ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neontetra
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
475
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Mart 2013 15:40
Son Ziyaret:
22 Ekim 2019 00:34
Toplam Mesaj:
648 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Toprak bulut
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1981
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/143684.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=Noeldayi]Bu da benden gelsin:)
Bilen arkadaşlara sorum olacak; inka erkeğinde neden zebra deseni belirgin değil? Alfa erkek olarak büyümediğinden olabilir mi? [/QUOTE]

Yeri ve zamanı geldiğinde zebra desenini de görürsün[:iyi:] krem rengini de gri yeşil alacalı stand by halini de görürsün. Arada bir renk ve desen değiştirirler. Işık fazla olursa ve
çok açık renkli taban ve malzemeler de renklerini soldurur.

Bu arada erkek inkanızın renk ve biçimi çok güzel, vahşi forma oldukça yakın. Genç yetişkin olmalı diye düşünüyorum?
Apistogramma Baenschi (inka) Sorusu
İnkaların hayırlı olsun. Çok zevkli balıklardır size bi kere alıştılar mı isteseniz de gitmezler ama biraz sabırlı olmalısınız. Yukarıda cevabı verilmiş zaten. İnkalar da benim tecrübem kesinlikle yalnız bakılamayacağı. Ne kadar bana alışkın olursa olsunlar ne kadar bilmem kaçıncı kuşak yavrularıdan büyüttüğüm balık da olsa kesinlikle yalnız kaldıklarında hatta balık sayısı bile azaldığında hemen strese giriyorlar. Sadece dişi yavru gezdirdiği zaman doğal olarak stres değil tam tersine rahatlama yaşıyor o kadar.

Taa vakti zamanında ilk vahşi form inkaları aldığımda kesinlikle ne kuru yem nede dondurulmuş yem yediremedim. Akvaryumun tabanında ne buluyorlarsa inan bana bir iki ay kadar onlarla idare ettiler ya da kuru yemlerden çok çok az yediler.

Zaman sonra diğer balıkları gözlemleyerek herhalde artık yemlerin zararsız olduğuna kanaat getirmeye başladılar ve öyle kuru yeme alıştırabilmiştim vahşi formlardakini.

Bunları anlatıyorum çünkü İnka besleyeceklerin dither balığın bu balığın bakılmasında ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu anlayabilsin diye.

Dithersiz inka çok zor.[EDIT]Neontetra,2019-09-15 12:37:19[/EDIT]
Aqua Beauty
Tankınızın kurulumu ve görselliği çok güzel. Işıklandırma günde 12 saat çok fazla. Zaten hafiften bir yosunlaşma baş göstermiş. Apistolarınızın durumuna gelince, hemen apistocular kendini belli etmiş. Bende ilk bakışta balıkların pek keyifli olmadığı izlemini aldım ama bana öyle geliyordur dedim içimden. Birçok kişi aynı şeyi fark ettiğine göre sıkıntılı bir durum var. Henüz yeni bir kurulum. Belki bu büyüklükteki bir akvaryum için bakteri kültürü hemen oluşmayabilir. Birde kültür oluşumu sırasında motor çalıştırılmaz diye biliyorum. Bakterilerin daha rahat, kolay ve hızlı büyümesi için.
Karides Ölümleri
Tankınızın kimyası henüz tam oturmamıştır diye düşünüyorum. Çok fazla ani değişikliklerde olmuş olabilir. Bakımı en kolay karides türü kiraz olsa dahi suyun kimyasına en hassas tepki verende karideslerdir. Stabil şartlarda evet kirazlar çok dayanıklı olabilir ama belli ki tankınız yeni kurulum olduğu için çok dalgalanma yaşıyor olabilir. Hele bu tür kimyası bol topraklarda bunun yaşanması daha olası. Aslında kimya derken asıl sebep bakteri kültürünün tam oturmayışı.

Balıkların yaşıyor olması normal. Onlar karideslere kıyasla su kimyasına daha dirençliler.
Kitaplığı Süsleyen Nano
Tam anlamıyla bir nano. Sade güzel bir çalışma. Tebrik ederim. Güzel bir powerled ışıklandırma, zemine yayılan cuba ve çeşitli bitkilerle daha da güzelleşir. Bloody mary karideslerle de seyir zevkine doyum olmaz.

