ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
corax
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
15
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
27 Ocak 2015 01:00
Son Ziyaret:
8 dakika önce
Toplam Mesaj:
14 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
12 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özkan Taşkıran
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Özkan Taşkıran

SON 10 MESAJI

Bitkili Discus (proje)
Devamlı şehir dışında olmamdan kaynaklı pek fazla ilgilenemesemde bu pazar geçen hafta boşalttigim tankı temizlemekle ve tasarım materyallerini hazırlamakla geçti. Tanka bir hafta su basamayacagim çünkü fugapool la taban oluşturduğum bambular aksilik çıkarıp bende sabırsız davranınca ikinci kez evde harç karmak zorunda kaldım[:(]
Gece akvaryumun içine koyup orda iyice kurumasını beklemem gerek.

Sumpa lav kayası sünger ve eheim substrat ekledim işin aslı su doldurup bakteri oluşumuna start verme niyetindeyim ama bir yandan da beklemek daha cazip geliyor.

Tankın boş hali ve bambu ormanım..
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/170642/160220201840531.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/170642/160220201841031.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/170642/160220201841211.jpg[/IMG]
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
Öncelikle detaylı olarak orneklendirmeniz için teşekkür ederim. Kafamda oluşan yeni sorulara geçmeden önce tankı planlarken dekorasyonu bile kumlu kumsuz formata kolayca geçirecek şekilde yapmıştım.Bakacagim bitki türlerinin aslında öyle sağlam bir toprak ihtiyaci bile yok. Ama dediğim gibi boşlukta yüzen saklanacak yeri olmayan hayvanların çokta mutlu olmayacağını düşünüyorum.
Misal su değişimi yapmadan yürüttüğünüz tanka formunu tamamlamış discus eklemeyi hiç düşündünüz mü?
Discus için söylenen iki şey var tedaviyle kolay kolay ölmez ve çok nazik balık. Düşünüyorum tedaviye yanıt veren balıgin bünyesi kuvvetlidir bence ,peki neden hasta oldu? Bunun cevabı bence devamlı su değişimi ve yüksek ısı.
Sanırım bu haftaki çalışma konumu buldum[:)] Doğada yaşayan balikla akvaryumdaki balığın büyüme hızları farklı mı aynı mı? Belki söylenen yüksek ısı ve bol proteinli beslenme balığı daha hızlı büyütüp beslenemeyeni kas iskelet oranını bozarak şekilsiz bir hale gelmesine neden oluyordur. Bildiğiniz 25-26 derecelerde kuru yem beslemesi yapıp yavaş ama formu yerinde balık yetiştiren var mı?
Tuzludan tatlı suya dönerken discusu seçme nedenim büyük balik olmasi ve yavrularına bakış şekliydi.Sirt aşamasını görsem yeter bana şuanda.

Sanırım deneyerek görmek daha eğitici olacaktır.
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
[QUOTE=Ulvi Özuğur]Eski bir discus besleyicisi ve seveni olarak, şu sanayi tipi ve benzeri eleştirilerden çok rahatsız oluyordum, oluyorum, bilmenizi isterim. Balığa günde minimum 2 saat zaman ayırayım ki bu hammallık derecesinde olsun, elimle besleyeyim, en ufak bir iştahsızlıkta müdahale edeyim, bin türlü derdine bakayım vs.

Bu eleştiriler insaf sınırlarını biraz aşıyor, bu kadar emek veren insanları da rahatsız ediyor kusura bakmayın. Ben de çok isterim şöyle bitkili, kumlu miss gibi sorunsuz discus akvaryumunu :) Olmuyor ama ne yapalım şimdi.

Bu eleştirileri getirenlerden de şu ana kadar hiç sağlıklı discus bakabilenini görmedim. Hep görünüp kayboldular sonra. Tamam belki cama cam gerçekten ilk bakışta çok itici, çirkin vs geliyor ama bu discus balığı akvaryumlara uygun bir balık değil zaten, sadece ekstrem çabalarla sağlıklı bakılabilecek bir balık, insanlar bunu zamanla ve acı da olsa öğrenmek durumunda kalıyor. Sonra savunduğunu düşündüğü, ben bunlara hak ettikleri gibi bakarım vs dediği canlılar tek tek sağlıksızlaşarak ölüyor...

