ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ErtanGulen
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1301
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
10 Ocak 2014 12:58
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
721 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
80 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ertan Gülen
Doğum Tarihi:
11 Şubat 1986
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Bulut diye birşey var..
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ertan Gulen Mobil cihaz ile giriş yaptığım için yaşanabilecek imla hatalarından dolayı özür dilerim.

SON 10 MESAJI

Camdaki Yumurtalar
Boyut itibari ile adi salyangoz yumurtası diyebilirim.
Bitkilerim Büyümüyor Neden Sizce
Bakır vb ağır metal içermeyen, bilindik markaların kullanıma hazır ürünlerini tercih edebilirsiniz, tankınızın bitki yoğunluğuna bağlı belirtilen oranın daha azı ile başlayabilirsiniz. Eğer gübre kullanımında tecrübeniz yok ise hepsi bir arada olan bir ürün kullanmanız besinler arası dengeyi sağlamada kolaylık olacağı için öncelikli tercih edilmelidir. Aksi halde dengesizlik yosun oluşumuna sebebiyet verebilir.

Dainichi Yem Hakkında
Aldığınız yere güvenmiyor musunuz?
Şelale Filitre Seçimi
Maalesef hiç deneyimlemedim. Dış filtre, şelale filtre, ısıtıcı gibi bileşenlerde olabildiğince kaliteli bildiğim markalar ile hareket etmeye çalışırım. İstenmeyen kazalar ile uğraşmak daha pahalıya patlıyor. (Ucuz mal alacak kadar zengin değilim [:)] )
Şelale Filitre Seçimi
3 cm vb demedim, belirttiğim bir hacim olarak 3 cm küp dahi olsa akvaryum içini kullanmak istemem seklinde idi.

Acıkcası her selale filtrenin kendi su emiş borusu burada optimum performansa göre ayarlanmıştır. En uzun olabileceği yeri bazen içiçe gecerek uzayan borularla bazen de kutusundan çıkan ve kullanılabilecek ek parçalarla belirlerler. Ne kadar kısa o kadar iyidir bana göre doğru yaklaşım değildir. Ne kadar verimli su devirdaimi ve tank içinde ne kadar az kör hacim kaldığına göre ölçerim. Ancak bu tabiki dekor ile kum yüksekliği ile bitkiler ile vb ile çok bağlantılı ve sonsuz değişkendedir. Eğer kullanıyor iseniz (ihtiyac dısında kullanmam ve tavsiye etmem) metilen gibi suya renk veren katkılar ile su akıntısı ve toplam tank içinde suyun hareketini, kör bir alan kalıp kalmadığını test edip filtrenin yeri ve su çekiş borusunun boyunu ayarlayabilirsiniz.

Bitkili tanklarda özellikle orta plan yada arka planda kullanılan gövdeki bitkilerde yapraklar sıklaştıkça bitkilerin kapladığı alanda akıntı azalacak ve bu bölgelerde yosunlanmaya sebebiyet verecektir. Büyük tanklarda bu kör noktaları yok etmek için akıntı/dalga motoru vb ile destenlendiği durumlar dahi oluşuyor.
İstenmeyen Ramshorn Salyangoz Hakkında Bilgi
Selamlar,

Bir çok yönden tercih edilmeyebilirler;

- Estetik kaygılar
- Hastalık riski
- Bitkilere (olası) zararları
- Çok üreyerek kontrolsüz popülasyona sebep olmaları ve ilk 3 maddenin riskini arttırmaları.

Estetik kaygıyı çok rahat anlayabiliyorum ve bazı tanklarda benzer durumları yaşıyorum. Katil salyangozlar ile şuan 1 yaşında 150.60.60 bir tankın tabanındaki kumun neredeyse %30'u boş salyangoz kabugu ile doldu.
Hastalık konusunda bilgim kulaktan dolma ancak yine de bir çok bakteri için konak olabileceklerini biliyorum bu sebeple de olası balık hastalıklarına sebep olabilir yada dönemsel/ stres sebepli zayıflayan balığın bakteri ile karşılaşmasına imkan sunabilir.
Bitkilere direk bir zararını görmedim ancak bazı (adi diye adlandırılan) salyangozların tırtıklarını da duyuyoruz. Yine estetik kaygıya evrilebilir.

