ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ilhannnn01
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
822
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Kasım 2015 09:24
Son Ziyaret:
Dün 17:50
Toplam Mesaj:
920 [0.54 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
54 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İlhan A.
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1985
Yaş:
35
İl:
Adana
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/179452/100920190951531.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Ahm Yem Müşteri Memnuniyeti Teşekkür Ederim.
[QUOTE=Carl]Geçen günü 2 farklı AHM yem siparişi vermiştim birisi Spirulina-Garlic diğeri ise AHM micron (öneririm iyi yem). Balıklarım spirulina-garlic yemi yememişti (inatçı Endler) bende AHM marin firmasını aradım ve beni üretim bölümündeki Ayhan beye bağladılar. Ayhan beye balığım bu yemi yemedi hangi yemlerinizi önerirsiniz dedim ben yem tavsiyesi beklerken firma numune göndermeyi teklif etti ve iletişim bilgilerimi aldı. Ayhan beye 3 farklı balığım var dedim ve o balıklar için bir dolu yem gönderdi AHM firmasına buradan teşekkür ederim bu şekilde benim gönlümü aldılar ve beni kazandılar. Sitesindeki e-mail adresini sanırım kullanmıyorlar telefonla arayın ben telefonla aradığımda bana farklı bir e-mail adresi verildi. Firmaya ulaşmak isteyen arkadaşlar firmanın internet sitesine girip telefon etsinler. [URL]http://www.ahmfishfood.com/[/URL]

Bana gönderilen yemlerin resmi [:D] [:D] [:D]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203801/090720201619071.jpg[/IMG][/QUOTE]

Ayhan Bey bana da benzer bir durumda yardımcı olmuştu ve numune göndermişti, forumda başka bir konuda anlatmıştım.
150*60*60 540 Litre Akvaryum Tür Tavsiyesi
[QUOTE=tam35mert]İşte tam olarak ne bulabileceğimi bilmiyorum. Bir kaç petshop gezdim fakat hiçbir türe rastlayamadım oscar bulunması daha kolay bir tür olduğu için bu tür ile sizce hangi balıklar beslenebilir. Green terror felan beslenir mi bu konuda yardımcı olur musunuz ?[/QUOTE]

Aslına bakarsan oscar ile birlikte başka bir tür bakmanıza gerek yok [:D] çeşitli renklerde oscarlar olduğu için sadece oscar beslenen bir akvaryumda zaten bir renk çeşitliliği sağlanabilir.
Bende şu an 7 tane var, 1 Longfin albino, 1 longfin lutino, 1 longfin red, 1 lutino red, 2 red, 1 longfin tiger besliyorum hepsi de farklı görünümde.

Green terror oscar ile beslenebilir, severum ve heroine lerin tümü beslenebilir, vatozlar ve çöpçüler beslenebilir.
150*60*60 540 Litre Akvaryum Tür Tavsiyesi
Merhaba,
Amerikan cichlid derken, büyük orta amerikan mı? Oscar vs güney amerikan mı ?
Uzun zamandır ithalat olmadığı için şu sıralar piyasada amerikan cichlid çeşitleri sınırlı, bulabildiğiniz çeşitleri yazarsanız aralarından birlikte yaşamaya uygun olanları seçebiliriz.
Oscar Karın Şişliği
1. ağızdan şırıngayla flagyl vermeyi deneyebilirsiniz.
2. balık hasta olmayıp bir cisim yutmuş olabilir.
Ahm Yemleri Hakkında
[QUOTE=Carl]Konuyu biraz hortlatmış olacağım ama AHM ve Artakua maillere cevap vermiyor. İlk önce iki firmadan numune/tanıtım amaçlı bir kaç yem istedim hatta yemi gönderemezseniz bana katalog gönderin ürün içeriğinin tamamını okuyayım diye sallamadılar [:D][/QUOTE]

Artakua pek ilgilenmiyor ama AHM yi daha önce aradığımda ilgilendiler, yemlerin içeriği hakkında bilgi verdiler, hangi yemin bana uygun olacağını söyleyip hatırı sayılır miktarda numune gönderdiler.
AHM konusunda pek çok kişinin bu şekilde yazdığını da gördüm.

