Balta Baligi


Murathan Mamati

Açıklama

Canlının Türü: Gasteropelecus Maculatus Canlının Boyu: 3 cm Canlının Diğer Özellikler: Sürekli olarak akvaryumun üst kısmında seyir ederler. Yem için dahi suda orta yüzeye bile inmeyen, yarim cm boşluktan bile atlayabilen bir tür. Kendi aralarinda ettikleri kavgayı izlemeknpaha biçilemez. (Zararsız kavgalar, hırpalayacak boyutta değil) Son olarak en karakteristik özelliği şüphesiz yeme olan ilgileri... İnanılmaz derecede ağız boyunun 2 katı yemleri tek seferde yutabilirler. Herkesin bu türü beslemesi dileğiyle.

Katılım Tarihi: 21 Haziran 2017

Bu katılım 740 oy almıştır.
 

Yorumlar

Alemor - 30 Haziran 2017 09:44

Kesinlikle hak ettiğinizi düşünüyorum. Tebrik ederim

Mert Yılmaz

NewAkvarist - 30 Haziran 2017 10:58

Tebrikler bekliyordum zaten saglikli hobiler

FERİT Dagdelen

Onur Nergiz - 30 Haziran 2017 11:30

Öncelikle tebrik ederim. Ancak ilk üç de olmaması gereken bir katılım benim nezdimde. İkinci fotoğraf oldukça yetersiz. Çok çok uzaktan pozlanmış ve ışık iyi ayarlanamamış. İlk fotoğraf diğerine göre daha kabul edilebilir ancak onda da eksiklikler çok fazla. Genel problem renk dağilmaları ve netlik diyebilirim. Bunu yanlış açılar ve yetersiz pozlamalar takip etmekte. Bu tarz küçük türlerin fotoğraflanması esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta muhakkak bir makro fotoğraf ile detay verilmesi gerektiğidir. Çok güzel bir sürü sağlıklı bir şekilde bakmanızı temenni ederim. Her ne kadar aldığı dereceyi hak etmemiş olduğunu düşünsem de yine de tebrik ederim.

Onur Nergiz

ilhannnn01 - 30 Haziran 2017 12:04

Fotoğraflar güzel ama bırak 1. olmasını ilk 3 te olmasını bile beklemiyordum. Tebrikler.

İlhan ALTUNORDU

ali özer - 30 Haziran 2017 12:16

Kesilikle ilk 3 te olması gereken bir fotoğraf. Nedenine gelince fotoğraf yalnızca güzel olanı çekip paylaşmak değildir, kompozisyon, renk, altın oran, kadraj bunlar başarılı ise en çirkin varlık bile izleyiciye etkileyebilir. Elbette bu fotoğrafta da netlik, yetersiz pozlama v.b sorunlar var ama diğer artıları daha ağır bastığı için başarılı sayılmalıdır.Tebrikler.

ali özer

MurathanM - 30 Haziran 2017 15:11

İyi dileklerde bulunan arkadaşlara teşekkür ederim. Olumsuz yorumlara da saygım var ancak 2017 yılı içerisinde düzenlenmiş yarışmalar içinde en fazla oyu alan katılıma bu kadar eleştiri neden anlamak güç... Kendimce açıklama yapayım, öncelikle profesyonel bir fotoğrafçı değilim. Bunun dersi ve eğitimini almadım. Kaldı ki bence canlıların yarışmasında öncelik fotoğraf makinesi değil, canlıların güzelliği olmalı. Eğer sizlerin değerlerini ön planda tutacak isek, kurallara; "profesyonel ellerden çekilmeyen fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır." maddesini eklememiz gerekir.
Gelelim balıkların özelliğine, açıklama kısmına ekleyerek oy dağılımını etkilemek istemedim. Ancak bu canlıları biraz izlerseniz yerinde durmayan, kıpır kıpır ve sürekli su üzerinde gezen balıklar olduğunu belirtmek isterim. Su üzerinden yansımasına dikkat ederseniz, suyun üst kısmında ışık ve adını bilmediğim, sizin eleştirdiğiniz ayarları yapmak oldukça güç. Çünkü akvaryumun ışığı ile arada kalan boşluktaki kırılma fotoğraflara kötü şekilde yansımakta. İlk ve ikinci fotoğrafta ışık yetersizliği yok, sadece bir tanesinde gün ışığı tam tepedeyken, diğerinde ise günün sonlarına doğru "son yansıyan ışık" mantığı ile hareket ettim. Yoksa fotoğrafların hepsini aynı anda, aynı ışıkta çekip yükleyebilirdim. Herkese tekrar teşekkür eder, sonraki yarışmalarda başarılar dilerim.

