ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
saltun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
70
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Ocak 2015 19:52
Son Ziyaret:
22 Ekim 2021 16:00
Toplam Mesaj:
160 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Sedat Altun
Doğum Tarihi:
10 Mayıs 1981
Yaş:
40
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Sedat Altun 160x60x65h 13d 3e F0 ilangi yellow 150x60x50h kriza gold yavrular 150x60x50h L 144 Longfin mavi göz damızlık çiftler 150x60x50h süper red longfin damızlık çiftler 100x50x40h L 144 Longfin mavi göz damızlık altları

SON 10 MESAJI

Elektriksiz Sump Fikrim Mümkün Mü?
Youtube da videolar mevcut.
Tropheus İçin Ne Zaman Cinsiyet Ayrımı Yapılmalı?
5-6cmden itibaren cinsiyet tespit edilebilir. 8 cm oldularsa rahatlıkla tespit yapılır. gözlem yaparak tanktan alfa erkeği seçip sonrasında diğerlerinden seçim yapabilirsiniz
Hamburg Filitre Ve Hava Asansörü
Gerçekten güzel bir sistem. ben daha önce kullanmıştım. Ancak bir süre sonra özellikle vatoz tanklarında süngerin arkasındaki alanda pislik birikiyor. bunu belirli aralıklarla çekmeyi unutmazsak pipo yerine kullanılabilir. Son dönemde gördüğüm yavru tanklarında sıklıkla kullanılıyor.

Asansör borusunu ise yan sump kullananlar mutlaka kullanmalı bence. Elektriğin bu kadar pahalı olduğu ülkemizde bence kullanmak gerekir.

Bu arada emeklerinize sağlık Uğur bey. Gayet güzel bir işçilik yapmışsınız.
Ph hakkında safsatalar, doğru bilinen yanlışlar
Ulvi Bey çok teşekkür ederim. Sorularıma çok aydınlatıcı bir açıklamalarda bulundunuz.
Bu arada ph ve iletkenlik için 2 tane alet kullanıyorum ama gh, ve kh için önereceğiniz bir ürün varmı. elimde jbl proscan var ama doğru mu ölçüyor bilmiyorum
Hayırlı günler dilerim.[EDIT]saltun,2020-02-07 16:02:44[/EDIT]
Ph hakkında safsatalar, doğru bilinen yanlışlar
[QUOTE=Ulvi Özuğur]
Öncelikle iletkenliği düşürmenin osmos dışında bir yolu yok. [U]Siz iletkenliği düşürmek, suyu yumuşatmak istiyorsunuz.[/U]
Osmos ile düşürünce bu sefer ph nötr olduğundan akvaryumun doğal olarak ürettiği asitler (balık üreleri, artıkları, kök, döngü vb etkenler) nedeniyle ph'ta düşüşe geçiyor. [U]Siz ph düşmesin istiyorsunuz.[/U]
Şimdi bu istekleriniz için ne yapılabilir?
1- Tanka veya sump'a yahut filtreye kaya, karbonatlı kum vb koyabilir, yani nötr ph ve akvaryum asiditesi nedeniyle düşme eğiliminde olacak ph'ı tamponlayacak, asidi gördükçe çözünecek kh (karbonat sertliği) içerikli materyaller kullanabilirsiniz.
2- Kaya ve kum koyamıyorsanız gh minerale ilave sodyum bi karbonat ekleyerek kh'ı arttırabilir, ph düşüşünü önleyebilirsiniz. Gh mineral ve kh mineral formüllerini ucuza mineral başlığında vermiştim.

Sorularınıza gelirsek;
1 ve 2- Sizin mixbed reçineye ihtiyacınız yok, çünkü ph'ı düşürmek isteyenler gibi kh'ı sıfırlamak istemiyorsunuz.

3- Ph-kh-gh ilişkisini daha önce çeşitli başlıklarda bolca açıkladım ama kısaca;
Gh 'ın pH ile hiç bir alakası yok. Kh ise pH'ı belirleyen ana değerdir. Kh yani karbonat sertliği kabaca suyun ph'ını belirler. Kh ph'ın tamponlayıcısıdır, olmazsa tamponlayamaz ve ph düşer. Mesela kh 0-1 veya 2 ise ph düşük yahut düşmeye meyilli olur. Karbonatlar da türlerine göre ayrılır sodyum bi karbonat ile kalsiyum karbonat veya kalsit arasında baya bir fark vardır. Kalsit ph'ı daha yükseğe tamponlar, ancak sadece CO2'li sularda çözünerek Ca(HCO3)2 yapar. Mesela meşhur Sulawesi 8,5 ph mineral (buffer) olarak satılan o pahalı ürün, co2 ile çözünmesi gerektiği yönünde talimat içerir, akvaryuma eklediğiniz kaya gibi. Sadece düşük ph'da devreye girer diyebiliriz. Olabildiğince sade açıklaması bu.
Kolay gelsin...

