Malawi Show Akvaryumu


Kategorideki Diğer Makaleler

 • Hepimiz çeşitli sebeplerden dolayı balık besliyoruz;sevimlilerdir,bir kişilikleri vardır,ilginçtirler,değişik üreme davranışları vardır…

  Ancak bu güzelliklerin yanı sıra bazı hobicilerin derdi olan yüzgeçli dostlarımızın sıkıntıları da olabiliyor,aşırı yavrulama.Eğer idare edebileceğimizden fazla elimizde yavru varsa ve halada yavru gelmeye devam ediyorsa ne yapabiliriz?Onlara durmalarını söyleyemeyiz.Veya çoğu balık üremek için ilginç ve farklı habitatlara ihtiyaç duyarlar üremeyi engellemek için akvaryum dekorunu bozmak,alışılmadık türler eklemek sadece zaman kaybı olur.Balık sayısını kontrol altında tutmak için belki birkaç kedibalığı veya yırtıcı türler ekleyebiliriz.Ancak bunun sonucunda kontrolden çıkıp balık sayısı fazlada düşebilir.


  Malawi Show Akvaryumu;

  Eğer bir sürü yavrudan ve renksiz dişilerden bıktıysanız,geniş veryateli ve büyük boyutlu renkli balıklar görmek istiyorsanız bir seçenek daha var show akvaryumu.

  3. Dünya Savaşı’nı yaşamadan değişik türlerin renkli erkeklerini aynı akvaryumda tutma imkanı vardır.Mbunalar,Haplochromisler ve İmparatorları karıştırarak da gayet aktif ve renkli bir akvaryum elde edebiliriz.

  Show akvaryumu yapmanın birçok güzel yanı olabilir ancak uzun zaman alan ve çaba gerektiren bir iştir.En güzel renkleri ve barışçıl ortamı yakalamak için pek çok tür ekleyip çıkarabilirsiniz akvaryumunuzdan.


  Bu projeye yavru balıklarla başlamak en önemi şarttır.Eğer yetişkin bireyler ile başlanırsa proje yürümeyebilir.Yavrular hoşgörülü ve henüz gelişmemiş olduklarından farklı türden olsalar da tek bir grup olabilirler.Besleyeceğiniz türlere iyice karar vermelisiniz.Her türün erkeğinden tek birey bırakırsanız çok iyi olur.Çünkü aynı türün erkekleri ileride sorun çıkarabilirler.

  Sırf estetik açıdan bakılmamalıdır.Her erkek dominant olmak isteyeceğinden akvaryum büyük olmalıdır.2. bir akvaryumunuz olursa sağlıklı olur,dişileri dışlanmış erkekleri koyabilirsiniz.Eski düzeninize dönmek istersiniz garanti olur.


  Mbuna Show Tankı;

  Mbuna besleyen birçok kişi için, hepsi erkek bireylerden oluşan bir mbuna akvaryumu olanaksız gibidir, ancak yapılabilir.

  Monomorfik mbunların(dişi erkek aynı görünüşte olan) cinsiyet ayrımı zordur dolayısıyla gelecekte dişileri ayırabilmek için şimdiden vent kontrolüne alışılması iyi olur.

  Yakın akraba olmayan yetişkin mbunalarla başlayabiliriz.Örneğin yetişkin bir Pseudotropheus saulosi ile Pseudotropheus demasoni olgunluk yaşına geldikleri için barış içinde yaşayamazlar.

  Kurulacak show akvaryumu için balıklarınızı yavrudan grup halinde alın , ileride tek erkek seçeceğiniz için şansınız daha çok olacaktır.Bu aşamada fazla kalabalıktan kaygılanmayın,hatırlayın bu balıklar yavru.Üretecekleri atık daha az olup türdeşleri ile büyüdüklerinden davranışları aşırı agresif olmayacaktır.Su değerlerini sabit ve uygun tutup,düzenli ve kaliteli yemler ile yemleme yaparsanız show akvaryumunuz için konulacak erkek bir süre sonra belli olacaktır.


