ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ssalih
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
7
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2019 20:07
Son Ziyaret:
25 Temmuz 2019 14:37
Toplam Mesaj:
40 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
37 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
salih
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

cahil

SON 10 MESAJI

Kızılay’da Akvaryumcu
Forumda çoğu insanın övdüğü, aksoy pasajında doğa akvaryum varmış ben daha kendim gidip göremedim ama tecrübeli insanlar çok övüyorlar.
Bitkili Akvaryum İçin Güvenli Co2 Yöntemi?
Javafern çok dallı geldi yaklaşık 5-7 parça tek tek hepsinin rizomu ayrı, ağırlık malesef hazır hiçbirşeyim yoktu ben de bir su şişesi kapağına yapıştırdım hepsini öyle koydum, kökleri oldukça siyah geldi java fern siyah kumla pek ayrıştıramıyorum ama anladığım, gördüğüm kadarıyla rizomları gömülü değil.
Bitkili Akvaryum İçin Güvenli Co2 Yöntemi?
Bitkileri ekledim. Vallisneria ekerken sıkıntı çekiyorum sadece köklerinin subsrata dalması bitkinin en alt ucundan yukarı açık kalması gerekiyormuş tavsiyeniz var mıdır? Sadece kökleri sokmaya çalıştığımda bitki tutunamayıp su yüzeyine çıkıyor. Birkaç fotoğraf ekledim kameram pek iyi değil, net olamadı yine de belki anlıyabilirsiniz.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/210620191615141.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/210620191615401.jpg[/IMG] Acaba başarmış mıyım vallisneriaları yoksa çürürler mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/210620191616331.jpg[/IMG] Bu da genel önden bir fotoğraf.
Bitkili Akvaryum İçin Güvenli Co2 Yöntemi?
Gübre olarak reeflowers all inclusive ve reeflowers nitrate kullanıcağım nitrate kullanma sebebim daha balık eklememiş olmam. Hagen kumu kullanıyorum ve kök gübresi de kullanıyorum ancak el yapımı satın aldığım için içeriğinden emin değilim tek bildiğim fosfat ve nitrat içermediği, yorumları iyiydi ve ucuzdu.
Bitkili Akvaryum İçin Güvenli Co2 Yöntemi?
[QUOTE=ceyh]Bunların hiçbiri için CO2 desteği şart değil, ama olursa faydası olabilir, vallisneria gigantea 20 lt için fazla boylanan bir tür olabilir, bence deneyin ve tecrübe edin :)[/QUOTE]

Evet vallisneria baya uzun oluyormuş eklemek istediğim balıklar neon ya da cardinal tetra veya rasbora gibi 5-6tane sürücül balıklar araştırmama göre akvaryumun tepesine kadar uzanabilen dekor ve ya bitki tarzı şeyler hoşlarına gidiyormuş etrafında yüzmek veya güven hissi için o yüzden vallisneria birkaç kök deniyim dedim ve tabi görüntüsü de hoşuma gitti[:D]

Eğer ileride bu "carpeting" dedikleri türdeki çimimsi yoğun zemin bitkileri kullanmak istersem monte carlo gibi gibi, sizin tecrübenize göre bu co2 sistemi bunları destekleyebilir mi?
Bitkili Akvaryum İçin Güvenli Co2 Yöntemi?
[QUOTE=ceyh]Balıklara zararı olmaz ama 20 lt akvaryumda hangi bitkiler olacak? CO2 ihtiyaçları hangi seviyede?

Sisteme gelirsek, ben kullanıyorum, difüzörde farklı gazlar birikiyor, arada üst tıpadan gazı boşaltmak gerekiyor, tıpa yalama oluyor, gaz verince atabiliyor, bağlanma yeri ısıyla sıkılaştırılırsa tekrar işlevsel olabiliyor, yani pratik ama tak unut bir sistem değil.[/QUOTE]

Kullanıcağım bitkiler;
Anubias Barteri
Anubias Congensis
Cryptocoryne Walkeri
Vallisneria Gigantea
Windelov Java Fern

Hepsi başlangıç bitkisi ve co2 ihtiyaçları pek yok bildiğim kadarıyla yine de başarı ihtimalimi yükseltmek ve bir şekilde tecrübe edinip öğrenmek için denemek istiyorum.
Bitkili Akvaryum İçin Güvenli Co2 Yöntemi?
Merhabalar, bitkili 20litrelik ufak akvaryumum için bir co2 sistemi kurmayı düşünüyorum fakat daha önce hiç böyle birşeyle uğraşmadım. Basitliği ve ucuzluğu hoşuma gittiği için Ista Co2 Difüzör starter seti (https://www.youtube.com/watch?v=zEstsBtCZLE) kullanmayı düşündüm.