Ek : Gh ise (general hardness yani genel sertlik) ; Suda bulunan kalsiyum ve magnezyum minerallerinin konsantrasyonudur. Mesela gh mineral formülünde ki gibi kalsiyum klorürle magnezyum sülfatı belli oranlarda karıştırırsanız olur size gh mineral. Kalsiyum karbonat ve magnezyum sülfatı karıştırırsanız da olur size kh mineral... Biri (gh) eklendiğinde ph'ı değiştirmez sadece iletkenliği yükseltirken, diğeri (kh) hem ph'ı hem iletkenliği yükseltir...[/QUOTE]

Ulvi bey cevabınız için teşekkür ederim. 2 farklı su değerine sahip balık besliyorum. Tropheus ve vatoz. Ancak ikisinde de ortak olan nokta iletkenliğin yüksek olması. Ph a dokunmadan iletkenliği düşürmek istiyorumdan kastım ph ın düşmesi sorun değil demek istiyordum. zaten vatozlar için 6,5a kadar inmesinde benim için sıkıntı yok.

tropheus tankında zaten mercan kırığı, kalsiyum karbonatlı kum ve fosil kaya kullanıyorum. Tropheus tankında ph 7,83 durumunda.

Tüm sorun iletkenliğin mevsimsel olarak yüksek olması. Zaten reçineden geçirsem bile direk tanklara veremem. çünkü iletkenliği vatozlarda 200ppm, troplarda 300ppm civarında tutmaya çalışıyorum.

Tüm amacım reçine veya osmosdan geçirdiğim suyla, karbon ve mineralli filtrelerden geçirilen suyu belli oranlarda karıştırıp uygun su elde etmek. Bu açıdan da su israfına karşılık osmos yerine reçine kullanabilirmiyim diye düşünüyorum.
Ph hakkında safsatalar, doğru bilinen yanlışlar
[QUOTE=Ulvi Özuğur]Bunun da önüne geçmek istiyorsanız membran çıkışına anyonik ve katyonik reçinelerin hibridi olan mixbed dediğimiz kartuşlardan ekleyebilirsiniz. Mixbed çıkışında 0 iletkenlikli ve nötr ph'a sahip (7) bir su elde edersiniz.[/QUOTE]

Ulvi bey merhabalar,

Bende reçineler üzerinde araştırma yaparken sizin bu konuya değinmiş olabileceğinizi düşünerek yazılarınıza baktım ve yukarıdaki yazınızı gördüm.

Benim kafama takılan bir konu var.
Şuanda Ankarada yeni yaptığım ölçümlere göre ph 7,36 iletkenlik 366 ppm. haliyle tanklarımda bu değerler daha yüksek çıkıyor. Elimde 6lı arıtma sistemi var. içerisinde osmos ve mineral kartuşları olan. ph a dokunmadan iletkenliği düşürmek istiyorum fakat ciddi bir su israfı yapıyorum. buda beni iç huzursuzluğa sürüklüyor. (suyun maliyeti konusunda hiç sorunum yok.) kafamdaki düşünce reçine ile iletkenliği düşmüş su ile osmos devre dışıyken diğer filtrelerden minerallenmiş suyu karıştırarak istediğim iletkenlik seviyesinde su elde etmek.
1- mixbed reçine ile suyun iletkenliğini sıfıra düşürsem ph 7nin altına inme durumu olurmu
2- mixbed reçineyi en sona taksam mineral filtrenin verdiği mineralleri tekrar sıfırlarmı.
3- ph ın kh ve gh ile nasıl bir ilişkisi vardır. ph buffer a rağmen ph yükselmiyorsa kh çokmu yüksektir
Akvaryum Camı Sökme
Maket bıçağının ucunu makinesinden çıkardıktan sonra elinizle dikkatlü bir şekilde mümkün olduğunca yatık biçimde kazıyabilirsiniz. dikkat etmeniz gereken kısım ucu iyice yatırmak. böyle tek seferde kazıyıp gidersiniz.
Tüpcük Nedir?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/170053/170520191144521.jpg[/IMG]

tüpcük budur
İç Filtre Balıkları Zorluyor.
[QUOTE=Basak123]Teşekkürler.[:)] Peki o zaman lepistesleri az miktarda yemle günde üç kez beslesem olur mu?[/QUOTE]

Az ve sık yemleme balıklar için ideal yemleme yöntemidir.
İç Filtre Balıkları Zorluyor.
[QUOTE=Bettalink]

Filtre yi doğrudan değil de dolaylı yoldan akıntıyı verin mesela cam a doğru verin akıntı kırılarak akvaryum a dagılsın[/QUOTE]

Arkadaşın dediği gibi motorun yönünü ön cama çevirin. böylece akıntı hızı azalacaktır. balıklar yorulmayacaktır. Ayrıca akıntıdan dolayı balıklarınız yediği yemleri daha hızlı eriteceklerdir. Beslenme sayısını sıklaştırmak gerekebilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.