ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
emirkagan
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
239
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Ekim 2015 12:23
Son Ziyaret:
2 Saat 60 Dakika önce
Toplam Mesaj:
484 [0.36 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emir Kağan Türkmen
Doğum Tarihi:
10 Temmuz 2001
Yaş:
17
İl:
Ordu
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emir Kağan Türkmen 60x48x42 2e2d Japon 2 cüce vatoz 60x17x31 Karantina 60x20x40 Su dinlendirme Eurostar 320 Bitkili Erkek Betta 60x30x38 Bitkili low tech kurulum

SON 10 MESAJI

45lt Akvaryum Sorunları Çözemiyorum
Kullandığınız katkıların ikisi de su düzenleyici yani su değişiminden önce suyu dinlendirme işlemini çok daha kısa süreye indirebilmek için. Siz akvaryum kurulumu hakkında yeterli bilgiye sahip değilsiniz attığım linkteki gibi konuları araştırıp okuyarak bu bilgileri edinebilirsiniz. Suyunuzda bakteri kültürü oturmadığı için 2 güne yine bulanacak balıkların her an ölmesi de olası. En kısa sürede bir bakteri kültürü edinmeniz gerekiyor. Akvaryum kurulumu nasıl yapılır? diye tarayıcıda aratırsanız yeterli bilgiye ulaşırsınız. En kısa sürede bakteri kültürü ekleyin bu zamana kadar da suyu sürekli taze tutun değiştirin. %30 üzerine çıkmadan değişim yapın günlük. Yazım kurallarına da dikkat edin.
45lt Akvaryum Sorunları Çözemiyorum
Öncelikle bir adet bakteri kültürü edinmeniz gerekiyor sera nitrivec yada jbl biotopol, ardından termos suyu kaynattığınız su sanırım böyle kullanılmaz akvaryumda dinlenmiş yada hazır su kullanılır su değişimi yapmanızı öneririm en az %50 gibi bir miktar bir anda değilde yavaş yavaş gün içinde. Bakteri döngüsü oluşmadan daha dinlenmemiş su üzerine akvaryumu kurduğunuz için amonyak patlaması yaşıyorsunuz. Suda kötü koku ve bulanıklık olur. Balıklar bir süre sonra ölmeye başlar. İç filtre yüksüz bir akvaryumda o hacimde yeterli gelir. + VE - ayarı debi kısıp artırmaya yarar + da kullanın. Kumu yıkadınız mı bilmiyorum ama yıkamadıysanız bulanıklığa etki edebilir bir süre sonra geçer.

Bir adet bakteri kültürü edinip %50 oranında su değişimi ile beraber bakteri kültürünü suya eklemeniz gerekiyor acilen yoksa tek tek balıkları kaybetmeniz olası. Akvaryum kurulumu yapmadan bilgi edinmeliyiz. Yoksa hem cebimiz hem sorumluluğuna girdiğimiz canlar yanar.

[URL]https://www.akvaryum.com/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_makaler_21_5823.asp[/URL]


Akvaryum Kurulumu ve Bakteri Kültürünün Hazırlanması: En önemli hususlardan ve yeni hobicilerin en çok hata yaptığı noktalardan bir tanesi ilk kurumda suyun hazırlanmasıdır. Unutmayınız ki; canlılar bizim temizlik anlayışımıza göre değil kendi metabolizmalarının temizlik anlayışına göre sağlıklı yaşamak isteyeceklerdir. İlk kurulumu basitçe anlatmak gerekirse; ilk olarak kumunuzu çok iyi yıkayınız ve akvaryumunuza seriniz. Ardından kullanacağınız dekor ve bitkileri dikerek akvaryumunuza su doldurunuz. İki günün ardından, akvaryumunuza yine akvaryum hacminizle doğru orantılı olarak bakteri kültürü ekleyiniz. Bakteri kültürünün tam anlamıyla oluşması ve biyolojik filtrasyon randımanlı şekilde oturması 3 gün alacaktır. Bunun ardından akvaryumunuzun suyu oturmuş olacak ve yeni besleyeceğiniz balıkları ilave edebilecek düzeye geleceksiniz. Bu noktada eğer bu süreci kısaltmak istiyorsanız; çevrenizde suyu oturmuş ve hiçbir hastalık barındırmayan bir akvaryum varsa, o akvaryumdan su alarak kendi akvaryumunuza ekleyebilirsiniz. Bu ilk kurulumda kaybedeceğiniz 5 günlük süreyi 1 güne düşürecek işlemdir. Akvaryumunuzun suyunun en az %50’sini oturmuş bir akvaryumdan transfer eder ve üzerine dinlenmiş temiz su ekleyerek bir gün boyunca çalıştırırsanız, akvaryumunuz 1 günün ardından canlı eklemeye hazır hale gelecektir.

