ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
emirkagan
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
488
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Ekim 2015 12:23
Son Ziyaret:
10 Saat 42 Dakika önce
Toplam Mesaj:
705 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
68 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emir Kağan Türkmen
Doğum Tarihi:
10 Temmuz 2001
Yaş:
21
İl:
Izmir
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emir Kağan Türkmen 60x48x42 2e2d Japon 2 cüce vatoz 60x17x31 Karantina 60x20x40 Su dinlendirme Eurostar 320 Bitkili Erkek Betta 60x30x38 Bitkili Low Tech kurulum 120x40x50h Yeni Kurulum

SON 10 MESAJI

Bahara Havuz Projesi
[QUOTE=BurakCann]
Tamamdır teşekkürler dediğiniz gibi ise daha güzel şu markayı bulacağım diye uğraşmam [:)]. Bu arada branda yazınca siz de biliyorsunuz ki farklı farklı brandalar çıkıyor bu yüzden sormuştum sizden de markalı olmadığını öğrenmiş oldum [:iyi:][/QUOTE]

Farktan kastınız branda satıcısının ismi ise o marka değil toptancının ismi. Ha içine kendi adı ile kağıt koyan ambalajına kağıt ekleyen ürüne premium hissi verip daha pahallıya satan illaki olur. Ama bu girişimlerin çoğu standart ürün ile aynı. Patentli bir ürün olması durumunun dışında. Böyle bir şey de yok bildiğim kadarıyla. Yırtılmayan, güneşte sertleşmeyen filan olsa biz kullanırız.

İnternet alışverişi yapacaksanız da mutlaka hem ürün yorumu fazla olan hem satıcı değerlendirmesi fazla olan yerden alım yapmaya gayret gösterin ve aldığınız branda kalınlığına dikkat edin. Belirttiğim gibi kalite benzer olsa da kalınlık değişken olduğundan inceleri peçete gibi yırtılabiliyor. [EDIT]emirkagan,2023-04-19 21:26:39[/EDIT]
Bahara Havuz Projesi
Branda markası olarak kastedilen şeyi anlamadım. Ben markalanmış bir branda görmedim hiç. Memleketimde tarımdan dolayı branda çok kullanılıyor yağmurdan korunmak için. İnanın hiç markalı branda görmedim. Branda yazıp tarayıcıda arattığımda da hiç markalı brandaya rastlamadım. Bu ürünler çok büyük tabakalar halinde gelir ve hazır ürünler ihtiyacınızı karşılamaz ise istediğiniz ölçüde diktirebilirsiniz de. Tabi benzer ürünlerden bahsediyor isek. Şeffafı olur, renklisinin incesi kalını olur. Ha derseniz ki ben youtube da gördüğüm pond yapımındaki membran benzeri ısıyla birbirine yapışan şeylerden demiştim onlar branda değiller. Olmayan bir şey hakkında böyle bir tartışmaya girmekte tuhaf, pond yapımı için işe girişip bir ilerleme katedip branda markası sormak ayrı tuhaf eğer aynı brandadan bahsediyorsak tabi. Branda markasından çok sürdürülebilirlik konusunda sorulması gereken sorular var diye düşünüyorum. Tabii soru sormak çok doğal bir davranış ama soru sormadan önce de biraz ön hazırlık yapmış olmalıyız. Ön hazırlık yapmış olsaydınız sanki bu bilgiye erişebilirdiniz.

Sürekli branda dendiği için böyle bir yargıya vardım belirttiğim membran benzeri yapışan malzemeden bahsediyor iseniz dediklerimi önemsemeyin o malzeme hakkında bilgim yok. Ama o malzeme de rulolar halinde oluyor, çatı yalıtım membranına benziyor.


