ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ssalih
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2019 20:07
Son Ziyaret:
15 Saat 35 Dakika önce
Toplam Mesaj:
28 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
salih
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

cahil

SON 10 MESAJI

Büyük-küçük Lepistes İlişkisi/corydora Yumurtlama
[QUOTE=çulsuz]Lepisteslerin birbirine alışacağını düşünüyorum ve temenni ediyorum.

Corylere gelirsek ayrı bir akvaryumda suyu biraz yumuşatarak ve tazeleyerek, biraz da soğutarak yağmur yağma etkisi verirsiniz ve yumurtlamaya teşvik edersiniz hem de yumurtaları kurtarırsınız. [/QUOTE]

Tedirginliğim şurdan geliyor; 2aydır bu 2 büyük lepistes beraberler nerdeyse hergün birbirleriyle kavga ettiler duello tarzı tırtıklamalar birbirlerini kovalamalara vesaire, kuyruklarında boşluklar oluştu uzun bir süre sonra fakat boyut olarak da büyüdükleri için belki de genetik kuyrukları öyle gelişti emin olamıyorum tabi. Şuan yeni eklediğim ufak olan daha zeminde geziniyor corydoraların yanında arada gidip onu tırtıklıp sonra yüzeye dönüp kendi aralarında kavgaya devam ediyorlar bu hem görünüş açısından çok rahatsız edici hem de birbirlerine zarar verdiklerini düşünüyorum aslında saklanabilicekleri yerler de var acaba bi agresyonu azaltmak için 3lepistes yetersiz mi belki 1-2 tane daha eklemeliyim? 30 litreye fazla yük birdirmek de istemiyorum açıkçası.
Büyük-küçük Lepistes İlişkisi/corydora Yumurtlama
Merhabalar, akvaryumumda 2lepistes 2corydora vardı. Corydora sayısını arttırmam gerektiğini bildiğim için 2 tane daha aldım fakat aldıktan sonra eski corylerden birinde farkettiğim şişliği araştırdım ve yumurta taşıyormuş gibi görünüyor, bu yumurtalar çıkarsa ne yapabilirim olabildiğince canlı tutmak açısından,

Lepisteslerin hepsi erkek 2 lepistes sürekli birbirlerini didikliyordu sayı arttırmanın ortamı sakinleştiriceği söylendi bu yüzden 1 tane daha aldım fakat petshop camı beni biraz şaşırtmış, yeni aldığım lepistes diğerlerine göre oldukça küçük, yutabilicekleri kadar değil tabi ki fakat bariz bir boyut farkı var. Tanka bugün koydum arada peşine gidip tırtıkladıklarını görüyorum acaba alıştıktan sonra birkaç gün içinde ufak lepistesin peşini bırakırlar mı ne yapabilirim?

Ek bilgi; akvaryum 24-25C sıcaklığında tutuluyor ve yaklaşık 30litre hacminde.
Bitkili Akvaryum İlk Deneme.
Yanıtlar için teşekkürler. Daha önce kullandığım filtreler hep suyu zeminden çekipen tepeye geri veriyordu, şu ufak iç filtrelerden birini alıp kullansam sirkülasyonda sıkıntı çıkar mı dediğim gibi benim anladığım zeminden alıp en üste vermek tam daire bir döngü yaratıyor fakat ortadan alıp tekrar ortaya verilirse su yine temizlenebilmiş olucak mıdır? Ayrıca dip çekimi yapılmalıdır heralde? Ya da sünger/pipo filtreyle deneyenlerin tecrübesi nedir?
Bitkili Akvaryum İlk Deneme.
Merhabalar, ilk defa bitkili bir akvaryum denemei planlıyorum. Bakımı basit bir kombinasyon peşindeyim tanka CO2 ekleme vesaire tarzı gereksinimlerden uzak duracağım. İnternette gezinip biraz araştırdım gördüğüm anladığım ve anlıyamadığım şeyleri soru olarak aktarmak için açıyorum bu konuyu.

