ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Enginsaglam
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,3,161210[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3410
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Nisan 2014 22:43
Son Ziyaret:
15 Şubat 2019 16:07
Toplam Mesaj:
2170 [1.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
20 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Engin Sağlam
Doğum Tarihi:
17 Temmuz 1970
Yaş:
48
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ENGİN SAĞLAM [img]https://foto.akvaryum.com/fotolar/161210/melek.jpg[/img][img]http://www.akvaryum.com/Yarisma/kresimler1/11962.jpg[/img][img]http://www.akvaryum.com/Yarisma/resimler1/11962.jpg[/img] [URL]https://500px.com/enginsaglam[/URL]

SON 10 MESAJI

Saksıya Dikkat :) Güncel Son Video 7. Sayfada
[QUOTE=mehmet-eses]

Harika olmuş sizin bitkiler Engin Bey tebrikler elinize sağlık [:nazar:]
Bendeki bitkiler saksı içinde de yeni filizler çıkarttı , (Köklerine Tetra Planta Start koydum ve Sera Florena kullanıyorum bunların etkisi olmuş olabilir mi)
Saksıdan çıkartıp kuma gömme şansım yok maalesef hem kum az , hem de acayip derecede eşeliyorlar kumlar devamlı yer değiştiriyor [:)][/QUOTE]
Mehmet bey, saksı tabanına suya karışmayacak şekilde misket gübre ekleyebilirsiniz bu durumda, tavsiyem japon akvaryumunda sıvı gübre kullanmamanız, diğer taraftan bitki saksıda fazla sürgün vermeyecektir, bendeki akvaryumda kum dere çakılı yüksekliği 2 cm yi geçmez, bitki tabandaki kuma çakıla zaten zamanla kendini bağlıyor ama zaman istiyor, japonlar herzaman kumla oynadıkları için bitkide illaki sorun olacaktır :)

