Akvaryum Dünyasında ki Mesonauta Türlerinin Birbirinden Farklarını Tanıma


Kategorideki Diğer Makaleler
 • - Mesonauta acora: Çizgiler düzensizdir, beşinci çizgi kesiktir yukarıda yarı yükseklikte düz bir bölge bırakır ( beşinci çizgi).

  - Mesonauta festivus: Bütün çizgiler tamdır (ikiye bölünmüş paralel ya da kesik kesik değil) ve 3. çizgi ve 4. çizgi birleşiktir (anal yüzgeçin yakınlarında birbirlerinden ayrılıp ters bir Y oluştururlar).

  - Mesonauta egregius: 6. çizgi iki paralel şeklinde bölünmüştür ve 6.'dan 7.'ye(genelde 7.) ışınlar anal bölümde dikenlidir. (5. çizgi genelde tek parçadır: ne 2 paralel şeklinde bölünmüştür, de de kesik kesiktir.)

  - Mesonauta mirificus: 6. Çizgi 2 paralel şeklilde bölünmüştür ve 8.'den 9. 'ya (genelde 9.) ışınlar anal bölümde dikenlidir, 5. çizgi tamdır.

  - Mesonauta insignis: 5. çizgi tamdır anal yüzgece doğru iki dala ayrılır ve 6. çizgi 7. çizgiyle karın bölgesinde kesişir, 6. çizgi tamdır.

  - Mesonauta guyanae: 5. çizgi iki paralel şeklinde bölünmüştür uzunlamasına eğik bir şekilde. 6. ve 7. çizgiler karın bölgesinde bile birbirinden iyice ayrıktır. 6. çizgi tamdır.

  - Mesonauta sp. « Xingú »: Bütün çizgiler tamdır ve birbirinden ayrıktır.

  Kaynak: www.cichlidsforum.fr
  Çeviren: İzzet Tanju

Üye Yorumları