ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Bayulker
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
237
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2017 08:27
Son Ziyaret:
3 Saat 41 Dakika önce
Toplam Mesaj:
150 [0.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
49 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
EGE ARDA BAYÜLKER
Doğum Tarihi:
30 Mayıs 1987
Yaş:
32
İl:
Istanbul
Meslek:
Çevre Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

AKVARİST EGE ARDA BAYÜLKER 2000 - ∞ Şuan Fresh Water Tanganyika Cyprichromis leptosoma "Utinta" Neolamprologus multifasciatus

SON 10 MESAJI

Discus Üretim Deneyimi ( Blog Tadinda)
Can,

Gönülden tebrik ederim seni, bu başarıda benim katkım toz zerresi kadar sen büyük özveri ve denemeler yaparak zaten bir çok konuyu kendin çözdün. Büyük yalın ve sade bir tecrübe discus üretmek. Çok zorlamaya gelmeyen iyi gözlem her şeyin baş sağlıklı ve mutlu anaçlar olan bir konu. Geri kalan teknik alt yapı ise zaten rahatlıkla kazanılacak bir konuydu.

Hem dünya güzeli çocuğun, hemde hobi de emeklerini taçlandırdığın discus yavruların için seni gönülden tebrik ederim.

Her şey gönlünce olsun.
Sevgilerimle..Tanganyika Hardscape Aquarium
Bence klavye başında yazılanlar yanlış anlaşılabilir bu şekilde düşünmeyin, zaten hepimizin bildiği şey var bilmediği şey var vakitlerimiz kısıtlı doğru yorumları dikkate almak bile karşılıklı anlayışı getirir.

Çok sevdiğim bir söz var 1 elma 1 elma daha 2 elma eder ama 1 akıl 1 akıl daha 2 akıl etmiyor fazlası ediyor.

O yüzden yazılı iletişimde üslup ve niyet sözlü kadar açık olamayacağından, çok şahsi algılamadan bilgi paylaşımlarını dikkate alırsak hepimiz için faydalı olur bilgi paylaştıkça büyür zira.

Sağlıklı günler keyifli hobiler dilerim.
Selamlar

Tanganyika Hardscape Aquarium
Ben sizin tasarımlarınızı beğeniyorum gayet güzel ve keyifli görüntüler ortaya çıkıyor tebrik ederim. Daha ayrıntılı kurulum çalışmalarınız bir çok kişiye fikir verebilir yardımcı olabilir.

Fakat "hardscape" gibi basit bir terim konusun da yapıcı bildirimleri dikkate almanız bence sizi küçültmez büyütür.

The term "hardscape" in the Nature Aquarium and in aquascaping describes all natural decorative materials like for example driftwood or rocks.

Esasen terimsel olarak "Hardscape" akvaryum kurulumunda kullanılan [B]doğal dekoratif malzemelerin adı dır. Örneğin kaya, kütük, kök vb. [/B]

Bunun tam karşı tarafında olan terim ise "softscape" 'dir. Buda bitkili akvaryumda ki bitkileri temsil ederi.
Ref*
[URL]https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_aquascaping_types-of-hardscape[/URL]

Örneğin dünyanın en prestijli bitkili akvaryum yarışması 2018 1. si ve Best Show ödülü alan tank'ın 2 adet resmi vardır. Aşağıda juri yorumlarda görebileceğiniz gibi juri akvaryumun tamamiyle bitmiş aquaspace'si kadar (hardscape + softscape) , akvaryumun hardscape'ine büyük övgüler yapmışlardır.

Link.*
[URL]https://showcase.aquatic-gardeners.org/2018/show523.html[/URL]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/080820191713381.jpg[/IMG]

[B]Daha ötesi hardscape bir bitkili akvaryum jargon ve terimidir. Bitkili akvaryum hastaları ise bu terimi aşağıdaki şekilde kullanır.

Hardscape is an aquarium layout with gravel, rocks, tree roots and other decorations - but no plants.
[/B]
Yani kaya substrat kök ve dallar ve hiç bitki olmadan akvaryumun tasarımı.

Örnek.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/080820191717031.jpg[/IMG]

Ref*
[URL]https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/hardscape-and-substrate/[/URL]

Bu yukarı da yazanlar bir eleştiri değil aksine bilgi paylaşımı hepimiz birbirimizden bir şeyler öğrenip daha iyi şeyler yapıyoruz hobi böyle bir şey. Bunun inada binmesi bence çok sağlıksız.

Güzel görüntülerin devam etmesi dileklerimle.

