ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
wetsiz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
28 Ocak 2019 13:46
Son Ziyaret:
21 Şubat 2020 19:14
Toplam Mesaj:
44 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
17 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
kaan öz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Kayseri
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

kaan öz

SON 10 MESAJI

Cuba Bitkilierim Tutunamıyor
Ne yazık ki tohumdan ekimlerde bu tür sorunlarla karşılaşılıyor. Herhangi bir balık bile rahatlıkla sökebiliyor bu tür tohumdan zeminleri.
Tohumdan yetişen bitkinin ömrü uzun olmuyor ve zamanla çürümeler başlıyor.

Size tavsiyem, eğer zemin bitkisi istiyorsanız, monte carlo ya da cuba'nın ekilecek formlarını almanız.
Cuba Bitkilierim Tutunamıyor
Ben pek fazla cuba'ya benzetemedim açıkcası.
Eğer tohum'dan yaptıysanız zemininizi, gerçek ekimden daha sağlıklı olmadığını duymuştum.
2. Bitkili Denemem Ve Yosun
Merhaba arkadaşlar, aşağıda 2. yapmış olduğum bitkili akvaryumum denememde resimler mevcut.
Kurulumum 2-2,5 ay oldu.

Ölçü:61*36*43 cm ölçüler (Net 75 lt civarı)
Taban: Jbl aquabasis üzeri Jbl manado
Aydınlatma: 2*24 watt sylvania grolux ve aquastar
Su değişimi: Haftada 2 kez 30%
Gübre: JBL Proscape NPK (haftada 3 kez), Sera florena (haftada 1 kez)
Aydınlatma süresi: Başlangıçtan itibaren kademeli olarak arttırdım şu an tek seferde 6 saat.
Gübre: Mayalı sisteme ek olarak ista sprey CO2 (indikatörü hep yeşil tutumaya çalıştım)
Bitki türleri: monte carlo, sp. repens, subulata, reineckii saksı, reineckii mini saksı, çınar. (moss'lar da vardı onları yosun nedeniyle çıkarttım)
Akvaryum canlıları: tetralar, panda çöpçü(3), otocinclus(3), cüce vatoz(1), nerite(2)
Yemleme: günlük 1 kez
Filtre: Sunsun 603b, içeriği: seramik halka, biyolojik sünger, seachem matrix, sera siporax, elyaf

Haftalık resim çekiyordum, gelişimleri ne yönde olacak diye.

Bu kurulumun başlarından bir resim. Canlıları hemen eklememiştim yeni kurulum yaptığım akvaryuma, yedek tankta bir süre bekletmiştim.

12 eylül.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191256321.jpg[/IMG]

18 eylül.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191259121.jpg[/IMG]

25 eylül. Çınarları üstten buduyurdum, üst taraflarında oluşan hafif yosunlar nedeniyle. Daha sonra budadıklarımı temizleyip tekrar ekiyordum. Bu arada yati köklerindeki moss'ları da buduyordum, bunlarda kıl gibi, örümcek ağına benzer tarzda yosunlar oluşmaya başlamıştı.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191315211.jpg[/IMG]

2 ekim. Diatomlar iyice dikkat çekmeye başlayınca, Seachem Phosguard aldım silikat için. 1 hafta 10 gün kadar filtre içinde tutup çıkardım. Otocinclusları ve neriteleri bu arada ekledim.
Dip not olarak: Neriteler baya yumurta bıraktı. Tetraların yumurta bırakmalarına da birkaç kez denk geldim ellemedim ama. Hatta panda çöpçüler de yapraklara yumurta yapıştırdı, ertesi gün alırım dedim ama sanırsam yenmişti yumurtaların hepsi
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191320071.jpg[/IMG]

17 ekim. Öleceklerini sandığım subulatalar adapte olmuştu, repensler ve özellikle monte carlolar'da yayılma mevcuttu. Daha önceki ilk denememde hiç yayılmamışlardı, bu sefer sabırlı olmayı seçtim.
Sol tarakfaki reineckiileri her hafta buduyordum nerdeyse. Elle temizlenecek yosunlar oluşuyordu ama fazla dikkate almayıp, mekanik temizliği yapıyordum elle. ( yaprak üzerindekileri, cam üzerinde oluşan az yeşil nokta ve kum-cam arası yosunları kredi kartı yardımıyla hallediyordum ama moss üzerindekiler çok zordu )
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191327431.jpg[/IMG]

