ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
yazgunesi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
59
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
31 Mart 2011 23:00
Son Ziyaret:
06 Ekim 2021 22:34
Toplam Mesaj:
285 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cengiz Şenol
Doğum Tarihi:
14 Mayıs 1977
Yaş:
44
İl:
Çanakkale
Meslek:
Teknik ressam
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cengiz Şenol

SON 10 MESAJI

Yeni Akvaryumumla İlgili Birkaç Sorum Var.
Hazır bir akvaryumu eve taşıdınız. Suyu da kendiniz evde doldurdunuz. Eğer direk çeşme suyunu koyduysanız akvaryum içine büyük ihtimalle mevcut bakteriler falan ölmüş olabilir. Bunun esas sebebi çeşme suyunun klorlu olması ve bakterileri öldürmesi. Tamam hazır bir düzenden bahsediyoruz ama taşınma zamanı gereği önem verdiğimiz bakterilerin ne kadarı hayatta kaldı ayrı bir konu. Ama akvaryuma biraz bakteri kültürü eklemek faydalı olur gibi gözüküyor. Herşeye rağmen tedbiri elden bırakmamakta fayda var. :-)

Kısmı su değişimi yapmanız iyi olur bence.
Yeni Akvaryumumla İlgili Birkaç Sorum Var.
Merhaba arkadaşım. Hobi adına aramıza hoşgeldiniz! :-) Şimdi söylenecek bir sürü söz var şu yanlış bu yanlış olmamış vs.. Öncelikli konu şu anda durumu kurtarmak. :-) Zira akvaryumunuzun durumu yeni kurulum ve ilgili petshop sahibi ne var ne yok satmış size..

Balık sayısını mutlaka ve mutlaka azaltın. Balık sayısı mevcut litre değerine göre oldukça fazla. Beslemek istediğiniz canlı türü hakkında karar vermeniz gerekli, ilgili balıklar hakkında karar verin yani.

Kısmı su değişimi yapın! Akvaryuma öyle 2. gün falan balık kesinlikle konulamaz. Biyolojik denge tam olarak oluşmamış. Bu yüzden günlük (her gün 2 hafta olarak) su değişimi yapın %40 gibi.

Yüzde 40 değerini nasıl hesaplarım?

Not: Akvaryum ölçüleri gerekli ama örnek ölçü üzerinden hesaplama yapacağım şimdi.
Boy: 50 cm En: 35 Yükseklik: 40 cm olan akvaryum 70 lt lik akvaryumdur. 70 lt nin yüzde 40 ne kadar onu bulacağız. Önce 70'i 100 e bölüp sonra 40 ile çarpacağız.

(70/100)x40 = 0.7x40 = 28 lt

Peki bu 28 lt suyu akvaryumdan nasıl alacaksın da geriye tekrar aynı ölçüyü koyacaksın? :-)

Çözüm olarak akvaryum üzerine işaret koyacağız değişecek su miktarını görmek için. Gerekli olan malzemeler 1 adet elektrik bandı, kurşun kalem, dip çekme sifonu, su kovası. Yine hesaplama yapmamız gerekli. :-) Boy x en 50x35 olduğunu biliyoruz. Yükseklik değerini kendimiz tahmin etmek gerekli.

50x35x5= 12.25 lt
50x35x10= 24.5 lt
50x35x12= 29.4 lt

Yaptığımız hesaplama gereği 12 cm su seviyesi farkı % 40 su değişimi değerine uygun gözüküyor. Metre yada cetvel ile ölçüp kurşun kalem ile akvaryum'un camına işaret koyuyoruz. Bu işlem için akvaryumun köşe tarafını kullanmak uygun. Mevcut su seviyesinden aşağıya 12 cm mesafe için kalem ile işaret yapıyoruz. Sonra elektrik bantını alıp bir parça koparıp kalem ile işaret yaptığın yere yatay istikamette bantı yapıştırıyoruz. Bu işlem ile su seviyesi nerden nereye kadar değişecek onu görmek için yaptık. Akvaryumdan suyu çektik işaret edilen su seviyesine kadar. Sonra su tekrar ekledik eski haline gelene kadar.