Açıkcası Ramshorn'dan daha kötüsü var mıdır acaba derseniz ne yapın edin minare salyangozdan uzak durum derim :) Katil salyangozun da pek başa cıkamadıgını tecrübe ediyorum.
Şelale Filitre Seçimi
Cok uzun bir süre fluval c3 kullandım, 90x40x40, 60x60x40(H) olan tanklarda ciddi verim aldım. Akıntı ve genel temizliği yeterli idi. İlk cevaplardan birinde motor iceride olsun ki elektrik gidip gelirse su eklemek ile uğrasmayayım yazılmıs, ilk kez duydugum bir durum oldu. Bir cok marka ve model selale filtre kullandım neredeyse hepsinin motoru dışarıda idi ve hic birinde yemleme, temizlik yada elektrik kesintisi sonrası su eklemedim direk çalıştı. Burada sanırım motorun gucu veya boruların uzunluğu ile olusabilecek su devairdaiminde yetersizlik olabilir sizin tecrube ettiğinizde. Açıkcası 3 cm3 bile olsa mümkün olan tüm hacmi tank dısında tutmayı tercih ederim ki balıklar için max su hacmi kalsın diye.
Ocellatus Ve Similis İçin Kabuklar
Similis yada multifasciatus ara ara forumda ilanları olan balıklar, bir hobiciden alırsanız damızlık cift de bulabilirsiniz küçük bir koloni de. Zaten ne sayıda alırsanız alın kısa surede koloni olacaklardır.

Kabukcul dediğiniz için Daffodil vb türlere girmedim ancak ölçüleriniz bir çift daffodil/bricardi için de uygun ve onlar da gayet güzel üreyip kendi kolonisini kurabilirler.

Hepsi için forumda takip ettiğinizde otobüs ile gönderim yapan hobiciler çıkıyor. Güclü balıklardır, amasya, denizli , antalya vb'den 10-13 saatlik süren otobüs ile aldığım oldu.
Ocellatus Ve Similis İçin Kabuklar
Selamlar,

Planlamanız ve hayalleriniz için kolaylıklar dilerim, Agustos'a kalmaz bence :) Bu kabuklar similis için yeterli olacaktır. Ocellatus da en irilerini kullanabilecektir, gerisini zaten gömecektir. Tek tank içinde 2 tür mü düşünüyorsunuz, eğer öyle ise Ocellatus kendisi (hatta çift dışında) pek bir canlıya rahat vermeyecek ve huzur kaçıracaktır. Önlemenin bir çok yolu olsa da yeni başlayacağınızı söylediğiniz için yerine başka türe yönelmenizi tavsiye ederim, Brevis olur, Kungwensis olur ama daha sakin bir tür olursa daha iyi olur.

Diğer türler hakkında bilgi için;

[URL]https://www.akvaryum.com/lamprologus_kungweensis_tatlisur_2_4969.asp[/URL]
[URL]https://www.akvaryum.com/neolamprologus_brevis_salyangoz_cichlidi_tatlisur_2_419.asp[/URL]
Bubble Eye Goldfish
[QUOTE=SteveH] fikrinize saygı duyarım ama uzun bir süredir bu türleri beslemek istiyorum uygun şartları sağlamayı başarmışken deneyimlemek istiyorum[/QUOTE]

Hiçbirseyi başarmış gibi durmuyorsunuz. Malzemeler de tank da henüz yok. Su yok ki dengesi diyelim. Acele edip balıklara zarar vermeyin sindire sindire okuya okuya öğrene öğrene devam edin lütfen

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.