Sorum; anladığım kadarıyla bu sistem suyun co2 ile sürekli doygun kalmasını sağlıyor, acaba bu balıklar için zararlı mıdır? Aranızda bu tarz bir sistem kullanan var mı?
Corydora Balık Ölümü, Ölüme Çok Yakın
Nefes alıyor yan yatıp, arada yer değiştiriyor çırpınıyor, zamanla düzelebilicek birşey midir bu? Ne yapabilirim?
Corydora Balık Ölümü, Ölüme Çok Yakın
Fotoğraf:
Hastalık Belirtileri: çok pasif kalan balık hareketsiz kenarda köşede bekleme.
Akvaryum Kapasitesi (litre): 30-35
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 3lepistes 3cory
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):emin değilim ankara çankaya şebeke suyu, 27C, amonyak 0.02den küçük nitrat belli değil.
Filitrasyon: pipo
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):Haftalık en az %25su değişimi yapıyorum dip çekimi yöntemiyle. Uzun süredir bir değişim yapılmadı en son 3hafta önce 2cory 1lepistes ekledim.

yaklaşık 3ay önce kurulan tankımda 2lepistesle başladım 2-3hafta sonra 3corydora ekledim bundan yaklaşık 2-4hafta sonra corylerden biri öldü niye bilmiyorum birgün uyandığımda ölüydü... 3hafta önce 2cory 1lepistes ekledim birkaç gün önce farkettim ki corydoralardan biri çok pasifti kenarda duruyordu çok garip geldi ama bir sıkıntısı yok gibiydi daha sonra önlerde gezdiğini gördüm. Şuan cory yan yatmış bir durumda çok az ağzı solungaçları oynuyor nefes alıyor sanırım ama hiç umudum yok çok gidici görünüyor. Bunun sebebi ne olabilir internette corylerin zayıf dalgasından alıp kısa süre sonra öldüğünü söyleyen çok insan var, acaba hayvanda genetik bir sıkıntı mı vardı yoksa benim hatam mı?
Bitkili Akvaryum İlk Döngüyü Kurmak, Tür Tavsiyesi
[QUOTE=Bssan]

Öncelikle kolay gelsin bitkili akvaryum bence her zaman bu hobinin bir üst segmentidir :)

Kuma dikkat et piyasada hagen kumu olarak satılan kumlar cidden kalitesiz olabiliyor. Bu yüzden bilindik markalardan almaya çalış. Petshoplarda hagen diye söylenen kumu almadan önce mıknatıs tut. Eğer mıknatısa bazı partiküller geliyorsa o kumu alma.

Bitkili akvaryumun olmazsa olmazı gübre ve karbondioksittir. Low tect bitkiler az karbondioksit ile bile hayatlarını devam ettirebilir. Bu da balıklarınızdan gelen karbondioksit yeterli olacaktır ancak bitki sayınızı ve türlerini değiştirdikçe daha kapsamlı bir CO2 sistemi kurmanızda fayda var.

Boş akvaryuma yem atıp suyun kalitesini bozmayın. Direkt olarak bakteri kültürleri var bunları eklemeniz durumunda faydalı bakterilerin oluşumu için adım atmış olursunuz.

Kolay gelsin.[/QUOTE]


İlk akvaryumumda kullanıp faydalı gördüğüm seachem stability var fakat bildiğim kadarıyla o bakteri kültürünü ekledikten sonra bakteriler için besin olsun diye yine ya amonyum eklemek gerekiyordu bakteri kültürünün kendi içinde var mıdır bu besin sadece stability atsam yeterli olucak mı?

Yanlış konuya açmışım bu başlığı yeni farkettim, kusura bakmayın forum özürlüsüyüm birinin taşıması mümkün müdür?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,752,267 Mesaj
  • 402,605 Konu
  • 91 Forum
  • 142,362 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,608 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.