ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
UmutAydn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
501
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Mart 2013 15:40
Son Ziyaret:
05 Haziran 2021 10:35
Toplam Mesaj:
673 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Toprak bulut
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1981
Yaş:
40
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/143684.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Hamburg Filtre Biyolojik Filtrasyon Yapar Mı
Dış filtre dediğiniz aman aman bir şey değil aslında. İş-teknik beceriniz varsa youtube da tonlarca, işinizi fazlasıyla görecek diy, dış filtre yapım videoları var. Yine de Hamburg filtre 'ye gelecek olursak, özellikle büyük ebatlı tanklarda öneriyorlar ve geri dönüşler çok iyi. Yine de ben dış filtre taraftarıyım. Sonuçta hamburg filtrede atıklar akvaryumda uzaklaşmıyor ve bakterilerin kendi faunalarını oluşturabilecekleri özel bir besi ortamı olmuyor, daha doğrusu tam tersi bakteriler akvaryumun tamamını filtre gibi kullanıyor ki bu da akvaryum içinde yaşayan canlılar için çok da uygun bir ortam değildir diye düşünüyorum.
Sunsun Hw603b Yedek Parça Sorunu
Kendisine özel filtresi yok. Elyaf dahil biyolojik ve ince gözenekli filtreleri internet ve petshoplardan alabilirsiniz. Size tavsiyem akvaryum için üretilmiş olanlarını alın. Zaten koca bir parça alıyorsunuz. Keskin bir makasla istedğiniz boyda kesebilirsiniz. Fi tarihinde biyolojik sünger almıştım, aynısını kullandıklarını fark ettim. Lakin ince gözenekli filtreyi bulmak kolay olmayabilir. Forumdan yardım alabilirsiniz. Kendi elyaf filtresi kötü, iyi bir akvaryum filtre elyaf'ıyla değiştirin derim. Ayrıca orta sarı filtre fazlalık gibi geldi bana. Yada bendeki çok daha kalındı (internette baktığımda genelde daha ince olduklarını gördüm) Çıkardım çok daha iyi randıman elde ettim. Tabi ki pratiklik, fiyat ve orijinallik açısından kendi filterelerinin de olması büyük avantaj olurdu. Hem de azımsanmayacak kadar satar dı diye düşünüyorum ama hazır piyasa da var diye (veya hazır piyasadakiler satsın diye[:devil:]) önemsenmiyor sanırım.
Eheim 2213 Debi Sorunu
Sorunu anlamanın çok basit bir yolu var aslında. İçerisinde ne varsa çıkarıp boş halde kontrol etmek. O zaman da sıkıntı varsa demek ki kafa motorunda veya pervanede mekanik bir sorun var demektir. Filtrelerden yana sorun olmadığını düşünürsek ve pervane mili kırıldığına göre bence pervane sıkışıyor demektir. Aklıma ilk gelen şey sanki akvaryumun içinden sert bir cisim kafa motorundaki pervanenin arasında kalıp sıkışmış ve sonunda pervaneyi kırmış sonra da kalıcı hasar bırakmış olabilir. Her halükarda boşken filtreyi çalıştırıp ses analizi kasmaktan başka yapılabilecek bir şey aklıma gelmiyor.
Doğa Tasarım (bolu/yünlü Yaylası)
Elinize emeğinize sağlık. Çok güzel özgün bir çalışma olmuş. Gözlerim bi an yayla evi aradı ama zaten onun içinde çalışma içerisindeymişsiniz. Bu noktada söyleyebileceğim tek şey kayalıkların oraya sanki doğal bir mağara görüntüsü verebilir misiniz biledim. Bi keresinde kayrak gibi yassı taşlarla tesadüfen de olsa bi mağara görüntüsü vermiş idim. Muhteşem olmuştu. Ama sonra ne oldu bilmiyor hatırlamıyorum ne taşlardan ne de mağaradan iz kaldı. Sanırım epey bir on yıl önceydi [:)))] o geldi birden aklıma. Sizin de denemenizi öneririm.

