ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Alpay74
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
173
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ocak 2020 00:55
Son Ziyaret:
4 Saat 57 Dakika önce
Toplam Mesaj:
32 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alpay Doğutepe
Doğum Tarihi:
22 Şubat 1974
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alpay Doğutepe

SON 10 MESAJI

Bitkili Altum Akvaryumu
Merhaba değerli arkadaşlar;

Akvaryumumun güncel fotoğraflarından paylaşmak istedim. Bitkiler de balıklar da sorunsuz büyüyor çok şükür.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220205/230820202248541.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220205/230820202253351.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220205/230820202300331.jpg[/IMG]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220205/290720200034511.jpg[/IMG]
Bitkili Altum Akvaryumu
[QUOTE=Kınayu]Selamlar ,
Kardeşim ellerine emeklerine sağlık sade ve çok güzel olmuş balıklar ayrı bir şahane [:iyi:] [:nazar:]
Yalnız Melih kardeşimin dediği dile getirdiği sağ taraftaki ekipmanlar mümkünü varsa sol tarafa bitki ve öbeğin arkasına gizlenmesi ve akvaryumun arkasına koyu renk bir fon derinlik hissi vermesi bakımından son derece güzel olabilir. Sorunsuz keyifli hobiler [:iyi:]
[/QUOTE]

Erhan Bey,

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz çok doğru, bu kaba boruları gizleyebilsem şahane olacak fakat flitrenin hortumları kalın olduğundan emiş borusunu sol tarafa toplayınca dıştan görüntü çok çirkin oldu. Cam emiş borusu aradım fakat onda da 21 mm'lik camdan emiş borusu bulamadım, göz de alışınca böyle devam ettim.

Ben de sizlere keyifli hobiler dilerim.

Saygılarımla
1000 Litre Discus Akvaryumum
Ellerinize, emeklerinize sağlık Iskender Bey. Şiir gibi bir akvaryum olmuş.
Bitkili Altum Akvaryumu
[QUOTE=Bisnev99]

Alpay bey bir sorum daha var aslında. Peki kum olarak ne kullandınız? Sarı havuz filtre kumları var. dekoratif duruyor ama emin olamıyorum. tavsiye eder misiniz?[/QUOTE]

Ramazan Bey,

Beslenenecek balık cinsine göre kum cinsi de değişiyor. Amazon nehri kökenli balıklar için düşük ph değerleri gerektiğinden bitkili olmayan kısımlarda ben her yerde bulunabilen karbonat içermeyen ince slis kum kullandım, dere kumu da kullanan çok arkadaşımız var. Ben akvaryumda siyah renkli zemini çok sevmiyorum açık renk olsun istiyorum. Bitki yetiştirmek için ise siyah renkli aktif toprak gerekiyor. O yüzden tasarımı yaparken, aktif toprağı arka ve orta kısımda kullanıp camın ön kısmına kadar getirmedik ve ön kısımlar ile bitkisiz kısımları slis kum ile kapladık. Ancak zaman geçtikçe aktif toprak dağılıyor ve slis kum ile karışıyor.

Havuz flitre kumlarını bilmiyorum Ramazan Bey, yanlış bir şey söylemek istemem. Bence slis kum ya da dere kumu kullanırsanız çok güzel bir tasarımınız olur gibime geliyor.

İyi akşamlar dilerim:)
Bitkili Altum Akvaryumu
[QUOTE=drgeckoo]

önceki yazımda sormayı unutmuşum size de zahmet verdim ama [:)] ne yapayım bende öğrenmeye çalışıyorum.[;)] dalları ve bitkileri nasıl tutturdunuz acaba yapıştırıcı vesaire kullandınız mı? Kullandıysanız hangi yapıştırıcıyı kullandınız? Tekrardan elinize emeğinize sağlık.Sorularımı yanıtsız bırakmayıp yardımcı olduğunuz içinde size çok teşekkür ederim alpay bey.Bende size İyi günler, keyifli hobiler dilerim.
[/QUOTE]

Kaan Bey,

Zemine önce kalınca bir strafor koyup sonrasında kökleri 404 cyanoplast spreyli hızlı kuruyan yapıştırıcı ile strafora sabitleyip substrat ve aktif toprağı da straforun üzerine koyarak hardscape'i tamamladık. Sonrasında Sista akvaryum yapıştırıcısı ile köklerin üzerindeki anubias ve mikraları dallara tutturduk. Aktif toprağı orta kısımda toplayıp camın ön tarafı ve bitki olmayan kısmı da salınım yapmayan slis kum ile kapladık. Ancak zaman geçtikçe aktif toprak dağılıyor ve slis kum ile karışıyor. Ben bitki olmayan kısımları beyaz renkli ince kum ile kaplamayı istemiştim akvaryumu kurarken ancak bana destek olan tecrübeli arkadaşlarım hem doğal durmayacağını hem de aktif toprak ile karışınca beyazlığın kalmayacağını söyleyerek bana engel oldular. İyi ki sözlerini dinlemişim, yoksa karma karışık görünümlü bir zemin olacaktı.