  Haplochromis Show Tankı;

  Hepsi erkek olan bir haplochromis tankı görkemli ve muhteşem bir projedir,büyük boyutlu türler ve büyük bir akvaryum.Söylediğimiz gibi yakın akraba olan veya türdeş bireyler seçilmemelidir.Yine bir grup balığı yavruluktan alıp büyütün,dominant erkeği show akvaryumu için seçip çıkarın.Bazı erkekler dişi olmayınca üreme dönemindeki güzel renklerini göstermeyebilirler.Kaliteli yemleme ve uygun su şartlarıyla çok daha güzel renkler elde edebilirsiniz.


  İmparator Show Tankı;

  İmparatorlardan oluşan bir show akvaryumunda tartışılacak pek çok şey vardır.
  Balık seçimi konusunda yine aynı şartlar geçerlidir.
  Renk bakımından en zengin estetik görünen imparator akvaryumlarıdır ancak bazı farklı türlerin erkekleri aynı renkte oldukları için sorun çıkar.Örneğin Aulonocara baenschi ve Aulonocara sp. “Stuartgranti Maleri” .

  İmparatorlar tüm renklerini dişiler olduğunda ve huzurlu olduklarında gösterirler.Tümü erkeklerden oluşan bir akvaryum içinde de rengini kaybetmiş balık hoş bir görüntü vermez.Bu yüzden farklı renklerden balık seçimine dikkat edilmelidir.


  Karma Show Tankı;

  Sadece mbuna,haplochromis veya imparatorlardan oluşan bir akvaryum istemiyorsanız favori balıklarınızdan oluşan tamamen karma bir akvaryum yapabilirsiniz.

  En renkli ve ilginç akvaryumunuz olabilir.Tekrardan büyük bir akvaryumla başlanmalıdır.300 lt.lik bir akvaryum başlangıç için uygundur.İmparator ve haplochromisleri eklemedeki kurallar aynen geçerlidir. Mbunalar konusunda huzurlu bir ortam yakalanması için daha hassas olunmalıdır.Agresif mbunalardan uzak durulmalıdır,dominantlık kurup huzuru kaçırabilir.(Melanochromis auratus, Metriaclima lombardoi)


  Haplochromis ve imparatorlar ile iyi şekilde kaynaşan mbunalara örnek olarak;

  Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus sp, “acei”, Labidochromis textilis, Iodotropheus sprengerae, Melanochromis cyaneorhabdos, Metriaclima callainos verilebilir.

  Pseudotropheus demasoni yada Pseudotropheus saulosi’nin aynı ortamda olması önerilmez.(Aynı renkle ilgili kuralı hatırlayınız)

  Farklı balıkların farklı gereksinimleri vardır.Bu yüzden büyük akvaryum tavsiye edilir.Mbunalar kayalık alanlara,haplochromisler ve imparatorlar ise açık kumluk alanlara ihtiyaç duyarlar.Büyük akvaryum her koşulda rahat etmenizi sağlayacaktır.


  Beslenme;

  Karma tanklarda beslenme uyuşmazlıkları çıkabilir.İstenmeyen hastalıklara ve tatsızlıkla neden olmamak için ihtiyaçlara göre dengeli yemleme yapılmalıdır.Ayrıca piyasada her grubun besin ihtiyacını karşılayan yemlerde bulunmaktadır.


  Balıklar Olgunlaştığında;
  Akvaryumda barış ve dengeyi sağlamak için zaman zaman akvaryumunuzdan balık çıkarmanız gerekecektir.Sıradan bir malawi akvaryumunda dominant erkeği bırakıp haremini kurunca çatışmalar azalıyordu.Ancak show akvaryumlarında böyle değildir,yine bir alfa erkek olacaktır ancak kabadayı gibi davranmaması kendi sağlığı açısından daha iyi olur.

  Israr ve inat show akvaryumu kurmada anahtar sözcüklerdir.Dengeyi oturtmak aylar bazen yıllar alabilir.Huzurlu bir show akvaryumunda bir balık baskınlık kurum dominantlığını ilan etmek isteyip huzuru kaçırabilir,hemen o balığı çıkarmanız gerekir.

  Küçük sürtüşmeler normaldir.Küçük sakatlanmalar ve stres durumları görülebilir.Böyle durumlarda balık değiştirilebilir veya sayı azaltılabilir.

  Biraz pahalı ve uzun zaman alan bir proje olsa da dengeyi oturttuğunuzda en renkli deniz akvaryumlarından daha güzel ve canlı bir ortam yakalarsınız.
  Yazan: Joe Alary
  Çeviren: Yağız Köylü

Üye Yorumları