Cynotilapia afra "Hai Reef"


Kategorideki Diğer Makaleler

 • Tanzanya’nın Hai Reef bölgesinden, güzel bir afra türü olan Cynotilapia afra "Hai Reef", meşhur adamımız Ad Konings tarafından 1995 yılında literatüre sokulmuş ve 2000'li yılların başında hobicilerin beğenisine sunulmuştur. Gerçi zamanımızda hep Ad Konings ismi geçse de, Malawi balıklarının muhteşemliği daha 19.yüzyıl ortalarında keşfedilmiştir. Örneğin Albert Günther ilk olarak 1894 yılında Orta Afrika Balıkları isimli kitabında Afra türlerinden bahsetmiştir.

  Afraların tipik özelliklerinden olan güzel yuvarlatılmış bir kafa yapısı yerine Pseutropheus türlerine benzer kafa yapısı ilgi çeker. Ama genel olarak Afralar Metriaclima Zebra özelliklerini taşırlar. Davranış,beslenme ve dişleri ile bu türden ayrılırlar. Derin su kayalıklarında gezinmeyi sevselerde, açık alanlarda da gezinmekten kaçınmazlar. Erkekler orta büyüklükteki kayalar içinde ki küçük mağaralarında savunma pozisyonunda beklerler. Doğada bol miktarda yosun ve zooplankton denilen canlılardan tüketirler. Bu ise etçil-otçul (Omnivore) beslenme tarzında olduğunu göstermektedir.

  pH dalgalanmalarına dayanıklı balıklardandır ama pH 7,0 ve 8,5 arasında maksimum yaşam standartı sağlanır. 23 - 28 santigrad derecedeki sıcaklığa tolare edebilirler. Doğada erkekler 10 cm , dişiler 7 cm’ye kadar büyüyebilir . Afralar içersinde agresif olarak bilinen bir tür olarak bilinse de yaklaşık 2 aydan beri tankımda herhangi bir huzursuzluk sezmedim. Tabi ki bunda, tankımın büyük olması ve diğer mbuna çeşitlerinin de bulunması rol oynamış olabilir.

  Bende bulunan Afra Hai Reef Yellow Top varyetesidir. Normal Afra Hai Reef den farklı olarak sırt ve kuyruk yüzgeçlerinin üzeri harika bir sarılık ile boyanmıştır. Dişiler standart Afra dişilerine benzeyen açık kahverengi zemin üzerine silik bantlar, silik metalik mavi-sarı renkleri ile çoğu zaman alımlı durmasalar da iki dişinin kavgaları sırasında, ne kadar güzel olduklarını görmenizi isterdim.

  Erkek  Dişi  Erkek ve dişi  Not: Bilgilerin çoğu çeşitli yabancı kaynaklardan kendi bilgi ve tecrübelerim ışığında derlenmiştir.Çeviri hataları olabilir.

  Saygılarımla,

  Emin Çalışkan.

Üye Yorumları