Akvaryuma Canlı Eklenmesi: Yeni hobicilerin en çok yaptıkları hatalardan biridir şüphesiz akvaryuma yeni alınan balıkların eklenmesi. Bu noktada yapmanız gereken şu olmalıdır. Akvaryumdan aldığınız balıkları bir kapa kendi suları ile beraber dökünüz. Önce 15 dakika kapta hiç ilave yapmadan bekleyiniz. Ardından kendi akvaryumunuzun suyunu yavaş yavaş kapa ekleyiniz. Bu hususta ne kadar yavaş davranır ve süreyi uzatırsanız sizler için o denli iyi olacaktır. Bu süreyi en az 2 saate yaymak en iyisidir. Ardından kaptaki canlılar sizin akvaryumunuzun suyuna alışmış olacaktır. Canlıları oldukları kapla beraber akvaryumunuza dökmeyiniz. Sadece balığınızı kapta yakalayarak akvaryum içerisine ekleyiniz. Unutmayınız ki; özellikle farklı akvaryumculardan alınan balıkların üzerindeki bakteriler çatışacaktır ve balıklarınızı bir anda birbirlerine saldırırken görebilirsiniz. Bu işlemi yukarıda anlatıldığı şekilde yaparsanız, herhangi bir bakteri çatışması ile karşı karşıya kalmazsınız.

Akvaryumun İdamesi (Yemleme ve Su Değişimi): Artık akvaryumumuzu kurduk ve canlılarımızı zevkle izliyoruz. Sırada bu akvaryumun uzun yıllar sağlıklı canlıların yetişebildiği ve büyüdüğü bir yuva haline dönüştürmek kalıyor. Akvaryumda yemleme ve su değişimi en önemli hususların başında gelmektedir. Yemleme sık ancak çok az miktarlarda yapılmaktadır. Unutmayınız siz balıklarınıza ne kadar yem atarsanız, onlar hepsini tüketecektir. Akvaryumda beslenen balıklarının %90’ı açlıktan değil tokluktan ölmektedir. Ayrıca tek tür yem kullanımı yapacağınız diğer bir büyük hatadır. Her tür için en az iki üç çeşit yeminiz bulunmalıdır ve bunları düzenli olarak çok az miktarlarda ve sık sık uygulamalısınız. Su değişimi ise diğer dikkat etmeniz gereken önemli noktadır. Birçok yeni akvaryumcu suyun tertemiz olacağını düşünerek, komple temizlik yapar. Yukarıda da dediğimiz gibi balıkların temizlik anlayışı bizimki gibi değildir. Size çok pis ve sararmış gibi gelen su, onların yaşayabilecekleri en temiz ve uygun ortam olabilir. Akvaryum temizliğinde asla suyun hepsini boşaltmayınız. Özel türler hariç ve iyi filtrasyonu olan bir akvaryumda temizlik haftada bir %20-30 dip çekimi şeklinde yapılmalıdır. Sifon adı verilen aparatlarla akvaryumunuzun dibinden su çekmeli ve üzerine yeni dinlenmiş su eklemelisiniz. Akvaryuma ekleyeceğiniz suyun en az 2 gün ağzı açık bir kapta beklemiş olması gerekmektedir. Çünkü insan sağlını bozmaması açısından suya eklenen kimyasallar ve ağır metaller bu bekleme süresince kaybolacaktır. Sakın çeşmeden direk aldığınız suyu akvaryumunuza eklemeyiniz. Suyu dipten çekmemizin nedeni de, akvaryum içerisinde bulunan canlıların dışkılarından ötürü oluşan nitratın sudan daha ağır olması ve dipte gaz şeklinde bulunmasıdır. Yani dip çekiminin amacı o nitratı akvaryumdan atmaktır.
Alıntıdır.

Ve akvaryumda kalitesinden emin olmadığınız yapay nesneleri çıkarın. Kalitesiz olanları bir süre sonra renksiz kalıyor boyası suya karışmış oluyor.
Yeni Akvaryum Kurulumu İçin Malzeme
8. maddeye eklediğin kum hakkında şikayetler var almadan araştırmanı öneririm.
4. ve 5. maddedekileri almak yerine sera nitrivec yada jbl biotopol alınıp kurulumda kullanılıp daha sonra ihtiyaç duyulmaz o su berraklaştırıcısına gerek yok.
Tabanı desteklemek için misket gübre almak yerine o boyuttaki bir akvaryumda bitki kumu kullanmak daha avantajlı. Maliyeti az olur jbl nin bitki kumlarına bakabilirsiniz. Tabanda biraz lav kırığı kullanmak koşulu ile 3-5 lt aquabasis size yeter.
10. maddedeki şelale filtrenin yerine [URL]https://urun.n11.com/ic-filtre/hailea-rp-200-ic-filtre-35w-200lth-P162978005?gclid=CjwKCAiA45njBRBwEiwASnZT5_eghpJkBhTdJn7yc58jjQIqtHo5rtwBIDnnk8GEn0lgb8hj-07jChoC_GUQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds[/URL]
11. maddeye gerek yok ama elinizin altında bulunsun.


