ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bayulker
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
496
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2017 08:27
Son Ziyaret:
1 saat 36 dakika önce
Toplam Mesaj:
222 [0.20 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
21 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
EGE ARDA BAYÜLKER
Doğum Tarihi:
30 Mayıs 1987
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Çevre Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

EGE ARDA BAYÜLKER Fresh Water Tanganyika / 90*90*60 Cyp sp. "Leptosoma Kitumba" Callochromis Macrops "Ndole" Xenotilapia Flavipinnis ve Singularis Lamprologus sp. "Ornatipinnis Zambia"

SON 10 MESAJI

Sinor's Cichlids (balık Odası)
Heycan verici ve hayalleri süsleyen hareket gerçek oluyor ne mutlu sana Cenk. Senin hobi odan benim hobi odam olabilir mi ?[:)]

Cyp Leptosoma Jumbo Tricolor Tecrübe Paylaşımı?
Evet aradan geçen süreçte konular netlesti. Öncelikle ticari isim kullanımını tamamen bıraktık cünkü hep yanlış yönlendiriyor.

Konu özeti şü üstat Add konings in Cyp Leptosoma butun varyetlerinde tespit ettigi gibi erkeklerde color morph olayı var. Bu duruma benzer durum Cyprichromis sp. 'leptosoma jumbo' varyetlerinde de var.

Bir kısım erkek sarı kafa çıkmıyor. Bu durum varyetesine göre degisen sekillerde ortaya cıkıyor.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/310720201609091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/310720201609101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/310720201609111.jpg[/IMG]

Bu esasen cok guzel bir durum.

Cins altında bu durumun en başarılı örnegi Cyprichromis sp. Leptosoma Kitumba türünde var burda bilindigi gibi erkeklerde polymorphism mevcut. Erkek renk tipi sınırsız farklı ve chaos.

Cyp Leptolarda bilidnigi gibi turuncu kuyruk mavi kuyruk hatta kuyruk oceli dedikleri noktalarda dusunuldugunde bir sürü farklılıklar oluyor.

Benzer sekikde Cyprichromis sp. Leptosoma jumbo da erkeklerde dimorphism var erkekler 2 farklı renk formunda dogabiliyor.

Black bee, tricolor, yellow head vs tamamen ticari adlar ben bunları tamamen lugatımdan cıkardim.

Esas olan cins adi ardindan tur adi ardindan tirnak icersinde varyete adı.

Örnegin, Cyprichromis sp. leptosoma jumbo "Silaf Rocks" vb.

Bu örnek varyeteninde erkeklerinde dimorphism var.

[K]Yasadıgınız durum ve elinizdeki 2 erkek cok guzel dogal ve doganın cesitliliginin guzel bir ornegi. [/K]

Dogadakin durumun bire bir yansimasi. Buda balikalrinizin saglam bir nesil oldugunu gosterir.

Cunkü akvaryum ortaminda hep sari kafalar secilip buyutulsugunden zamanla diger erkek cikma olasiligi azaliyor.


Saglikli baliklar.
Selamlar.


[EDIT]Bayulker,2020-07-31 16:22:54[/EDIT]
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Uzun sure guncelleme yapamayacagım taşınma ihtimalim var akvaryumda hersey bu kadar oturmus elimde besledigim her turun yavrusu ve tankta agzi dolu balıklar varken zor iş ama hallederim evellah, bu guncellemede burda dursun.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300620201813101.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300620201813391.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300620201814171.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300620201814521.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300620201815111.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300620201818051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300620201818261.jpg[/IMG]

[VID]https://youtu.be/lsYrKKiT3zg[/VID]
[VID]https://youtu.be/Gtlq2kAUShA[/VID]
[VID]https://youtu.be/t7ExA1BMvvk[/VID]

Selamlar.
Saglıklı balıklar..
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Mutlu haber sevindim bu kadar hızlı adapte olmalarına tebrikler.

Disileri baya kovaladıkları icin atabiliyorlar. Belki ilk agazı kuluckayla 3 4. Gunde alip buyutup 1.5 cm kadar tanka bir grup yavru eklemek cok şirin goruntu yaratabilir.

[:iyi:]
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Bencede zaten benim amacim sizin uzerinizden tek tur troph besleyenlere sosyal mesaj ;)

Tanganicanus ins bulursunuz bende cok tatlı buluyorum hatta bende edinmek icin ugrasmistim killifish görsel olarak uretme amaci olmadan asiri tamamlayici bir balik.