Su değişimi yaparken tabi işi kuralına göre yapmak gereklidir! :-) Eğer çeşme suyu kullanacaksanız suyu 2 gün bekletmek gerekir, havalandırmak gerekli klor uçup gitsin diye. Ama pratik çözüm olarak direk damacana suyu satın alabilirsiniz. Akvaryuma eklenecek su mevcut akvaryumdaki su ile aynı ısı derecesinde olması gerekir. Bu durumda akvaryumun olduğu odaya su bidonu 1 gece öncesinden koymak iyi bir fikir olabilir. Bilmeniz gereken konu balıklar ani ısı farkından etkilenir ve hasta olabilir. Öyle ani ısı değişiklikliğine uyum sağlama yeteneği yok yani.

Akvaryuma konulacak balıkları direk öyle aldığımız su poşetini boşaltıp akvaryum içinde bırakmıyoruz, böyle işlem yapmak uygun değil. Kapalı haldeki su poşetini bir su sürahisine yada su kovasına koyuyoruz yeni gelen balığı. Akvaryumdan az miktardaki suyu 15-20 dk ara ile yeni balığın olduğu yere su ekliyoruz. 20 dk sonra tekrar su ekleme yapıyoruz. Mevcut yeni balığın olduğu yerdeki suyu yavaş yavaş da aşamalı olarak lavaboya boşaltıyoruz. Aynı anda da akvaryumdan su ekleyip yeni alınan balığı akvaryum suyuna alıştırıyoruz. Bu işlemin ismi aşılama yapmak. Balığı yeni akvaryum suyuna alıştırmak gerekiyor, dahası yabancı su kaynağındaki su kütlesinin hastalık riskini dikkate almak gerekir.

Akvaryum hobisi adına bilinçlenmek için biraz makaleler okumakta fayda var. Zira gittiğiniz petshop sahibi sizi yolunacak kaz gibi görebilir. Ama herkes aynı değil.

https://www.akvaryum.com/genel_kategorisi_21.asp

Şişme Havuzda Kaç Betta Beslenir?
Genelde üretimhanelerde yavru balık boylandırmak için kullanılan beton havuzların bir benzeri olan şişme havuz yapıdan bahsediyorsunuz. :-)

Olur demek kolay söz fakat geniş su hacmi gibi iştah açıcı özellikler hariç şişme havuzun patlama riski de var. Bunu nerede kullanacaksınız, en önemli olan soru bu ?! Mevsim sonbahar, ev içinde kullanmak demek 500 lt 500 kg yük demek. Dahası bu havuzu oturma salonun ortasına mı koyacaksın? Havuzun parlama riski var. Bu havuz için ısıtıcı kullanmak isteyeceksin..
Toros Akvaryum Isıtıcı
Isıtıcı ihtiyacınız gereği sahip olduğunuz akvaryumun litre değerini belirtmeniz rica olunur. Ona göre kaç watt vs öneride bulunmak daha sağlıklı bilgi olur. :-)

Bu tip ısıtıcıyı kullanmadım ama, google'ye göre bilgiler şöyle :

Bu ısıtıcı modeli termostatsız olduğu için prize takılı olduğu sürece devamlı ısı verir. Bu nedenle balıklarınızın zarar görmemesi için hava şartlarını ve akvaryumunuzun büyüklüğünü dikkate alarak kaç watlık ısıtıcı kullanmanız gerektiğini tespit ediniz.

Kaplumbağa, fanus vb. tarzdaki küçük akvaryumlarınız için 25 watt güçünde ısıtıcı. Termostatsız olup elektronik devrelidir. Kırılmaya ve çabuk soğumaya karşı, içerisi kum ile güçlendirilmiştir. 10 litreye kadar akvaryumlarda 25 derecelik ısı sağlar. 10 watt. Vantuzsuz olarak gelmektedir. Kablosuz boyutu : 13 cm. Kablo uzunluğu : 88 cm[EDIT]yazgunesi,2021-09-22 21:00:43[/EDIT]
Dere Kumu
Merhaba. Ben sizlere teorik olarak hesaplama tekniği hakkında bahsedeceğim. :-)

Kum litre ve kilo değerini hesaplama:

Önce kum yüksekliğine karar veriyoruz, 5 cm uygun olur dedik. Akvaryum ölçüleri belli olduğunda göre hacim hesabı yapıyoruz.