28 ekim. Mossların üzerlerindekiler artık baş edemeyeceğimi anlayınca söktüm onları. Monte carlolar yayılmaya devam ediyordu ama akvaryum genel olarak gerileme dönemine girmişti sanki, repensler de dahil.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191332441.jpg[/IMG]


En son geldiği halinden birkaç resim aşağıdadır. Umarım yosunlar net görünüyordur, böyle örümcek ağı tarzında. Sadece monte carlolar'da değil, mesela çınar ana gövdesinde, yapraklarında filan da var. Hatta repens uçlarında siyah kıl gibi olanları mevcut. Araştırdığım kadarıyla saç-sakal yosunu. En büyük nedeni düzensiz CO2 olmasıymış yani benim kullandığım mayalı sistem, bu sorunun en büyük kaynağı gözüküyor. Tüplü sisteme geçememin nedeni aradığım tarzda ufak birşey bulamamış olmam ve bu aralar kısıtlı zamanımdan dolayı üstüne fazla düşemedim. Yine araştırdığım kadarıyla, kimisi karartma uygulayın demiş, kimi co2 artırın, gübreyi azaltın; kimi ışık süresini azaltın, gübreyi kesin, Sae ekleyin, su değişimi yapmayın vs... tarzda birçok şey söylemiş. Aklıma gelenler bunlar. Bugün itibariyle ışıklandırmayı kapattım, gübrelemeyi de kestim. Su değişimlerine yine haftada 2 kez devam edeceğim. Doğruysa, bu süreci ne kadar süre yapmalıyım, kesin çözümü tüplü sisteme mi geçmek ? Ya da geçemezsem ilave olarak ne tür şeyler yapmam lazım. Cımbızla filan temizlenmiyor kolay kolay bu yosun.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191354031.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191354491.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/041120191355091.jpg[/IMG]
Cüce Vatoz Ölüm Nedeni
Şu an dip balıklarım için sera spirulina tabs, tetra wafer mix, dennerle cookies, jbl novo tab ve pleco mevcut. Yalnız bu jbl'ninkileri kovadan bölme almışım yanlışlıkla. Pleco'ya başlarda iyi alışmışlardı, sonraları pek iştahlı tepki vermemişlerdi. Ben açık yem olmasına bağlamıştım, o yüzden orjinal kutulu almayı düşünüyorum ilerleyen zamanlarda.
Cüce Vatoz Ölüm Nedeni
Salih hocam teşekkürler.

Yem diyetine dikkat etmeye çalışacağım.
Cüce Vatoz Ölüm Nedeni
[QUOTE=Salihk117]Maalesef balığınız kabızlıktan dolayı ölmüş [/QUOTE]

Salih hocam, kimi kabızlık kimi iç parazit diyor. Ben anlamadım ki ayrımı nasıl yapacağız. Sindirimini rahatlatmak için sebze de verirdim. Kabızlık 2 günde öldürür mü bilemedim.
Cüce Vatoz Ölüm Nedeni
Size de teşekkürler hocam.
Sizin anlattığınız durum hemen hemen benim akvaryumumda da aynı. Co2 veriyorum, indicator yeşil, diğer balıklarımda birşey yok gibi en azından vatozda gözüken belirtiler yok.
Ayrıca hava motoru kullanmıyorum sizin gibi, kullanmak fayda sağlar anladığım kadarıyla.
Galiba meslektaşız, Kayseri'de sularla ilgili duyum almadım ama tabiki çeşme suyunun içeriğini tam olarak bilemiyorum, ne kadar dinlenmiş kullansam da, diğer balıklardan daha hassas olduğu için vatoz yapılacak pek birşey yok gibi. Hastalığa yakalanmadıktan önce önüne geçebilmek zor gibi eğer su kaynaklıysa sorun.
Umarım siz de dahil kimse karşılaşmaz bu tür ölümlerle.
Cüce Vatoz Ölüm Nedeni
Teşekkürler hocam.
Ben salatalığı yarım gün tutmadım nerdeyse akvaryumda, baktım duyarsız çıkarmıştım. Salatalık ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, dediğiniz gibi iç parazit olmalı.

