ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
nzfszr
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
39
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
09 Ocak 2021 12:36
Son Ziyaret:
4 Saat 29 Dakika önce
Toplam Mesaj:
32 [0.34 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
32 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Nazif Sezer
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

İletişim: nazifsezer@gmail.com

SON 10 MESAJI

Akvaryum Pisliği
[QUOTE=Styxistaken]JAPONLARIN hepsini başka birine bugün vericem o zaman canlı yükünde düzelme olur mu?
Akvaryum 1senedir var ama 3 ay önce motoru çıkarıp temizledim . Suya bişey eklemiyorum tuz vs.
Başka bi yerde okumuştum japonların üstünde beyaz nokta gibi lekerler var onlar hastalık galiba[/QUOTE]

Motoru çıkarıp temizledimden kastınız nedir?
Eğer filtreyi çıkarıp musluk suyuna tuttuysanız bu yanlış bir hareket.
Bahsettiğiniz lekeler de fotoğrafta görülmüyor. Naçizane bir tavsiye, fotoğraf çekerken odanın ışığını kapatıp sadece akvaryumun ışığında fotoğraf çekmeye çalışın. Attığınız fotoğraflarda balıklardan çok sizin camdaki yansımanız gözüküyor.

Bahsettiğiniz dışkı yüzmesi denildiği gibi iç parazit olabilir. Basit bir mantık kuracak olursak, suda batmayan bir dışkının içerisinde gaz miktarının gereğinden fazla olduğu varsayımında bulunabiliriz. Aksi halde dışkının yoğunluğunun sudan fazla olup suda batması gerekirdi. Yani buradan çıkaracağımız sonuç, balıkların sindirim sisteminde bir problem olduğuna işaret edebilir. İç parazit bu problemi yaratabilir. Balıkları besleme şeklinize dikkat edin. Hem bitkisel, hem de proteinsel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde farklı markaların farklı türde yemlerini dönüşümlü olarak kullanın. Bunlara ek olarak, Sera Baktopur Tablet veya akvaryumcunuzun önereceği başka bir iç parazit önleyici tablet de olur, ondan alıp yine akvaryumcunuzun önereceği miktarlarda balıklarınızı onunla besleyin.

Tanktaki balık çeşidini azaltmaya çalışın. Japonlar bu tankla çok uyumsuz olmuş. Lepistesler de muhtemelen iç parazitten ilk etkilenen tür olmuştur. Özellikle iç parazit konusunda çok dayanıksızdırlar. İyi tecrübe isterler. Bence japonlarla beraber, bir şekilde lepisteslerden de kurtulun. Lepistes konusunda deneyimli bir arkadaşınız varsa ona vermeye çalışın. Hastalığı da atlattıktan sonra, tankın litre hesabına göre elinizdeki balık sayısını değerlendirir, fazlaysa azaltır, az ise çoğaltabilirsiniz. Ama sayıyı artıracak olursanız tür uyumunu gözetin derim.

Son olarak dip çekiminizi aksatmayın. Tavsiyem maks üç günde bir dip çekimi yapmanızdır. Dip çekimleri esnasında tankın suyunu da %20 oranında değiştirmiş olursunuz zaten. Şimdilik takipte kalın. İyi bir besleme düzeni ve parazit önleyici tabletlerle kısa sürede balıklarınız toparlayacaktır. Bahsettiğiniz beyaz noktaların da daha net bir fotoğrafını atarsanız belki daha iyi yardımcı olabiliriz.Akvaryum Pisliği
Akvaryumunuzun fotoğraflarını, ölçülerini, kullandığınız ışık, filtre, zemin malzemesi, içindeki canlıların sayısı ve türleri, ışıklandırma süresi, sıcaklığı gibi bilgileri eklerseniz daha doğru yardımcı olabiliriz.
Sisli/bulutumsu Beyazlık
[B][K]Güncelleme: Sorun çözülmüştür.[/K][/B]

