ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
EsraCem
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
59
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Nisan 2019 12:08
Son Ziyaret:
14 Mart 2020 23:41
Toplam Mesaj:
232 [0.66 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
126 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Esra Cem
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

E.C.

SON 10 MESAJI

Akvaryumda Yanık Kokusu
[QUOTE=MeteHan80]Hocam ben daha önce bu mevzuyu yaşadım, ve olayı çözmüştüm, ısıtıcınızın vantuzlarını tam olarak ısıtıcının neresine sabitlediniz? Bir foto atar mısınız. [/QUOTE]
Şu an eklediğim fotoğraflar benim ısıtıcıma ait değil. Fakat bu fotodakiler gibi akvaryumumun sağında. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214697/050320200027131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214697/050320200027131.jpg[/IMG]
Akvaryumda Yanık Kokusu
[QUOTE=Nursun]Dalgıç floresanlar genellikle su içinde çalışması gerekiyor sanırım , ilk başlarda takviye olarak dalgıç floresan kullanıyordum 3-4 ay su içinde kullandıktan sonra su dışında kullanmaya başladım ve 3-4 gün içerisinde bozuldu , el değmeyecek kadar ısınıyordu , sorun ondan kaynaklanıyor olabilir . [/QUOTE]
Bu dalgıç floresan mı bilmiyorum ama uzun zamandır kullanıyorum, su içinde durmayacak diye biliyorum kutusunda öyle gösteriyordu. Ve ne kadar calıssa da gayet soguk :)

[QUOTE=Akvarist Görkem]Dalgıç lamba mı o acaba ? Su dışında kullanılan modellerde var ama sizdeki su dışında fazla ısınmış olabilir, vantuzlar çok ısınmış olabilir, kabloları nemden oksitlenmiş olabilir. Bu ve buna benzer şekilde tüm ekipmanları gözden geçirip umarım kokunun kaynağını bulursunuz. Koku dışarıdan gelmiş ancak hassasiyetinizden dolayı akvaryumdan geliyormuş gibi hissetmiş olabilir misiniz?[/QUOTE]

Acaba gübre kokusu olabilir mi? Reeflowers all inclusive kullanıyorım.
Akvaryumda Yanık Kokusu
[QUOTE=Akvarist Görkem]Dalgıç lamba mı o acaba ? Su dışında kullanılan modellerde var ama sizdeki su dışında fazla ısınmış olabilir, vantuzlar çok ısınmış olabilir, kabloları nemden oksitlenmiş olabilir. Bu ve buna benzer şekilde tüm ekipmanları gözden geçirip umarım kokunun kaynağını bulursunuz. Koku dışarıdan gelmiş ancak hassasiyetinizden dolayı akvaryumdan geliyormuş gibi hissetmiş olabilir misiniz?[/QUOTE]
Hayır akvaryumdan geldiğine eminim. Odaya yayılan bir koku yok zaten. Özellikle akvaryum a eğilip kokladığım zaman kokuyu alıyorum yanından gecerken ya da önündr akvaryumu seyrederken koku gelmiyor.
Lamba silindir gibi yatay. Bu konuya karşı çok bilgisizim. Şimdi filtrenin fişini çıkarttım gözlem yapmak için.yapabilecegim tek şey fişleri çıkarıp bekleyip ısınıp ısınmadıpına bakmak mi?
Akvaryumda Yanık Kokusu
[QUOTE=Akvarist Görkem]Merhaba,