Selamlar[EDIT]Bayulker,2020-06-28 11:29:26[/EDIT]
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Aynen Gobby/Troph ve Ophthalmotilapia uyumu icin olusturacagınız cok anlamlı bir örnek olcak. Benim tasarım islerine pek merakım yok sizleri keyifle takip ediyorum ama.. ;)

Trophu Gobbysiz Ophthalmotilapiasız tek tur tanklarında gormekten o kadar bunaldım ki hemen trophla sosyal mesaj verip gobbyyi atlamışım :))

Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Ophthalmotilapia ve Tropheus/Gobby birarada beslemeniz beni ne kadar mutlu etti anlatamam. Yıllardir aradığım gorüntü. Ben cok istememe ragmem tank boyutu nedeniyle iki cinside beslememe ragmen bir arada besleme fırsatım olmadı.

Uyumlu karmalar hep hobide taraf oldugum besleme bicimi. Sizi tebrik ederim cok iyi bir örnek oldu.

Göl vidyolarında nerde bir Tropheus gorseniz orda bir Ophthalmotilapia vardır. Beslenme tipleride uyumlu. Yuksek hareketlilikleri birbirlerine cok yakışacak.

Sizin adınıza ve hobi adına cok mutluyum. Yıllardır taraftar oldugum seylerin yapılmaya basladıgını gormek beni cok cok mutlu etti.

Selamlar..[:iyi:][EDIT]Bayulker,2020-06-28 10:37:13[/EDIT]
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Cok basarılı elinize saglık.
Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Hobinin benim için en keyifli anlarından biri kendi büyüttüğüm lepto yavruların ana tanka katılması ve kendi gruplarını kurarak takılmaları.

Tanka uzun araştırmalar sonucu diğer denemelerimde mutlu olmayıp deiştirdiğim (ocellatus vb.) hırçınlığı barındırmayan bir Lamprologus ekleme düşüncem ve araştırmam vardı. Lamprologus Ornatipinnis ekleyerek bu açığı tamamladım. Araştırmalarımda karma tanganyika tankları için uyumlu ve barışçıl olduklarını tespit ettim. İlk intibam muteber literatür ve kitap da yazılanlarla uyuşmaktadır. Gayet mutluyum.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=-JgEHkNCHNs[/VID]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=9L4Kh1748sE[/VID]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=F757KjDDWpU[/VID]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=lSDazcDcP-c[/VID]

Beslenme biçimi, davranış ve agrasyon açılarından bakıldığında tank genelinde yayılan görselliği olan bir karma grubu; ana unsur olan leptosoma üzerine inşa etmeyi başarmış durumdayım. Bu durumdan gayet mutluyum.

Akvaryumum şuan 5 farklı cins barındırmakta. Cins sayısını arttırmadan yine xenotlapia grubunda 1 tür eklemem daha olacak. 5 farklı cinse ait 6 tür balıkla yola devam edeceğim. Oda son eklemem olacak.

Balık boyları büyüdükçe, alt nesilden yavrular yukarı taşındıkça uzun yıllar bırakamayacağımı düşünüyorum bu gurubu.

Herkese selamlar ve keyifli hobiler dilerim.
Zeolit Renk Değiştirir Mi?
Selam,

Ürününüz zeolit burada sorun yok farklı kalite türev ve renkleri vardır doğal bir üründür (tabi türevlerinin kapasite ve verimi de farklıdır muteber markalı ürünler mevcuttur), tank içerisinde renk değiştirmesinde de sorun yok. Zeolitten çok daha güçlü yarı sentetik lab ortamında üretilen purigen gibi ürünler bile renk değiştirir.

Zeolit mineralleri iyon değiştirme ve adsorpsiyon özellikleri nedeniyle akvaryum kirlilik kontrolünde [K]dönemsel [/K] kullanmanız uygundur. Azot bileşikleri (özellikle amonyum), metal iyonları (Pb, Cd, Fe, Cu, vb.), renk, bulanıklık, çeşitli toksinler sudan uzaklaştırır buda doğrudur bilimsel gerçektir.