Beta Balığı Fanusta Yaşar Mı?
1500 tl gibi fahiş bir fiyata ben akvaryumu masası ekipmanı kumu dahil 120 lt lik akvaryumu kurdum şuanda cebimde en az 600 700 tl var :). Nerde yaşıyorsunuz da böyle bir fiyat çıkarıyorsunuz. Arkadaş 1 adet nano da betta besleyecek. Pahallı markaları almasına gerekte yok.
Akvaryumcularda olan max 40 50 tl lik bir akvaryum,
Yine 45 50 tl ye bulabileceği ısıtıcı,
20 25 tl aralığında bir köşe filtre ki tavsiyem hava motoru varsa pipo filtre alması,
Biraz silis kum bitki ekimi yapılacaksa bölme kumlardan alabilir jbl nin yada hagen tipi kuvarsda olur ince dere kumu da yine oda çok tutmaz,
Bakteri kültürü 35 tl,
Aydınlatma desen şerit ledle yapabilir DIY birşeyler akvaryum kapağında yoksa yada en ucuzundan su geçirmeyen modul ledleri alıp tanesi 1.5 tl aydınlatma sağlayabilir,
Betta 30 tl demişssiniz ithal betta alırsa evet ama yerli üretim bir betta için 30 tl [:)))]
Sogutucuyu mesela gidip hazır alırsa kendi bilir DIY projeler varken

İleride daha eklenecek bir sürü şey daha olur. Gerek göz zevkine göre dekorasyona gidilir gerek bitki alınır yem değiştirilir hastalık olur ilaç alınır. Ancak işin her yerinde en kalitelisini aramadıktan clear camlı, eheim, sera, jbl, ada, fluval, tetra gibi aklıma gelen pahallı markalar bunlar bunlara pek bulaşmadıkça işin en güzelini istemedikçe 1500 tl gibi bir fiyatı bulamaz. Ki 1500 tl verip ben daha hiç ekleme yapmam her şeyi alırım desenizde aldığınız ilaçların tarihi katkıların tarihi var. Göz zevkiniz yine alışacak farklılık isteyecek yine bir şeyler alacaksınız. Bu hobi sürekli bir yenilikten hoşlanmasaydı aynı kurulumlar yıllarca hep aynı kalırdı . Sanırım ilk akvaryum kurulumu olacak profesyonelliğe gerek yok. Önce tecrübe sonra bu markalarla tam bir biyotop kurulumu sağlanır. Hevesleri olan insanları böyle örneklerle korkutmamalıyız.

Tabiki her şey tercih,zevk,bütçe meselesi. Ama yinede basit sıfırdan 50 lt lik tatlı su kurulumu max 500 600 tutar.
Parvula Tohumu Çimlendirme
Parvula tohum veren bir bitki değil kum altından yaptığı sürgünlerle ürer sazda öyle ürer mesela. Su altı bitkilerinde bildiğim kadarıyla tohum veren yok. Anubıasta çiçek oluşumu var tohum veriyordu sanırım ama tohumdan yetiştiren görmedim. İnt den bir şeyi almadan araştırırsanız hüsrana uğramazsınız. Sizden önce ilk bunları tecrübe edip paylaşanlar var sizde bu tecrübeleri görüp aynı yanılgıya düşmezsiniz.
Midye Kırığı Bitkili Tank Da Kullanıma Uygun Mu ?
İnce siliste çoğu bitki yetişmez malesef. Saz ve java fern gibi bitkiler olabilir ancak zemin bitkileri olmaz.
Midye Kırığı Bitkili Tank Da Kullanıma Uygun Mu ?
[QUOTE=Tunahan_]

