyi çalışıyor. bitkili bir tankım olduğu için bahçe çapalaması gibi bu aletle bitki köklerini rahatça havalandırabiliyorum, çünki benim tabanda saksı kumu var o yüzden bu alet olmasa akvaryumu temiz tutmam imkansız. Saygılarımla..

akvaryumumun fotoları aşağıdaki linkte mevcuttur.

http://www.akvaryum.com/forum/isiklandirma_icin_denemenizi_oneririm_k775972_sn3.asp
IŞIKLANDIRMA İÇİN DENEMENİZİ ÖNERİRİM.
Çarpraz yapabilirsin, benim mosslar akvaryumun yarısını dolduruyor şu anda.. 827 yi kısıtlı yakmaya başladım. Yoksa çok gelişiyorlar.

En son fotolar.


Unutmadan artık hiç gübre kullanmıyorum. Potasyumda atmıyorum.IŞIKLANDIRMA İÇİN DENEMENİZİ ÖNERİRİM.
Bendeki akvaryuma bakarsan iki şey göreceksin. 1 moss 827 nin tam altında. 2 camda vantuzlarla cama tutturulmuş yukarıdan aşağıya sarkıyor. Eger uygulayabilirsen o kap içinde yoğunlaştıkça aç onu elinle kaptan dışa baya sarkınca arka camını komple kaplayabilirsin. Aceleci olma çok müdahale etme. Ama ileride japon balıklarıyla nasıl olur bilemiyorum.
IŞIKLANDIRMA İÇİN DENEMENİZİ ÖNERİRİM.
İnşallah iyi olacak. Mossları büyütmek istersen çabuk büyütmek için o telden çıkartıp 827 nin altına bir ped pardakla su yüzeyine yakınlastır zaten bir kaç saat içinde yapraklarında hava kabarcıklarını görürsün kısa zamanda da yumak gibi olur. Ben daha önce hiç moss yaşatamamıştım. İnanki gerçek. Mosslar 827 de süper oluyor. zupermen2014-07-17 00:21:11

827 yi mosslar için biraz daha kuvvetlendirmen gerekecek moss için. Benim akvaryuma dikkat edersen. Solda mossların üzerinde 827 var cok yoğunlaştıklarından içinden cürümemesi için, 20 watt var.
IŞIKLANDIRMA İÇİN DENEMENİZİ ÖNERİRİM.
Teşekkürler. Saksı toprağının moss bitkisine bir etkisi olacağını sanmam. Işıklar 10 saat gibi açık led bitkilerde pek etkili değil. Ama saksı toprağı jbl misket gübreden daha etkili bu kesin. Ama azot için toprağın 1 ay kurcalanmaması gerekli. Azot döngüsünü incelemenizi öneririm. Saygılarımla.
IŞIKLANDIRMA İÇİN DENEMENİZİ ÖNERİRİM.
Buhar camım var benim kapak saçma gelebilir ama perde kornejinden yapılı plastik bir sıkıntı bende olmadı. Ama arka kısmı ve akvaryum kapağının tam orta kısmı 2 cm kadar açık hava tahliesi için. Su sıcaklığınıda bugüne kadar sıkıntısı olmadı. Akvaryumun fotoları başlantgıç ve bu gün itibariyle, 827 ve 865 in gücü akvaryumda kullanılan ek malzemeler
1. Saksı toprağı (Torf değil) 40x85 tabanda 8 lt.
2. Potasyum sadece 25 damla 150 lt için. haftalık su değişimlerinde
3. Sadece şelale filtre 1 Adet başka filtre yok.

Arkadaşlar o elim kadar olan lotus yaprakları dikkatinizi çekerim o lotus soğansızdır. Bilmem anlatabildim mi?

Java moss parayla alınmadı bir bitkinin dalında geldi 1 cm kadardı. O ilk kurulum fotosundaki resmi bile büyümüş hali.
Akvaryumda hiç sıvı gübre (Potasyum hariç)ve co2 kullanılmamıştır.