Nano konusunda bazı biraz küçük akvaryumlara bile (nerdeyse 50 ve 60 lt) nano deniliyor ki, insanların kafalarının karışması normal. Sanırım ağız alışkanlığı olmuş. Halbuki nano akvaryumlar adında anlaşılacağı üzere 35 litre ve aşağısı için kullanılmalıdır. 40 litre akvaryumu ben nano olarak tanımlamam mesela, küçük akvaryum derim [:D][EDIT]Neontetra,2019-06-05 10:41:40[/EDIT]
Karideslerin Yumurta Almaması
İmkanınız varsa akvaryumunuzun görüntülerini de paylaşın. Havalandırma nasıl yapıyorsunuz şelale filtreler havalandırma konusunda çok yetersiz kalır. Sıcaklık değerleri normal gibi gözüküyor sanırım oda sıcaklığı ben şahsen bu karidesler için ısıtıcı hissetmedim her durum da üreyebilen bir tür. Ki bende bloody mary gibi özel türleri de mevcut.

Tankınız belki sıfır kurulum olduğu için tam olarak bakteri döngüsü oturmamış olabilir. Hani bu tür üremek için naz yapan türlerden değil, ama yumurta bile tutmamış olmaları ilginç.

Bilhassa dişilerde eyer diye tabir edilen sırtlarına bakın, oralarda sarılık olması gerekiyor. Hiç sarılık yoksa yumurta üretmiyor demeklerdir. Ama niye böyle yapıyorlar dersen ilk defa karşılaştım. Hani yumurta üretir, döllenmez, tutmaz anlarımda hiç yumurta üretmeyişleri tuhaf. Bence illaki üretiyorlardır ama döllenmede bir sıkıntı olabilir.

Yani çeşme suyunu bir kovaya doldur, kova biraz güneş ışığı görsün, başka hiç bir şey koyma yapma at iki tane dişili erkekli kiraz orada bilen ürer bunlar [:D][EDIT]Neontetra,2019-06-04 13:34:57[/EDIT]
Bir mucizeye tanık olacaksınız!(Resimli)
Büyük geçmiş olsun, konu gözüme ilişince tarihe bakmadan bi solukta okuyuverdim, final kısımda şok!! Cidden eşine az rastlanır bir olayı kayıtlara geçtiniz. Bir nevi bu sayede balığınız da ölümsüzleşti. Her aktivistin başına illaki sağda solda kalmış bir yumurtanın canlanması mevzuyu gelmiştir ama bu kadar uzun yıllar sırf bu tesadüfi durum için de akvaryumunu bozmayan bir tek sizi tanıdın ve taktir ettim. Ben de benzer olayı 6 adet neon tetrocuğum da yaşadım ama benimkiler sizin kinin yarısı kadar sürdü sürmedi.

Birde insanın istemeden de olsa kendi balığından çıkan bir yavruyu büyütüp boylandırması çok ama çok başka bir şey. O balığın sizin için anlamı başka oluyor. Tabi bazıları için balık üretimi bir nevi meslek haline geldiğinden onları saymıyorum tabi ki[:)))]
Kum Şelaleli Low Tech Bitkili Karides Akvaryumu
[QUOTE=Gtuncay]
Sistemi şelalenin arkasına sakladığım için akvaryumdan çıkarmadan fotoğraf çekemiyorum malesef. Rica ederim benimde ilk tecrübem. Hemen basit ufak bir görsel hazırladım belki yardımı dokunur. Kafa motoru suyu bastığında, geçerken hazneden kumu alıp devam ediyor tekrardan hazneye düşüyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200234/010620191922571.jpg[/IMG][/QUOTE]

Çok bilinmeyenli bir problem[:?]

Kafa motoru suyu az bastığında kumu yukarı çıkarmak için gerekli itkiyi sağlayamıyor. Çok bastığı zamanda bu sefer su kumla beraber tazyikli bir şekilde püskürüyor.