Konunuzu sazansıgiller konu başlığı altına taşıdım
Saksıya Dikkat :) Güncel Son Video 7. Sayfada
Çok güzel Mehmet bey, ortadaki java bitkisini saksıdan çıkartıp akvaryum tabanına ekleyin, akvaryum tabanından 4-5 cm enine kök verip yeni yeni sürgünler verecektir
bendeki örnek fotoğrafı paylaşıyorum
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/161210/271120182335581.jpg[/IMG]
sağlıklı hobiler
Goldfish.yine,yeni,yeniden (sayfa 293)
Geçmiş olsun Kadir bey
yorumlara baktım çok üzüldüm, tanı olarak klor demişsiniz ama benim buna ek olarak başka bir düşüncem var, yaz döneminden gelen şebeke suyu baraj ve göletlerde dinlenmiş su, şu anki ortamda artan yağıştan dolayı, baraj ve göletlere gelen su kaya ve toprak ve çevrenin artıkları ile süzülerek geldiği için çok farklı yararlı ve zararlı birçok mineralleri toplamış, buradaki suyun kalitesi dinlenmiş olan halihazır sudan çok değişik ve bu su şebeke suyuna verilmiş, mantık olarak farklı bazı bakterileri yok etmek için klor oranı arttırılmış fakat su içindeki değerler ( bakır demir vs) ağır metaller oldukça baskın hale gelmiş bu da canlılarınızı çok kötü etkilemiş, burada klor yok edici ile beraber su düzenleyici kullanılması daha yerinde olabilirdi, ama yapacak pekte birşey kalmamış, çünkü vurgunu yemişler :(
tekrardan çok çok geçmiş olsun, hep başımıza olumsuz olaylar geliyor üzülüyoruz canımız sıkılıyor öyle an geliyor ki tüm bildiklerimiz unutuyor elimiz ayağımız birbirine dolanıyor işin aslı yapacakta birşey kalmıyor
sağlıcakla kal selamlar
40 Litre Japon Akvaryumu Filtre Tavsiyesi
Yapay malzemelerden uzak durun, yani plastik bitkiler akvaryumunuzdan çıkartın
Gökkuşağının Renkleri
Mükemmel olmuş , eline sağlık Ömer abi
Oranda Kafasında Beyaz Pamuksu Benek
Öncelikle geçmiş olsun, ilerki dönemlerde sıkıntı çekmemeniz adına, tabanda bulunan kahverengi taşları çıkartın, akvaryum taban kum kalınlığı 1cm yi geçmesin
sık su değişimine özen gösterin, akvaryuma ayda bir su değişimi ile beraber her 20 lt ye bir şeker kaşığı kaya tuzu eritip ekleyin, iç filtre ve dış filtre temizliğini hiç ihmal etmeyin, 2 ayda bir dış her hafta iç filtre temizliği ve ayda bir dip çekimi yaparak tabanda bulunan kumları emdirerek yani fazla karıştırmadan alt üst yaparak su çekimi yapın
sağlıklı hobiler diliyorum
Kuyruk Erimesi
[QUOTE=Osman4907]Lepisteslerimin 3 tanesinde kuyruk erimesi var ayrı tabaka ayırdım ne yapmam lazım[/QUOTE]
Su değişimlerine özen göster, sıcaklığı sabit tut, yemlemeyi fazla yapma, dip çekimi yapmayı unutmadığın sürece canlılarda kuyruk erimesi olmaz, ayırdığın canlıları yüksek değerli yem ile besle ve düzenli aynı sıcaklıkta su değişimi yap canlılar kendini toparlar,
bir kaş fotoğraf ekleyin belki başka bir sorun olabilir, fotoğraflar yakın ve net olsun
Redcap Oranda İnci Gövde Torba Göz
[QUOTE=Emyy]Engin Bey şu son mesajınızda ne kadar da benzer durumlar yaşıyoruz. Daha uygun koşullarda yeniden bu serüven devam edecek. Kızıl'ı merak ettim, o da mı yeni sahibinde?[/QUOTE]
Merhaba Emine hanım, yazdığım gibi yeni sahiplerindeler, hatırlasanız redcap diye yazdığım akvaryumcunun hasta ölecek diye aldığım canlı, şimdi kocaman :) ağır abi takılıyor,
ne yapalım birazda bizim bücürleri büyütelim , onların sağlığı sıhhati birinci planda[:)]
Redcap Oranda İnci Gövde Torba Göz
[QUOTE=adige42]Engin bey üşengeçlikte yarışıyoruz sanırım, hani resimler😁[/QUOTE]
Biraz üşengeçlik birazda iş yoğunluğu Kadir bey, akvaryumum artık yok gibi satışa ekledim, canlılar yeni sahiplerinde umarım mutludurlar bir kaç tane kaldı onları da akvaryum ile satmaya karar verdim, foto çekiminde %90 ornito %10 doğa macro ile devam ediyorum, imzadaki linkten görebilirsiniz, hani kısmet olurya sizlerinde duası ile yeni bir eve geçersem kaldığım yerden muhakkak devam edeceğim, sonuçta elimden geldiği kadar sayfada olacağım, bu güne kadar öğrendiğim ve az çok tecrübelerimle akvarist arkadaşlara yardımcı olacağım, artık sizlerin eklediğiniz fotoğraflar ile bol bol yorum yaparız inşallah[;)]
Su Değişimi
[QUOTE=ringo]Hızlı çözüm için, sodyum tiyosülfat kullanabilirsiniz. 10-20 liraya yüzyıl yetecek kadar temin edebilirsiniz.
Herne kadar klor kloraminden pek birşey olmuyor gibi düşünenler olsa da, kimi zaman büyük akvaryumlarda direk musluktan su değişimi yapılabiliyor olsa da, şuna emin olun klor kloramin düşündüğümüzden çok daha zararlı, (balığın ölmemesi herşey değil)
saksı bitkilerinizde bile suyu dinlendirip kullandığınızda farkı görebilirsiniz. (bitkili akvaryumlarda da nazik bitkiler üzerinde etkisini hemen hissedebilirsiniz)
Klor kloramin iyi bir dezenfektan, bu sayade insanoğlunda yüzyıllardır eskisi gibi salgın hastalıklar olmuyor, (çünkü mikroorganizmaları öldürüyor) oturmuş sistemlerde akvaryumda aslında ciddi tahrifatlar yapan da birşey. İşi belli, en kötü ihtimal bakteri öldürüyor.
Çözümü hem basit, hem zor,
ya aktif karbon kullanmak gerekiyor, ya da sodyum tiyosülfat,
ancak her halükarda suyunuzda kloramin varsa bir miktar amonyak kalacaktır (varsa derken var anlamında yazdım, ocl kısa sürelerde uçtuğundan suya kloru kloramin olarak da katabiliyorlar, yani suya amonyak katmış oluyorlar), oturmuş bir akvaryum kısa sürede bu amonyağı elemine edeceğinden pek sorun da olmaz.
Ancak bağlı klor, yani amonyağa bağlı klor çok çok yüksek miktarlarda ise amonyak sorun oluşturabilir. (genelde biraz düşük ihtimal) Çoktan kasıt şu, 0,1mg/l balık öldürebilecek kadar çok olmuş oluyor.