Bahsi geçen branda, sarı-beyaz-yeşil renklerinde de oluyor. Sera brandası ise şeffaf oluyor. Kalınlıkları değişken seçebilirsiniz. Kaliteleri birbiri ile benzer. Dikim yerlerinde işçilik farkı oluşur sadece.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/190420232103361.jpg[/IMG]
Yanlış Eğitim Öğretim
[QUOTE=Akvaryumis]
Sistemi bana kalırsa kimse değiştiremez. Herkes 50 yıldır optikli sınava girmiş ata yadigarı gibi birşey olacak. Oturmuş bir düzen aniden bozulamaz ama 8-10 yıl ilkokuldan başlayıp değiştirilebilir. Ben dediğiniz hipotenüs ne alaka onu anlamadım. Çok temel bir bilgi hem fen adına (basit makinelerde) hem de matematik adına önemli bir şey bana kalırsa.
İyi günler [/QUOTE]

Çok temel ve çok basit bir bilgi evet ve bu kadar geç öğretiliyor maalesef. Değinmek istediğim nokta buydu. Sistem değişebilir. Yarın bu sisteme geçiyoruz hadi diyerek değil tabii, adım adım bilinçli ve planlı bir şekilde. Finale odaklanıp adımlar planlı bir şekilde değiştirilebilir. Önce üniversite sınavlarından sınıflandırmayı kaldırdılar yakın bir geçmiş için konuşuyorum benim dönemim için. Bu sınıflandırma ne idi? Fizik neti olan öğrencinin fen kısmı için konuşuyorum biyoloji yapan bir öğrenciden daha yüksekti puanı mühendislik için. Mf1 mf2 3 4 diye sınıflandırılırdı notlar. Bölümler bu notlara göre alırdı. Baraj vardı. Bozmak kolay bozmak mümkün ama değişmesi mi imkansız?
Yanlış Eğitim Öğretim
Hipotenüs kavramının 8.sınıflara kadar taşındığını öğrendiğimde eğitimin ne derece kötüleştiğini kavramıştım. O kadar çok konu ya çıkarılmış ya üst sınıflara taşınmış ki. Ne yapılmaya çalışılıyor anlamak güç. Hakkımızda hayırlısı. Onlarca üniversite onlarca lisans mezunu. Hepsi yeterli donanıma sahip mi ? Fizik sorusu yapamadan mühendislik okunabilen bir sistem yarattılar. Bu sistemin doğuracağı işsizlik problemi ile kimse başa çıkamaz. Daha mevcut işsizlik düzeyi 5 6 yıl sonra oluşacak düzeyin bir fragmanı. Artık baraj diye bir kavram bile kalmadı isteyen istediği gibi üniversite mezunu oluyor. Bu durum da mesleki yeterlilik ve donanıma sahip insanların yerine donanımsız kişilerin "Dayı" aracılığı ile o boşluğu doldurmasına, işini layığı ile yapamadığı için özelden genele ülkenin başarısına etki ediyor. Ne yazık ki geldiğimiz durum bu.
Aldığınız Su Arıtma Filtresi Merdiven Altıolabilir
[QUOTE=kemaneci]Merhaba,

Bazı standartlar ürün bileşenlerine ait olabilir. Bunun kontrol edilmesi dair ülkemizde bir sistem olmadığı için bu durumda firmaya güvenmek zorunda değiliz bence.

Ayrıca NSF sadece içindeki karbon için değil plastik bileşenler için de olmalı. Bu konuda size yapılan bir açıklama var mı? Yani filtre kabının NSF onayının olduğunu nasıl anlayacağız?[/QUOTE]

Bende aynı şekilde düşünüyorum. Bu düşüncemi de belirtmiştim zaten. İçinde belgeli bir ürün kullanılmış olsa da imalat sonrası yetkilendirilmemiş bir şey ortaya çıkıyor. Herhangi bir üreticinin üretmiş olduğu içten yanmalı bir motoru kendi yaptığınız karosere takıp trafikte tescilletemezsiniz, yürütemezsiniz. Buda onun gibi bir durum. Firma da beni haklı buldu. Karbondan dolayı NSF koyduklarını söylüyorlar zaten, kabın NSF belgesi yada imalatın NSF belgesi yok. Bu durumda NSF'li bir ürün olmadığı aşikar. Güvenip güvenmemek tüketiciye kalmış bir opsiyon. Açıkçası ben güvenmezdim işlerini ne kadar iyi yapıyor olsalar da. NSF belgeli ürünlerin de sahtesinin piyasada çok olduğu unutulmamalı tabi.

