Melekler Diyarı


Tarık Bakıcı

Açıklama

Bol bitkili ve bol canlı bir akvaryum. Brüt 400 litrelik bir hacme sahip olan tankta; Anabias türleri, Echinodorus Red Rubin, cüce Cryptocoryne, saz, Java Fern Sagittaria Subulata , Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Parva bitki türleri bulunuyor. Canlı olarak; melek, diskus, festivum, tetra türleri, corydoraslar, cüce vatozlar ve aymonieri bulunuyor. Tankın ışıklandırması 2 adet 54 W T5 ve 2 adet 30 W Philips Aquarelle ile sağlanıyor. Mayalı sistem CO2 verilirken, kendi yaptığım sıvı gübrelerle de bitkilerin besin ihtiyacını karşılıyorum. Filtreleme, Eheim 2217 dış filtre ile yapılmaktadır. Taban malzemesi, dere kumudur. 15 günde bir su değişimi yapılmaktadır.

Katılım Tarihi: 21 Aralık 2010

 

Yorumlar

Demasonilover - 21 Aralık 2010 23:47

Ilk bakiSta tanrim ne akvaryum ama dedirtsede sonradan tankin basikliGi yani darinliGinin yetersiz olduGu kanisi oluStu bende, sanki önceden malavi yada tropheus akvaryumuymuSta sonradan bitkiliye çevrilmil gibi duruyor.Yinede çok güzel bir tank, tebrik ederim.

Bahri Ayaz

ReaLiST - 22 Aralık 2010 14:44

Oldukça başarılı bir çalışma olmuş, tebrik ederim.

Harun Reşit Zincir

ozen7 - 22 Aralık 2010 15:08

Bravo tablo gibi,

İsmail Özen

praksis - 22 Aralık 2010 18:23

Hem bitki açısından hem de balık türlerinin uyumu ve çeşitliliği açısından muhteşem bir akvaryum.

Nevzat Samet Baykal

Erdinç Varlı - 22 Aralık 2010 21:14

Çok başarılı bir akvaryum olduğunu düşünüyorum. Başarılar...

Erdinç VARLI

omardaing - 22 Aralık 2010 22:36

Çok harika bir tank tebrik ederim.

ömer kaya

E_C_N - 23 Aralık 2010 00:08

Gerçekten harika gözüküyor.

Ercan Akyüz

- 23 Aralık 2010 01:56

tank güzel ama discus ve melek uyumlu türler değiller çok fazla puan bu yüzden kırılacaktır

mehmet ali başaslan

mustafaerdogar - 23 Aralık 2010 07:13

Bitkilerdeki bir miktar yosun problemi dışında canlıların sağlığı genel olarak iyi görünüyor. Bitkilerin kullanım şekli oldukça güzel ve doğal bir görüntü oluşturmuş. Kompozisyon belli bir biçim sahibi ve altın orana ve bazı noktalarda 1/3 kuralına uygun oluşturulmuş. Düzenlemenin bana göre yosun dışındaki tek sıkıntısı kullanılan büyük boy ve dağınık görünümdeki balıklar.

Mustafa Erdoğar

gulay - 28 Aralık 2010 12:43

Balıklar ve bitkiler oldukça sağlıklı görünüyor ama belki de tam ortada olduğu için en göze çarpan şey ortadaki bitkilerin üstünü kaplamış olan sakal yosunu. Elle ve kalan kısmını da makasla budayarak uzaklaştırsaydınız bence daha iyi olurdu ve sonrasında ise ışıklandırmayı veya CO2 oranını ayarlayarak bu sorunu bir daha yaşamazsınız.

Gülay Baran

onurdemirbala - 28 Aralık 2010 13:44

Kesinlikle birinciliği hak etmiş bir fotograf,artık bir dahakine.Tebrikler.

onur demirbala

nikon_ - 28 Aralık 2010 21:39

Yarışmaya emek verip katılan ve dereceye giren herkesi kutlarım. Akvaryumum için beğenilerini yazan tüm arkadaşlara da teşekkür ederim.

Tarık Bakıcı

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.