ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bayulker
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
599
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2017 08:27
Son Ziyaret:
6 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
242 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
EGE ARDA BAYÜLKER
Doğum Tarihi:
30 Mayıs 1987
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Çevre Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

EGE ARDA BAYÜLKER Fresh Water Tanganyika / 90*90*60h, 80*48*60h Cyprichromis sp. 'briliant jumbo' Paracyprichromis Nigripinnis Xenotilapia Flavipinnis ve Singularis Enantiopus Melanogenys

SON 10 MESAJI

Tanganyika Fish Room İçin Start Verdik
Celal Bey,

Tahmin ettiğim gibi zaten uyguladığınız şeyler çıktı, siz bilgili bir hobicisiniz en azından okuyanlara yararı oldu diyelim [:iyi:]

Herşey gönlünüzce olsun..[:nazar:]
Tanganyika Fish Room İçin Start Verdik
Celal Bey Merhaba,

Aslında cevap vermeyecektim bir cevap verirken konuyu açmadan okuyan kişinin işine yaramayacak gibi hissettiğimden bazen çok üşeniyorum yazmaya ama 2. sefer bildiriminiz geldi kırmamak için vakit anca buldum ve yazmaya karar verdim. Geç cevap için kusura bakmayın. Yazacaklarımın birçoğunu zaten bildiğinizi hissediyorum yine de yazıyorum.
Silis kum inert olması, görsel olarak gülün doğasına uygun olması, bir kısım balıkların yutarak sindirim sonrası çıkarabilmesi aynı doğada ki gibi, detrivorların kumu özelleşmiş solungaç ızgaralarından süzerek kumu temizleyebilmesi gibi birçok avantajı olduğundan tabanda tercih ediyoruz genelde biliyorsunuz. Mercan kırığı kumlar ve beyaz aragonitler suyun ph, gh ve kh'ı açısından faydalı olsa da görsel Tanganyika için doğala uygun görüntü sağlamazlar ve yukarda saydığım diğer avantajları taşımadığından tabanda silis tercih ediyoruz. Ama tabanla hiç ama hiç işi olmayan balık beslenen bir tank ise ve doğaya yakın görsellik çok önemli değilse aragonit ve mercan kumları su kimyası için çok avantajlı olduğu bir gerçektir. Ama ben genelde tercih etmiyorum, sump içinde bunu çözebiliyorum veya filitreyle tabanda uygulamama gerek kalmıyor.
Ezilmiş mercanı oluşturan mercan iskeletleri, herhangi bir kimyasal kullanmadan akvaryumunuzun pH seviyesini 7,6-7.8'e yükseltmeye yardımcı, bu değerden alta düşmeye su çalıştığında da çözünerek engel olur, bunu sağlayan içindeki kalsiyum karbonat kimyasal kinetiğidir. Akvaryumun ph gh ve kh'ı hep düşme eğilimindedir. Ph 7.6-7,8 altına düştüğünde bu ürünler çok agresif etkisini gösterir.
Burada benim çözümüm dışardan ekstra müdahale etmeden ph kh ve gh da istenilen seviyeleri stabil tutmaktır.
Ben filtre ve sump içinde kasiyum karbonat için mercan kırığı, liemstone ve makarna kaya parçaları vb. örneğin show akvaryumumda bunların hepsi var ayrıca genel sertliğe magnezyum açısından yardımcı olmak için dolomit kum kullanıyorum fileyle, bu benim rutinim her akvaryumumda uyguluyorum. Hatta aynı şey su depomda da geçerli. Su depomun dibinde mercan kırığı ve fileyle dolomit kum var.