Murathan Mamati

ENGİN06 - 30 Haziran 2017 20:39

Hakketiği yerde , elinize emeklerinize sağlık güzel bir kare ve harika canlılar
tebrik ederim Murathan bey

ENGİN SAĞLAM

Dementor - 01 Temmuz 2017 23:37

Fotoğraf kalitesinde problem var ama yarışmadaki en estetik fotoğraflar bu katılımdaydı. Bence kompozisyon o kadar iyi ki tüm kusurları fazlası ile örtmüş :)

Ömer KAYA

MurathanM - 02 Temmuz 2017 00:29

Engin Bey, Ömer Bey, değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Yeni balıklar geldikçe daha iyilerini fotoğraflamaya çalışacağım.

Murathan Mamati

Philadelphia - 03 Temmuz 2017 19:09

ikinci fotoğraf birincinin çok fazla gölgesinde kalmış, acaba hiç yüklenmese tek fotoğrafla katılım yapılsamıydı diye düşünmüştüm. zaferinizi tebrik ederim.

Şenol Şen

MurathanM - 03 Temmuz 2017 20:54

Şenol Bey, değerli yorumunu için teşekkür ederim. İkinci fotoğrafı bilerek bu şekilde bıraktım. Amacım yukarıda belirttiğim gibi gün ışığı farklarını ortaya çıkartmaktı.

Murathan Mamati

sormaneden - 05 Temmuz 2017 08:28

1 . Olmuş bu fotografla gayette güzel bilinmeyen bir tür neden insanlar yok ilk 10 da olmamalı diyor zevkler ve renkler tartışılacaksa işin içinden çıkılamaz bu yüzden en cok oy alan 1. oldu.

görkem boyacıop

BLGHN - 06 Temmuz 2017 11:30

Beğenen oy verir beğenmeyen vermez arkadaşlar herkesin zevki farklıdır. Aksi halde hepimiz aynı balıkları besliyor olurduk. Herkes kendine göre bir puanlama yaptı. Dereceye giren arkadaşları gönülden tebrik ediyorum. Yarışmaya katılan bütün balıklar güzel. Ancak farklılık sunumdan ve güzel poz yakalamaya göre değişiyor. Uğraşan emek harcayan insanları olumsuz eleştiriler ile üzmek bize bir şey kazandırmaz. Tekrar tebrik ederim.
Benim yönetimden bir isteğim var. Yarışmaya katılacak olan balık ve akvaryumlar katılmadan önce forumlarda paylaşılmasın yani hangi balık hangi akvaryum kimin zaten biliyoruz :))) Bu konuda bir çalışma yapılsa bence faydalı olur. Bir diğeri de oylamada herkesin oyu eşit olsun. Tabiki yönetici olmak çok özel bir durum. Saygı duyuyorum teşekkür ediyorum sizler sayesinde böyle bir platform var. Oy eşitliğinde sizin kararınız eşit olsun mesela. Kimseye bir şey dediğim yok kimse yanlış anlamasın sadece görüşümü belirtmek istedim. Herkese sevgiler saygılar :)))
DÜZELTME Oy eşitliğinde sizin kararınız belirleyici olsun mesela. Kimseye bir şey dediğim yok kimse yanlış anlamasın sadece görüşümü belirtmek istedim. Herkese sevgiler saygılar :)))

Bilgehan ÇETİNEL

Mderhan - 07 Temmuz 2017 11:45

Bu bir fotoğraf yarışması mı?

Erhan Çelik

sorceres - 08 Temmuz 2017 14:23

Tebrik ederim. İlk fotoğraftaki kompozisyon gözüme çok hoş geldi uzay boşluğunda gibiler. O yüzden yüksek puan vermiştim. 2. fotoğraf katılımın güzelliğini biraz sarsmış bunu söylemeden geçemeyeceğim.

Melih AYDIN

Emrahkahyaoglu - 17 Temmuz 2017 18:23

Murathan bey tebrik ederim...ben oylamaya katılmadım ama bencede hakketiğiniz dereceyi almışsınız..hasetlik bizde çoktur dikkat edin,heckelii de olduğu gibi bu baltalarada nazar değmesin... maşallah formlarıda, renkleride çok güzel.

emrah kahyaoğlu

MurathanM - 17 Temmuz 2017 22:01

Melih Bey ve Emrah Bey, değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Melih Bey, sanırım dediğiniz doğru. Bu fotoğraf hakkında herkes aynı şeyi söyledi. Zannediyorum doğruyu kabul etmem gerek. Emrah Bey, iyi hatırlıyorsunuz, Heckeliileri tek tek kaybetmiştim. Bakalım baltalar neredeyse damızlık boya ulaştılar. Fırsat bulursam çiftleştirme deneyimi yaşamak istiyorum. İnşallah türü yaygınlaştırırız.

Murathan Mamati

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.