ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
KadirSpmz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
250
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Aralık 2016 17:46
Son Ziyaret:
3 Saat 53 Dakika önce
Toplam Mesaj:
343 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kadir Sapmaz
Doğum Tarihi:
04 Ocak 1990
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[b]125 40 55[/b] 1e 3d Yunus 1e 5d Sarı Prenses 1e 4d Beyaz Prenses 2e 8d Iceman 1e 3d Beyaz Kuyruk Iceman 1e 1d Mavi Prenses 1e 2d Portakal 3e 9d Saulosi 1e 4d Kadango 1e 3d Paslı 3e 6d Afra Cobue

SON 10 MESAJI

Iceman Erkek Büyük Dişi Küçük Bir Sorun Olurmu ?
Genellikle zaten erkek neredeyse 2 katı olur dişinin bu türlerde. Hiç sıkıntı yok. Ama oran doğru değil, en az 2-3 dişi daha eklemelisiniz. Icemanlar çok hareketli ve devamlı aktif balıklardır, erkek dişiyi yorar, öldüredebilir.
Hastalık Sarı Prenses Hangi Hastalık
[QUOTE=Atayesil][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211599/191220182255141.jpg[/IMG] Hocam bu şekilde duruyor solunumu hızlı oluyor [/QUOTE]

Suda sıkıntı var, diğer balıklar ne durumda, genel bir video atma şansınız var mı ? Balıkların hal ve hareketlerine, aynı zamanda suyun sirkülasyonuna göre tekrar yorumda bulunalım. Su kötü diye tüm balıklar aynı anda ölecek diye bir şey yok, bağışıklık dengelerine göre zayıflar önden ölür, yani durumu çok iyi analiz etmek gerekli.
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
[QUOTE=aydncskn]Balıklar beraber büyüdü sarı prensesin erken olgunlaşması yunusun kendine güveninin yeni yeni gelmesiyle hareketlilik başladı son 2 aydır kavga oluyor sarın prenses erkeği çiftleşmek istiyor fakat dişiler yanaşmıyordu dişiyle kavga ettikten sonra ard arda diğer 3 dişi yumurta aldı bizim oğlan yanlış dişiye sataşmış. ;)
Dediğim gibi beraber büyümüş ve daha önce her dişiden yavru almı olduğum koloni yüksek ihtimal sıcaklardan dolayı dişiler yumurta almak istemedi ama erkek zorladı sonuç oarak da karantina tankını kurdum [:'(][/QUOTE]

Evet dediğiniz gibi yaz döneminde sıcaklardan dişiler pek üremeye yatkın olmuyor, benimde yavru alımım neredeyse %50 olarak düştü son 3 aydır. Her yaz böyle oluyor, tesadüf mü yoksa dediğimiz gibi sıcaktan mı bilmiyorum ama benim tecrübelerim de bu yönde..
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
[QUOTE=aydncskn]Ana tank ölçülerimiz yakın sayılır Bende bir sarı prenses erkeği var başıma bela 2 katı büyüklükteki yunus erkeğine kafa tutuyor kavga ediyor geçen hafta bir dişi sarı prenses i sıkıştırmış yüzgecini kuyruğunu parçalamış
Gerçekten tebrik ederim inşallah sıkıntısız bol yavrulu günler geçirirsiniz[/QUOTE]

Çiftleşme döneminde ki kafa tutmaları gayet normal, sanırım hiyerarşi oturmamış ve kısa süredir birlikte olan balıklardan bahsediyoruz. Hiyerarşi oturduğu koşulda sadece çiftleşme döneminde dişisi olan erkekler etrafa agresiflik gösterebiliyorlar, diğerleri de bu durumda kafa çevirip o bölgeye yaklaşmamayı tercih ediyorlar, ertesi gün durum videoda izlediğiniz gibi hepsi birbiriyle iç içe süzülüyorlar..

Kavga etmeleri üzücü, ve yaralama olması durumunda zaten o balıklar hiç bir koşulda aynı akvaryumda yaşamazlar. Bence burada gidilmesi gereken durum eğer erkeğin çiftleşme döneminde dişisi yok ise buna rağmen devamlı saldırganlık gösteriyor ise o balığı akvaryumdan çıkartmaktır.