Güncelleme yapayım konuyla alakalı, Pentair GS-10Ro tatlandırıcı ile şuan 15 TDS alıyorum membran çıkışında , 1,2 PPM alıyordum daha önce. Tat denemedim akşam deneyip tat durumunu da bildiririm. Diğer filtreleri en az 30 dk yıkamak gerekiyordu arınması için tozu pisliği, bunu 2 dk akıttım berrak su vermeye başladı. Kalite kalitedir. Şuanlık memnunum bakalım tatlandırıcının ömrü ne kadar olacak buraya güncellerim. Pentair markasının gac karbon filtresini de almayı düşünüyorum ön filtreleme için. Ürünlerin hepsi gerçek NSF lisanslı model numarasına kadar.
Aldığınız Su Arıtma Filtresi Merdiven Altıolabilir
Güncelleme,
Firma bana dönüş yapmadığı için tüketici hakem heyetine başvuru yapmıştım. Bu sabah savunması istenmiş firmanın sistemde gözüküyor. Akabinde firma bana dönüş yaptı güzel bir üslup ile kendilerini tebrik ediyorum bu konuda. Yoğun olduklarını dönüş yapamadıklarını söyledi. Tekrar durumu anlattım, iadesini istediğimi söyledim ve nsf belgesini görmek istediğimi belirttim. Ürünün NSF belgesinin direk olmadığı aşikar sanırım bana içerisinde kullandıkları karbonun NSF belgesini gönderdi. İçerisinde gerçekten bu karbonu mu kullanıyorlar bilmiyorum iyi niyetle yaklaşıyorum öyle olduğunu düşünerek. Yine de kendileri imal ettiği için bu durum ürünün nsf belgeli olduğunu kanıtlar mı bilmiyorum. Bence kanıtlamaz. Kendi imalatları da belgelendirilmiş olmalı bence filtre haline gelmiş bir şekilde. Neyse firma bana ürünün iadesini gerçekleştireceklerini söyledi ve iadesini gerçekleştirdi. Üslubundan dolayı firmaya teşekkür ediyorum ancak tüketici hakem heyeti savunma istemeseydi bana geri dönüş olur muydu ?
Tatlandırıcı filtrede kullandıkları karbonun Jacobi olduğunu belirtti firma, imalat kendilerine ait. NSF belgeli olup olmadığı, karbonun gerçekten Jacobi olup olmadığı ve imalatın doğru yapılıp yapılmadığı size kalmış bir durum. Filtre halinde bitmiş bir şekilde lisanslanmalı diye düşünüyorum. Konu bu şekilde kalmasın gerekli güncellemeyi alsın diye yazıyorum durumu, farklı bir aksiyon oluşur ise buraya eklemeye devam edeceğim. Yeni aldığım NSF lisansı olan tatlandırıcı filtre ile kıyaslamasını da filtre geldiğinde yapacağım.
Aldığınız Su Arıtma Filtresi Merdiven Altıolabilir
Merhaba forum sakinleri, bugün başıma gelen ve daha sonra saatlerce araştırma yapmama neden olan olayı sizinle paylaşmak istedim. Malum damacana su fiyatları aldı başını gitti son yıllarda buna bağlı olarakta su arıtma satan firmaların sayısı epey arttı. Bu firmaların çoğu merdiven altı üretim ile üretilen filtreleri satmakta üzerlerine şu onaylı şu belgeli diye ibareler koyarak. Bunu bilerek güvendiğim bir yerden filtre alışverişi yapıyordum NSF belgesini sorgulamak hiç aklıma gelmemişti. Bugün filtre değişim zamanım geldiği için filtre almıştım onlar geldi. Takarken fark ettim ki aynı marka aynı model olmasına karşın gelen tatlandırıcı filtre eski tatlandırıcı filtreden daha uzun, filtrenin yapısı biraz daha değişik. Bu durum kafamı kurcaladı. Benim filtrem housing tipi, 3'lü ön filtreden hem akvaryuma klorsuz su alıyorum hem de 3'lü filtre sonrasına taktığım membran ve tatlandırıcı ile içme suyu elde ediyorum. 