Doğada stabil şartları kimyasal kinetikler sağlar. Bizim Tanganyika için kullandığımız bu ürünlerin amazon için kütük, catappa yaprağı, peat gibi alternatifleri var oradaki amaçta ayrı kimyasl kinetiği kullanarak ph’ı istenilen değerlerde olabildiğince sabit tutmaktır. Balıkları Tanganyikada ph 9 ph lara çıkıyor diye bir kaç gün 9 ph ları yaşatmak sonra sert düşmesi vs. balıkları mutlu edeceğine bilakis mutsuz eder biliyorsunuz. Bunu yapanların birçoğunun akıbeti başarısızlık oluyor maalesef.
Silis kumlu ve filtrede hiçbir doğal mineral desteği olmayan bir akvaryum da ph kh ve gh ş serbest düşüş yaşayacaktır. Uzun dönemde su değişimi bile bunu durduramayacak kimyasal katkısı zaruri hale gelecektir.
Ben kimyasal katkı olmadan tüm balıklarımı ph gh ve kh olarak mutlu edebildiğimi düşünüyorum. Bu arada bende de 3 litre tanganyika buffer var ama çok ucuz fırsat yakalayıp almıştım genelde kullanmıyorum, çok nadir su değişimlerinde su depoma atarım nazik şekilde ekstra takviye ederim. Buna ek olarak magnezsyum sülfat, sodyum bikarbonat da var çok nadir su depoma atarım ekstra takviye yaparım. Sizde ara sıra takviye edeyim derseniz bu şekilde yaparsanız balıklar daha mutlu olur.
Ama yukarıda yazdığım gibi uzun süreler hiç ek katkı kullanmadan geçirdiğim oluyor ve hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Çünkü kullandığımız bu doğal mineral formasyonları ph belli bir değerin altına düştüğünde de çözünmeye başlar belli bir değere gelince durur. Aslında bizim ölçüm yaparak çok hassas çalışıp yapabileceğimiz şeyi aslıdan doğanın dengeleri kendi yapar. Tanganyika gölünde bunu yapanda bu kimyasallardır, göl dibinde sediment bölümü var ve çok da derin şekilde bu formasyonlar mevcut. He tanganyika neden PH daha yüksek peki derseniz bizim doğal ve ucuz olarak alıp kullandığımız bu ürünlerin içinde olmayan farklı kalsiyum ve magnezsyum tuzlarının olmasıdır ki onların kimyasal ph kinetiği suda daha agresif olduğundan PH daha yüksek gölde. Her tanıdığıma hep dediğim stabil sağlıklı şekilde durmadan ölçüm yapıp ph ile oynamadan sağlayabileceğin en yüksek ph neyse onu yap suyla oynama çünkü bu değerlerle durmadan oynamak hep başarısızlık getirir derim.
Trace elementlere gelince hiç bir zararını görmezsiniz bende kullanıyorum, bilakis hep yararını görürsünüz. Ben çok az ve nadir kullanıyorum. Trace elementlerde anahtar kelime yoksunluk giderme bence, çünkü yemlerimizde birçok trace zaten var. Olmayanlarını da ara sıra kullanıp tamamlamış olursunuz özellikle yavru balıklarda bence çok değerli.
Su değişimim rutinim haftada %10 veya %20 ama hiç bir hafta atlamam.
Su deposu bence de olmaz ise olmaz olmadan çok sıkıntı çektim, alabileceğiniz maksimum büyüklükte su deposu alın hep yararını görürsünüz. Ben su depoma çeşme suyu koyup dinlendiriyorum. Ekstra bir filitrasyon yapmıyorum. Hele RO ile depo doldurmak hem gereksiz hem doğayı ve kaynağı boşuna kullanmak olur. RO 'nun konsantre atık su hattından giden o kadar su heba olacaktır. Tanganyika için su deponuzu RO ile doldurmanıza hiç gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer dinlendirme yapılacaksa da karbon filtreden geçirilmesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Çeşme suyuna 48 saat dinlendirme misliyle yeter.

Hobi odanızda çok zevk almanızı dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

180.50.45h - Yeni Kurulum - Tanganyika - Hardscape
Merhaba,

Kurulumunuz çok güzel, balık konusunda naçizane bir kaç şey söylemek isterim kişisel fikir ve yardım açısından.

