ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sorceres
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[C]2,1,108164[/C] [C]2,2,108164[/C] [B]13373,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1311
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
05 Mart 2011 14:30
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
3574 [1.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
73 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Melih AYDIN
Doğum Tarihi:
15 Temmuz 1989
Yaş:
29
İl:
Ankara
Meslek:
Maliye Bakanlığı
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://foto.akvaryum.com/fotolar/108164/1_cats.jpg[/img] Melih AYDIN [URL]http://www.akvaryum.com/Forum/sorceresif_k833830.asp[/URL]

SON 10 MESAJI

Goko Resif / 60-50-50 Sayfa 5 Güncel Foto
Gökberk çok güzel gözüküyor akvaryum. Ricordialara ben de bayılıyorum.
Dalga motoruna dikkat et anemonlar yaklaşmasın. Bir arkadaşımın başına geldi sistemi çökertti bubble anemon.
Kendi yerini beğenmeyip kafasına göre değiştiren mercanları sevmiyorum. Nereye koyduysak razı ol kardeşim ne yer değiştiriyorsun [:)]
200x80x60 10mm Ultra Clear
[QUOTE=fate]Bu boyutlarda bitkili düşündüğünüze göre maddi olarak iyi durumdasınız.
Bundan yola çıkarak bir kaç tavsiyede bulunmak isterim.
Tatlı su akvaryumu olarak bu boyutlarda bitkili gerek bakımı, gerek co2 ve aydınlatma desteği olarak oldukça zorlar sizi. Derinlik fazla olduğundan taban bitkileri zorlanır. Aydınlatma çok yüksek kullanmanız gerektiğinden çok parlak ışık saçar akvaryum.

Ama dediğim gibi maddi durum ile ilişkili olarak ve de hazır sump olması sebebi ile,
resif tuzlu su akvaryumu düşünürdüm yerinizde olsam.
Bu uzunlukta mercanlar ve akıntı mükemmel olur.

Tatlı su akvaryumu gibi aydınlatmada gerekmez. Resifte genellikle mavi aydınlatma kullanıldığından dolayı görsel olarakta insanı hem rahatsız etmez, hem çok güzel bir görüntü elde edersiniz.
[/QUOTE]

Gökhan Bey resifteki aydınlatma bitkiliye göre daha pahalı oluyor. Hatta resif için bilindik markaların(Giesemann, Ecotech Marine, Maxspect vs.vs.) armatürlerini incelerseniz fiyatları 10.000tl ye kadar çıkıyor.
Bu boyuttaki bir tank içinde en az 2 adet armatür gerekli. 1 tonluk tank için alınacak Protein Skimmer ise yine akvaryumun fiyatı kadar olur. Yine de Giray Bey tuzlu su kurarsa tadından yenmez :)

Discus Yavru Ölümleri
[QUOTE=alemadam]


Yavrular bu şekilde pigmentliyken diğer akvaryuma aldıklarım çok iyi görünüyor, tek bir pigment yok, sanırım sorun ufak alanda çok sayıda olmaları, hastalık ortamı oluşturdu?
[/QUOTE]