Güzel dilekleriniz ve sözleriniz için teşekkür ederim. Darısı sizinde başınıza. [:nazar:]
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
[QUOTE=aydncskn]Akvaryum biraz kalabalık sanki, benim akvaryumda 12 balık var sarı prenses ve yunus baskınlık kavgası erkeğin dişileri kovalaması derken bir sürü kavga oluyor sizde sıkıntı olmuyor mu ?[/QUOTE]

Merhaba, en azalmış hali bu diyelim eğer ana tank için konuşuyor isek.. Bende hiç bir tür diğeriyle kavga etmiyor, bir hiyerarşi oturmuş durumda, hangi türün çiftleşme dönemiyse diğer tüm balıklar diğer tarafta oluyor, çiftleşmenin sonraki günü ise tekrar normal karışık düzen devam ediyor.

Balıklar yavruluklarından itibaren beraber oldukları için birbirine alışık. Şöyle bir detay var, saulosi ve kadango dışında her türde 1 erkek mevcut. Sanırım bunun getirdiği bir sakinlik olabilir, ve ışıkla senkron çalışan dalga motoru mevcut, balıkların yersiz stresini aldığını düşünüyorum.

Yorumunuz için teşekkürler.
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
Evimde şuan 1 tanesi Ana Tankım, 2 tanesi yavruluk boylandırma tankım, 5 tanesi yavru akvaryumum olmak üzere 8 adet akvaryumum mevcut.

Beslediğim canlılar şu şekilde ;

Yunus Ciklet
Borleyi Kadango
Afra Cobue
Beyaz Kuyruk Iceman ( White Tail Iceman - Namı diğer Acei Ngara )
Iceman
Beyaz Prenses
Sarı Prenses
Mavi Prenses
Portakal Ciklet
Saulosi
Ahli

Ana tankımın videosu ( 1080p)

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=0c_2-8Xntd4[/VID]

1. Yavru Boylandırma Tankım 3-4 Aylık Yavrular ( 1080p )

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=SU92NCIlYkA[/VID]

2. Yavru Boylandırma Tankım 1-2 Aylık yavrular, Ayrıca içinde 3e 5d olmak üzere 8 cüce vatozum mevcut.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=ZpVrDBYk7i4[/VID]

Herkese sağlıklı hobiler.[;)][EDIT]KadirSpmz,2018-09-26 13:50:13[/EDIT]
Dış Filtre Malzemelerinin Ömrü Ve Değişimi
[QUOTE=Kınayu]Kadir kardeşim selamlar.
5 veya 6 gözlü olsa filtre o zaman boş kalmasın diye bu aynı görev ve işlevi olan bu ürünlerden uucuzdan pahalıya doğru sıralayalım o zaman
Örnek : Hepsi aynı görevi görsede farklı yöntem ve biyolojik malzemeler içeriyor olabilirler. Bu fayda etsin boş durmasın derken zarara yol açmasın farkında olmadan [:(][/QUOTE]

Eğer 5 veya 6 gözlü bir filtre için konuşuyor olsaydık farklı tercihler olabilirdi. Ama o kadar büyük hacimlerde tecrübem yok.

Fakat şuan evimde 60 litreden 350 litreye kadar 8 farklı akvaryumum var, 3 gözlü ve 4 gözlü olan tüm dış filtrelerimde yukarda verdiğim dizilimleri kullanmaktayım, her hangi bir sorun yaşamadım, hiç yavru kaybım, hastalık sorunum yada buna benzer durumlarım olmadı, beslediğim türün sağlamlığı ile alakalı da olabilir bu. Malawi cikleti besliyorum, kendisi gayet dayanıklı ve su şartlarımıza uygun bir türdür.

Farklı türlere göre farklı koşullar sağlanmalı haklısınız ama benim verdiğim örnekler daha çok genelleme üzerineydi..
Su Deposu
Ben aldım ve kestim, gayet memnunum..
Balığım Kuru Yem Yemiyor
Kuru yeme devam, elbet yiyecekler.. Sabırlı olun. Fakat dipte yem birikmemesine dikkat edin.. Tek tek atın her gün 1-2 tane yiyene kadar.
Saygisizlik
[QUOTE=eakin]Kimseyi tanimam etmem, hobiciden de alisveris yapmam. Isini adam gibi yapan online sitelerden alisveris yaparim, elimdeki fazla bitkiyi baligi akvaryumcuma götürürüm, degis tokus yapariz bi seylerle.
başım ağrımaz.
Herkese de tavsiye ederim...[/QUOTE]

Bu şekilde gerçekten bunun adına hobi mi diyorsun ? Seninki biraz kendi başına takılmak bence..