Opht Whitecap ve Opht Ventralis beslemek istiyorsanız bu türleri gerçekten çook sevmeniz gerek, tank ölçüleriniz uygun ama sezinde çok kısa sürede gördüğünüz üzere bu tür çok hareketlidir. Dişilerin üzerinde çok sert bir baskı yaratacak ve sürekli agresif şekilde üreme isteğini gösterecektir. Bu türü besliyorsanız onun tankın showmen'i olmasına izin vermelisiniz. Ona baktığınızda bu balık benim balığım ne kadar çılgın olursa olsun inanılmaz güzel demiyorsanız sizi sıkar hareketliliği.

Opht Whitecap ve Opht Ventralis herbivor bir balıktır sizden otçul ağırlıklı bir beslenme isteyecektir. Alto gurubunun isteyeceği yoğun hayvansal proteini sağlamanız zorlaşabilir. Onu sağlamak istediğinizde bunlar bloat olabilir.

Opht Ventralis veya Opht Whitecap tercihleri herbivor balıklar olduğu için devamında da hassas ve dikkatli yemleme ihtiyacını beraberinde getirecektir.

Cyp gurubu için alçak bir akvaryumunuz var. Bu sebeple bu gurubu da liste dışında bırakmanız isabetli olur.

Altolamprologus cins tercihinde cinse ait tek bir tür ve bu türe ait tek bir varyant üzerinde yoğunlaşmanız istenmeyen çaprazlamaları önler. Burada Alto Calvus veya Alto Comp arasında bir karar vermeli ve verdiğiniz karar doğrultusunda seçtiğiniz türün tek varyantını beslemeniz isabetli olur.

Alto tercihi tankta doğan ve kendisi büyüyebilecek canlı ihtimalini sıfırlayacaktır. Alto başarılı bir avcıdır.

Sağlıklı bir akvaryumda tüm katmanlarda canlı genelde sürdürülebilir ve başarılı akvaryumun sırı oluyor. Ama bundan daha önemlisi bence asıl sizin neyi en çok sevdiğiniz ve tankta asıl neyi en çok görmek istediğinizdir.

Paracyp gurubunun gözleri daha büyük ışığı daha az sevmesi onların çekingen ve daha çok ters açılı kaya kesitleri altındaki mağra gibi mutlu olmasını beraberinde getiriyor. Ama yinede sakin akvaryumlarda baya yüzüyorlar.. Çekingen ve içine kapanık bu balıklar değerli ve hassas balıklar besleyecekseniz gerçekten sevmelisiniz.

Paracyp üst seviyedeki hareket için tank yüksekliğiniz az olduğu için sizin için çok değerli bir seçim bence. 15 cm daha tank yüksekliğiniz olsa istediğiniz Cyp gurubunu besleyebilirsiniz ama mevcutta çok uygun değil.

Yüksek ışık istemediğinizi anladım yazılarınızdan yüksek ışık istemiyorsanız herbivor balıkları bir kenara koyun bence çünkü hiç bir şey yosun tutmuş bir kayadan bir herbivor balığın yosun kazıması kadar güzel değildir. Bunu göremedikten sonra herbivor beslemenin hep yarım kaldığını düşünürüm.

Alto gurubu çok çekingen balıklar. Onları hareketlendirecek Cyp gibi dither fishler olmadığında daha da az yüzeceklerdir.

Tüm bu değerlendirmemin sonunda kafanız iyice karışmış olabilir.

Ben sonuç olarak kendi görüşüme geçeyim.

Kendi görüşüm bu akvaryumda kesinlikle 1 tür kumcul balık olması yönündedir. Akvaryumun tüm tabanını kullanmalı ve tüm kum ağız izi olmalı, kumun her zerresini solungaçlarından süzmeli. Taban için Xenotlapia veya Enantiopus cinslerine bağlı alt türlere yoğunlaşmalı ve tabanı seçmelisiniz. Bu size taban kumunuzun hep temiz yosunlaşmayan doğal olarak infilitre edilen bir halde olmasını sağlarken tabanı hareketlendirir.

Kum kelebeğine ek olarak açık su yüzücüsü olarak omnivor bir tür tercih etmenizi tavsiye ederim. Opht Nasuta veya Callochromis altındaki türler olabilir.

Üst orta seviye içinse Paracyprochromis Nigripinnis öneririm.