-Gördüğüm tanklarda dalga yapıcı veya gözle görülür bir filtre yok bunu nasıl başarıyorlar?
-Herkes Aquasoil denen birşeyden bahsediyor bu nedir nasıl kullanılmalı?
-CO2 tankı al, regulator koy ayarla falan bundan olabildiğince uzak durmak istiyorum; Co2 eklemeden 20-30litrelik bir tankta ortalama ışıkla başarılı olabileceğim bitki ve balık önerilerinde bulunabilir misiniz?

En çok merak ettiğim ,öğrenmek istediğim, şey bu tarz bir kurulumda pipo filtre kullanabilir miyim elektrik kesintisi vesaire durumlarda pille çalışan hava motorlarım var ayrıca pipo filtrenin basitliği hoşuma gidiyor, ayrıca ayrıca yeni kuracağım tanka eski tankımdan bakteri geçirip daha hızlı bir şekilde azot döngüsü sağlayabilme seçeneğini de istiyorum.

-Pipo filtrenin çıkardığı dalga ve hava baloncukları sirkülasyon sağlıyacaktır, bu bitkilere zararlı olur mu?

Cevap ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Lepistesler - Yüzgeç Ve Sırtta Beyazlaşma
Lepistesin zeminde hareketsiz saatlerce durması normal midir?
Lepistesler - Yüzgeç Ve Sırtta Beyazlaşma
[QUOTE=omercldr]İlk fotoğrafta tepede görünen bariz beyazlıksa bunun normal olduğunu düşünüyorum bi hastalık gibi gelmedi bana. Yem yemelerinde hareketlerinde bi anormallik var mı? [/QUOTE]

Tam düz bir beyaz bölge değil, sanki ufak bir çocuk küçük boy fırçayla beyaz boyamaya çalışmış gibi beyazın tonu eşit değil ve düzgün bir şekil değil.

Biri diğerini kovalıyor, kovalanan lepistes birkaç saat dekor geminin içine girip orda oturuyormuş gibi duruyor. ikisi de cam dibi hızlı bir şekilde ileri geri, aşağı yukarı yüzüyorlar sanki gölgelerini yakalamaya çalışıyomuş gibi bir hızda. Nadir aralıklarla daha sakin yavaş oluyorlar. Kovalayan yem yiyor pek bir sıkıntısı yok o konuda ama kovalanan daha az yiyor sanki iştahsız gibi.
Lepistesler - Yüzgeç Ve Sırtta Beyazlaşma
Fotoğraf: [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/280320190020501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/280320190021401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/280320190022081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/280320190022241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/280320190022411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/280320190022551.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/280320190023151.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/230320190213181.jpg[/IMG]
Hastalık Belirtileri: Garip beyazımsı renkler, bazen su dibinde otururmuş gibi duruyolar. Daha güçlü olan nir tanesi diğerine baskı uyguluyor, zayıf olan bazen dekor geminin içine girip orda kıpırdamadan bekliyebiliyor. Zayıf olan diğerine göre daha az yem yiyor sanki daha iştahsız gibi. New Life Spectrum Thera A (Sarımsaklı) vermeyi denedim sarımsak yardımcı olur diye, güçlü olan yedi fakat zayıf olan pek dokunmadı o yüzden normal granüle geri döndüm. Genelde tank camına yapışık çok hızlı bir şekilde aşağı yukarı yüzüyorlar sanırım kendi yansımalarıyla oynuyorlar.
Akvaryum Kapasitesi (litre): 30-35lt
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 3Adet corydora çöpçü balığı.
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 7.5-7.6 gibi bir ph, seachem alert fotosu koydum amonia için( tam çalışmıyor galiba tankta balık yokken bile amonyak o rengi gösteriyordu. Nitrat değerimi salifert testiyle ölçüyorum 0.1bile değil 0.01- 0.05 tarzı birşey. sıcaklık şuan 25derecede.
Filitrasyon: Pipo filtre
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: İlaç değil fakat 2kez granül yemlerini sarımsak suyuna bulayıp besledim.
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): Haftada 1 %20 değişim planlıyordum fakat 4-5gün önce bu durumu görünce nerdeyse hergün dip çekimi ve %20 su değiştirmeye başladım.

