ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MurathanM
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,1,144185[/C] [C]2,2,144185[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1864
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
12 Mart 2013 00:48
Son Ziyaret:
15 dakika önce
Toplam Mesaj:
2701 [1.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
MurathanM
Doğum Tarihi:
11 Kasım 1992
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

MurathanM

SON 10 MESAJI

Rs Electrical Isıtıcılar Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?
Ucuz ve kalitesiz. Önceden aldığım 100 W ısıtıcı elektrik kaçağı yaptığından 50 tane güney amerika türü Red Tapajos balığımı kaybettim.
Tanganyika Kabukçulları
[QUOTE=Neothauma ]Aynı ölçülerdeki bir akvaryumumda caudopunctatus besledim ürettim. Yavruların ilk haftasında ayırma imkanım olmadı, bir hafta evde değildim. O haftada erkek yavruları yemiş ve eve döndüğümde dişiyi sıkıştırıp hırpalıyordu. Bu ölçülerin uygun olmadığına karar verip elden çıkardım. Benim deneyimim bu şekilde. Başarılı örnekler de var. Denemeden net karar verilemez gibi.[/QUOTE]

Her türlü kontrol altında olması gereken bir tür diyelim o zaman. 6-8 tane yavru alıp, büyüdüklerinde 1 erkeğe 2 dişi damızlık bırakmak iyi olacak gibi gözüküyor yorumundan.
Tanganyika Kabukçulları
[QUOTE=AmazonDream][/QUOTE]

Teşekkür ederim Ahmet, seninle daha önce de bu konuyu konuşmuştuk aslında. Yati köklerinin bir kısmı duruyor belki kıyıdan köşeden bir şeyler yaparım [:)))] Normalde tür seçeneklerim daha fazlaydı (kum kelebeği gibi) ama mevcut şartlardan dolayı kabukçullar ile başlamak durumundayım. Caudo düşünüyorum ama hacim beni düşündürüyor sadece. Alırsam da tek tür caudo olarak beslerim. Işık olarak tavsiyene uyacağım, beyaz ağırlıkta bir dizilim yaptırırım :)


[QUOTE=sorceres][/QUOTE]

Teşekkür ederim [:)] Dediğiniz gibi bu dönem bile kurulumun önüne geçemiyor. Aklımdaki tasarıma ilerleyen zamanlarda ulaşacağımı düşünüyorum [:)]


[QUOTE=ozdoganmehmet][/QUOTE]

Teşekkür ederim, bu dönemde sarı silis bile bulmak zor. Bulunca yol sıkıntı oluyor, yol olmazsa satıcı müsaitliği sıkıntı oluyor, nihayet istediğim tonu kullanabildim.


[QUOTE=KaridesDoga] Yaa bayıldım ama [:O]
Lilly neden tek başına [:O] [3)][/QUOTE]

Lilly hiçbir zaman tek değil, ben ve yeni kankisi ramshorn ile takılıyor[:)] Tabii sendeyken olan keyfi yok ama olsun [:3]

[QUOTE=MKA1923][/QUOTE]

Merhabalar, düşünceleriniz için teşekkür ederim [:)] İzlediğim videolardan ve biyotop fotoğraflarından gördüğüm tortu-yosun karışımı bana yabancı durum değil, malum güney amerika akvaryumlarından dolayı. İlerleyen süreçte bahsettiğin zemine ulaşabilirim diye düşünüyorum, zira dip çekimi vs yapmayı düşünmüyorum. Yüzeysel olarak su değişimi yapacağım.

Aslında aklımdaki kayaları bulabilirsem caudo türü ağırlık basıyor artık. Herkesin tavsiyesi bu yönde, tabii tek tür olarak [:)]


[QUOTE=Neothauma ] [/QUOTE]

Teşekkür ederim Armağan, görüşlerin benim için önemli. Aslında benim de niyetim acele etmek değil, zaten döngüyü tam olarak oturtmadan balıkları seçmeyeceğim. Bu süreçte dediğin gibi tecrübeli hobicilerden yorumlarını alacağım. Akvaryum konusunda başlangıç olarak biraz da mecburiyetten bu tankı seçtim, elimde hazırda bu vardı ve büyük akvaryumu bazı sebeplerden dolayı kaldırmak zorunda kaldım. Normalde 100x50x50 bir akvaryuma calvusun da içinde olduğu, nigripinnis düşünüyordum. Başka zamana kalsa da her zaman aklımda. Yavru ayırma olayını da bir şekilde çözerim diye düşünüyorum, başlangıçta damızlık almayacağım. Ufak alıp büyütme niyetindeyim. [:)]

Mevcut akvaryumda Caudo türleri için sizin düşüncen ne olur peki?