Şimdi siz bu iki ayıyı alıp hangi kumda, hangi düşük su değişimiyle sağlıklı yaşatabilirsiniz ki
[IMG]http://www.hedefinternet.com/akv/saglikli-discus-1.jpg[/IMG]
Kendi bi kilo civarı, günlük 6-8 öğün yem yiyor. Nasıl haftalık %20 yetecek?
Yine doğada, bu tanka da konulması düşünülen neon tetraları avlıyor. Öyle zannedildiği gibi yavaş bir balık değildir, 50-60 neon atsanız haftasına bir tane bulamazsınız. Bu iştahla kumlu, dekorlu, az su değiştirilen akvaryumda nasıl baş edeceksiniz?
Markalı yemlerin içeriklerine baktınız mı peki? Tetra discus kaz ciğeri mesela, çoğu yeme balık unu, yağı, sakatatı basıp fahiş fiyatlara satıyorlar. O beğenilmeyen yemlerin sırf maliyetleri hazır yemlere yaklaşıyor bazen, bunu da bilin isterim... Öyle alelade yemler değil aslında, dana yüreği diyip geçmemek lazım, dünya genelinde tüm profesyonel besleyiciler bu ve benzer karışımları kullanıyorlar. 15 yıl önce de böyle idi şimdi de böyle. Bir sebebi var demek ki.

Neyse şahsen bazı yazılanlardan rahatsız oldum ve en azından discusa gönül "emek" vermiş kişileri üzdüğünü belirtmeden geçmek istemedim.
Şu konuyu da okumanızı isterim =
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/discus_buyutme_tankinda_kumsuz_bitki_kullanimi_k879755_sn2.asp?PID=5193798[/URL] Hiç değilse İlyas ve Refet Bey'lerin mesajlarını.

..[/QUOTE]
Linklediginiz bölümü ve bir çok bölümüde okudum bunu bilmenizi isterim. Hayatımda doğru düzgün discusta görmedim bilmem inanır mısınız? Yani 3 kere falandır. O yüzden sizin deneyimlerinize yada yorumlarınıza saygı duyarım. Ama bu dediklerinizi harfi harfine kabul etmek demek değil benim için.
Mesele discus denince akla gelen ilk insanların hep üretici olmasi ve onların discus beslemesi ile ilgili doktrinlerinden başlıyor. Hiç denk gelmedim ama bana 2-3 senedir aynı discuslara sadece tek camacam akvaryumda zevk için bakan birisi var mı? O zaman discusa neden baktığımız sorusu olaya bakışımızı şekillendiriyor.
Ben 2 saatlik zaman diliminin çoğunu balıklarıma gözlerimle bakmak için ayırmak istiyorum siz zamanın çoğunluğunu su değiştirerek harcamak istiyorsunuz.
Dana yüreğine karşıyım gibi bir durum oluştu sanırım.Oysaki kendim bile insanların tarifini okurken belki sunuda ekleyerek farklı bir eksikliği giderebilirim diye kafa yordum. İnsanların tavuk ciftliklerindeki gibi hormonlu balık yetistirmesine sanayi tipi yetiştirme diyorum.
Bakteri kültürü oturmuş bir akvaryumda öyle her dakika su değiştirmeye gerek olmadığını da deneyimlerimle biliyorum. Mesele kurduğunuz yapay dünyanın kendi kendini idame ettirebilir olması. Bilmem hiç denk geldiniz mi hiç bir filtre elemanı ve su degisimi olmadan yürüyen reef akvaryumları varken ph,kh otomatik takip eden bilmem kaç bin USD lik filtre cihazıyla başaramayan da var. Dengeli bir habitat kurabilirsek su değişiminin,kum olup olmamasının bir önemi kalmayacaktır.