Evet sayıya göre alan düşük kalıyor. Bir de Çağatay Bey'in dediği gibi kalıntılar parazit oluşumuna zemin hazırlıyor. Bünyesi zayıf olan yavru etkilenip ölüyor.
40x40x40 Nano Küp Kurulum
Bu tohum bitkiler zemini çok güzel kaplıyor. Ancak sürdürülebilirliği yok. Hiç denk gelmedim uzun süre bakabilene. Bir süre sonra sararıp çürümeye başlıyorlar.[EDIT]sorceres,2018-10-23 09:10:55[/EDIT]
Discus Yavru Ölümleri
Fotoğraftaki yavrunun durumu çok kötü. Gerek şekil gerekse renk olarak.
Ben bu fotoğraflarda beyaz dışkı görüyorum. Onlar başka bir şey mi? İç parazit olmuşlardır bunlar.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/108164/221020181300031.jpg[/IMG][EDIT]sorceres,2018-10-22 13:00:07[/EDIT]
Discus Yavru Ölümleri
Tankla ilgili sorun yok. Yani silikondan filan bir şey sızmaz daha önce de uzun yıllar kullanıldığını belirtmişsiniz. Yeni tank olsa teziniz bir nebze doğru olabilirdi.
Sanırım kendi üretiminiz yavrular. Zaten hassas olan bu canlılar 2 aylık olmuşlar ve 120 litrede(net hacim) 70 adet varlar. Filtre ve hacim yetersiz kalıyordur ve dana yüreği iç parazit olmalarına neden oluyor olabilir.
Amonyak ve nitrat testi yaptınız mı? Elinizde fazla akvaryum ve ekipman varsa balıkları 2 ye bölebilirsiniz daha sağlıklı büyürler.
Balık Cinsiyeti
Isı göstergesine bakınca tank çok ufak duruyor (30lt gibi).

Balıklara bakıyorum desen olarak neredeyse oturmuşlar(12-13cm gibi). Bu sefer de balıklar 12-13cm ise akvaryum 150lt gibi oluyor. Anlayamadım yani. Akvaryum kaç litre yazsaydınız keşke.

Isıyı kademeli olarak 29-30 dereceye kadar çıkartın. Günlük 1 derece arttırarak yapın.

Zemindeki kum nötr ise(ph ı etkilemiyorsa) renk olarak uygun.

Arka fon uygun olmamış. Düz ve açık bir renk(beyaz/açık mavi/turkuaz vs.) daha iyi olur.

Yem "Tetra Discus" u andırsa da yapısı biraz daha farklı geldi gözüme.
Isıtıcı Patladı Balıklar Soğuk Suda Ne Olur?
[QUOTE=Froodin]Arkadaşlar su değiştirirken ısıtıcı açık unuttum patladı [K]balıklar başka yerdeydi[/K] Allah'tan ama su şimdi 24 derece herhalde birde dişi lepistes doğuracak zamanı geldi [:P] hepsi üst üste geldi balıklar 24 /20 derece suda sabaha kadar dursa ölürmü? [/QUOTE]

Hamit Bey benim dikkatimi çeken başka bir husus var. Su değişimi yaparken balıkları başka yere alanlar genelde komple akvaryumdaki suyu boşaltıp içindeki kumu vs her şeyi yıkayıp tekrar taze suyla dolduruyorlar. Eğer böyle yaptıysanız ısıtıcının olmamasından daha kötü bir durum. 24 derecede bir şey olmaz balıklarınıza ama suyun derecesinden ziyade o derecenin sabit kalması önemli. Sizin akvaryum ufaksa bu ısı değişimi daha çabuk olur.
Akvaryum Aydınlatma
[QUOTE=aykuthan]

Öncelikle teşekkürler. İlerleyen dönemlerde daha kompleks işlere girebiliriz düşüncesi ile led yapalım istedik. Bu sebeple led yolunda ilerliyoruz :) [/QUOTE]

O zaman Furkan Bey'in dediği gibi pcb alıp termal macun da kullanarak alüminyum soğutucuya sabitleyeceksiniz, onu da plastik kapağa tutturacaksınız. Ayrıca aşırı ısınmadan ledlerin yanmaması için bir fan sistemi kurmanız gerekiyor.

Bu arada komplike işler derken high tech bir bitkili tank kurma düşünceniz de varsa t5 ile hepsinin üstesinden gelebilirsiniz [:)] Ledin albenisi daha fazla tabi orası ayrı konu..
Akvaryum Aydınlatma
Çim tohumu ve zahmetsiz bitkiler olacaksa hiç power lede bulaşmayın. 2 adet t8 florasan ile gereksinimleri karşılanır. Aydınlatma iyi olsun derseniz de t5 kullanırsınız. T5'in balastı ve florasanları daha pahalı oluyor t8 e göre.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 267 Online Kullanıcı, 145 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.