ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
FTAquascaping
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
271
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
28 Haziran 2017 18:11
Son Ziyaret:
31 Temmuz 2020 16:45
Toplam Mesaj:
491 [0.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
30 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Furkan Tarık DOĞAN
Doğum Tarihi:
24 Haziran 2005
Yaş:
15
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

60X40X40 High-Tech Aquarium Canlılar : CRS, CBS Caridina türleri, Cherry shrimp Bitkiler: Montecarlo, Sp. repens, Sp. Japan, Althernathera reineckii mini, Anchor moss, Christmass moss Tarık D.

SON 10 MESAJI

60x40x40 High-tech Aquascape
Yaklaşık 3 ay boyunca evden uzak kalmamla tankım sunset bu hali almıştır. Tıpkı güneş gibi batarak geriye karanlıkları bıraktı. Benim için hep ayrı bir yeri olacak...


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198353/190720201527041.jpg[/IMG]
Montecarlo Akvaryum Kurulumu (setup)
[QUOTE=Byrol51]Merhaba harika bi kurulum olmuş ellerine sağlık..rica etsem arka fonu nerden buldun ve Nasıl yaptığını ogrenebilirmiyim[/QUOTE]

Kırtasiyeden Bir adet siyah bir adet beyaz karton alıp kafama göre şekillendirdim. Led aydınlatma ise bildiğimiz şerit ledler ile yapıldı.
Walstad Denemesi: 1 Akvaryumda 2 Beta
[QUOTE=Beta_balik]Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Tarık Bey. :))
Co2 vermiyorum. Sadece denemek istedim bir tür. Bitki alacağım arkadaşta parvula yokmuş şu an. Bu yüzden anlamayacağım gibi gözüküyor zaten. Alırsam verim ister miyim bilmiyorum ama şu anda sadece yaşaması bile olur benim için.
Power led e geçmem diye düşünüyorum. Ampul konusunda dediklerinizi dikkate alacağım. Peki smd led nasıl olur? Onun power led ve ampule artısı eksisi nedir acaba?[:?][/QUOTE]

SMD bar ledler ile iyi verim alabilirsiniz Samsung bar led' ler mevcut. Forumda memnun olan çok kişi var. Bizzat tecrübe etmedim fakat 6500K ve litre başına 0,4 watt üzerinden hesaplarsanız uygun ledi temin edebileceğinizi düşünüyorum. Madem şu anlık yetiştirmeyi düşünmüyorsunuz bir köşede yaşaması için yeterli olacaktır bu aydınlatma :), fakat zamanla ince yapraklarında besin eksikliğinden dolayı kararmalar, sararmalar görülebilir. Kolay gelsin :)
Walstad Denemesi: 1 Akvaryumda 2 Beta
Işıklandırma konusunda yardımcı olmak istedim, bu arada kurulum güzel olmuş [:iyi:]. Ampul alacağınızı söylemişsiniz Tankınız küçük fakat bitkiler büyük tabiri caiz ise, öncelikle ampul isterse 30 watt olsun fakat en fazla vereceği ışık miktarı powerled tanımıyla aşağı, yukarı 5 watt olur bu yüzden ampulü dert etmeyin, herhangi bir yosun sorunu yaşamazsınız. Litre başına 0,5 watt 'tan hesap yapabilirsiniz fakat ilerde powerled kullanmayı düşünürseniz litre başına 0,4 watt' ı geçmeyin, yosunu sorunu yaşarsınız. Konunuzun başını çok okuyamadım, bilmiyorum co2 veriyormusunuz fakat co2 siz parvula aktif toprak üzerinde bile çok zor yetişir. Ayriyetten sağlıklı görünüş canlı renklere sahip bir bitki istiyorsanız besin takviyesi şart olur, ve canlılarda bu durumdan olumlu etkilenmezler. Umarım gönlünüze göre bir tank olur başarılar dilerim.
Balık Dışkısı 💩
[QUOTE=Beta_balik]Amonyağın balıklar üzerindeki etkisini ve zararlarını biliyorum. Arkadaş dışkının çözülmesinin sorun olup olmadığını sormuş, siz de bunun üzerine amonağın artıracağını söyleyince dışkı amonyağa neden olduğunu söyler gibi olmuşsunuz. Bunun üzerine yorum yaptım ben.[/QUOTE]

Sorun yok o vakit, yanlış anlaşılan birşey varsa kusura bakmayın.
Akvaryuma Şerit Led
Sadece ledin bir ucuna 12V adaptör bağlayacaksınız. Ledin PCB' si üzerinde dirençler olduğu için Bar ledi kessenizde ledlerde patlama olmayacaktır. elinizde Havya varsa kendiniz yapabilirsiniz yoksa bir elektrikçiden rica ederseniz hemen yapılacak bir iş. Ek olarak bu ledler ile bitki yetiştirmeyi düşünüyorsanız maalesef yapamazsınız. LED spektrum ve nanometre degerleri uymadığı için şerit ledlerin bitkiler üzerindeki katkısı sıfıra yakındır.
Akvaryum Bitki Hakkinda Ne Yapmam Gerekiyor?
Tankınızın yüksekliği çok fazla floresan için uygun değil floresan kullanırsanız ek olarak reflektör kullanmanız gerek. Ayrıca floresan değişimleri ayrı bir maliyet. Powerled sistemleri tankınıza gayet uygun. Forumda darkaura "Mustafa" bey var kendisiyle iletişime geçerseniz size yardımcı olur.
Co2 Sistemi Kurulumu
Tüplü bir sistem istiyorsanız regülatöre ve pnömatik hortuma ihtiyacınız olacaktır. Bunun Dışında sitrik asit CO2 ve mayalı CO2 olarakta iki çeşit CO2 sistemi vardır. Forumda arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Balık Dışkısı 💩
[QUOTE=Beta_balik]
Dışkı amonyağı arttırmaz. Amonyağın %5 miktarı dışkı ile atılır, geri kalanı ise solungaçlardan atılır. [/QUOTE]

Özel türler için dışkı önemli bir rol oynar amonyak dediğiniz maddenin (NH3) canlılara çok büyük zararları vardır. Özellikle suda serbest bir şekilde dolaşıyorsa. Amonyak, sulara balıkların metabolizma ürünü, tüketilmeyen yemler ve organik
maddelerin parçalanması sonucu girer. Canlılara keskin zararlar vermemesi için suda iyonize olmamış amonyak düzeyi 0,22 mg/L’den az olmalıdır. Bu değerler arasında Ph degeride çok önemlidir Ph degirinin 1 Ph bile artması sudaki iyonize edilmemiş amonyagin 10 katı kadar artması demektir. İnternette bulunan çeşitli yazılmış üniversite araştırma makalelerini okursanız amonyağın canlılar üzerinde ne denli zararlara neden olabileceğini görürsünüz. Ayrıca sadece dışkının amonyağı arttırdığı konusunda bir söylemde bulunmadım konu sahibine amonyağı kendi tankından neden uzaklaştırması gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalıştım. İyi hobiler dilerim...[EDIT]FTAquascaping,2020-05-24 12:34:26[/EDIT]
Balık Dışkısı 💩
[QUOTE=ozdoganmehmet]Akvaryum suyunda bu dışkılar çözülüyor kayboluyor bu suyun iyi olduğunun göstergesimidir.[/QUOTE]

Amonyağı ve nitratı arttırır düzenli dip çekimi ve su değişimleri ile tankınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Böylece âni amonyak ve nitrat patlamalarını engelleyebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.