çıkış hortumunun uç kısmına da bir tarafı açık hazne gibi bir şey koyun, yani alt giriş haznesinden dökülen kumlar, yukarıda bu haznede toplansın ama haznenin bir tarafı su sürahisi gibi açık olsun ki biriken kumlar buradan şelale gibi aksın. Sonrada etrafını ve üstünü kutu misali kapatın, tabi sadece kumun akacağı yer açıkta kalacak şekilde, kutuyu da artık bir şekilde taşlarla kamufle edersiniz.

Su yukarıya tazyikle çıksa dahi daha ağır olan kum taneleri bu kutunun duvarlarına çarpıp hazneden birikecek, haznede biriken kumda hazenin tek açık yerinden akmaya başlayacak, su ise doğal olarak dibe çökmeyip yoluna devam edecek ama tekrar kumu kaldırmaması için kutunun açık bırakılan ağzını biraz geniş bırakmak gerekiyor.

Yani suyu sakinleştirecek bir alan yapmanız gerekiyor, burada su biraz sakinleşeceği için kumda doğal olarak çökecek, çöktüğü yerde hazne gibi bir şey olursa ilk bulduğu açıktan akmaya başlayacak.

Umarım en azından mantığını anlatabilmişimdir. Mühendisliğin akışkanlar dinamiğinde mutlaka bunun bir karşılığı vardır ama bilemedim[:)))]
Kum Şelaleli Low Tech Bitkili Karides Akvaryumu
[QUOTE=Gtuncay]
Evet hava ile çalışan sistemi denedim, elimde buna ait iki düzenek boşta duruyor. Oldukça verimsiz oluyor, hem büyük bir hava motoru kullanmak durumunda kalıyorsunuz hem de akvaryumun içine ekstradan 1 hortum sokmuş oluyorsunuz. Hava motorunun ses ve titreşimleride yanında hediye oluyor. Bununla beraber havalı sistemde sadece hemen dibindeki kumu çekebiliyor. Bu şekildeki bir hazneden alması imkansız. Ayrıca yukarıdan çıkan kumda stabil olmuyor, büyüklü küçüklü sağa sola püskürtüyor.
Kafa motorunun kumla uzaktan yakından ilgisi ve teması söz konusu değil. Normal bir sumpın içinde nasıl çalışıyorsa aynı şekilde çalışıyor.[/QUOTE]

Kafa motoruyla nasıl kumu çektiğini bilmiyorum. Suyu çeker gibi tahmin ettim[:D] demek ki başka türlü çalışıyormuş. Bize nasıl çalıştığını da gösterir bir video atarsan belki bizde ona göre biraz daha tutarlı bir şeyler söyleyebiliriz.

Denemediğim, videolara bakarak tahmin yürüttüğüm için kusura bakma[:D] İnsan ilk başta böyle bakınca çok basit bir şeymiş gibi geliyor amma o kadar da kolay değilmiş sanırsam.
Kum Şelaleli Low Tech Bitkili Karides Akvaryumu
[QUOTE=Gtuncay]
Teşekkürler, doğru noktaya parmak bastınız. O yüzden dağıtıp tekrardan yaptım, fakat şöyle bir sorun oluyor. 1000 lt/h şuan kullandığım kafa motoru, 450lt kafa motoruyla değiştirdim az geldi, suyu yukarı bile basamıyor. 600 lt/h ile denedim kumu tek tük atıyor. Ortasını bulamadım henüz denemelerim devam ediyor. Daha iyi bir çözüm buldum, fakat şelaleyi her akvaryuma sokup çıkardığımda topraktan dolayı su bulanıyor. Henüz net görüntüler alamadım en kısa sürede paylaşacağım.[/QUOTE]

Yabancılar bunun için yanılmıyorsam hava kabarcığını kullanıyorlar. Süngersiz pipo filtre gibi. Hava kabarcıkları yukarı doğru yükseldikçe suyla beraber kum tanelerini de kaldırıyor. Hatta youtube da vardı nasıl yapıldığıyla ilgili. Basit bir düzenek. Pvc su tesisat borusundan yapmıştı eleman. Oldukça da güzel çalışıyordu. Kafa motoru sıfır kumda belki sorun çıkarmaz ama her halükarda kafa moturunu bozar gibi me geldi[:?]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.