Merak ettiğim, bir daha olmaması için nasıl önlem alınmalı ve elimde hazır olarak flagyl ve sera baktopur bulundurmalı mıyım acaba ?
Cüce Vatoz Ölüm Nedeni
Merhabalar,
Vatozumda 2 gün önce karında şişlik, yeme duyarsızlık ve hareketsizlik belirtileri mevcuttu.
Ne yazıkki 2 gün sonra sabah ölmüştü. Aşağıda öldükten sonraki hali ve önceki halleri mevcut. Sormak istediğim; ölüm nedeni iç parazit mi ?
Resimler net olmasa da ağız bölgesinde kızarıklık, karnın bir tarafı yine şiş ve koyulaşma (kızarma gibi) mevcuttu.
Bir daha bu tür sorunla karşılaşırsam elimde şimdiden sera baktopur 50 ml iç parazit tedavi solüsyonu bulundurmam gerekli mi? ya da başka önerileriniz varsa yazabilirsiniz.
Bu forumda bir arkadaşın da yaklaşık 3-4 yıl önce vatozunun da bu şekilde öldüğünü gördüm, en azından resimler benzerdi. O yüzden ek bilginin zararı olmayacağını düşünüyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/170920190228271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/170920190228431.jpg[/IMG]

[QUOTE=wetsiz]Hastalık Belirtileri: Sadece şişlik
Akvaryum Kapasitesi (litre): 75-80 lt net
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 10 neon tetra, 5 kırmızı burun, 3 panda çöpçü, 1 cüce vatoz
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): co2 indicatör yeşil, sıcaklık 24-25 derece, diğerlerini net bilmiyorum
Filitrasyon: dış filtre (sunsun 603b)
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: hayır
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): artık haftada 2 kez %25-30 su değişimi

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/140920191453381.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/140920191453531.jpg[/IMG]

Yaklaşık 4 ay belki daha fazladır vatoz bende. Çok ufakken almıştım. Dün göremedim, her zamanki kayaların arasında bir yerdedir dedim. 2-3 gün önce hiçbirşeyi yoktu, bugün gördüğümde resimlerdeki gibi baya şişmiş karnı vatozun. Haftada 1-2 kez kabak veriyorum, dip yem olarak tetra wafer mix ve çöpçüler için attığım novo tab'dan yiyordu.
Bugün salatalık koydum, yeme tepkisiz ve zeminde olacak şekilde hareketsizlik söz konusu ayrıca solunumunda artma gözlemledim. Dışkı vs göremedim henüz.
Konuyu açmadan önce araştırıyorum ama iç parazit mi, kabız mı yoksa başka bir şey mi çözemedim.
Bundan yaklaşık 1 hafta önce neon tetralarımdan birisi neon hastalığına yakalanmıştı, onla ilgisi olabilir mi bilmiyorum. Hasta balığı ayırdım ve hala yaşıyor.
Cüce vatozum için tedavi önerilerinizi bekliyorum.
[/QUOTE]
Albino Cüce Vatoz Karın Şişliği
Teşekkürler hocam, rahatladım biraz parazit olmadığına.
Biraz önce sarımsak suyunu deneyim dedim yaklaşık yarım saat önce. Yaprak, granül ve dip yemi emdirdim sarımsak suyuna attım nerdeyse hiçbiri yemedi diğer balıklarımdan :)
O zaman ben birkaç gün dip yemi atmayayım daha sonra dediğiniz gibi ıspanak ve bezelye atayım biraz aç kaldıktan sonra umarım düzelir.