Camacam akvaryum bana göre değil bitkili de olmadı mı? Varsın olmasın der başka türe yonelirim.Umarım derdimin sizleri yermek olmadığını anlamışsınızdır.Hobiden fobi sahibi olmak istemiyorum sadece.
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
[QUOTE=capo di capi]Ben size bilgilenme amaçlı soru sordum ve gerçekten sanayi tipi beslenmeyi ilk defa duydum. Herkes herşeyi bilemiyor malumunuz. Bildiğimi de güzelce sıraladım. Bu kinayeli kinayeli laf sokar gibi açıklamanız ne anlama geliyor ? Birincisi yaptığınız çok ayıp. İkincisi de mEvzumuz niyet okumaysa şuraya yazdığınız tutarsızlıkları ele alarak bir kinaye yazarım, harf basamazsınız. Benle konuşurken doğru konuşun. Karşınızda, deposunda yunus besleyen demir döküm kalfası yok ![/QUOTE]
Karsimdaki kişinin deposunda mı ofisinde mi ne besledigiyle hiç ilgilenmedim.Yaptigi isi de hiç düşünmedim. Kaldı ki demir döküm kalfası olması sizin için bir kriter olabilir ama ben şekilci değilim.Dunyaya bakışımız burda farklılasiyor.
Son tahlilde tehditvari konuşmanız bir yana ben kinayeli konuşmadığımi düşünüyorum.Belki önyargılı davranmış olabilirim bunun için kusura bakmayın.
Yazdıklarımin çoğunu kanun gibi değil konu sahibine kendi plandiklarimi ve düşündüklerimi paylaşarak yazdım ve hepsinin sonunda düşünüyorum sanırım olmalı gibi bizzat kendi görüşüm olduğunu belirterek yazıyorum.
Tutarsızlıklarim size göre var bana göre yoktur.Bilimsel hatalarınızı da ben yazmadım sizin tavriniz gibi varyete ırk diyerek başlamadım misal. Alt tür tür cins nedir nasil sınıflandırılır biliyorum.
Neyse uzatmanın yersiz olduğunu düşünüyorum.

[QUOTE=Talhaozogul]
corona virüs ü yani 'virüsler' çinden buraya kargo ile gelemez merak etmeyin gelmesi için canlı hücre olması gerekiyor yani canlı sipariş etmediyseniz herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır. canlı hücre bulamayan virüsler ortalama 2 saat sonra ölürler. o kargo zaten türkiyeye geldimi 1 hafta sonra elinize ulaşıcak ama tercih sizin[/QUOTE]
Mesele benim korkmam degil hocam mesele ülkeye giriş ve çıkışları sıkıntı.
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
[QUOTE=capo di capi]

Sanayi tipi beslenme tam olarak nasıl oluyor ?
Bir de ırktan kastınız varyete sanırım. Baskınlığı belirleyen etken bir tek varyete değildir kaldı ki tüm discus çeşitleri 2 ana cinsin alt türleridir. Beslemeyi düşündüğünüz tüm türler yapay varyete olup, aralarındaki hiyerarşinin sebebi türden çok seleksiyonel durumdur. Yani sadece tek bir türden çok sayıda discus koysanız da yanık kalan, baskın olan olacaktır. Tıpkı doğada 200lü sürüde de olduğu gibi. Bunun da önüne şöyle geçebilirsiniz.
1. Makine yemleme yerine balıkları görerek ve hepsinin beslendiğinden emin olarak yemlemek.
2. Gereğinden fazla sayıda beslememek.. (15 discus demişsiniz, 750- 1000 lt hacminiz yoksa dekorlu akvaryumda muhakkak bir kısmı formsuz veya yanık kalacaktır)
3. Taze su girdisi sağlamak
4. Kaliteli beslenme
5. Optik engel ve yeterli yükseklik.[/QUOTE]
Bilimsel kısmına girmeden söylemek isterim ki ırk ve varyete temelde aynı kavramlardır. Yani çok takılmamak gerek.
Sanayi tipi besleme tam sizin tabirinizle bunlar yapay türler diyerek başlıyor. Evet seçici bir üretimle bu hale gelmişler arada çıkan mutant bireyleri cogaltmislar buraya kadar sorun yok ama bunlar yapay diye yürek vermek camacam akvaryumlara doldurmak devamlı su değiştirmek sanayi tipi besleme. Mantığı da şu çekik gözlü dostlar bunları böyle besliyor tabaaak gibi oluyor pigmentte yok 4 ayda satış boyuna geliyor. Bu görüşe karşı olanlara hemen o zaman neden akvaryum o zaman neden biyotop değil diyenlerden olacaksanız kendi teziniz devreye girer.Alacagim balığın 10-20 belki 30 nesil öncesi bile amazonda yaşamıyordu.Bu kısır döngüye girmeyeceğim.
Varyeteler arası gelişim farkı var mıdır yok mudur? Varsa neden tek tür yada 2 olması gerektiğini kendim için açıkladım.Bir kez daha okursanız anlarsınız.
Sayıyı yüksek tutmanın mantığı da şu elbet ölenler olacaktır yada tankta uyumsuz olanlar.İlk altı ayı yani eriskinlige geçene kadar sayının tank hacmine göre ayarlamayi düşünüyorum.
2-3 tane yem makinasını yanyana değil farklı konumlara yerleştirmeyi düşündüğüm den bahsetmemistim.Sanirim bundaki amacın aynı anda birden çok yerden gelen yemle çekinik balıkların yem bulma şansını arttırmak olduğunu tahmin edebilecek kitlenin olduğunu düşünmemden kaynaklı..[QUOTE=penpelin]Özkan Bey,
Simulasyonlu ledinizin marka model öğrenebilir miyim. Benim tank 250lt, önerebileceğiniz bir ürün olur mu ?