İyi forumlar.
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Aslında konun bir cok yanı degerli katkılar ile irdelendi, acıkcası ortaya konan makalelerde, balıklarda iyot eksikliginin cok yaygin bir hastalık ve sonuclarinin guatr / throid hyperlasia oldugu makaleler ile ortaya kondu. Throid bazlı hastalıkların bir cok baş belasi yan etkisi yanı sıra skull deformation yaptıgı da biliniyor fakat balıklar icin nutrient defficiencies, syptoms and disorders gibi cok detaylı ozel makaleler yazılmadan daha net cikarimlar zor. Bir kac tane var ama ben biraz yoruldum. Umarım bir nebze birilerinin işine yarar herkese cok degerli katkiları icin tesekkurler ve iyi forumlar.


Dip seysi. Daha derinlemesine girmek istiyen arkadaslara önemli bir makale iyi bir baslangic olabilir. Nutrient defficiencies syptoms and disorders of fish anahtar aramaları ile cok daha ayrıntılılı bilgiler de edinilebilir.

[URL]https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.actascientific.com/ASPS/pdf/ASPS-02-0171.pdf&ved=2ahUKEwia2_WRvfHjAhXl4IUKHcGEBdgQFjAAegQIBxAB&usg=AOvVaw2bwVodVUlIldITjwvucny3&cshid=1565205807138[/URL]

Sağlıklı balıklar..
[EDIT]Bayulker,2019-08-07 23:06:39[/EDIT]
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Ihtiyacı hangi sekilde duzenli gidereceginiz size kalmış ben tüm seçenekleri ortaya koymaya calıştım.

Bundan sonrasi sizlere kalmış.. [:)]
Tanganyika (foai, Kelebekler, Leptosoma)
Kitumba çok güzel bir balık erkeklerinde farklı desen ve varyasyonlar olması bence çok cezbedici. Formu da yerinde maşallah..

Her ne kadar albino kitumba hastalığı olsa ülkemizde şahsen besleyecek olsam en azından mutant bir grup beslerdim ara sıra albino yavru atsın tamam akvaryumdada olsun ama rengi bu kadar güzel olan bir balığın sadece albinosunu besleyemezdim sanırım. Tabi bu benim şahsi fikrim zevk renk meselesi, sadece albino kitumba besleyenlere de saygım var.
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Leleupilerimi zamanında aldığım Deniz Ulucutsoy Bey ile görüştüm ve kendisinin yavru nesillerde hiç ağzı bozukluğu ile karşılaşmadığını öğrendim. Anaç boyda aldığım aynı balıklar bende ağız problemli yavru nesiller oluştururken sahibinde hiç bu durumun oluşmaması arada en fark olabileceğini düşündürdü bana.

Yavru balıkları büyütürken hep artemia kullandığını öğrendim. Bende kullandım ama çok nadir malesef. İlk batımda daha çok sonraki batımlar da üşengeçliğimden iyice azaltmıştım artemiayı. Nasıl olsa ufalayınca yiyorlar diye.
Buda beni neden artemia böyle büyük bir farklılığa yol açmış olabilir diye düşündürdü.

Genelde dünyanın en meşhur artemia üretim merkezleri salt lake' lerde kuruldur. Bu tuzlu göller de üretilen artemia anaçlarının ve dolayısı ile yumurtalarının içeriğinde çok değerli micro elementler ve iyot olmaması düşünülemez. Bu tuzlu göllerde 80 den fazla değerli minarel suda serbest halde bu türlerin yediği besinlerin içindedir.

Esasen su pierleri de artemialarda bünyelerinde yüksek miktarda micro element içermelidir. Zira su pireleri yeşil su yerler doğada bu yeşil sular iyot aşısından çok zengin foto planktonları bulundurur. Ama daha henüz evimizde yeni yumrutadan çıkmış bir artemia da bünyesinde de iyot bulundurur mu acaba diye kafama takıldı.

Aslında tavuk yumurtasında iyot gibi birçok micro element olduğunu biliyorum. Artemia yumurtasında da durum böylemi daha yeni doğan ve balıklara verdiğimiz artemialar iyot içerir mi diye baktım.

Örnek bir ürünün besin değerlerini inceledim.

Artemia Salina is the shrimp which lives in salt lakes and lagoons almost all over the world. Valuable feature of Artemia eggs is a high protein content (to 72.9%) and sufficient number of amino acids (leucine - 19.5 g/kg; lysine - 37,6 - 50,1; valine - 20,2; phenylalanine - 17,9; methionine - 15,2-16,7; histidine - 25,6; tryptophan - 1,2 - 4,07; threonine -14,3; isoleucine - 17,1).

Product Specifications:

Also Artemia cysts has a high content of vitamins: carotenoids - 73,63 mg/kg, vitamin B1 - 13,6 mg/kg; B3 - 43,97 mg/kg; B5 - 97,77 mg/kg; B6 - 17,0 mg/kg; V7 - 3,13 mg/kg; B12 - 31,4 mg/to; macro - and microelements, [B]including those required for fish and birds: cobalt, iodine, zinc, manganese, copper.[/B]

Bingo gerçekten artemia yumurtadan yeni çıksa dahi microelementler konusunda zengin. Sanırım yavru balıklara gelişim dönemlerinde artemia'nın neden bu kadar yararlı olduğu anlaşılıyor.