[QUOTE=ErtanGulen] [/QUOTE]

Tekrar teşekkür ederim, bakalım tavsiyeleriniz aklımda buna göre ilerleyen süreçte dizayn olayını çözmeye çalışacağım [:)]


[QUOTE=-doctore-][/QUOTE]

Evet yorumunuz Armağan ve Ertan Bey'in yorumları ile neredeyse birebir [:)] Dediğiniz gibi aklın yolu bir, teşekkür ediyorum yorumunuz için.

Tüm yorumlardan sonra, akvaryumu daha uygun hale getirince Multis / Similis türlerini ekleyebilirim. Ya da tek tür olarak caudo olarak devam ederim. Tabii onun için de önce kayaları temin etmem gerek. Daffodil türüne nedense alışamadım bir türlü, bana orta amerika türlerini anımsatıyor, bahsettiğimiz türlere oranla daha iri bir balık olduğunu düşünürsek belki ilerde daha büyük bir kurulumda yer alabilir [:)]

Tanganyika Kabukçulları
Ölçüler: 40x40x40
Canlı Türleri: Şimdilik 1 ramshorn + Lepistes
Bitki Türleri: Şimdilik yok. Aklımda saz bitkisi var.
Tasarım ve Dekorasyon: Evde bulunan taşlar, sarı silis kum ve kabuk türleri. Kurulum şimdilik bu şekilde gelişiyor. [:)]

Sonunda yıllardır düşündüğüm kabukçul türlerine giriş yaptım... Sonunda diyorum, yıllardır aklımdaydı bir türlü uygun ortamı sağlayamamıştım. Artık başlıyoruz [8)]

İlk etapta eldeki malzemelerle başladım. Aslında yıllardır güney amerika türleri baktığımdan, elimde sadece 3-4 tane taş vardı. Onları da kullandım zaten [:D] Başka bir malzeme olmadığından ve özellikle içinde bulunduğumuz dönemden dolayı kurulum ağır ilerleyecek tabii. Daha doğrusu aklımdaki tasarım zamanla oturacak diyelim.

Kumu sarı silis olarak seçtim. Kabukçul türleri besleyeceğimden dolayı, kabukları oturacağım tarafa doğru dizdim ki balıklar bana yakın olsunlar [:)))] Şimdilik bu şekilde başladım ama sağ arka tarafa saz bitkisi eklemeyi düşünüyorum. Şu dönemde saz bulmak bile sıkıntı. Belki Elodea ama ilk tercihim saz bitkisi.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/250520202231511.jpg[/IMG] [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/250520202218491.jpg[/IMG]

Tepeden bu şekilde gözüküyor. Şu an tek değişiklik filtre konusunda oldu. Yıllardır kullandığım haqos expro 500'ü kurdum. Ancak 2 saat çalıştıktan sonra bile oldukça fazla hava yaptı ve sürekli ses çıkartıyordu. İçini açıp pervanesine kadar kontrol edeyim dedim o sırada milini ve kilit kapağını kırdım. Daha önce de aynı malzemeler sıkıntı çıkarmıştı. 60 litre için daha iyi askı veya şelale filtre tavsiyeleri alabilirim. Şu an için yine aynı markanın Flex 300 modelini kullanıyorum. Çok sessiz bir filtre ama akvaryum içerisinde fazla yer kaplıyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/250520202216061.jpg[/IMG]

Yıllardır kök, kütük batırmaya çalışıyorum ama bu beklemediğim bir durumdu. [:)))] Neyse ki orta yolu bulduk...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/250520202224061.jpg[/IMG]

Buldukça böyle ufak tefek,alternatif kabuklar da eklemeyi düşünüyorum. Balıklar için de ayrı bir keyif alanı olur.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/250520202226351.jpg[/IMG]