Cobalt Blue, Pigeon Checkerboard ve Red Melon düşünüyorum. Toplam 6 veya 8 adet.
İlaveten 6 kardinal, 4 German Blue Ramirezi. Ram leri de ekleyince çok mu kalabalık olur acaba ?

Benim de kurulum yavaş yavaş 1 ayı buldu, çalışırken zor oluyo, ancak akşamdan akşama. Bu aralar Ankara suyu iletkenlik 590, o yüzden arıtma ile karıştırdım, iyice uzun sürdü.🙈

Balıkların eklenmesi vb. Bu ay sonunu bulacak gibi görünüyor.[/QUOTE]

Aquareef yerli bir marka.Bende hali hazırda olduğu için kullanıyorum bakmayı düşündüğünüz tür ve flora için bence gereksiz masraf.

Ben haftasonlari evde olduğum için hafta içi bolbol araştırma yapıyorum.Smd ledden kendi kendime hayali bir projem var Corona virüsü olmasa deneme amaçlı malzeme listesi bile yapmıştım. Daha efektif bir yol bulursam paylaşırım.

Balıklara karar vermeden corrydas lara bakmanızı öneririm[;)]
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
Bende hali hazırda simülasyonlu LED mevcut o yüzden ona çok kafa yormuyorum.Zamanlayici aniden açıldığı için balıkları korkutur diye düşünüyorum.
Sanayi tipinden kastım sadece boylansin irilessin diye doğasında olmayan yemleri vermek..Hepsini zaten adamlar yapmış geliştirmiş kutulamis.Ama bilinen firmaların canlı yemini vermek elbette ki balıkların sağlığına iyi gelecektir.

Irklar arasında gelişim hız farkları olduğu konusunda bir kaç yerden duyumum var. A ırkı 12 ayda erişkin olurken B ırkı 18 ayda gibi. Bu durumda hiyerarşik olarak aç kalma durumları olacağı ve bir ırkın ufak kalma ihtimalinin artacağını tahmin ediyorum..Aslında bu sürü içinde büyük ihtimalle gerçekleşiyor ama favori irkimin ufak diğer ırkın formda olma ihtimali beni düşündürüyor.