En x boy x yükseklik=(60cm x 40cm x 5cm) / 1000=12 lt

Buraya kadar herşey çok güzel. :-) Fakat kullanılacak kum cinsi olarak düşünecek olursak.. Bu kum denilen malzeme maalesef litre olarak satılmıyor verilmiyor petshoptan alacak olursak eğer. :-)

İhtiyaç gereği biz kumun kaplayacağı hacmi bulmuş olduk. Google'ye göre kum özgül ağırlık 1.3 Gr/cm3 gözüküyor.

Şimdi de kumun ağırlık değerini hesaplayalım.
12 lt x 1.3=15.6 kg kullanılacak olan kumun ağırlığını bulmuş olduk. Amma ve lakin her kum aynı kum aynı değil. Özgül ağırlıkları farklı.

Son bir bilgi olarak;
12 lt kumu nasıl ölçüp akvaryuma koyarız?

1 litre ölçekli plastik sürahiler var. Kumu doldur ölçeğe göre gerektiği kadar akvaryuma. [:nazar:]


[EDIT]yazgunesi,2021-09-21 23:54:15[/EDIT]
Eski Akvaryumu Olduğu Gibi Yeniden Kurmak
Hani nasıl denir, yaptım oldu bitti mantığı ile hareket etmemek gerekir. Tamam akvaryum hobisi güzel bişey! :-) Yani bizlerin en çok sevdiği şey. Tabi baktığımız canlıların rahatını, huzurunu iyi yaşam şartlarını olumlu olarak düşünmemiz gerekli. Bu bizim işimiz yani! Ki herkezin, bir çok hobici için önemli bir konu.

Herşeyden önce, mevcut şartları göz önüne alıp, mümkün olabilecek olumsuz şartları seçenekleri ortadan kaldırmak gerekir. Yada ihtimali olabilecek olumsuz olasılıklar için önlem almak sizin öncelikli sorumluluğunuz.

Şu testi yapın isterseniz. Ama akvaryum'un silikonların sağlam olduğunu emin olun. Gerekirse sıfırdan silikon sürün akvaryuma. Akvaryum dışına dış alüminyum çerçeve yapın..

Şimdi ben desem ki.. Bişey olmaz kullan gitsin! 5 gün sonra akvaryum çatlar da evi su basarsa..

Riskleri gözden geçirmenizi tavsiye ederim. :-)
Burada Kış Ayinda Ne Uretimi Yapabilirim ?
Orası neresi güzel mi oralar? :-) Profil sayfanızdaki bilgilere göre Adana şehrinde yaşadığınız gözüküyor. Tarif ettiğiniz durum kış aylarında balkonda canlı beslemeyi düşünmek yada beslenecek bakılacak canlı türü için bilgi edinmek. Öncelikle dikkat edilmesi gereken / emin olması gereken husus kış mevsiminde hava durumu nasıl olacaktır? Gece ve gündüz arası ısı farkı ne olur? Meteoroloji sitesine göre ısı geceleri oldukça soğuk olacaktır. Siz hava şartlarını daha iyi bilirsiniz ama, kovada gözüküyor o üstü bitkisi.

Öneri olarak pladaryum tarzında bir kurulum yapabilirsiniz.
Bu Canlı Nedir
O böceği oradan uzaklaştırman tavsiye olunur.
Bu Canlı Nedir
Kibarcası akvaryum içinde olmaması geren bir böcek türü.. Yusufçuk larvasına benziyor sanki.. Akvaryumdan çıkarmanız tavsiye olunur. :-)

Akvaryum kurulumu sıfırdan yeni yaparken mevcut kumu mutlaka yıkayınız birkaç defa. İmkanınız var ise, henüz balık almadığınıza göre. Akvaryumu bozup kumu falan yeniden yıkayın. Ama öyle deterjanla falan değil ama. :-) [EDIT]yazgunesi,2021-09-21 10:45:45[/EDIT]
Profil Stand Taslağım Ve Bir Kaç Soru
Akvaryuma karşıdan bakıldığını farzederek uygun göz ahengi için tahmini bir ölçü çıkarmak mümkün. Prensip olarak akvaryum tam karşınızda, ne çok aşağıda ne de çok yukarıda olması tavsiye edilir. Bütün gün hep ayakta olmayacağımıza göre kanepe üzerine oturduğunuzu farz ederek ölçü çıkarma işine böyle bir durumdan başlasak daha iyi olur. :-)