5-6 gün önceki halinin flaşlı fotoğrafı:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/230320190211251.jpg[/IMG]


2Lepistesi de ayın 18inde koydum. Cahilliğimden renklerindeki bu durumu hastalık olarak görmemiştim o yüzden hem sevdiğim hem de zemindeki artıkları temizlerler diye 3 tane corydorayı bugün ekledim. Ancak merakımdan araştırınca bunun bir hastalık olabileceğini anladım. Tankı kurduktan yaklaşık 2 hafta sonra 18inde eklemiştim lepistesleri, eklemeden önce hergün yazan miktar seachem stability kullandım. Ekledikten sonrada yaklaşık hergün 2.5ml stability ekledim ne olur ne olmaz diye. Su değişimlerinde çeşme suyunu seachem prime la düzenliyorum prime ekledikten sonra 10-15 bekletiyorum mutlaka.

Nasıl bir yol izlemeliyim? Bu bir hastalık mıdır yoksa renkleri mi böyle? Tek tankım var bu ve hastalıksa araştırmama göre zaten filtreye dekora falan da girmiştir o yüzden bir tedavi olucaksa bu tankta yapmayı planlıyorum.
Lepisteslerim Hasta Mı? (solungaç Da Yara)
Herhangi bir bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Eklenti; Kuyruk ve üst kanatlarının vücuda bağlı olan kenarlarında beyazlama görüyorum sanki ama eskiden de var mıydı emin olamadım. Nokta nokta değil bu yüzden beyaz nokta olduğunu sanmıyorum
Lepisteslerim Hasta Mı? (solungaç Da Yara)
Merhabalar, 30-35litrelik akvaryumumu kurduktan 13-14gün sonra 2 tane ufak boy lepistes ekledim (2-3cm). EKlemeden önceki 2hafta süreçte Seachem Stability bakteri kültürü kullandın hergün üstünde yazan şekilde. Balıkları ekliyeli 5gün oluyor, EKlemeden önce gerekli şekilde suya alıştırdım yüzdürdüm sonra 4dkda bir yarım ölçek suyu tanktan alıp poşetlerine ekledim vs.

Balıklardan biri yem yiyor, diğeri çok az yiyor daha alakasız görünüyor ve bazen yeme doğru yüzüp tam ağzına girdiği an geri ağzından dışarı uçuyor yem. Kullandığım yemler hikari ve tetra markalarının guppy özel yemleri biri granül diğeri pul boyutları hayvanların rahatça yutabileceği kadar küçük. Hayvanlar bazen tankın dibinde oturuyormuş gibi minimum hareket duruyorlar bazen ise filtrenin arkasında falan kuytu bir köşede hareketsiz duruyolar üzerlerine ışık tutarsam falan oynamaya hareketlenmeye başlıyorlar, değişiyor bazen yukarda yüzüp aktif olabiliyorlar ama bazen böyle oluyor işte.

Az önce fark ettim ki, eve girdiğimde biri zeminde oturuyormuş gibi diğeri filtre arkası oturuyormuş gibi duruyordu. Daha az yem yiyen lepistesin bir tarafında çene altı ya da solungaç mı denir ona bilemiyorum ama o bölgesinde sanki pulları kopartılmış ya da erimiş gibi vücudunun kalanına göre normal görünmeyen bir halde. Eklemek istiyorum, satın aldığım yer evime yakın aynı şebeke suyunu kullandığımızı düşünüyorum yani pH değişikliği olucağını sanmıyorum ayrıca seachem prime ile suyu eklemeden 10-15dk önce klordan kurtarıyorum. Fotoğraf ekliycem fakat hayvanı düzgün çekemedim flaş görmenizi zorlaştırmış olabilir. Ayrıca dışkıları genelde beyazımsı ama birkaç defa kahverengi gibi gördüm. Dışkılarından filtreye yapışanların da fotoğrafını atıcağım.Seachem alert de var tankın içinde onların da fotoğrafını atacağım fakat Seachem amonia alert ilk taktığımdan beri aynı renkte kaldı nerdeyse hiç değişim olmadı o yüzden doğruluğundan emin olamıyorum. Eklemek isterim, akvaryum ısıtıcısını 26 derecede çalıştırıyorum, başta 10gün falan overhead filtreyle döngü kurmaya çalıştım sonra pipo filtre ekledim ve pipoyu da ekledikten 1hafta sonra balıkları koydum. Overhead filtrede dalga yaratıcı vardı fakat ben elyafla önünü kapatıp güçlü bir akım oluşturmasını önledim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/230320190211251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/230320190211461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/230320190212171.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/230320190212481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213461/230320190213181.jpg[/IMG][EDIT]ssalih,2019-03-23 02:16:02[/EDIT]
Elektrik Kesintisi Ve Pipo Filtre?
[QUOTE=Kromatit]Sorun olmaz merak etmeyin. Bakterilere bir şey olsa da elinizden bir şey gelmez.
Balıklarınız için siz saat başı birkaç dakika akvaryumdan aldığınız bir bardak suyu biraz yüksekten akvaryuma geri dökün. Su yüzeyi dalgalansın. Suyun oksijeni biraz artsın.[/QUOTE]