Sizin istediğiniz ırklar nelerdir? 10-15 adet Blueface sanmerah düşünüyorum ben..Ama bulduğum üreticinin il dışında olması kafamı kurcaladigi için Cobalt blue ve Red Cover 6 şarlı da ekleyebilirim. Ve son bir ihtimal ithal blue scorpion almak var.
Dün sabah 5:30 a kadar sumpla beraber 500 küsur litre suyu ve kumu bosaltinca kafamdaki zaman takvimi kaydı. Gelecek haftasonu ince temizlik ve hayalimdeki tasarım için ARGE yapmam gerekecek suyu doldurmak akvaryumu dengeye getirmek discuslari eklemek için 2 ay falan var sanırım.
Neyse forumdaki kurulumları izleyip araştırma yapmak icin kullanılabilicek zaman diyelim😃
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
Hayırlı olsun.Usengecligime yenilmezsem bu gece evdeki deniz akvaryumunu boşaltıp kendimde discus tankı kurmaya başlayacağım..Yaklaşık 3-4 ay okuduklarimdan edindiğim bilgi olduğunu özellikle belirtmek isterim.

* Kardinal ve corrydas sürüsü mantıklı seçim olup o kadar sabır ve vaktiniz varsa önce kardinal tetra sonra corrydas sürüsü öneririm.Vatozlarin discuslara musallat olduğunu okuduğum için düşünmüyorum..Belki apistogramma olabilir.
*Ph konusunda değeri değil sabit olması daha önemli üretim aşaması hariç kurcuklamak yerine evdeki suyu kullanmak daha mantıklı görünüyor.
* Aydınlatma olarak görsel olarak sizi tatmin etmesi önemli deneyimlerim LED ve simülasyonlu olması ışık sevmeyen discuslarin stres durumu için daha uygundur..Zaten bakabilecegimiz bitkiler çok ışık istemeyecek türler.
* Kendim kum olarak lav kırığı üstüne dere kumu tercih ettim çünkü sanayi tipi beslemeyi düşünmüyorum.Belli başlı markaların yemlerinden 6-8 çeşit alıp halihazırdaki 2 makinayla günde az olarak 6-8 öğün yemin daha sağlıklı olacagini düşünüyorum.
* Almak istediğiniz boy yanık kalmasi için sorun teşkil etmeyecektir ama eğer karma renkler alırsanız gelişim farkından sorun çıkabilir..Sanırım ben tek tür alacagim belki iki.

Aklıma gelenler bunlar şuana kadarlık hobi deneyimim de herkesin her şeyi bildiği kendi dogrularini kanun diye dikte ettiğini öğrendim.. Araştırıp deneyimleyerek hobiyi yapmanızı tavsiye ederim.

220×65×60 Kuramadan Veda Etmek...
Kum olarak sanırım en iyi tercih sarıya yakın ince taneli dere kumu olacaktır..Fon konusu aslında akvaryum dizaynına uygun seçilebilir ama tasirma kulesinin rengi maviden başka seçenek bırakmayacak gibi.[:)]
220×65×60 Kuramadan Veda Etmek...
Tecrübe etmek için tankta kalan son canlıları çıkarmam ve geçmesi gereken bir kaç ay var..
Olumsuz bakışınız simülasyonun tatmin etmeyecek olması demekse oyle bir durumda yapılacak şey simülasyonu standart LED seklinde çalıştırmak.

Silis kumu beyaz secmemenizi öneririm zamanla kirli duracaktır..Arka fon kısmını atlamayın bu arada su dolunca imkanlar sınırlı kalmasın.
220×65×60 Kuramadan Veda Etmek...
Aydınlatma için tankın uzunluğuna yakışacak simülasyonlu LED öneririm.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/170642/241220192253271.jpg[/IMG]
Muhteşem çizim yeteneğimle ciziktirdigim resimden anlayabilirseniz 5 ayrı LED grubu ayrı ayrı kontrol edilebilir olacak ve B yazanlar Beyaz renk ağırlıklı M yazanlar ise mavi Royal mavi kırmızı renkleri içeren ledlerle hazırlanacak.
Simülasyon için Beyaz grup suya dik mavi grup geniş açılı aydınlatmalı ve sabah gün doğar gibi önce en sağdaki grup sıfırdan 30 a ulaşınca 2.beyaz grup devreye girecek.1 .grup %60 a gelirken 2.beyaz grup %30 a gelecek ve 3.beyaz grupta yükselme başlayacak..Beyaz gruplar tankı aydınlatmayı tamamlayınca mavi gruplar senkronize olarak tüm akvaryum aydınlanacak...Akşam günbatımı tam tersi şekilde gerçekleşip gün bitecek.. Bitki yoğunluğu dikkate alınınca 5*36 watt yeterli olur sanırım..
Aydınlatma konusunu anlatabildim umarım bulabilirsem fiyat olarak çok sağlam bir markanın demek istediğim şekilde çalışan armatürün videosunu eklerim..