Bu arada ırmağın sonunda bi ışık huzmesi var sanki. O da ayrı bir güzellik, atmosfer katmış [:nazar:] [:iyi:]
Akvaryum Hakkında Fikirlerinizi Merak Ediyorum
Sanırım kayaları taşları balıkların doğal ortamına istinaden yerleştirdiniz ama pek göze hitap etmiyor. İnternette bol bol taşlı kayalı tasarımlar var. Hatta taşların ve kayaların nasıl olması gerekitiği ve dizilim yönleri filan da var. Oralardan çalışabilirsin. Ama ben akvaryumda taş kaya olayına karşıyım. İlla olması gerekiyorsa en azından hiç olmazsa oyuklu moyuklu bir şeyler olması taraftarıyım.

Evet doğasında taş kaya güzel ama akvaryumda balığa işkence.
Eheim Pickup’a Seramik Koymak
Koyulur koyulmasına ama bence çok mantıksız olur. Seramikler ancak büyük dış filtrelerde daha çok amaca hizmet eder. Küçük filtrelerde zaten alan kısıtlıyken birde bunu sırf suyu dağıtmak için kullanmak boşunalık olur. Onun yerine sera siporax mini kullanmanızı tavsiye ederim.

Aslına bakarsanız en güzeli sade biyolojik mavi sünger ve akvaryum için tasarlanmış özel elyaflardan koymak. Hatta mümkünse aktif karbon kullanmakta suyunuzu kristalize berraklık sağlayacaktır.
Filtre Malzemesi
Unutmadan aktif karbon kullanacaksanız önce güzelce bir yıkamanızı tavsiye ederim. Bazı aktif karbonlar gerçekten aşırı derece de aktifler, bunları doğrudan akvaryum filtrenize kesinlikle koymanızı tavsiye etmem. Ben yıkarken bile çekiniyorum açıkçası [:)))]
Dış Filtre Substrat Pro
[QUOTE=Tolgahan.usta] hocam eheim 2213-05 filtre sanırım ve ortadaki toplar standart olarak kutu içinde geliyor[/QUOTE]

Öyle olduğunu bilmiyordum. Standart da gelmiş olabilir. Öyle bile olsa siporax veya matrix vs.. kullanılacaksa bence yine gereksiz olur. İnanın bana şu iki ürün artı mavi biyolojik sünger zaten fazlasıyla biyolojik filtrelemeyi yapar. İnce mekanik filtreme de önemli. Hepsinin yeri ayrı.
Dış Filtre Substrat Pro
Sera siporaş veya matrix vs.. kullanacaksanız seramik kullanmanızın hiç bir anlamı yok. Hali hazırda seramiğin yapacağı işlevi bu substratlarda yapacaktır. Boşuna yer kaplatmış olursunuz. Yabancıların çok büyük filtreleri olduğunda siporax ve matrix pahalıya mal olmaya başladığı için destekleyici olarak seramik malzemeyle karıştırıp kullanırlar ki ekonomik olsun. Sizin filtrenizde kullanacağınız siporax bir iki avuçtur bence yeterli. Ayrıca ortadaki filtre malzemesi de sanırım yine biyolojik filtreleme için ama çok çok abartmışsınız. Bence gereksiz. Oraya yarısını kaplayacak kadar mavi biyolojik sünger üstüne de sera clear koysanız daha işlevsel olur diye düşünüyorum ki inanın mavi biyolojik süngerlerde işinizi fazlasıyla görür.

En üst tarafaysa benim tavsiyem iki elyaf arasına (akvaryum için tasarlanan) aktif karbon kullanmanızdır. Elyafları da ne çok kalın ne çok ince göz kararı ayarlamanız gerekir. Ayrıca parantez içinde belirttiğim gibi akvaryumlar için özel tasarlanmış elyafları tavsiye ederim.
20 Lt Tank İçin Filtre Tavsiyesi
Askı filtreler işinizi fazlasıyla görecektir. Fakat ben pipo filtreden hiç randıman alamadım. Onun yerine hava taşı kullansanız en azından akvaryumunuz adam akıllı havalanmış olur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.