ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
denizbazzz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
28 Haziran 2021 18:59
Son Ziyaret:
18 Saat 59 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Deniz Buyrukoğlu
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Deniz Buyrukoğlu

SON 3 MESAJI

Anoxic Filtrasyon Ve Plenum Akvaryum
Herkese mutlu hobiler,
Arkadaşlar bu hobide çok yeniyim ama her ilgi duyduğum konuda olduğu gibi bu yeni hobimde de inciğine kadar araştırma yapmayı seviyorum. Bu konu ile ilgili forumda ya da Google'da hiçbir Türkçe içerik bulamadım. Sistemin türkçe karşılığı farklı ise doğru arama kriterleri için bilen bir arkadaş beni aydınlatırsa sevinirim. Eğer gerçekten yoksa bu ilginç sistem için ön ayak olmuş olayım.

Çeşitli makaleler ve videolar izlerken Dr. Kevin Novak isimli şahsın ilginç videolarına denk geldim. Konuyu anlayacak ingilizcem mevcut lakin konu ile ilgili teknik ingilizcem çok iyi olmadığından Kevin amcanın anlattığı filtrasyonu anladığım kadarı ile anlatmaya çalışacağım. Anoxic ortam oksijensiz ortam ve oksijensiz ortamdaki bakterilerden faydalanarak filtrasyon yapma işlemini anlatıyor kısacası. Bu bakteriler suda bulunan amonyağı nitrite ve nitriti nitrata çevirdiği gibi bir de nitratı nitrojen gazına çevirip akvaryumda nitrat ve nitrat seviyesini sıfıra yakın yapıyormuş. İzlediğim videolarda 2 yol izleniyor.

Birincisi zemine toprağı geçirmeyecek ama suyu geçirebilecek küçük gözenekli bir plastik seperatör koyuyor. Hatta bir videosunda bu seperatörün altına tek sıra olacak şekilde Eheim Substrat pro koyuyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231844/140720211741361.jpg[/IMG]
Sonrasında seperatörün arka köşesine (sanırım) bizim bildiğimiz pipo filtre (aşağıda linkini verdiğim videoda 3:55'inci dakikadaki cihazın adını bilen varsa bilgilendirirse çok sevinirim) mantığı ile çalışan (yani hava motoru ile) çıkışını yerleştiriyor. Böylece toprağın altındaki suyu dışarıya çekiyor. Burada önemli olan akvaryum tabanından çekilen suyun yavaş çekilmesiymiş. Seperatör üzerine (videodan gördüğüm kadarı ile) 3mm-5mm arası kalınlıkta taşlar seriyor. Tüm akvaryum tabanı doğal bir filtreye dönüşmüş oluyor. Video linki: https://youtu.be/W1m45Y34U2Y
İkinci gördüğüm metodda ise sump içerisinde bir bölmede Kedi kumu ve demir oranı yüksek kum (özel bir adı var ama anlayamadım) kullanarak filtrasyona ekliyor. Kedi kumunun özelliği sudaki amonyağı tutmasıymış. Bu sistemi kullanarak Discus akvaryumuna ayda 1 su değişimi yaparak sağlıklı discus yetiştiren örnekler var. Aşağıdaki videoda ise 1 ay sonunda su değişimi öncesi Nitrat seviyesini ölçüyor. Sonuç gerçekten çok ilginç. Link: https://youtu.be/5lUWQkpUvdA

Sistemin neden tüm dünyada çok az bilindiği ile ilgili ilginç paylaşımları da var Kevin Novac'ın. Ama konuyu sadece onun ağzından dinlediğim için burada yazmayı çok uygun görmedim. İlgilenen arkadaşlar Youtube'da videolarını izleyebilir. İlginç komplo teorileri mevcut :)

Konu ile ilgili daha derinlemesine bilgiye sahip bir arkadaş eminim daha güzel anlatacaktır :)
İlk kural internette gördüğün herseye inanma:)
Sistemi uygulamış olan ya da hala kullanmakta olan arkadaşlar varsa paylaşımda bulunursa çok sevinirim.
Hatam olduysa affola.
Yeni Karma Akvaryum
Ölçüler: 135x30x50
Canlı Türleri: 6 Melek, 13 Neon, 7 Rasbora Harlequin, 10 transgenetik Tetra, 2 vatoz, 4 çöpçü (hepsi küçük)
Bitki Türleri: tilki kuyruğu, anubias, 2 bambu ve elodea
Tankın Yaşı: 4. haftasında
Filtrasyon ve Işıklandırma: Dış filtre Eheim Classic 250 2213
Tasarım ve Dekorasyon: Zemin Bazalt siyah kum. 12-13 kilo kadar gnays kaya var. 1 adet de büyük mangroove kökü.

Herkese Selam,
Yeni üye oldum. Akvaryum yaz döneminde terasta duracak. Direkt güneş almıyor. Gece sıcaklık 26 derecenin altına düşünce içeriye taşıyacağım. Isıtıcıyı da o zaman alacağım. Işıklandırma ve fan sistemi kendi yapımımdır. Ev entegrasyonuna ekledim. Heryerden kontrol edebiliyorum. İzmir gündüz sıcaklığı 4 gün önce 39 olmuştu buna rağmen 4 fan sıcaklığı sabit 26.8 de tutabilmişlerdi. Biraz buharlaşma fazlaydı onu da su ekleyerek hallettim. Tüm balıklarım hareketliler ve çılgın gibi yiyorlar. [:nazar:][:)] Şimdilik tek sorun, gerçi daha sorun mu değil mi bilmiyorum ama bazı tilkikuyruğu gövdeleri hafiften kahverengiye dönmeye başladılar. Umarım doğal bir durumdur. Öneri ve eleştirilere açığım. Herkese iyi forumlar.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231844/050720212358031.jpg[/IMG]
Yeni Gelenler Buradan Merhaba Desin
Herkese Selam,
Yeni üye oldum. 135x30x50 180lt akvaryumum var. 6 melek, 13 neon, 7 rasbora Harlequin, 10 transgenetik Tetra, 2 vatoz, 4 çöpçü. Hepsi de küçükler. Bitkiler tilki kuyruğu, anubias, 2 bambu ve elodea. Zemin Bazalt siyah kum. 12-13 kilo kadar gnays kaya var. 1 adet de büyük mangroove kökü. Dış filtre Eheim Classic 250 2213 kullanıyorum. Akvaryum yaz döneminde terasta duracak. Gece sıcaklık 26 derecenin altına düşünce içeriye taşıyacağım. Işıklandırma ve fan sistemi kendi yapımımdır. Ev entegrasyonuna ekledim. Heryerden kontrol edebiliyorum. Öneri ve eleştirilere açığım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231844/050720212358031.jpg[/IMG]

Herkese iyi forumlar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.