Sixline Wrasse


Murat GÖÇER

Açıklama

Canlının Türü: Sixline Wrasse Canlının Boyu: 5 cm Canlının Diğer Özellikleri: Renkleri ile ilgi uyandırıcı, ani atakları olan avcı bir tür. Akvaryumda ne bulursa yiyor diyebiliriz. Sivri burnu sayesinde heryere burnunu sokabiliyor. Üzerinde mavi, yeşil, pembe, mor, kırmızı gibi birçok renge aynı anda sahip olan güzel bir tür. 130 Lt resif akvaryumumda bakmaktayım.

Katılım Tarihi: 21 Haziran 2017

Bu katılım 701 oy almıştır.
 

Yorumlar

Onur Nergiz - 30 Haziran 2017 11:22

Derece almasını beklediğim bir katılım idi. Sonuç gayet yerinde olmuş. İlk fotoğraftaki odak kayması ve aşırıya kaçan flu'luk olmasaymış çok daha güzel olacakmış. Ancak deniz canlısı fotoğraflamak zordur ve emek ister. Tebrik ederim...

Onur Nergiz

ENGİN06 - 30 Haziran 2017 20:41

Gayet güzel bir canlı güzel çekimler, sadece 3. fotoda canlının burun kısmını biraz daha geniş alsaydınız o foto daha hoş görünecekti
tebrik ederim

ENGİN SAĞLAM

murat006 - 02 Temmuz 2017 01:59

Yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Aslında bu canlı ile katılmayı seçerek zor bir seçim yaptım. Çünkü gerçekten çok hareketli bir canlı. Yakından çekim yapamadığım için 300 mm ile çekmek ve harici flaş kullanmak zorunda kaldım. Flu olma sebebide bu aslında. 2 metre gibi bir mesafeden çok hareketli, genelde gölgeli alanlarda daha çok gezen, her flaş sonrası 5 dakika kaybolan bir canlıyı çekmek gerçekten beni yordu. Yaklaşık 200 fotoğraf içeridinden en güzel kareleri alarak yarışmaya katıldım. Ancak balığın çok güzel renklerinden dolayı herşeye değdiğini düşünüyorum. Sık rastlanan bir canlı olmasına rağmen hobide en sevdiğim canlı diyebilirim. Tekrar teşekkür ediyorum güzel bir yarışma olduğunu düşünüyorum.

Murat GÖÇER

BLGHN - 06 Temmuz 2017 11:24

Verdiğiniz emek bile zaten dereceye girmeye hak ediyor. Tebrik ederim. Balık harika gerçekten. Koskoca hiç kıpırdamayan balıkların çekimi ile sizinki bir tutulumazdı zaten. Ortadaki fotoyu ne zaman görsem aklıma sarpa geliyor :)))

Bilgehan ÇETİNEL

sorceres - 08 Temmuz 2017 14:24

İlk üçe gireceğine emindim. Güzel bir katılımdı tebrik ederim.

Melih AYDIN

murat006 - 09 Temmuz 2017 11:53

Yorumlarınız için teşekkürler. :)

Murat GÖÇER

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.