Uyanık veya evde olduğumda kesilirse büyük problem değil suyu çalkalayarak oksiyen ekletebilirim asıl endişem haberim olmadan kesilmesi. SUyla teması varken pipo filtrenin tanktaki oksijeni kullanmaya devam edebileceğine dair ya da sudaki oksijenin sürekli suya eşit dağıldığına dair bir bilgimiz var mıdır?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 335 Online Kullanıcı, 182 Üye

Online Kullanıcılar

MiSoSiKiaN, sinanb85, byyilmaz, fretchord, ozmen34, dream7, chnkc, Ertarda, Aspet, isik, PoTM, serkantezel, indianaconz, Wolf, BuğrAlkaya, Atalanta, Ozican, srcnsrp, sbilgic82, dusumsel, Kınayu, cenkistan, Ayktakdmr, 16Sarper66, Aquariumhouse, eozen81, Erdinckaragoz09, Bayulker, mcmert, 52400, icelebi, mad-boy, endemtr@yahoo.com, Alkaseltzer, denizaltı, ismalkoc, Ekremçagıgan, orhanönal, istaquarium, ToSpendTime, erakay, Bettabeta, Sabricankonya, Fatih ÇE, beyazgul, Noyes, mkokler, erdemist, vedat79, Okan Bilgiç, Aquarist101, tolga, TugayÇınar, ANIL2626, Akaybaha, blue_biber, enginm2000, casper04, BoraBerkol, Egemenkozan, darkaura, TURNUAK, ozanbaseski, nhtkmn, kn0w, Birol, rkn8, orimohito, SGY, ProScotch, klndr71, UfukVural, Babel, ekcinar, SCORPION_79, Emerse, tahirbal, mustafakuzu, alix, Coder, Gökhan1907, qokay01, furkantenekeci, Hsynn, yavuzsezgin, Sahin5959, vendetta99, Turkmenistanlı, deliceli, engin045, erdalakçay, capo88, Umut6, ceyh, hewlet, TÜMER, elgalad, StenkaRazin, çulsuz, ALPERDORTKOL, Akgün Cem, Künefeli baytar, afacan80, erman212, soyadi, Esnaf, AlperTasci, Mesut ERASLAN, kenanbalik, gyunda, AycaAqua, osman doğanay, Doguhanka, mustafatasan, Alperen_34, Angrywave, erensimsek, ŞENoL, esuc, ONRAYDN, Arapaima, ozgurtpcogl, S r K n, isohobici, alpererman, TropizmAkua, twinsoul, karavezir, bocco, ANKARALEPTESOMA, Arkun, ferhattt, mehmetkap, UnalCevahir, DTkadir, aliekinci, zekigonlum, mrtzngn, yunus_can, sarıyerli 1970, muratcelebioglu, Mhsm, SerdarCAKICI, sorceres, Kartal_003, yaBiz, Kemalk41, burakhoca, suslu_78, adige42, BlanD, lojistisyen, ternapi, VetAhmet, tatalevo, otantikakvaryum, ffeytt, tmac, Taha2699, extuin, Ekinoks06, ismailtel, aldemirim, SaintJ, TSevil, TheHobi, LEGEND59, Onurdem78, Canlı doguran, Fishbone, teksel, alecozan, cyilmaz10, innersilence, TUNCAY DEMİR, surungencı, WaveRider, umutakyol19, Shufta, BadgeR, james_dean, Akvarist677, egehamit,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.