Tüm bu balıklar hassas balıklar hepsini bir anda almaya çalışmanıza hiç gerek yok. Örneğin acele etmeden elinizdeki Altolar ile uzun süre Nigripinnis besleyebilirsiniz huyunu suyunu anlarsınız kendi yavrularını akvaryuma bıraktığında Alto ların avladığını görürsünüz. Sonra fırsat olunca ve Alto lardan keyfinizi alınca belki bu arada yavruda verirler onları çıkarırsınız.

İhtimaller sonsuz olmakla beraber size en net önerim öncelikle kendiniz ne istediğinizi iyi düşünün. Benim mesela 1 tür vazgeçilmez balığım var Cyp vazgeçemiyorum ondan her akvaryumumu yekten 60 cm yükseklikte yaparım. Sizde bu balık hangisi kalbinizin sesini dinleyin. Sonra balık sok çıkar zor oluyor yıpratıcı oluyor.

Bu akvaryumu malawiye döneyim demenizde bir tercih ama basite kaçmış olursunuz. Tanganyika yoluna çıktıysanız biraz turlayın buralarda bence. [:nazar:]

Selamlar, sevgiler
Her şey gölünüzce olsun..

Labeus İçin Uygun Bir Tank Mı?
Barbodes semifasciolatus bulması zor balık değil, çok fazla eş anlamlı tanımlama olmasin diye bilimsel cins ve tür adını net yazdım. Ama golden tabi biraz zor denk gelebilir.

Su alttaki belki işinizi görebilir belki bir nebze.

https://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-akvaryum-baliklari-amerikan-tetralari-neon-golden-barb-3-cm-895742329/detay

Keyifli hobiler.
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Umut Bey umarım herşey gönlünüzce olur, iyota başladıktan sonra uzun süredir cyp de wasting sendromu yaşayanımız olmadı.

Selamlar.
Sağlıklı balıklar..
Karantina Günlükleri - Tanganyika
Severek takip ettiğim bir konu, görüntüleriyle sohbetiyle her şeyiyle. [:iyi:]
Plankton Üretimi Hk.
Artemia, Zooplankton, Daphnia, Moina, Azteca, Scrabs vb. Canlı kulturlerinizi ayrı tankta yapmanızı öneririm ana tankta degil, hem cirkin gorunur hem zor olur.

Ama canlı kultur keyifli deneyebilirsiniz basit ufak tanklarda. Ekosistemi kendiniz olusturma esnekliginiz olur.

Ana tank dısinda kulturlerde setup tamamen hayalinize kalmış.

Canlı kultur facebook grupları var yabanci/yerli cok nitelikli kaynaklar ve tabi youtube var.

Neden olmasin.[EDIT]Bayulker,2021-02-10 16:24:34[/EDIT]
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Filtre temizliğine inanan biri değilim. Hobide yalnızca su değişimine inanıyorum. Filtrelerimi çok çok çok gerekliyse sadece akvaryum suyunda çok nazik temizleme yaparım oda debi sorunu vb. major sorun varsa. Bu yanımı çevremdeki herkes bilir. Bu bile su biyolojisi hakkında ne kadar hassas olduğumu size anlatabilir. Biyolojik yaşamın tam kurulması ve bir daha rahatsız edilmemesi dengeler için çok önemli bence başlangıçta bakteri kültürü kullanımının önemli olduğunu düşünüyorum. Ben elimde hazır tank olsa bile riske girmedim aşağıda anlayacaksınız.

Bu akvaryum kurulum aşamasında söyle yapmıştım,

-Suyunu tamamen çeşme suyu ile doldurdum.
-Çin malı bir akvaryumla hediye klor giderici kullandım.
-Ardından ertesi gün hem aktif karbon hem zeolit girdim sumpa su tamamen berrak olunca ileri filitrasyon malzemelerini çıkardım. 2 gece kaldılar sanırım.
-Akabinde 6 yıldır bende olan fluval edge askı filitre süngerini (6 yılda 1 kere bile çeşme suyuna değdirilmemiştir) akvaryumda baya sıkıp üstünde yarım şişe sera nitrivec, rf bacteria feed beraber girmiştim.
-Ayrıca da iz elementler ve iyot vb için sera aquatan kullanmıştım tam 1 şişe.