Amonyağı kimyasal bir sıvı ile gideren sıradan bir ürün yok (en azından klor gidericiler arasında), bazı sıradan ürünler amonyağı gidermezler bildiğim kadarıyla dünyada tek bir firmanın patentli bir ürünü var (hidroksimetanosülfaton gibi birşeydi unuttum şimdi) o ürün haricinde piyasadan satın alacağınız ürün muhtemelen tiyosülfattır.
Karbon da tiyosülfat da, bağlı (monokloramin ve dikloramin gibi) veya bağlı olmayan ocl gibi klor formlarını giderebiliyorlar.

Bağlı olmayan klor sudan kendiliğinden kısa sürelerde çıkabilen bir şey, kloramin daha kalıcı ancak uzun dinlendirmelerle o da form değiştirip sonunda sudan çıkıyor, ancak tabiki bu dezenfektanların suda öldürdüğü organizmalar nedeniyle suda azot formu yani nh3 (amonyak) kalacaktır. Nh3 ün yoğunluğu klorun ne ölçüde kirli bir suya (öldürdüğü organik yapıya göre ve katılan kloramin miktarına göre) uygulandığına göre değişir.
(Amonyak derken suda amonyum/amonyak anlamında. Suda amonyak büyük oranda amonyum olarak bulunur ph bağımlı bir oranı vardır.)

Tabii aktif karbon kullanmanın şöyle bir avantajı da var, sudaki klor (ocl) formları sadece klor ve kloraminden ibaret olmuyor mesela kloroform kalabiliyor suda, bu açıdan aktif karbon daha iyidir denebilir.
Amonyağı kaldırmanın ilk yolu nitrifikasyondur, ancak dinlendirme tankında bunu sağlamak için filtre takmak gerekir ve suya biraz zaman tanımak gerekir, bu olmazsa su zeolitten geçirilebilir, en etkili ve pratik amonyak elemine etme yöntemleri bunlar.

Esasen en iyi yöntem şudur, su uzunca bir süre dinlendirilip havalandırılır, yine tedbiren bir süre aktif karbondan geçirildikten sonra zeolitten geçirilir ve gerçekten doğru bir su elde edilebilir. Doğru derken sudan klor formları ve amonyak ancak uzaklaştırılmış olur. Ancak bu şekilde dezenfektan yani zararlı klor formlarından ve amonyaktan kurtulmak mümkün olabilir.

Karbon ve zeolit kullanımı epeyce meşekkatli olabilir, sonuçta en pratik yöntem şudur,
suyu uzunca süreler dinlendirmek (10 gün kadar) ve aynı zamanda havalandırmak bir nebze amonyaktan da kurtulmaya yardımcı olacaktır. (amonyak aynı zamanda bir gaz)
İmkanlar elveriyorsa karbon ve zeolit de düşünülmelidir.
Büyükçe akvaryumları bulunup su dinlendirme şansı olmayanlar, ince uzun bir boruya bolca aktif karbon koyup, musluk suyunu yavaş bir tazyikle geçirmeleri de önemli ölçüde işlevsel olacaktır.
Ben kullandım birşey olmuyor diyenler olabiliyor, biz de zaman zaman o şekil kullanımlarda bulunduk ancak bunları da yazıyoruz kısacası herşeyi tecrübe ederek öğrenmek zorunda değiliz.
Bir ek daha, özellikle kurulum aşamasında klor-kloramin akvaryumda yararlı bakteri oluşturma sürecini ciddi şekilde sekteye uğratır, kurulumda klor giderici kullanıp amonyağı suda bırakmak ve yararlı bakterilerin amonyağı nitrit ve nitrata çevirmesini beklemek akıllıca olur.

Biraz karışık bir anlatım oldu kusura bakmayın,
Karbon ve tiyosülfat amonyağı nasıl gideriyor diye merak edenler, aşağıdaki formüllere bakabilirler.

[IMG]http://foto.akvaryum.com/fotolar/41753/Adsizv3.jpg[/IMG][/QUOTE]
++++++++++
ve şu konulara bakın
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ucuza_mineral_katkilar_ve_su_hazirlayici_yapimi_k800916.asp[/URL]
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_icin_su_hazirlama_hakkinda_her_sey_k753360.asp#![/URL]


[EDIT]Enginsaglam,2018-11-27 23:47:17[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.