Son olarak, kendini artık kabukçul sanan bir güzellik [:3] Döngüyü oluşturmak adına Lilly bana yardımcı oluyor. Lilly'nin yardımcısı da bir adet ramshorn salyangoz. Yeni tank arkadaşlarını bekliyorlar.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/250520202227431.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/144185/250520202237161.jpg[/IMG]

Evet genel kurulum bu şekilde. Şimdilik aydınlatma yok, yeni bir armatür yaptırmayı düşünüyorum. Led olacak, ağırlıklı sarı renkleri kullanacağım, kırmızı ve mavi de az miktarda olacak. Balıkların tam renklerini göstereceğini düşünüyorum. Buhar camı düşünmüyorum, besleyeceğim türlerin akvaryumdan zıplama gibi durumları yok. Zaten su üstü bitkisi de kullanacağım.

Şimdi balık tavsiyelerine geçebiliriz [:)] Bildiğimiz klasik kabukçul türleri olacak ama iki farklı tür bakabilirim, Ocellatus Gold türü her zaman ilk tercihim ama agresif olduğundan dolayı bu litrede 2 farklı tür kaldırmayabilir. Calvus'ta hep aklımda ama bu hacimde zor, yerine Sumbu Shell olabilir. Akvaryumun bir kısmında kaya-taş olacağından dolayı hacmin yeteceği kayacıl türleri de olabilir.

Son olarak, bu türlerde yüz yüze tanıştığım ilk kişi Ertan Bey. Hem kabukları hem silis kumu kendisinden temin ettim. Bu sayede akvaryum ve canlılarını görme fırsatım oldu, her akvaryuma ayrı özen göstermiş. Buradan kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Herkese iyi hobiler [:)][EDIT]MurathanM,2020-05-25 23:43:15[/EDIT]
Benim Tatlı Karideslerim
Güzel bir tür [:)]

Yavruları da yakın zamanda paylaşırsınız umarım [:3][EDIT]MurathanM,2020-05-15 00:09:40[/EDIT]
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
Güzel bir kurulum tebrik ederim ama canlı seçimlerinde biraz hata var gibi gözüküyor. Tabii ki akvaryum içindeki canlılar mutludur bundan eminim ama, neon tetra, kırmızı burun ya da benzeri tetra türleri bu tanka ayrı yakışır diye düşünüyorum.
Clithon Corona (boynuzlu Nerite)
Güzel bir tür, üremeleri normal nerite ile aynı diye düşünüyorum?
Eheim Skim 350 Surface Skimmer
Şu an bende performansı 0. Su üzerinde hareketlenme bile yapmıyor. Muhtemelen pervanesi ömrünü bitirdi. Üstelik bunu eheim kalitesine göre çok kısa sürede yaptı.
Tatlı Patates Filizlendi
Arkadaşlar şu linki bırakayım, konuyu okuyanlar faydalansın.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/paludaryum_icin_uygun_bitki_turleri_neler_k273754.asp[/URL]

Epey faydalı bir konu. Buradaki bitkileri rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Tabii çoğunun gövdesinin su dışında olması gerek.

Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise balıklarınız. Melek balığı gibi meraklı ve bitkileri severek tüketen canlılar kökleri bitiriyor. Bitkinin gelişimini engelliyor.

Akvaryum üzerine kurulacak bir sistem ile yani Aquaponik sistem ile (makalesinin linki aşağıda) verimli bir şekilde filtrasyon yapabilirsiniz. Sadece bitki değil, pazı ve çilek gibi meyve ve sebze bile yetiştirebilirsiniz.

[URL]https://www.akvaryum.com/aquaponik_sistemler_pazi_ve_cilek_ornek_kurulum_makaler_21_5731.asp[/URL]
Tatlı Patates Filizlendi
Ben de dağ palmiyesi bitkisini, kökleri akvaryumda olacak şekilde tutturdum. Tek yapraklı bit bitkiydi, kısa sürede alttan yeni sürgün verdi ama sürgün asla büyümedi. Bitkinin kendisi de büyümedi, kökleri de büyümedi. Neredeyse 3 ay boyunca aynı boyda ne kurudu ne büyüdü. Belki balıklar uzayan kökleri yiyordur diyerek şu an ayırıp su kabının içinde büyütmeye çalışacağım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 252 Online Kullanıcı, 137 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.