3'lü filtreleri değiştirdim ve membrana su göndermeden 3'lü filtre çıkışından filtrelerin yıkanması adına 30 dakika su akıttım. Daha sonra tatlandırıcıyı da değiştirip membrana su gönderdim ve çıkıştaki tatlandırıcı filtrenin de 30 dakika yıkanması için beklemeye başladım. Normalde ilk 2 3 dakika siyah su akar sonra su durulur ancak öyle olmadı. Tatlandırıcı filtre bildiğiniz üzere karbon içerikli, siyah renk bu yüzden geliyor biraz. Neyse ilk 30 dakika siyah su aktı sonra biraz durulur gibi oldu. Bardağa su aldığımda baktım ki suyun içinde karbon toz taneleri var siyah nokta kadar. Neyse dedim demek ki hala temizlenmedi biraz daha aksın. 1 saate yakın bir zaman sonra tekrar geldim borunun dibinde anlam veremediğim bir parça vardı. Muhtemelen tatlandırıcının içinden kopmuş su basıncı ile borudan dışarı çıkmış. Aha dedim sorunun kaynağını bulduk filtrenin içi katman katmandı katmanlar kırıldı herhalde dedim. Neyse biraz araştırma yaparken NSF yetki belgesini sorgulayabileceğimi öğrendim. Linkleri konu sonuna ekleyeceğim. Linkten firmayı sorguluyorum herhangi bir ibare yok. Yok yani. Dedim belki ürünlerini çinli firmalara üretip üzerlerine yetki basıyorlardır, ürettirdikleri firmayı aradım bulamadım yine. Daha sonra firma ismi ile NSF yi beraber arattım. NSF.org sitesinde bu firmanın yetkisiz NSF ibaresini kullandığı ürünlerinin NSF yetkisi olmadığı yazıyor. Ben şok [:)))] . Sonra başladım NSF yetki belgesi olan satıcı aramaya. O kadar çok firma araştırdım ki 20 tanesinden belki 2 tanesinin NSF belgesi var. Bazıları da 1 ürününe NSF belgesi almış sattığı diğer ürünlere de bu ibareyi yerleştirmiş. Gördüm ki güzelim ülkemizde güzelim ırkımızda sahtekarlık performansı hala yerli yerinde. Diyeceğim o ki su arıtma için filtre alırken NSF onayı var mı yok mu NSF'nin kendi sitesinden sorgulatın. Bulamazsanız belge isteyin, belgedeki firma adı ile sorgulatın yine bulamazsanız belge sahtedir.
Sonuç olarak ben firmaya bir geri dönüş yaptım, üründen bu şekilde parça geldi akıt akıt su durulmadı durum bu şekilde, firmanız da NSF onaylı değil gözüküyor yetki belgenizi görebilir miyim diye Whatsapp üzerinden fotoğraflı şekilde mesaj attım. Görüldü yedim tabiki. Aramaya da tenezzül etmedim. 7 aydır içtiğim su kim bilir neler içeriyordu. Tüketici hakem heyetine de şikayette bulundum. Mevzum tutar iadesi değil firmanın yaptırım alması. Dolandırıcılık bu yani. Sizin de dikkat etmeniz için bu durumu sizinle paylaşıyorum. O kadar şok oldum ki forumda arama dahi yapmadım öncesinde varsa böyle bir konu bilmiyorum.