Konuya gelecek olursak telefondan yazılmış hızlıca bir mesaj olabilir. Emir kipi kullanılmamış, yolun düşerse denmiş.. Yolum düşmez deyip kapatılabilirdi. Neden bu kadar saldırgan oluyoruz bende bunu anlamıyorum.. Sonuçta bir nevi olsa alış-veriş söz konusu, adam sana kendi işine geleni söylemiş sende kendi işine geleni söyleseydin bu şekilde yapılan fevri bir hareket doğru değil.

Tabi herkesin anlayışı farklı.. Herkese güzel hobiler dilerim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 408 Online Kullanıcı, 222 Üye

Online Kullanıcılar

CERANOXE, hasanumut, thork, bumega, WaveRider, kaanka, Maske06, CagriSindirac, Goksel Yoldas, YASİN K., Acil Stop, Loyalist, OgzOzk, Qguz, AnglacheL, Emrah8631, Arapaima, punis_her, Mikail Erdoğan, Yasarozen, hipnos, orkali, AkvaristMustafa, Mehmetpoad, a.gumrah, tuncer16, korayyy, OKIRATLI, cashercash, hanil, blokurlu, sempathyc, ilker2626, eferotti, arif98, minixir, thecrash, KingScorpion, DeviLLe, capello, bymalavi, Bayulker, pekozgur, mcmert, Orkun Krc, yqttt, Ramirezi, MaxKrone, sarper66, zsgoksu, eren3235, musatürk, MurathanM, krib, Goksen, fatihkuzen, Aporetti, smyzkrkc, FurkanKöse59, zekigonlum, orimohito, derela, icelebi, Cüneyt sönmez, RaspberryChoco, Nitalis, hermiş, balıkhastası, Ofsedef, Erdem08, Murat. Yalçın., UĞUR, SCORPION_79, nemo61_4, beyazgul, HobiKaan, Aeran, zebra93042, alias46, blue night, Zulkarneyn, bkaracayir, Shateiel, koruyucu3443, alpyg, the__legend, Murat8, MiSoSiKiaN, berkbolk, apistoapisto, fikret43, deno06, brsyc, ternapi, servetonur, Alcynone, AtlasPoyraz, ultraaskin, Fatih ÇE, frgunduz, mescalito, furkantenekeci, bayram11, enginm2000, Comratex, Emrah ÇÖLGEÇEN, Kınayu, cbberkol, Ali ÇİMEN, ceyh, keremmina11, RuLing, Meteor71, fma3280, ersel, yns325, Yavuz ÖZTÜRK, Mrtypc26, Erdem_ercelik, muharremcey, psykhe, uthraven, lefchik, Yaşar16, GOKHANKAYHAN, fatihtugay, kapre64, ibrahimsarıhan, kontrast, huseyin22, gokhanaydogan, Ercan4lp, erten, vetet, cozsahin, Noyes, Neothauma, blackMagic, İbrahiM SameT, UĞUR KARA, onurdemirbala, bkEmre, Pacific, emreur, Fatih1903, denizulucutsoy, Woland, AdistAquascaping, serkan çiçek, huseyn75, slimseal, Hak@N, Adige46, Melez, ssozdemirr, Clear, RETER, lazarusv20, asabijapon, yucesoy83, MuhittinBeyaz, aldemirim, ufukxx61, omercldr, dislokasyon, mustafancl, CHieF54, h.bıyık, Selcuk37, recep4294, tosunmurat54, Formicasmind, esyusuf, zeus2137, MrtPekgoz, gunata2003, KoNsEpT06, darkaura, koz26, m3mm7r, esensml, CevdetSERBEST, aXarayli, Hrn37, erdemovic, cyhn84, hakancez, Asahinli, ALPDEM, volkanizma06, JapoJupo, A.Galip, MSKCYGT, FıratAltun, KeremUlaş, czafer58, Kemalk41, Enginberktas1, bugra_81, mozcanc, erulusoy, yaBiz, muspar, solaytekin, koeklue, Tropicall34, mehmet yılmaz, BARKA52, ademakci, aliuzar, erdalakçay, USD4EVER, ozeraltinoz, deriinmavi, innersilence, KRaL_MaLaWi, Lunatic, aquagarden, Mete Duru, CaneCorso, neco61, tetradiscusyem, evilways,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,690 Mesaj
  • 405,220 Konu
  • 91 Forum
  • 143,543 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,853 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.