Akvaryumda hiç yosun yoktur. Camlar bile silinmez.


Java moss ilk resimde arkada ped bardak içinde cama tutturulmuş. Göremeyenler için.


Daha önce yetiştirdiğim limonlar. Moss büyünce arkadaşlara dağıttım bu limonlar bir tek kökten üretilmiştir.
Moss arkda büyüyor.
Abuk soruları beğenenler ve abuk sorularını hiçbir katkı sağlamadan soran insanlarla işte bu yüzden aslında paylaşmakta istemiyorum ama neyse. Kırgınım foruma aslında işte bu yüzden son paylaşımdır.
Havalandırmayı merak edenler için kapak arkasıda açıktır. Isınan hava yükselir mantığınla yapılmış ve arkadan düşük ısılı hava girişi sağlanmıştır.
Daha elimde ne görüntüler var ama bakalım. Akvaryumda hava motoru gibi oksijen çıkaran bitki görüntülerimde var. Video olarak. Bunun akvaryumda imkansız olduğunu savunan okumuşlar var ama ben başardım. Öyle baloncuk falan değil resmen hava motoru gibi oksijen çıkışı.
 
ahmet ışığın ne kadar kuvvetli olursa bitkilerin o kadar canlı ve güzel olur. Dengeyi nasıl anlarsına gelince çok basit bunu bitkiler söyler. Örneğin kimsenin çiçek açtıramadığı bir bitki sende çiçek açar ve o lostus varya arkadaşımda soğanlısı ve 100 tl den fazla para verdiği bitki kumunda gömülü ama yaprakları böyle değil yani küçük yanlız bu ışığı kuvvetlendirmen gereken kısım çok önemli akvaryum suyunda gübre kullanmayacaksın (yosun olmasın diye) burası çok önemli dikkat akvaryum suyun eskiyecek yani yeni kurulan akvaryuma ışığı vermiyeceksin direk su 3-5 ay eskiyecek. Sonra yoksa yosunla boğuşursun.


16 mayıs 2014 de paylaştığım fotolara dikkat o günden bu güne sonuç ortada.

Limonlarım hala gözümde tütüyor.


İki resim daha
Gece çekmiştim. Gündüz cam yansıma yapıyor. Bide böyle bakın. Beğenecekmisiniz.
Son iki resim iki hafta kadar önce çekildi.


Kullanılan Şu an itibariyle ışıklar
Moss üstünde yanan 827 tasarruf 1 adet 20 watt
iki adet 865 florasan 18 wattlık
1 adet ortada 827 florasan 18 watt
sabah saat 9 yanarlar
19 da sönerler
19 dan 24 e kadar şerit led üç çipli
Umarım sorularınıza yanıt olur.

Kalın Sağlıcakla. Hoşçakalın arkadaşlar.

Yosunsuz Mosslar yakından yapraklarında etliliğine dikkat.
IŞIKLANDIRMA İÇİN DENEMENİZİ ÖNERİRİM.
Konu gayet anlaşılır. Akvaryum yüksekliği 40 cm için 18-20 watt 865 kodlu tasarruf ampul ile birlikte 9 watt 827 kodlu tasarruf kullanılacak. Senin akvaryum 60 cm yükseklikte ise bu lambaların arttırımını sen yapacaksın eni boyuna göre, sonrada diyeceksin ki Allah razı olsun. 827 Kodlu sarı yanan tasarruf iyi araştırırsan bitkilerin co2 ihtiyaçlarını minimize ettiğini bulacaksın. Akvaryumun resimlerini paylaşamadım. Bilgisayar yüklemede problem çıkarttı. Halada devam ediyor ancak isteyenlere resim gonderebilirim. Face de görebilirseniz burada yeni fotoları mevcur. Moss 1 cm bile yoktu geldiğinde. https://www.facebook.com/akincihayri?ref=tn_tnmnzupermen2014-07-03 23:23:32

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.