Gerekli linkleri açıklamalı şekilde altta ekliyorum.

https://www.nsf.org NSF yetki belgesi sorgulayabileceğiniz NSF'nin kendi sitesi. Burada yoksa o belge yoktur. Site hakkında fotoğraflı açıklama ekliyorum.

Site görünümü bu şekilde. Sağ üstte işaretlediğim 'Search Certified Products and Systems' yazılı yere tıklar iseniz karşınıza alttaki gibi bir ekran çıkacak.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231718571.jpg[/IMG] Bu ekranda da 'company name' yazan kısma firma ismini yazıp search derseniz NSF yetki belgesi var mı yok mu var ise hangi ürün sertifikalanmış onu görebilirsiniz. Örnek oluşması açısından 2 adet ürününde NSF belgesi bulunan bir türk firmasının aramasını ekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231721141.jpg[/IMG] Görüldüğü üzere firma ismi ile bir sertifika bulunduğu gözüküyor. Üzerine tıklayıp girerseniz altta hangi ürünleri sertifikalamış görebilir ve ayrıca firmanın direk orjinal web sitesine de ulaşabilirsiniz.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231722501.jpg[/IMG]


Nitekim olması gereken sonuçlar böyle. Bir de benim ürün aldığım firmaya bakalım. NSF araması ile başlayalım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231724291.jpg[/IMG] Şaşırdık mı [:cik:]

Pekiii bir de google'a NSF + firma ismini yazıp NSF.org sitesinde çıkan sonuca bakalım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231725531.jpg[/IMG] Yetkisi olmadığı görülüyor.


Ürüne ait ve firmaya ait fotoğraflar da ekleyeyim ben.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231728001.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231729231.jpg[/IMG]
Boy boy NSF etiketleri var. Diğer sertifikalar nedir ne değildir sorgulamadım benim için en önemli olan NSF'idi ve bence en önemlisi bu.

Bu arada firmaya ait https://www.aquacora.com.tr ve https://www.sumakinesi.com iki ayrı web sitesi var. İkiside aynı firma. Aquacora da kendi üretimini yaptığı bir marka, bunu firma söylüyor.

Bu durum karşısında araştırıp bulduğum [URL]https://royalgreen.com.tr[/URL] firmasına geçtim. Şimdilik sadece tatlandırıcı filtremi bu firmadan aldım. Fiyatlar arasında uçurum var neredeyse 3 katı ama NSF sertifikası var. Daha sonra tüm filtre ve membran takımımı da değiştirmeyi düşünüyorum kısa zamanda. Kendi satın aldığınız firmaları da belirtirseniz kaliteli gerçek NSF onayı olan firmaları öğrenmiş oluruz. Ben bu firmayı çok zor buldum açıkçası o kadar sahtekar vardı ki.

Filtreden çıkan o garip parçayı da ekliyorum. Muhtemelen içi bu şekilde ancak plakalar kırıldığı için bu dışarı kaçtı su basıncı ile. Tahminim bu yönde.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/310320231738261.jpg[/IMG]

Umarım konu yardımcı olur.
Neon Tetra Işık Açıkken Sürekli Aynı Köşede
[QUOTE=Ahmet Talha o.]Neon tetralar ışık açılınca hep aynı köşede duruyorlar birden açılınca deliriyorlar ne yapacaklarını bilemiyorlar 7 saat açık ışık wolfmar 90cm extrem ışık akvaryum 100 30 20 boyutlarında shallow ışık sudan 10cm yukarıda bir türlü anlam veremedim 1 haftadır böyle balıkları yeni aldığımdan beri bitkili high tech akvaryum 17 adet neon tetra var başka canlı yok şimdilik dış filtre eheim 2213 co2 ve gübre destekli parvula ve reinikki mini var bitki

Balıklar ışıklar kapanana kadar hep aynı köşede duruyor stresscure ekledim ama nafile bir faydası olmadı ışık 3600 lümen 24 watt

[VID]https://youtube.com/shorts/XMFgKo5EvPI?feature=share[/VID]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235255/270320232141031.jpg[/IMG][/QUOTE]


Hacim bayağı bir azalıyor kumdan dolayı zaten az bir hacim var. 17 neon için brüt 40 lt civarı hacım yetersiz. Gölgede kalacakları saklanacakları loş bir ortam olmadığı için de strese giriyor olabilirler. Hacim fazla olsaydı yanlarına daha az utangaç 1 sürü balığı daha ekleyin derdim. O balıklarla beraber onlarda yüzmeye başlardı. Ancak hacminiz mevcut durum için bile az. Ki bu hacimde kullandığınız ışıkta bir hayli fazla gibi. Tür değişimi öneririm size. 8 ember tetra daha iyi olacaktır.