Sanırım toplam süreç 4-5 gün kadardı.

Selam
Tropheus Kara Lekeler
Bu 4-5 balığı gözden çıkarmadan davranışlarına dikkat etmenizi tavsiye ederim, kaşıntı hareketi kuyruk kısma objelere sürtünme var mı çözülebilecek bir konu olma ihtimali var. Sağlıklı balıklar.

İyi günler.
Tropheus Kara Lekeler
[QUOTE=yusufgl]Yavru tropheus larda siyah benekler çıktı normal mi geçicimidir ?
[/QUOTE]

İlk sormanız gereken soru ve emin olmanız gereken konu şu, bu lekeler balıkta hep mi vardı sonradan mı oluştu? Bunun net cevabı sonrası konu detaylandırılabilir.

Yukardaki mesajınızdan sonradan çıktığını anlıyorum.

Siyah leke ve/veya benekler sonradan oluşuyorsa 2 ihtimalin üzerine yoğunlaşmakta faydalı olabilir,

1-) Stres =(Su Kimyası veya fiziksel özellikleri nedeniyle stres. çözünmüş oksijen, sıcaklık, kirleticiler, taşınma vb. olası stres kaynakları gözden geçirilmeli bulunmalı.)
2-) Hastalık= (Diplopstomiasis yoluyla direk oluşum veya başka dolaylı hastalıklar sebebiyle oluşan stres faktörü oluşumu.)

İyi günler.

[EDIT]Bayulker,2021-02-04 16:19:59[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 272 Online Kullanıcı, 148 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, UĞUR KARA, Balikcidede, bulutemre34, oguzburcin, ShateielCH, ugurtokay, yakaryus, FurkanYnk, SmallCandyThing, Zeynep kervancıo, Senbacanaklar, raziel91, erensimsek, lizuferum, gorkemyoldas, Lorivv, guray1989, KubilayK, Serkanjb, 06serkan06, SeyitKrn, muzaffer_81, Fondip, Aspet, Fenerist, Shateiel, memolim13, ahmet22, ulutürk, İsmail YILDIRIM, Kınayu, berkomino, Shrimpswillrise, zaro73, cyhn84, UBA9, yekk, Hekim, efsane07, kdrackgz, arapaima, Dark_Man, umitakbas, tatlısu, Serhat190909, smithiseek, camoka007, aquabeta, TheCook14, yasinenes, Pireze, ŞahinK, sariefe, Carides, Demir1908, demirellevent, palamut01, sina cen, tümay, Firochromis, serhat480, mcmert, sergenbaba, Geralt79, Serhat.Kaymak, ARMONYS, Emr35, Bisnev99, A. İhsan Akşen, mightymurat, melektrikci, erosennin, AquaZen, HarunYldrm, mustafacoban, SonOfWolf, Yas400, sade, Pamir Kandemir, psykhe, allytourgood, alihandroali, yenisahome, Kraer, sarat, mahmutkx, ternapi, duman18, mrtkcmz, musanpa, Veyselal, TokgozMertali, ArifhbsAquatics, serifdemirkan, Serdar dmr, Efem2010, Dimitrispelkass, Yorum yapmaz, sarı2604, Piyanist., hanil, Can Bir, zekigonlum, brsyc, Reklamci92, shark2, mcsavaskan, chaoschaos, solaytekin, can012, ornies, Huleyn, Kemalk41, ZeynepAssude55, alecozan, engin55, zgrcskn, mustafa121212121, cenktopoglu, brigantes, Ghetto, Turanaga, Canata20, Rmert, BabelFish, Halis Demirtaş, Denizs, .Ahmet, muratskara, Cancan59, Emerse, Furkansvnc, ertuğrull, etotek, GAZİBEYLİ, -akaanb-, Aqua Discovery, rufaii, flowerhrn, engin045, Neothauma, AcemiAquarist, MarkOrion, Charlie_, adige81, Osprey, night_clubs, Seycinda,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.