Dekorasyon içinde farklı fikirlerim mevcut ama önce aydınlatma işini çözmek daha mantıklı.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 406 Online Kullanıcı, 221 Üye

Online Kullanıcılar

H.Ocal, secularist, vendetta99, mustix_223, MertA, murat efe, sinor, mt_baba03, Quersian, weST27, baracuda508, KUTLUG23, emrepablo11, BerHatS, erulusoy, fatihkuzen, alpkim, Leontheprof., 35yukselozcan, aliburak11, FTAquascaping, Bllzgl, DeviLLe, mrah, wmelontr, digiman22003, oguzcanoguzer, gyunda, ersel, ka2n, ternapi, Gustlof, Bilgekarga, dusumsel, Erdiii, buura, beyazgul, Kınayu, Mhmt42, Adnanyum, Jagadabamba, Bysam, Traveller, aires, orimohito, Frkn.33, Koksal Gurkan, akay25, OMER006, CO-CO, egehamit, darkaura, wolverin, icelebi, alix, RobinsonDefoe, tolgor, ozan026, frgmgdn, Skylord, mahmutozdemir, yz.04, sangarios, KILLIFISH, Xxxxx, tesla, helsing180, aliosmanasman, rccol, MiSoSiKiaN, mutlubaba, eşkina53, sagamore, kemosentez, UfukVural, kadirik, EGInfernO, devrimdpt, siyaha, seapromise, serghat, armagan0606, Selozcan, goldfishlove, raymalifalitiko, arconim, CanerAnk, rupee, MurathanM, deore79, Supervenenis, gorkemyoldas, Fatih ÇE, soulslay3r, RoIF, Goksen, Alcynone, atakanisko, Flexa, cagatay19, Said Sığar, SCORPION_79, tomtombala, Tuncay Gümüş, incaia, Utkan4114, kurtbey1905, ANGELIS, hasomen73, mmaavii, ibo989, Feeb, pıtana, Ghetto, extuin, Apoca1ypse, ahmetakkus0650, yusuf21, Mikail Erdoğan, karpin, egedin, huseyn75, smckr, Bayulker, Qguz, Monte Kristo, Vatanist, Grolux, armaqan, Ugur79, Fatihyüce, BuRAK, Furkann66, huseyin22, Nahzuğ, mgulova, peker55, Carconcept, fikret43, aykutmu, bayram11, suslu_78, Axor4140, Bahadir, i_gulistan, ahmetfarukteke, tarik-ata2xx, Barisy, Nursun, DiscusTurk, omerozcan, toprakzan, ccnnkk, mehmetaydin, corax, fth0507, biacar, varyumtr, Ali.65, CİHAN044, Emin18, systemgold, praksis, Aniseandwater, leventozgur16, Discusss78, mehmetnar, CANTEK, ityo39, Madenci, aykutekici, Arifhb, fatihincky, halikarya, ardatamay, bayezidibistami, Bertug oral, DumansaL, Haloemre, ademakci, DrTuren, Yusuf Tanrıverdi, Cem Altay, EmrullahBoslu, emooomutooo, spongebob55, sezerdmn, yavuzger, Yavuz ÖZTÜRK, ALP85, muratdeg, hhosafci, KRaL_MaLaWi, abunil, Astronotus, rohembus, HardScape, KeremT, lemur, ibrahimer51, AmazonDream, Tanganyika_3587, cengiz_ist, Ozden73, iakyol, fetih6806, Asaylan, Emrkyk, Ufuk akgündüz, ilker35, Gokhanmese, Halil ALTINDAĞ, Oguzhance, eneskilic34, Asamet123, masisdemirel, Ali3426, destina_23, apistoapisto, Bullterrier, Fatih1903, Alighanbari,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.