ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Zopanda
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Nisan 2020 22:11
Son Ziyaret:
2 Saat 22 Dakika önce
Toplam Mesaj:
18 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
18 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Evren Api
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Eskisehir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Evren Api

SON 10 MESAJI

Tanımlanamayan Salyangoz
Adi salyangozla sorun yasayan bir arkadaş helena aldı. Helena sorunu çözdü ancak bu sefer de helena sorunu basladı.

Bendeki elma salyangozları 3-4 aylıkken daha dun yumurtlama oldu. Zebra elma, cizgili salyangozların sudan çıkmadığı söyleniyor. Ben de hem zebra hem elma var ikisi de henuz kacma teşebbüsünde bulunmadı.
Çocuklu Ev İçin Balık Önerilerinizi Bekliyorum.
Hocam ben astronot beslemedim çok da tecrübem yok. Ama sizin gibi çocuğum için hobiye başladım. Bitkili de düşünüyorsanız ben moli öneriyorum. Hem bitki hem de karma akvaryumda uyumlu ve çok güzel bir tür. Astronot gibi olmaz tabi ama gene de akvaryuma yaklaşınca tepki veriyor.[EDIT]Zopanda,2020-07-09 20:35:40[/EDIT]
Lepistes Hamile Mi ? Yoksa Şişkinlik Mi Var ?
Bendeki genc endler disiler ilk seferinde 4-5 tane anca doğurdu. Yalnız ilk dogumlardan sonra olay kontrolden çıktı. Gerçi endler yavrularını yemiyor. Ama tüm lepistesler de yavruları kesin yer diyemeyiz.
Öneri Salyangoz?
Süleyman Bey tecrübenin sesi kulak vermek lazım. Farklı tür canlılar farklı sorunları da yanında getiriyor.

Bence nerite faydalı oluyor ama hassas bir tür, bir de kuma gömülüp öldü mü uğraş dur. Salyangozlar öldüğü zaman çok kötü bir koku yayıyor. İyi gözlemlemek lazım. Elmalarda iş görür ama çok büyüyor ve atığı çok fazla, bir de elmalar her tür yosunu yemiyor. Deneyimli akvaristlerin de görüşünü almak lazım ama su mercimeği ve su marulu sağlam nitrat emiciler olduğundan faydalı olabilir ve fakat su mercimeği her şeye yapıştığı için sıkıntı olabiliyor. Yemlemenin kararında olduğu ve düzenli su değişimi yapılan bir akvaryumda ekstra canlıya gerek olmayabilir.
Karma Akvaryum Ve Bitki Tavsiyesi
Lepistes alacaksanız karma almayın. Tek tür olsun. Ben de endler var, son olarak moli ekledim. Bitkili tankta moli veya endleri tavsiye ederim algleri yiyorlar. Canlı doğuranlarda üreme ve nüfus kontrolü problemi olabiliyor.

Çöpçü tavsiye ederim, pandalar küçük oluyor ve sürü balığı olduğu icin en az 6 tane beslenmesi tavsiye ediliyor. Cory çöpçü turlerine bir bakın derim beğendiğiniz turden 6 tane besleyebilirsiniz.
Akvaryuma Eklediğim Yavrular Sumpa Girmiş
Hocam merhaba,

Ben de yan sumplı sisteme geçeli bir hafta oldu. Aynı sizin sisteme benziyor, ızgaradan su çeken bölüm boş ısıtıcı için ayrılmış, orta bölüme filtre malzemeleri konuluyor. Daha geçen ben de eheim sabtrat pro aldım ekleyeceğim. Üçüncü bölmede kafa motoru var. Benim endler yavruları giriyor sumpa, ölmüyorlar ama devamlı oradan toplamak zorunda kalıyorum kerataları. Aynı şekilde ızgaradan giriyorlar. Izgaranın üstüne bir şekilde tül koymaya çalışacağım, siz bir çözüm bulabildiniz mi?
Molinin Stresini Azaltma Tavsiyesi
Sevgili hobiciler 130 lt iç sumplu tankıma 2 dişi 1 erkek moli ekledim. Tankta 20 civarı yavrularla beraber endler, 6 çöpçü, 6 adet salyangoz, eledoa ve moss var. Su bence oturdu, diğer canlılar da bir sıkıntı gözlemledim. Ancak turuncu erkek moli stresini atamadı, iki gündür tankın yan camında bir yukarı bir aşağı yüzüp duruyor. Diger dişi moliler uyum sagladı gibi. Bu stresli arkadaş için bir sey yapabilir miyim?
İç Filtre Gereksiz Mi
Bence mevcut sisteminizde düzenli su değişimi ile dış filtre yeterli olur, zaten dekor ve kumu çıkarsan 80 litreden de az kalıyor.