Arif bey merhabalar, Hagen kum paslanmaz, varsa bildiğiniz kaynak gösterebilir misiniz ? ilk defa böyle bir yorumla karşılaşıyorum.[/QUOTE]
Hagen kumun içinde suda zamanla paslanan tanecikler var zamanında çok konusu açılmıştı biraz araştırırsanız illaki denk gelirsiniz. Bende 120 lt lık akvaryumda halen hagen kullanıyorum 1 yılı aşkındır paslanan tanecikler hala oluyor. Hagen kullanılan akvaryumların taban camlarında da pas lekesi oluyor tane tane. Hagen malesef belirsiz bir kum. Hagen yerine kuvars kullanın derim. Reeflowers black sandde de salınım yaptığına dair şikayetler var. Araştırıp ucuza kaçmadan kum tercihi yapmanızı öneririm. Ucuz etin yahnisi yenmiyor malesef :(
Saldırgan Cüce Vatoz
Japonlarla vatozlarin hepsinin böyle bir davranış yaptığına rastlamadım sadece bunda denk geldim.
Saldırgan Cüce Vatoz
Üretimde denenebilir belki kendi türüne karşı saldırgan olmayabilirdi ancak 1 batın sonraki kardeşini de yanindayken kovaliyordu. Akvaryumcu karar verir ne yapacağını ben durumu belirtirim zaten. Teşekkürler.
Saldırgan Cüce Vatoz
Tür konusunda sıkıntı yok cüce vatoz bundan eminim. Bir ara uzun süreli açlığa maruz kaldı akvaryumda yosun yok japonlardan yem kalmıyor filan onun ardından saldirganlasti zaten daha sonrasında farkedince ayırıp güzelce doyurdum yeme ama vazgeçmedi. Foto atayım yinede yavruluktayken.
Cüce vatozun açlık sonucu balıkların mukozasina göz diktiğini duymuştum ve bir süre sonra bunu alışkanlık haline getirdiğini.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/101220181924331.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/101220181925211.jpg[/IMG]

Normalde bitkilideki 1 batın sonraki kardeşi ile aynı renk ve desene sahip oluyo aydinlatma altinda direk yavrulukta olduğundan rengi böyle stresten dolayı. Akvaryumcuya vermeyi düşünüyorum zaten.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 366 Online Kullanıcı, 199 Üye

Online Kullanıcılar

hatesli, erhanozcan71, ufukdemirturk, eren0671, Akif12, sobetta, Mali491, gcinoglu, smckr, Ugur79, Mrtypc26, JapoJupo, serkantezel, engin045, kralakrep1, Gokced, KaAn7708, fatih23023, Ladres, BurakAta, entedev, Neothauma, ktulgar, ekcinar, otitiz, ERHAN ÖZAKSU, SCORPION_79, llegendd, Flexa, guppy3636, keremmina11, osman-01, EmreCev, AliSarp, ankara0606, Noyes, ceyh, Kınayu, Quersian, Silver06, gazoz34, Mehmet ates, AmazonDream, Fragant, ProScotch, tosbag, ŞENoL, erkankucukgungor, Sezgin_Mutlu, suat arslan, Tanercv, Mikail Erdoğan, boratsdmr, arap, zebercet, atalar61, enginm2000, Apoca1ypse, Aspet, UnalCevahir, MiSoSiKiaN, tuncanius, Berkayçelik, volanfirfir, vendetta99, adige42, Ronay, cyilmaz10, luxor_34, Stajyerakvarist, mehmetsahin12, K3r3m, bytrmrt, Neden46, ismalkoc, kadirik, rexxter, Unknown And, ternapi, Sheyda27, mustafakuzu, L144, muslera1905, Akan, Tekay, Cagatay Uysal, AKVARİSTNB, soliter83, Therbosstat, selimemre, FatihCay, icelebi, Hsynn, Mete Duru, çulsuz, sbilgic82, UmitYilmaz, fatihsanli, 06serkan06, ebenso, Hayalbaz, MKA1923, yebnahzugo, gokberkgonenc, Tritagna, Muhammed kose, KaraYunusu, İlkerAyas, ahmetcirali, indianaconz, koala, ygtkrsln, Kadir 4545, _RdnC_, Ayhanilik, japon22, truva, abunil, suslu_78, Talha, TugayKrmn, corail, nzm06, Ahmet Haşim, aybas, wolfvet, erdalakçay, Sidero, BadBoy09, Wolf, Hüseyin Arıcı, Foai, AlpAlpAlp, brkbzk, YeniBalikciniz, Carl, heihache, bocco, blackstonep, Ayokyil, destina_23, tayyipirfan42, kolombo_449, borademir, Doğukan, Karmakvaryum, eneskilic34, idiopatik, Wizardlin, captain_55, Beytullah11, Arifhb, Murat75, erhanyan, sina00, undertaker312, mperk, Street Parrot, meyhaneci, yunus_can, Japon İdris, akyamaner, Ejder Günaydın, Brsk, Yusuf Bilal, Hanem1509, hautbois, Zephroys, shadow4434, cabiliyet, cango70, Caner_Ç, exfish, Hasan112, AlperTasci, tugix, woddwill, MuratKale, frthakan, cinarciko, ademh, MEHMET ATEŞ, Betta sevdalisi, ferdikorkmazzz, muratdeg, tolgor, cemil37, Avcoskar, mehmetaydin, Csumer, mecomeco, Taha_D., emre5255, AlfistAkvarist, muratgurer, WubihCALE, olympos06, Beykozbeyi, legion, KRaL_MaLaWi,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.