Ben oscarlara vermek için ahm flowerhorn alacaktım, içeriğini sormak için aramıştım, AHM deki arkadaş o yemin oscarlar için yağlı olacağını onun yerine AHM large xl cichlid kullanmamın daha uygun olacağını söylemişti. 500 gr kadar da numune gönderdiler, kendim de denedim amerikan cichlid besleyen bir arkadaşıma da verdim ikimiz de çok memnun kaldık, daha sonra da bu yemden almaya devam ettim.
Midas ıma vermek için AHM flowerhorn da aldım ama bu yemi balıkların çok aç olmaları dışında yemediğini pek beğenmediklerini gözlemledim.

Artakua nın da 2 çeşit yemini denedim, red parrot yemini oscarlar yiyor, renklenme konusunda başarılı olduğunu söyleyebilirim bir de etçil dip yemini kullandım onu da severum, melek vs güney amerikan cichlidlerine vermiştim yine iştahla yediler, aynı zamanda birçok çeşit yemlerle beslediğim için direkt olarak etkisi konusunda yorum yapamıyorum.

Astronot Balığı Bakımı
Örnek olabilecek konuyu ekliyorum, konuyu incelerseniz sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/lutino_oscar_k850618.asp[/URL]
Astronot Balığı Makrakanta Balığı
Bir erkek bir dişi almaktan bahsettiğinize göre balıkların boyunun 20 cm nin üstünde olacağını anlıyorum, bu boydan önce cinsiyet ayrımı pek mümkün değil. Astronotlar büyük olacağı için makrakantaların da büyük olması gerekiyor, ayrıca sürü balığı olduğu için en azından 4-6 adet olması gerekir. Makrakantalar da büyük olunca olası çiftleşme durumunda astronot yumurtaları ve yavruları için tehdit olacaktır.
Eğer yavru almayı düşünüyorsanız astronotların tek tür olması daha uygun olur, show akvaryumu olacaksa da astronotların cinsiyeti çok önemli değil.
Sıvacı Süngeri Filtrelerde Kullanılabilir mi?

Birebir tartışmaya çevirmek istemiyorum, amacım sadece bildiğimi paylaşmayı ve bilmediğimi öğrenmeyi amaçlıyorum, yanlış biliyorsam ve ikna edilirsem yanlıştan döndüğüm için memnun olurum.


[QUOTE=deatless22]
Bir sünger hem biyolojik hem mekanik filtreleme yapmaz uygun boyuta göre sadece birini yaparlar. Mesela Bilgisayardaki ram fiziksel hafıza, hdd kalıcı hafıza olduğu gibi. Birbirlerinin yerine kullanılmazlar.
Eheim tetra gibi en iyi dış filtr üreticileri ince gözenekli sünger verirler sebebi dış filtre ile biyolojik filtreleme yapılmak istenmesidir.
Mavi büyük gözenekli sünger suyu yavaşlatmadigi için bakteri tutmaz ve fiziksel temizlik sağlar. Temizlik veya sıvacı denilen süngerler ince gozeneklidir ve suyu yavaşlatarak ve binlerce gözenegi olduğu için bakterilerin tutulmasına sebep olurlar.
[/QUOTE]