Üç günde bir yapılan dip çekimleri ve %70 kadar su değişimleriyle suyun bulanıklığını biraz giderdim. Ardından Sera Nitrivec eklemesi yaptım. Son olarak Şelale filtrenin içine karbon&zeolit karışımıyla beraber elyaf ekleyerek suda tamamen berraklığı sağlamış bulunmaktayım. İlerde benzer sorunu yaşayıp, forumda çözüm arayanlar için bu güncellemeyi yapıyorum. Benzer adımları izleyerek belki sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Akvaryum Soğutma
Goldfishler konusunda pek bilgim yok. Ama sanırım siz uykudayken yükselen sıcaklıktan endişe ediyorsunuz. Eğer zaman ayarlı prizlerden alırsanız, istediğiniz saatlerde otomatik olarak açılır ve kapanır.
Tekrar Merhaba Geri Dönme Düşüncesi
Selamlar. Hayırlı olsun.
Ben de sizin gibi yıllar sonra tekrar hobiye dönüp, sizinkiyle aşağı yukarı aynı hacimlerde bir tankla başladım. Walstad kurulum yaptım ama walstad epey sabır isteyen bir kurulummuş, öğrenmiş oldum. Size bitki ve canlı tavsiyesi olarak şunları sayabilirim.

Canlı doğuran yapacaksanız,
zeminde saggitaria subulata gibi aşırı fazla ışık istemeyen bir zemin bitkisi kullanıp, arkaplanı da sesiflora veya elodealarla doldurmanız güzel olabilir. Bitkileri daha da sıklaştırmak isterseniz, guppy grass tavsiye ederim. O hacimde bir tankı çok hızlıca dolduracaktır. Ortaya da bulabilirseniz bir gnays kaya güzel olabilir. Özellikle de siyah kumlarla gnays kayaların uyumu bence güzel oluyor.

Canlı doğuran harici düşünürseniz de o hacimde güzel bir siyah su tankı kurulabilir diye düşünüyorum.
Şu linkte güzel bir kurulum örneği var.
[URL]https://www.youtube.com/watch?v=3flpBsCm_Ow&ab_channel=GurabaAquatics
[/URL]

Bu kurulumda canlı olarak da belki videodaki gibi bir beta veya küçük bir neon tetra sürüsü düşünebilirsiniz.

Tekrardan yeni tankınız hayırlı olsun.Sunsun Mu Dophin Mi
Selamlar. Ben olsam Dolphin tercih ederim. Ömürlük marka.

Hacimle ilgili üslupsuz tartışma da canınızı sıkmasın. 12 litre bir beta için gayet iyidir. Benim hep söylediğim bir şey var, "Bu forumdakilere kalsa 100 litrede 3 tane lepistesten başka bir şey besletmeyecekler bize..." Anlıyorum hacim önemlidir. Bir balığa doğal yaşam alanındaki özgürlüğe en yakın şartları sağlamak boynumuzun borcudur ama bir işin oluru vardır olmazı vardır. Muhtemelen siz almasanız ömrünü bilinçsiz birinin evindeki bir litre fanusta tamamlayacak olan bir balığı 12 litrede yaşatmak, ayıplanacak değil takdir edilecek bir harekettir. Ben bu balığı 12 litrede yaşattığınız için, hatta bir de filtre arayışına girdiğiniz için sizi takdir ediyorum. Malum betaların çoğunluğu bırakın yeterli hacmi, filtreden yoksun yaşıyorlar...

Sağlıklı ve güzel hobiler dilerim.

Karma Akvaryuma Balık Önerisi!
Küçük türleri karıştırabilirsin. Cory, cüce vatoz, endler, ember veya neon, lepistes, plati... Önerebileceğim türler bunlar. Ama cory ve cüce vatoz dışında maks iki tür eklemeni öneririm. Bende şöyle bi karma var, 4 plati, 6 kardinal, 2 cory, 1 cüce vatoz. Bu haliyle bile benim tankıma fazla geldiğini düşünüyorum... Napalım, fiyatlar malum gönül ister ki en az 150 litre tank kuralım ama 60 litre bir tankı bile hakkıyla kurmaya kalkınca bin lira masraf çıkıyor. O yüzden şu şartlarda hacim konusunda katı yorum yapmaya karşıyım. Her şeyi kitabına göre yapmaya kalksak 60 litrede üç tane lepistes dışında bi şey besleyemeyeceğiz. O sebeple 50-60 litre gibi hacimlerde küçük türlerle karma yapılmasına karşı değilim. Tabii ki de çok iyi bitkilendirme şartıyla...