Bugün gözlemlediğim kadarıyla, karın yan bölgesinde koyulaşıp saydamlaşma var gibi, hani derisi incelip içerisi gözükecek gibi.
Acaba bu kabızlık belirtilerinden biri mi hala ? Sabit bir yerde uzun süreli bekleme ve hızlı solunumu hala mevcut.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/150920191247351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/150920191247491.jpg[/IMG]

[QUOTE=ferhat33]Kabız . 2-3 gün aç bırakın sarımsağı ezip suyunu çıkartın ve bir yeme emdirin sindirimine iyi gelecektir . Daha sonraki günde bezelye ve ıspanak haşlayın verin bunlarda sindirimini rahatlatacaktır .[/QUOTE]


[EDIT]wetsiz,2019-09-15 12:51:04[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 437 Online Kullanıcı, 238 Üye

Online Kullanıcılar

Hasanbykl, mcmert, rccol, umut5555, Quersian, hkngrdn, devito, Gokdeniz0660, biacar, MURAT111, jueJ., i_gulistan, ozanbaseski, beyazgul, halikarya, gokkurt, Goksen, SinaBezek, cengiz han, aires, sinor, langaza, zaro73, arconim, OceanWolf, Mikail Erdoğan, Aydin92, SuperSport, levent1482, cengizozcan, SonOfWolf, KILLIFISH, neksek, bbkaya06, eritreus, fahrettin, fkarakaser, Emin18, GOKHANKAYHAN, toprakzan, Pnrr, gokturkseyhan, Ahmet Haşim, capo di capi, darkaura, ityo39, alonesmaug, baracuda508, Adnanyum, mt_baba03, voltran, evrentolga, Mehya, Rudas, Acil Stop, Kınayu, tabirimcaiz, tomtombala, uthraven, Vatanist, SCORPION_79, Koksal Gurkan, tkahramaner, dark blue, morfimorfi, darksider, HarunYldrm, FurkanKöse59, doğukansantur, koz26, aquascaping, kvancozkan, hanbeyiderler, Nursun, kamilcin, AliHan, atiryaki, intelcorei5, EmirHaN, Ejder Günaydın, atakan1, DeviLLe, icelebi, EGInfernO, secaflex, lbeyaban, ANGELIS, MiSoSiKiaN, AlperTasci, onurxonur, HackStaff, smckr, Alcynone, armaqan, K3r3m, ilker aydın, hacivat, kadir0606, CoTHeP, vetet, Skylord, darkandcold, yusuf-konca, AtlasPoyraz, BoraBerkol, dusumsel, Doğukan, PsyArt, emrepablo11, Merdan onluel, vendetta99, panu, Severin, extuin, Akvarist Görkem, egehamit, legendht, Bllzgl, adnanuluçay, MurathanM, ilker2626, Leontheprof., rastlantısal, Cloud, safakmurat, Alper Ütebay, Fatih ÇE, Balikcidede, Yenici58, Dimidiochromis, Murat.murat, orimohito, ersel, stopsound, bulent84, cief17, utoku, DumansaL, yz.04, ternapi, raymalifalitiko, aliosmank, Ali3426, Supervenenis, Arapaima, eminekun, serkanozkok1975, CanerS, RookiErsan, orhanönal, ŞahinK, erman212, lizuferum, nlrdgn, mesutkaracan, Spectra, Muammer57, Nadirmbuna, bakaya, Aysr, BakıŞ, siyaha, onrbgs, Redcap, yilmazportakal, Mete Duru, AdoniS, Smsngpro, Emir Taha Durgut, Selçuks, Yetkililer, gucluh73, brigantes, BiotopeDogan, Filozof, Volkan10.5, Gursoyhasan, Hellak, volkan26, Henryevery, eppinger, Serbye, Ykal, fretchord, ENFARKLISI, Harbiye, Harita, TurX, burakyurdakul00, ErincGurler, Cem Altay, Amerikan Chicled, Kenan35, Hamza Özel, teksel, mahoed, iezgi, Discusss78, yns325, HatayLimete, Darkcorner, Ofsedef, denizkusadasi, Ozcan1989, Kaya0606, kkilicbey, SinanBulut, akay25, Serkanjb, goldfishlove, OnurOguz, buura, adem06, kutbay59, JohnWick, bboykaan, Hasanali gerez, tunaercan82, Fatih1903, AhmetMagma, denizulucutsoy, engin045, achilles06, noshmpty, AhmetE, ahmetim03, eneskilic34, KEREMERT, Oguzz92, ademakci, abm26, weST27, SahinTaskin, ka2n, muratyarici, Aralper, cuce__vatoz, iremg, ism@il2006,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.