Ben akvaryumlarımda pipo filtre de kullanıyordum. Ekstra pipo filtre kullanmamın en önemli katkısı pipo filtrenin üzerinde oluşan mikro organizmalarların canlı doğuranlar ve yavruları için ek besin kaynağı oluşturmasıydı.( Endler ve yavrularının sık sık filtre sungerinden beslendiklerini gözlemledim.) Ama benzer fonksiyonu bir yerde bitkilerde görüyor sonuçta pipo filtre görüntüsü de tercih edilmeyebilir.

Akvaryumdaki kayalarda değerli bir bakteri kaynağı olarak biyolojik filtrelemeye katkı sağlayacaktır. Ama tabi ne olur ne olmaz sayın rs635'in dediği gibi filtreyi çıkardıktan sonra 3-4 gün gözlemlemek iyi olacaktır.[EDIT]Zopanda,2020-07-01 04:31:52[/EDIT]
Taşlarda Ve Kumlarda Tüylenme
Neriteler tatlı suda yasayıp acı suda üremekte. Ama herhalde suya tuz ekleyince üreme ihtimali var ama tuzsuz bitkili akvaryumda zor.

Ben de iki tane nerite var az bitki canlı doğuranlar ve çöpçülerle beraber ve nerdeyse sıfır alg sorunu var. Hepsini yiyorlar algden başka bir şey de yemiyorlar. Üreme sıfır. Keşke ürese.
Akvaryum Tekrar Kurulum Ve Sterilizasyon
Arkadaşlar merhaba,

Bir kaç hafta önce yeni yaptırdığım, sıfır 40lt. lik akvaryumda sadece neocaridinia karides beslemek için kuruluma başladım. Petshoptan aldığım siyah silis kum ve asıl tankımda bulunan pipo filtre ile birlikte kurulumu yaptım. Henüz karidesleri koymadan önce akvaryumun içinde beyaz, kıl inceliğinde, s şeklinde suda yüzen küçük kurtçuklar ortaya çıktı. Kurtçuklar kumdan çıkıyordu ve sayıları çok fazla değildi. En fazla 3-4 tane gözlemledim. Daha deneyimli akvaristlere danıştım, internetten araştırdım. Tanka bir kaç lepistes ekledim. Lepistesler kurtçukları yiyorlardı. Sonuçta internetten yaptığım araştırmalar sonucu bu kurtçuk türünün balıklara ve insanlara zararı olmayan bir tür olduğu düşüncesine vardım. Kurtçuklar ya kumdan ya da pipo filtreden geldi diye düşünüyorum. Pipo filtreyi aldığım asıl tankta bu kurtçuklardan hiç gözlemlemedim ama tankta 20 tane endler, 6 tane çöpçü var. O ortamda canlı yem niyetine yenmiş de olabilirler.

Karidesleri de ekleyeyim aşamasındayken kumda beyaz küf, mantarlaşma şeklinde oluşumlar gözledim. Bu durumda tekrar kurulum yapmaya karar verdim. Lepistesleri tanktan çıkardım. (Lepistesler sağlıklı görünüyor). Zararsız da olsa yeni kurulumda bu kurtçukların oluşmasını istemiyorum. Şimdi yeni kurulumda şöyle bir yol izlemeyi planlıyorum. Kumdan tamamen kurtulacağım, üzülerek de olsa bakteri kültürü oluşmuş pipo filtreyi de atacağım. Akvaryum sterilizasyonunda çamaşır suyu kullanmayı düşünüyorum. Daha sonra yeni kum ve filtre ile kurulum yapmayı planlıyorum. Her ihtimale karşı canlıları eklemeden önce andazol ilacı da kullanacağım.

İlk kurulumda mangrow köküne moss bağlayıp akvaryuma eklemiştim ve kökle bitkiyi atmak istemiyorum, ancak bunları çamaşır suyu veya tuz gibi maddeyle dezenfekte etmek de mümkün değil. Ne tavsiye edersiniz? Sıfır kurulum için moss sarılı kökten de kurtulmam gerekir mi yoksa sirkeli su ve andazol şurupla bu işi çözebilir miyim? Bu akvaryumda sadece karides besleyeceğim ve mümkün olduğunca temiz olsun istiyorum, akvaryuma canlı doğuran eklemeyeceğim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 246 Online Kullanıcı, 134 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.