[K]Fakat kullanım ömrünü kimse söylemez zira çok yüksek azotlu bileşik, toksin, metal vb. olan bir tankta çok hızlı bir şekilde dolabilir. [/K]

Bunun göstergesi her zaman renkte değildir. [K]Dolan zeolit kirliliği çeşitli kimyasal redox tepkimeleri ile geri bırakabilir.[/K] [K]Tuz atılması örneğin ani şekilde tutulan azotlu bileşikleri tekrar suya salarak balık zehirlenmesine sebep olabilir. [/K]

Zeolit akvaryumda kısa süre ile tutulmalı 1 ayı geçmesini asla önermem yukarıda yazdığım gibi akvaryum yapısına göre bu süre azalabilir. Kullanırken kesinlikle suya tuz atılmaması, kısa dönem sonunda akvaryumdan çıkartılması uygun olan çok yararlı bir kirlilik gidericidir. (Kısa süre tutulup çıkarılması önerisi tüm akvaryum ile ilgili mutaber çalışmaların ortak sonucudur şahsi yorumum değildir.)

Kirlilik açısında şüpheli görsel, puslu, rengi bozulmuş, canlıları mutsuz ve balıkların durumu olarak alarm veren akvaryumlarda kullanılıp 1 ay sonra sudan çıkarmanız sağlıklı olur. (Akvaryumda zeolit var diye diğer su değişimi gibi bakımlar ihmal edilmemelidir bu süre zarfında.)

Bu arada o zeolit tekrar regen edilebilen tuzlu suda bekletip güneşte kurutularak tekrar kullanılabilen bir ürün orsada. Ucuz olduğu için uğraşmayıp yenisini almanızı ve [K]sadece ihtiyacınız olduğunda kısa dönemli kullanmanızı öneririm.[/K]

Muteber markaların ürünleri kısa dönemli kullanıp regen edip bir kaç kere kullanılabildiği bilinmektedir.


Sağlıklı akvaryumlar.


SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 286 Online Kullanıcı, 161 Üye

Online Kullanıcılar

mperk, djferhat, emre206, erimgorgulu, gandalfthegrey, ozan_1903, Sheyda27, Mustafa Karadağ, MiSoSiKiaN, Serkanjb, Saros, Menfa, Noyes, bicerilker, peace41, concestus, MetinSungu, SonOfWolf, alponr, wmelontr, krib, yasin1761, dream7, Merveada, Melih İsmail, MeteHan80, byrm06, toklumen, jueJ., oturhanoglu, cetin77, cizgi, Alexito, yandangel, Formicasmind, Hacanak, biacar, Fragant, intelcorei5, taner1616, umutak, yasinenes, aliy, MKA1923, ugur7777, Flexa, capp, omursari89, FazgeR, Kınayu, Ugur79, tunasoylemis, HaydarGul, hakan genç, sempatik73, HarunYldrm, praksis, mert1125, Aeran, beyazgul, Ayokyil, sercancesur, mightymurat, StanleyPines, TurX, KÇetintaş, antoni, Mithrandir, muzaffer_81, bekir erdem, Mehmet0011, Yns_bsk, utku982, erakay, muratgurer, LEDvaryum, ngerekli, serhat480, ersin1981, Cengizhan06, vlkncm, JUMBO, FerKan, certok, furkaan, MuratArpaci, Kuti147, sherloock, Akvaryumbilgisi, AmazonDream, Ylzgcl, eyupburak, TSevil, Therockulla, samet43, Ali Can DÜLGER, erkanmazici, Redmi, suat arslan, vetalisa, ternapi, erdem28, globalord, bbaldiran, Bisnev99, Merty, 06serkan06, Zeiss, Umit2003, Omertropik, kvolkan21, Bihobi, semihoruz, Mete Duru, Özgür1978, ERC36, RuLing, umutsb, Adnanyum, brigantes, Mussa, MuratKRMN, independent, Srcntrgt, Kasap1453, dr_ozi, Curse, hakancez, Woland, Dimidiochromis, hozsoy, sarı2604, altaygumus, AYlmz, YeniHobist14, batas, ergun.karaca, Carl, Aras5434, cengiz han, Alperen1616, Byc1984, S4met4ksoy, bytrmrt, ENFARKLISI, chemist_mesut, AliKURT, Neothauma, naat60, senolerdivan, vetnuri42, BadgeR, laxalata, emrah07, Erbyeee, BadWolf, Kemalk41, Arapaima, aydncskn, Ahmetkcpnr01, agbaglama, özlemazuki,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.