Bakteriler tutunabildikleri her yüzeye tutunurlar, sünger, kum, bioball hatta akvaryum camında bile bakteri vardır, biyolojik filtrasyon malzemelerinin farkı bakterilere daha fazla tutunma alanı sunmasıdır, bu mantıkla ne kadar çok gözenek ya da tutunma alanı varsa biyolojik filtrasyon o kadar fazla olabilir yani tabi ki ince gözenekli süngerde oluşacak bakteri miktarı kalın gözenekli süngerden fazladır ama bu kalın gözenekli süngerde bakteri olmayacağı anlamına gelmez.
Bende tetra ve fluval filtre var ikisinin de orjinal filtreleri kalın gözenekli. Burada neye ince neye kalın diyoruz belki de aynı şeyden bahsedip boşuna tartışıyor da olabiliriz. [:D] Kalın derken sıvacı süngeri gibi değil ona göre çok daha kalın.
Dış filtre kovasının her noktasında malzemeden bağımsız olarak su geçiş hızı aynıdır. Malzemeler tıkandıkça debi düşer ama yine de her noktada aynı olur suyu sıkıştıramadığımız sürece aksi mümkün değil.


[QUOTE=deatless22]
"Seramik yüzükler ve benzeri biyolojik malzemeler en ince gözenekli malzemelerdir ve çıkışa en yakın yerde olmalıdır "

Seramik yüzükler biyolojik filtre malzemesi değildirler.
Seramikler mekanik filtreleme ve kaba pislik tutunması için kullanılır. Tek başına biyolojik filtrelemeye bir katkısı yoktur. O yüzden en sona degil suyun ilk düştüğü yere konulmalıdır.
Bioball derseniz o en sona konulabilir.

Yazdığınız kalın gözenekliden ince gözenekliye sıralaması doğru ama nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz sanırım
Saygılar [/QUOTE]

Hocam seramik yüzük derken ben dış yüzeyi düz olan gözeneksiz dandik yüzükten bahsetmedim onları malzemeden de saymıyorum, siporax, eheim mech gibi malzemelerden bahsediyorum, bu malzemeler tamamen gözenekli yapıda ve en sona konulmalıdır, sebebi de kaba pisliklerin o gözenekli yapının yüzeyini tıkamamasını sağlamaktır, yüzey tıkanırsa görevini yapamaz düz yüzükten farkı kalmaz.

[QUOTE=deatless22]Mesela Bilgisayardaki ram fiziksel hafıza, hdd kalıcı hafıza olduğu gibi. Birbirlerinin yerine kullanılmazlar.[/QUOTE]
Konuya kalıcı/geçici hafıza olarak yaklaşırsak yazdığınız doğru fakat birbirlerini destekledikleri durumlar var.
Kısa ve basit anlatmak gerekirse bilgisayardaki tüm hafıza seviyeleri işlemciye gereken veriyi ulaştırmak amacıyla hızlıdan yavaşa doğru sıralanır, işlemci üzerindeki L1, L2, varsa L3, RAM, HDD. Sistem bir seviyede bulamadığı bilgiyi bir üst seviyeye çıkarak arar her seviyede de bellek miktarı artarken hız azalır. RAM in yetersiz kaldığı durumlarda işletim sistemi HDD nin bir kısmını RAM gibi kullanmak üzere ayırabilir, bu durum eski sistemlerde yavaş ve verimsiz iken son zamanlarda hdd hızının artmasıyla farkedilmeyecek seviyelere ulaştı.
Ek olarak tamamen RAM üzerinde çalışan sunucu sistemleri de mevcuttur, mesela S4/HANA sistemlerin veri tabanı sunucuları tamamen RAM üzerinde koşar, tabi ki olası kapanma durumlarında dediğiniz gibi HDD devreye girer sonuçta sistem kapandığında RAM de bilgi kalmaz ama demek istediğim son zamanlarda HDD ve RAM in rolleri de birbirine yaklaşmış durumda, belki gelecekte öyle bir ayrım da kalmaz.
Sıvacı Süngeri Filtrelerde Kullanılabilir mi?
Yukarıdaki mesajda deatless22 arkadaşın yazdıklarına katılmıyorum,
tabi ki isme takılmak doğru değil fakat sıva, bulaşık veya başka herhangi bir iş için üretilmiş ürünlerin suya kimyasal madde salma ihtimali vardır bunları kullanmak risktir, uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebilir ama bu tür ürünleri kullanıyorsak bu riski de alıyoruz demektir.
Sonuç olarak ben de geçmişte sıvacı süngeri de bulaşık süngeri de kullandım sorun olmadı ama olabilirdi de.