İç filtre, ısıtıcı gibi ekipmanlarınız olması gerektiği gibi, su yüzeyinin alt seviyesinde mi ? Akvaryumla ilgili ancak akvaryum dışında bulunan dış filtre gibi ekipmanlarınızı kontrol ettiniz mi ? Tüm ekipmanların fişlerini çektikten sonra kablolarına da dokunarak ısınma var mı kontrol etmenizde fayda var. [/QUOTE]
İc filtrem evet suyun alt seviyesinde. Isıtıcının tepesindeki kırmızı şeyi üstte kalıyor suyun ama uzun zamandır böyle. Fotoğraf ekleyim. Işığa da su değmiyor. Dediğiniz işlemi yapayım. Teşekkürler[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214697/040320200119461.jpg[/IMG][EDIT]EsraCem,2020-03-04 01:19:55[/EDIT]
Akvaryumda Yanık Kokusu
Herkese merhaba,
Bu hafta sonu cumartesi günü akvaryumun suyunu değiştirdim. Ve dün aksam akvaryumda bir yanık kokusu aldım. Ve bu akşam bu kokuyu hala alıyorum. Yani suyu kokladığımda aldığım garip bir koku var. Işık, ısıtıcı, filtrem var. Fislerde falan suyla bir temas yok. Ne yapmamı önerirsiniz?
Çöpçü Baliğı Bi Sağa Bi Sola Gidiyor
[QUOTE=Hasanbykl]Çöpçü balığim akvaryumda bi sağa bi sola sürekli çok hızlı gidip geliyor nedeni ne olabilir?[/QUOTE]
Normal.
Saz Bitkisi
[QUOTE=Flexa]Vallisneria americana "Asiatica" ya benzettim fotoğraftan. İstediğiniz yükseklikten budayabilirsiniz bu tür bitkileri. Elbette bitkiye yeterli enerjiyi üretebileceği kadar yaprak boyu bırakmanız önemli. Kestiğiniz yerin ucu duruma göre kahverengileşebilir, kahverengileşmeyebilir de. Fakat bitki büyümeye devam edecektir. Ayrıca budama, bitkinin yeni sürgünler vererek çoğalmasını da teşvik eder. Bir hayatta kalma mekanizması olarak düşünün. Bu bitki akıntılar dolayısıyla sürekli kırılıyor, kırıldığı gibi ölseydi nasıl hayatta kalırdı? Yatay sürgünler verecektir zamanla. Arzu ederseniz ilk etapta hepsini birden budamayın, bazıları uzun kalsın. Duruma göre izleyip tekrar harekete geçersiniz.[/QUOTE]
Merhaba, biraz önce bazılarını üstten kestim. Simdilik bir şey yok ama görüntüsü , ucu yani makasla kestiğim için düz bir halde. Kendiliğinden bu düzlük düzelecek mi?
Ve (bu yanlış olabilir belki) bitkiyi kumdan söküp çıkartmak istedim, ardından kısaltacaktım. Fakat bitki o kadar kök salmış ki, ve ilk bitkiyi koyduğum zamanı hatırlıyorum her birinin ayrı bir kökü vardı. Şimdi bazı kökler birleşmiş. Yani yan yana ektiğim iki kök birleşmiş mi?
Bir diğer farkettiğim nokta ise şu oldu, birleşen köklerin haricinde yeni minik kökler ve dallar oluşmuş. Yatay sürgünlerden kastınız bu mu?
Teşekkürler

[QUOTE=EsraCem]
Merhaba, biraz önce bazılarını üstten kestim. Simdilik bir şey yok ama görüntüsü , ucu yani makasla kestiğim için düz bir halde. Kendiliğinden bu düzlük düzelecek mi?
Ve (bu yanlış olabilir belki) bitkiyi kumdan söküp çıkartmak istedim, ardından kısaltacaktım. Fakat bitki o kadar kök salmış ki, bayağı zorlandım çıkartırken , ve ilk bitkiyi koyduğum zamanı hatırlıyorum her birinin ayrı bir kökü vardı. Şimdi bazı kökler birleşmiş. Yani yan yana ektiğim iki kök birleşmiş mi?
Bir diğer farkettiğim nokta ise şu oldu, birleşen köklerin haricinde yeni minik kökler ve dallar oluşmuş. Yatay sürgünlerden kastınız bu mu?
Teşekkürler[/QUOTE]
Saz Bitkisi
[QUOTE=deatless22]Saz bitkisi (Vallisneria) çimene benzeyen ve bakımı kolay olan bir akvaryum bitkisidir. Boyu uzun olduğu için daha çok akvaryumların arka kısmına yerleştirilir. Işık çok düşük olmadığı sürece özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Gübre ihtiyacı azdır ve karbondioksit takviyesine ihtiyaç duymaz. Hemen her su sertliğine uyum sağlayabilir, ancak en iyisi biraz alkali suda büyütülmesidir. Yumuşak suda büyümesi yavaşlar. pH 6.0’nın altına düştüğünde yaşamı son bulmaya başlar.

İhtiyaç duyduğu besin maddelerini kökleri ile emen saz bitkisi için taban malzemesine ihtiyaç vardır. Kuma ya da ince taneli çakıl taşına dikilebilir. Bunun için cımbız kullanılabileceği gibi, elle dikim de yapılabilir. İlk zamanlar bitkinin köklerini tamamen örtmek ve gömülü kalmasını sağlamak biraz zor olabilir. Ancak bitki kök saldıkça gömülü olduğu yerden kendi kendine kurtulamaz.

Saz bitkisi birçok akvaryum canlısı ile uyumludur. Yeter ki bu canlılar japon balığı gibi bitkiyi kökünden sökmeye çalışmasın. Otçul beslenen Afrika cikletlerinin akvaryumunda bile yetiştirilebilir. Hatta Tanganika akvaryumu için ideal bitkilerden biridir. Tabii cikletler bitkiyi kökünden sökmeye çalışacaktır. Bunun olmaması için bitki saksısı ile birlikte akvaryuma koyulmalıdır.

Sagittaria ile çok karıştırılır saz. Bu iki bitkiyi ayırt etmek için yaprak kenarları kontrol edilir. Saz bitkisinin kenarları tırtıklıyken, Sagittaria pürüzsüz kenarlıdır. Hobiye yeni başlayanlara saz bitkisi tavsiye edilir, çünkü bakımı daha kolaydır. Ayrıca farklı yaprak şekillerine sahip olur.