Şimdi akvaryum tam karşında ona bakıyorsun! :-)) Göz hizana göre akvaryumun tam ortasına bakıyorsun. Akvaryum ortasına yatay bir çizgi çizdiğini farzet. Bu çizginin yüksekliği taban seviyesine göre mesafe olarak sepha yüksekliğini tespit edeceğiz teorik ölçü olarak. Eşin yada bir arkadaş sana yardımcı olması gereklidir! Bir adet metre de gerekli. Yerden senin oturduğun kanepe üzerinde, yerdeki halı ve gözlerinin arasındaki yükseklik ölçülecek. Farzedelim ki 120 cm ölçüsu tespit edildi. Şimdi de sepha yüksekliğini bulalım. :-) Akvaryum ortasına yatay bir çizgi çizmiştik. Akvaryum yükselik 70 cm ya -- 70/2=35 cm ölçü bulduk. 120 cm de ölçüm yaptık ya oturunca göz hizası için.. 120-35=85 cm sepha yüksekliğini bulduk. Şimdi bu rakamlar temsili örnek. Senin ölçü alıp hesaplama yapman iyi olur. :-)

Akvaryum üstündeki ışıklandırma boşluğu için elle müdahale edebilecek kadar uygun bir ölçü seçin. Zira ışıklar öyle çok ta yüksekte olmasın, ama balıklara yem vermek te gerekecektir..[EDIT]yazgunesi,2021-09-20 12:15:51[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 265 Online Kullanıcı, 144 Üye

Online Kullanıcılar

Serhat190909, volkanizma06, betta13, giorgiobaramidze, ismail112, Sercan10, MurathanM, alcncnl, G_can, Cengizhan06, ozgur0681, MiSoSiKiaN, OrdiBuko, krib, numan85, h3lldorado, khanks, Serkanjb, emirrsenn, MustafaAslan35, AC-72, MertAkgun, sinanb85, sek_onder, degisikakil, taybet, suslu_78, blue_biber, Eskiadam, Fuat.52, Erman, thundereblue, n0mad34, Celal Şahin, merlin1123, mgulova, BoraBerkol, Flytheshrimp, Erkino, Canopolos, Mikail Erdoğan, sorceres, Turkercakir, SuPiresiAtakan, Fatih ÇE, sametyildiz, beyazitcakir, incaia, GokayAkvaryum, kdrackgz, Berkant, husnu58, sempathyc, İlsiuon, MerdanBey, serserimayin88, reprise, srdrrr, KENT, burak91, erensimsek, dijitalmimar, sckaraoglu, sirhill, İsmailKutlu, fuat_acar78, cyhn84, yigitteker, İnve Artemia, reano, DeviLLe, Yiğit_kesen55, Bysam, SAKTAY, K3r3m, nitrogenist, KartalŞafak, ayhan2626, ibrahimsulu, DokuDizayn, Kalyoncu, mmemati, solaytekin, Firochromis, MuratSlx, Melihckl, beyazgul, Baranmeng, bkaracayir, Kınayu, yns325, Hasann1903, tosyalı, ugur5392, beratonur, CyBeRr, veloci, Cihatt35, Serdarsen8238, Samet039, hnsengul, tetrazonnen, Eren10, chancer, hashhead, darkaura, engin045, Kosovalı 1, CERANOXE, Aslanserdarkepez, Yas400, Cancan59, Doganksll, Kantimur, goker.cebeci, Uzay, lemur, İsmail YILDIRIM, Saussure, yabulahan, Cryx, karahindiba 16, Andaç, Öğretmen Ali, mlh06, Karmakvaryum, ArifhbsAquatics, mburakag, CritSin, onurxonur, thekt0nic, enistein, IBurak, Cuneytaltun, UBA9, gattar5050, Gokhanagsar, ogz, demirellevent, marasliozkan, Muhammet5, Apistotales, SerdarMehmet, KeremUlaş, mstf37,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.