Ekleme*

Bu arada trace elementlerden, tanganyika tuzlarından, direk potasyum iyodür eklemesinden vs bir çok üründen bahsettik ama bu amaca uygun hazırlanan bir seachem ürünü varmış ondan hiç bahsetmemişiz bilgi amaçlı eklemek faydalı olacağı için ekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300720191356421.jpg[/IMG]

Nourish™
Vitamin and amino acid supplement
Enhanced with iodide for freshwater fish
Helps prevent diseases developed from deficiency-thyroid ailments.

[B]Vitamin ve amino asit takviyesi
Tatlı su balıkları için iyodür ile geliştirilmiştir.
Eksiklik-tiroid rahatsızlıklarından kaynaklanan hastalıkları önlemeye yardımcı olur.[/B]

Overview
Nourish™ is a comprehensive vitamin, amino acid, and trace element supplement developed to address nutritional requirements commonly associated with long term closed system housing of freshwater ornamental fish. Nourish™ contains potassium iodide in a heavy base of spirulina and chlorella. The nutrient iodine is essential for the biosynthesis of the thyroid hormones thyroxine and triiodothyronine.* Both spirulina and chlorella contain a rich assortment of amino acids and vitamins. Nourish™ can be used on marine ornamental fish; however, it is specifically designed for freshwater fish.

*Nutritional Requirements of Fish, The National Research Council of the National Academy of Sciences, National Academy Press, Washington, DC, 1993, p. 21.

Sizes: 50 mL, 100 mL, 250 mL, 500 mL, 4 L

[B]Nourish ™, tatlı su süs balıklarının uzun süreli kapalı sistem mahfazasıyla bağlantılı beslenme gereksinimlerini karşılamak için geliştirilen kapsamlı bir vitamin, amino asit ve iz element takviyesidir. Nourish ™ ağır bir spirulina ve chlorella bazında potasyum iyodür içerir. Besin iyot, tiroid hormonlarının tiroksin ve triiyodotironinin biyosentezi için gereklidir. Nourish ™ deniz süs balıklarında kullanılabilir; Ancak, tatlı su balıkları için özel olarak tasarlanmıştır.

* Balıkların Beslenme Gereksinimleri, Ulusal Bilimler Akademisi Ulusal Araştırma Konseyi, National Academy Press, Washington, DC, 1993, s. 21.

Boyutlar: 50 mL, 100 mL, 250 mL, 500 mL, 4 L[/B]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/300720191359121.jpg[/IMG]

İyi forumlar.
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Aslında Marc Eliesona yazasım cok var neden ozellikle n. leleupi makalene iyot konusunu yazdın nose deformity ile alakası var mı bu tavsiyenizin diye. Bir arastirayim iletisim icin uygun platform bulursam soracağım. :))

Iyot ihtiyacinin tum baliklar icin ortak oldugu turler ozelinde derinlikten ziyade beslenme davranislari nedeniyle farkliliklar olabilecegini dusunuyorum.

Balıklar göl icinde statik degil yüzgeclerinin hemen altinda olan troid bezlerinde cok hizli iyot suda varsa kan dolasimina alip organlarinda depolayip metobolik oksidasyon reduksiyon faaliyetlerinde kullanmaya baslayabilirler. Avci baliklar yedigi baliklardan canlilardan alabilirler. Tanganyikada endemik karidesler bile var. Yosun yiyen otcul baliklarda ihtiyaç cok daha dramatik olacaktır. Cunku iyot orani yosunlarda inanilmaz yuksek.

Ornegin frontozalar golde gece suru halinde dibe inen sardinleri (leptosomalari) yemekte yani yedigi baliklardan tum minerali yasadigi derinlikte konsantrasyon yuzey kadar olmasada alacaktir.


Otcullarda dramatik etkilerini trophcuların nori yosunu verdiginde balıkların kızışması üremelerinin tetiklenmesi hep açıklıyor.

Tur ozelinde tam ihtiyaclarin anlasilmasi cok teknik bir konu beni aşar.. [:)]

[EDIT]Bayulker,2019-07-27 14:34:28[/EDIT]

Marc dan cevap geldi instagramdan yazdim bilmek guc iyot eksikliginden de olabilir anne ve baba da olabilecek sorunlu genlerden de olabilir diyor.