Süngerler gözenek genişliğinden bağımsız olarak hem biyolojik hem de mekanik temizlik yapar, filtreye malzemeleri eklerken kalın gözenekliden ince gözenekliye doğru eklenmesinin sebebi su akarken pisliklerin kalıncan inceye doğru takılmasını sağlamaktır, aksi takdirde ince gözenekli malzeme çabuk tıkanarak su akışını engeller.

Bunlara ek olarak soruda yok ama eklemek istiyorum, seramik yüzükler ve benzeri biyolojik malzemeler en ince gözenekli malzemelerdir ve çıkışa en yakın yerde olmalıdır.
Flowerhorn
Sercan Bey
Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla dişi ile erkeğin boyları birbirine yakın, eşleştirme yaparken erkeğin daha büyük olması üstünlüğünü kabul ettirmek açısından daha uygun olacaktır aksi takdirde dişi sürekli erkeği deneyecektir böyle durumlarda çiftleşme zor olabilir.
Eş tuttuktan sonra yavru alması kolaydır ama sina00 ın da dediği gibi aldığınız yavruların birçoğu anne baba ile aynı güzellikte olmayabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 260 Online Kullanıcı, 147 Üye

Online Kullanıcılar

Bisnev99, TSevil, Sıtkı Sert, biqi, Ladres, oscar., teodolit2, darkblue2, kadirik, SONADOR, BarisD, cortezz, nirvana, kyrc1, Big_bone, koraymizrakci, sarı2604, Nursun, ursula, Ahmedarda, CGDSNLR, Müptela, Yorum yapmaz, Mete Duru, pestkop, lazarusv20, caneruzal44, Ibrahim90, sina00, BabySoul, Koksal Gurkan, Ramazan KORKMAZ, twinsoul, MertA, Kınayu, Turanegedogruer, İnsect, fikretrk, Ejder Günaydın, hobihaneonline, krib, serhat480, harunoztu, Mannugor, ComoDAYI, RoIF, RuLing, MAKKAYNAK, mcetindas, mightymurat, ternapi, TheHobi, kenanhalil, Aspet, Ohannes32, gokkurt, DYavuz06, Mikail Erdoğan, Saliherdogan59, esref03, Atillakahraman, Borb, chdszc, cango70, yusufbakar, devrimdpt, Furkan Ökmen, lebowskia, comdur, gokhankum, MiSoSiKiaN, dream7, vendetta99, delil, noobsaibot, AkvaryumTV, Denizhann, yasinenes, hanil, bysempathic, Çağlar Can, Abdullahhh, ak43, Arcalenith, MaxKrone, gokhanalacesme, muratozay26, emnadlg, Hsrt, Muratanganyika, BlackHorse, erhanozcan71, kerem1135, OBABA, Alicangyk, mehmet karadağ, Leonthe pro, brigantes, Erten, ukilavuz, veisveis, evr44, SonOfWolf, KeremT, gokturkseyhan, m.s.t.f, samah, HilalUnal, AtlasPoyraz, koagulant, WildFish_Keeper, TurX, Malawi_54, mahmut1905, Mohito, hurcemm, Selim1905, KÖYLÜ, Osprey, diaslayt, tosbag, BULENTKARABULUT, cengizozcan, erakay, Supervenenis, AhmetKi, Oxiis, Impheatus, OrcunAltun, egedin, Ruchansuzen, Çınar_Can, ogii06, denden34, goldfishlove, smtllh, delorm, SercanOzturk, Gagulkerkov, BuRAK, sardasert, Mekanik, ErtekinÖzen, emreemin, jezey, ermanaydin, Alperenpkr, SGY,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.