Su değerlerinizi de kontrol edin. [EDIT]emirkagan,2023-03-31 02:37:34[/EDIT]
Sonunda 120x40x50h
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/260320231558081.jpg[/IMG]

Son halimiz bu şekilde. Anubiası 3'e böldüm, büyük kalan parça tekrar yarıya bölünebilir aslında şimdilik erteledim. Anubiasları bağlamak için uzun bir kök arayışındayım. Hindistan cevizi ve küp görüntüsünden biran önce kurtulmak istiyorum. Kum az geliyordu, kum arayışına girdim. Hagen kullandım eskiden, güzel kumdu ancak paslanma muhabbetleri yaşadım. Daha sonra paslanmayan hagen diye hagenden mat bir kum çıktı piyasaya reeflowers marka ondan da memnun kalmadım. Kum önerisine açığım hem renk hem marka konusunda. Aklımda kahve tonlarında bir kum var ama istediğim ton ve tanecik özelliğini yakalayamıyorum. Aquaclay tarzı kumlar çok hafif kalıyor ve parçalanıyor, hagenin kahverengi mat rengi olsa keşke. Dere kumu da cezbediyor ama onun da tonu istediğim gibi olmayabiliyor. Kumu biraz fazla alacağım, boşluklu kayalar ile iki köşeyi yükselterek klasik vadi görünümü vermeyi hedefliyorum. Ağır kayalar kullanıp taban camına yük vermek istemiyorum. Şimdilik akvaryumda her şey yolunda, dolu dolu yavru alıyorum half blue lepisteslerden. Yavrular da kendi kendine büyüyor bu tür pek yavru yemiyor. Yavrudan büyüttüğüm Neon tetralarım da gayet uyumlu bir tutum sergiliyorlar. Yavru kovaladiklarına şahit olmadım. Yemleme makinesi ile zaten günde 3 kere yemleniyorlar karınları hep tok bu sepeble olabilir. Yakın zamanda tür değişikliğine de gidebilirim. Bu akvaryumu kurarken aklımda msobo vardı aslında. Hala da aklımda. Tasarımı değiştirip msoboya geçişte yapabilirim bakalım.

Tasarım konusunda biraz beceriksizim önerilere açığım.
Beta Balığı Dipte
[QUOTE=kaantzll] sera bakto tabs alacağım kullandıktan sonra etkisi olmazsa onlarıda deneyeceğim saolun.

flagly ye ulaştım nasıl vermem gerekli?

6 da 1 ini 500ml suda eritip 2 ml şırıngayla versen yeterli olur mu?[/QUOTE]

Biraz okusan son attığım linki sorularına cevap bulacaksın ama okumaya tenezzül etmiyorsun. Linkte 40 lt akvaryum suyu için 100 ml solüsyon yani 500 mg lık 1 tablet olduğunu yazmış. Tablet ilacı bölerek homojen bir dağılım elde edemezsin. Hacmin küçükse tablet ilacı havanda dövüp toz haline getir iyice. Yarımdan biraz fazla ılık bir su ile karıştırarak erimesini sağla. Çoğu parçacık erimeyecektir suda böyle beyaz minik minik kalacaktır. Bunları süzerek yada üstten şırınga ile çekerek akvaryum hacmine göre eğer 20 lt ise yarısını koyabilirsin. Konuyu okursan bilgileneceksin lütfen üşenme ve biraz oku son mesajımdaki konuyu

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.