Yani tekrar basima geldiginde test etmekten baska care yok ama ben artik iyotu birakmam hic basima gelmeme ihtimali de var. Bunu ancak iyot kullanmayan ve basina bu sorun gelen bir kisi test yaparak sonuclarini paylasirsa aydinlanabilir.. [:)]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/270720191522181.jpg[/IMG]

iyi forumlar..
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Leleupi besledigim zamanlar yavrularımda %20 %30 burun problemi yaşadım geçmiste o. lithobates malawi balıklarımda da karşılaşmıştım.

Asagida ki gecmis tarihli bir videomda bir kısım leleupi yavrularına dikkatli bakıldıgında gorulebilir.

[VID]https://youtu.be/HcGvGX6u41o[/VID]

Son buldulduğum makale de iyot eksikliği ve kozmetik sorunlardandan bahsedince kafama takıldı.

Aşagıda bir arkadaş yine brevis yavrularındaki nose deformity dediklerdi yavru balıkların agız bozukluklarını da iyot eksikligine bağlamış.

https://www.cichlid-forum.com/phpbb/viewtopic.php?f=10&t=347977

Düzenli leleupi brevis gibi balıklar üreten ve bu durumu yaşayan bir arkadaş test edip sonuçları paylaşırsa cok yararlı olabilir.

Acaba hakkaten genetik degilde eser mineral eksikliginden olabilir mi kafama takıldı. Bu konuyu test edebilcek ve sonuçlarını paylaşabilecek biri olursa büyük hayır duası alır..[:?][:3]


Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Ben de multifeciatus yavrularının buyumesi uzerindeki etkisini merak ediyorum o yüzden araştırdım yem konusunu. Ilk batim yavrular 1 cm olması ciddi zaman aldı can sıktı, iyot katkılı ocean nutrition artemia flake ile bu batımı buyutup karsilastiracagım. O tanka sivi iyot eklemeyecegim kosulari ayni tutup sadece iyotlu yemin ne kadar fark ettigini anlamaya calisacagım. [:)]


SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 316 Online Kullanıcı, 172 Üye

Online Kullanıcılar

drersayan, Aspet, DarkSaqa, KILLIFISH, Burak Dişli, ankara0606, Ladres, KadirSpmz, sezerdmn, AmazonDream, Teksas, mlh06, sharpnes, Oguztastan, efegunduz781, DTkadir, brsyc, ceyh, Quersian, MiSoSiKiaN, aliselimkara, Altispinoza, mcmert, vendetta99, YAYDIN, bcirav, praksis, shimendifer, soliter83, Kerem_ykr, icelebi, Emir1991, wilivil, okanp, GurkanYasdal, Aquarist012, psykhe, Ozcandemirr, suslu_78, serdal durgan, YASİN K., ezrun, Veyselal, alppla, freediscus, Korshan, wendigo, zekigonlum, muratgurer, daricadiscus, yigit_kamuran, karavezir, bihruzbey, dusumsel, AyToR, hovercraft, sempathyc, lazarusv20, Onexxi, ESTAR, enginm2000, Kınayu, FurkanKöse59, Meles, erulusoy, -doctore-, olcayselim, darkaura, canmehter1, UGURBEY, capo di capi, tuncanius, Bonzi, armaqan, T4NKE1NSTE1N, CHieF54, çulsuz, krib, fthylmz, Gursoyhasan, erencanhrz, apistoapisto, shiroii, istanbul34, alptekin12, BerkBzr, DenizVurucu, Picky, suzeh, teskere, ccapslcokk, kursatufukcoskun, Nursun, anchor, jaws78, kontrast, Gtuncay, halil05, Gastropoda, shark, senolerdivan, CaptainJava, erhanozcan71, a.gumrah, ternapi, Baliksever1genc, bunerf, Noeldayi, abdullahk, DRARH, stonemage, bzaferucak, berkant68, kolombo_449, makkaveli, Sevban, mlh_mrv, muratkara06061, muratdeg, Birol, Veli isparta, AhmetKosovali, brucelee44, rexxter, bettaaşığı, Alipekgoz, Eski japoncu, LepistesDüşkünü, gsvatman, burakhoca, Clear, ermane, onurxonur, isik, erdalakçay, solaytekin, denizulucutsoy, HACI LOBO, ozan_1903, Özgür1978, Arifhb, Adnan53, cbberkol, vedatcebbar, Aralper, Shotokan, Serkanhan, BywenzeL, Okansari, nomercy, ezgigk02, minixir, Mannfischer, dace, menesc, UĞUR KARA, adige_07, cans, ibrahimkilich, ssezer, noobhodja, oguzhan_uckun, Serdnmz, zmrc, Hasan Akdemir, denizim20, BerkayÖzcan, deriinmavi, ers1905, Grydmrlng, CelalKaya, cilamure, Bartusarıgül,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,760,554 Mesaj
  • 403,755 Konu
  • 91 Forum
  • 142,904 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,615 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.