Saz Bitkisi Bakımı
Vallisneria akvaruma koyulduktan sonra çoğu zaman çabucak büyür. Yeni sürgünler vererek birkaç ayda akvaryumun tamamını kaplar. Sürgünlerden çıkan yeni bitkiler başka bir noktaya dikilecekse, en azından birkaç yaprağın oluşması beklenmelidir.

Bitkinin bazı türleri, örneğin Vallisneria gigantea, akvaryumun boyunu aşacak kadar büyür ve sık aralıklarla akvaryuma yayılır. Bu durum ışığın akvaryumun alt kısmına geçmesini engelleyecektir. Diğer bitkilerin ışıktan yoksun kalmaması için, saz bitkisinin sık sık budanması gerekir. Budama bitkinin dip kısmına yakın bir yerden yapılabilir.

Saz akvaryum bitkisi yetiştirenler bazı problemlerle karşılaşabilir. Bitkinin demire ihtiyacı fazladır. Demir eksikliği yaşadığında rengi sararır. Bu durum tablet gübrenin atılma vaktinin geldiğini gösteriyordur. Yeri değiştirilen bitki sanki eriyormuş gibi görünebilir. Ancak bunda endişelenecek bir şey yoktur, çünkü yeri değiştirilen her akvaryum bitkisinde görülebilir. Ölü yaprakların kesilmesi yeterli olacaktır. Çoğu zaman bitki bir süre sonra eski sağlığına kavuşur.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim. Ama anlayamadığım nokta dipten nasıl budanacagı. Cunku benim akvaryumda yalnızca boy olarak uzadı, miktar olarak değil.
Saz Bitkisi
Merhaba,
Saz bitkisi hakkında 2 sorum olacak.
1. Görselini koyduğum kahverengilik nedir?
2. Saz bitkim cok büyüdü. Akvaryumun sağına dogru yaprakları dalgalanıyor. Nasıl kücültebilirim? Üstten kesmem mi lazım? Ve saz bitkisini üretip çoğaltmak mümkün müdür?
Teşekkürler [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214697/290220200114121.jpg[/IMG]
İlk Akvaryumum
50 lt bir akvaryumda farklı 4 tür balık beslemek sağlıklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Ben moli ve lepistes beslemiştim. Gayet arkadaşça yaşadılar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 318 Online Kullanıcı, 173 Üye

Online Kullanıcılar

Leontheprof., PilotBey, 1serdar, Erdalalbayrak, MertA, Aşk-ı semek, Challenger55, bayezidibistami, OrhuN Sarı, ercn38, laserion58, LIGHTNING, timucin78, TolgahanA, Akvarya, Mete Duru, rccol, rexxter, UĞURBABÜR, envercakar, Geologist, cagdasegin, biacar, mustix_223, Demirzkn, Kt89, krib, berke0017, Mhmt_47, Elbegli, sinor, sonerdurur, esref03, Ankaragucu, gambler, Tuncc, emre5255, Ebubekirdelicee, KerimE, BaWaiShi, emreee89, Qwerty, Kore, BlackHorse, onur228, Selim1905, MustafaCingil, Kınayu, monoblane, editors0, DumansaL, BoraBerkol, HKN_ESK, mrtgrgn, wallenste1n, arapaima, KillLaKill, PsyArt, aktugsedat, srtykylr, ygtkrsln, firat0133, erdalakçay, chef28, nlrdgn, volkan45, MiSoSiKiaN, edizpasha, Emr35, Aras26, Ofsedef, apistoapisto, Terracota, waterstar, skoroglu, Ademsefa66, KolombiyaTetra, kurtbey1905, Attila ☆, denizim20, Balikcidede, agatam, ismailakay, shark2, serengeti, ternapi, Japonerdem, Sungate, ffeytt, emirkagan, biciko, LeventOnur, Enes Yıldırım, zamankedisi, Oğuz.K, ersin1981, mhmtks, Apoca1ypse, bayindir@msn.com, comolokko01, metehan123, fetih6806, soliter83, Rasim06, KeremUlaş, gokhankuzeyelvin, zmrc, cengiz han, htolgayerlikaya, HüseyinUysal, tanerberkgulec, sarıyerli 1970, KAYHAN, alonesmaug, i_gulistan, Yusufbeyyy, Rafayella, Koksal Gurkan, ciii87, eraslan, Yavuz ÖZTÜRK, RuFKaD, doğukansantur, Mannugor, Ghetto, nejalt, Akvarist Görkem, Joker355, MEGALODON34, blokurlu, Muharrem637, Bilal_ygn, Nursun, srakici, eray80, lojistisyen, Babanayka, ekonomist80, Kurtfahri, abanoz, AlperUludağ, benerium, vedat79, enverenver, onrbgs, Redmi, Ykal, Skopos, _rammstein_, Haydem, Mezarcı1161, CrazyRipper, Bekir12, Discusss78, Ahmtkk, Onurali, lamont, UmuttBEY, Rudas, Eldurmaz, MaxiCooL, Kingslayer44, bitkici1, stopsound, ALPDEM, Muhammet5, Fatih45200, onenineone, Arifhb, batigol, lynx, Toprakdeniz, M. Fatih Sarısoy, BURAK15,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.