Herkesin görüşüne saygım var. Hacim konusundaki bazı hobici arkadaşların hassasiyetini anlayabiliyorum. Ama balıkları düşündüğümüz kadar kendi bütçelerimizi de düşünmek zorundayız. Mümkün olan en orta yolu bulup o şekilde ilerlemeliyiz diye düşünüyorum.
Yeni Alınan Platiler Dibe Çöktü
[QUOTE=ukilavuz]Alırken de farketmişsiniz aslında keşke almasaydınız yada karantina tankı var mı tedaviye orda devam edin[/QUOTE]

Haklısınız hocam. Ama işte basiretim mi bağlandı denir ne denir... Uzun zamandır aradığım balığı bulunca o an akıllıca düşünemedim. Bu hobide en büyük zararları hep böyle sabırsızlığımdan yaşamışımdır zaten. Şu an elimde karantina tankı yok. Pazartesiye kadar da edinmem zor gözüküyor. Artık bi şekilde, düzenli beslemeyle, dip çekimiyle, bakto tabletle hayvanları sağlıklarına kavuşturmaya çalışacağım. Teşhisi daha net koyabilirsem tedaviyi de daha detaylı gerçekleştirebilirim tabi.
Yeni Alınan Platiler Dibe Çöktü
[QUOTE=Kaangzkr]Hocam özellikle bir tanesinin durmunu çok kötü gördüm inş kurtarırsınız gerçekten benimde en sevdiğim plati türü büyük ihtimal iç parazit benimde lepisteslerimin baş düşmanıydı[/QUOTE]


İç parazitse dertsiz başıma dert açtım sanırım. Kardinaller gayet sağlıklıydı. Umarım onlar etkilenmezler.
Yeni Alınan Platiler Dibe Çöktü
[K]Hastalık Belirtileri:[/K] Yeni alınan platilerde sürekli dipte saklanma. Kuyruğu kısma.
[K]Akvaryum Kapasitesi (litre):[/K] 40x30x30cm
[K]Akvaryumdaki Diğer Canlılar:[/K] Kardinal Tetra, Albino Corydoras, Cüce Vatoz, Elma Salyangozu
[K]Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):[/K] pH 6-7, sıcaklık 25 derece.
[K]Filitrasyon:[/K] AquaWing Slim Şelale filtre 300l/saat
[K]İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:[/K] Sera Bacto Tabs ile besledim
[K]Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):[/K] Haftada bir %30 düzenli su değişimi. Platiler varken henüz değişim gerçekleşmedi. En son değişim 5 gün önceydi.


Selamlar. Bitkili tankımda bir süredir kardinal tetra, cory ve cüce vatoz besliyorum. Balıkların sağlığı, davranışları ve formları oldukça iyiydi. Uzun bir süredir tanka plati ekleme niyetindeydim. Bu aralar Beşiktaş petshoplarında plati kıtlığı var. Uzun arayıştan sonra bir yerde buldum ve 3 dişi 1 erkek plati aldım.

Alırken balıkların formu kötü gözüküyordu ama uzun süredir aradığım balığı sonunda bulmanın sevinciyle pek aldırış etmedim. Balığı aldığım akvaryumcu sanırım tanklarında ısıtıcı kullanmıyordu. Bu sebeple eve geldiğimde platileri, normalde yaptığımdan daha uzunca bir süre ısıya ve suya alıştırdım. Ardından tanka ekledim. Platiler tanka eklenir eklenmez dibe oturdular. İlk başlarda yeni ortamda diğer balıklardan korktukları için dibe çöktüklerini düşünsem de gün boyu tankta öylece durmaları beni şüpheye düşürdü. Şu an iki gün geçmiş olmasına rağmen hala dipteler, genellikle de bitkilerin arasında saklanıyorlar. Olası bir iç parazit ihtimaline karşı ben bakto tab kullanmaya başladım. Yemlemeye karşı tepkisiz değiller ancak yeme saldırdıkları da söylenemez.

Tanktaki diğer balıklarda herhangi bir anormallik yok. Bu durumu sadece platilerde gözlemliyorum.


[B]Fotoğraflar:[/B]

[B]Tanka ilk eklendiklerindeki durumları:[/B]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228982/030420211047241.jpg[/IMG]


[B]Bugün yemleme sonrası biraz hareketlendikten sonraki durumları:[/B]
[B]Burada balıkların renginde de hafif beyazlıklar var gibi.[/B]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228982/030420211046321.jpg[/IMG]


[B]Bugün yemleme sonrası biraz hareketlendikten sonraki durumları:[/B]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228982/030420211046311.jpg[/IMG]

[B]Yemleme öncesi saklandıkları esnada çektim. Genellikle böyle veya kumun üstünde oturur vaziyetteler:[/B]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228982/030420211050511.jpg[/IMG]


SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.