Meraklı olup araştınca insan hızlıca öğreniyor, bu forumda da gerçekten yardımsever çok arkadaşımız var. Bildiğim bir konu olur ise ben de size yardımcı olmaktan büyük memnuniyet duyarım.

İyi akşamlar dilerim:)

Bitkili Altum Akvaryumu
[QUOTE=Bisnev99]Merhaba. Akvaryumunuz çok hoş olmuş. Tebrikler. Acemi biri olarak soruyorum. Tanktaki kayalar seiryu stone mu? Eğer öyle ise nereden aldınız? Yabancı sayfalarda bakkaldan alınmış gibi her tankta görüyorum :) ama Türkiyede öyle değil açıkçası. [/QUOTE]

Ramazan Bey;

Mesajınız için çok teşekkür ederim. Kayalar özel bir kaya türü değil. İstanbul Atakan Petshop'dan temin ettiğim salınım yapmayan normal gri kaya. Fakat ilk kurulumu yaparken, çekiçle kayaları kırıp küçülterek etrafa serpiştirmeyi düşünmüştük. Akvaryum oturdukça, aktif toprak bayağı yayıldı tankın içine, bitkilerin de büyümesi ile birlikte şimdi son halinde kayaların çoğu gözükmüyor dekor içinde.

Hayırlı günler, keyifli hobiler dilerim.

Saygılarımla.
Bitkili Altum Akvaryumu
[QUOTE=cameroon06]Bitkili akvaryum ve altumun devamını merak ediyorum, ben bitki + balık (küçük amazonlar hariç) kombinasyonundan hiçbir zaman verim alamadım. Meleklerim büyüdükten sonra akvaryumda ki co2 problem çıkarmaya başladı veya gübre ile beraber giren nitrat balıkları rahatsız ederek sürtünmelerine, yüzgeç kısmalarına neden oldu. Umarım sizde problem olmaz.[/QUOTE]

Tarık Bey merhaba;

Ben suyun ph dengesini değiştirmemek adına az bir miktar olmak üzere aralıksız karbondioksit veriyorum tanka. Hem yüksek ışık, hem gübreleme ve karbondioksitten kaynaklı balıklar alışana kadar oldukça zorlandım, bu esnada da 1 tane altum balığımı kaybetmiştim. Ama sonrasında düzen oturdu, büyük bir sıkıntı yaşamadım. Altum sayısını artırmayı çok arzu ettim ancak ithalatlar kısıtlı olduğu için maalesef yeni balık bulamadım. Buna karşılık iyi mi ettim, kötü mü ettim bilemiyorum ama yaklaşık 15 gün önce 2 tane büyük boy diskus ekledim tanka. Biraz genel ahenk bozuldu gibi. Öte taraftan, diskuslar alışma devresinde oldukça ürkekler, herşeyden ürküyorlar, bir de iri olduklarından ani hareket ettiklerinde tankın suyunu dışarı boca ediyorlar:) Haftada çoğu zaman 2, kimi zaman 1 kez %40 civarı su değişimi yapıyorum, normal gübrelemeye devam ediyorum, çok şükür kuyruk kısması, hastalanma problemi yaşamadım. Ancak, altumlardan birinde hava kesesi problemi oldu yaklaşık 3 hafta önce, sanırım balık dallara çarparak yaraladı kendi. Önce dengesiz yüzmeye başladı, şimdi ise hareketsiz yan yatmış şekilde akvaryumun bir kenarında duruyor. Ölmedi de, karnında sanki balon şişirilmiş gibi bir şişlik oluştu, maalesef çare bulamadım. İyileşmesini umut ediyorum.

Akvaryumun güncel fotoğraflarından paylaşmak isterim sizinle.

Saygılarımla.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220205/220620201947571.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220205/220620201948561.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220205/220620201953491.jpg[/IMG]
Bitkili Altum Akvaryumu
Kağan Bey merhaba;

Öncelikle güzel mesajınız için çok teşekkür ederim. Aslına bakarsanız, ben de çok deneyimli değilim hobide, forumda gerçekten üstad diyebileceğimiz nice arkadaşımız var. Yaklaşık 1 yıldır önce ofise kurduğum bir nano akvaryum ile başladıktan sonra küçük akvaryumların sayısını 4'e çıkardım, sonra da hanımı zor bir şekilde ikna etmemim akabinde mutfağa 400 litrelik akvaryumu kurmayı başardım :) Akvaryumun dizaynı ile alakalı Youtube'dan birçok video seyredip kafamda nasıl bir akvaryum istediğimi planladım önce. Sonrasında ise bu hobi sayesinde tanıştığım çok daha deneyimli arkadaşlarım sağ olsunlar hep destek oldular. Öyle güzel bir hobi ki bu vesile ile çok güzel arkadaşlıklar kurdum.

Kaan Bey, ofiste 60 litrelik bir akvaryumum var, o tankta 3 tane normal melek ve neonlar var, onlar neonlara hiç zarar vermedi, gayet uyumlu yaşıyorlar. Evdeki büyük tankta ise en başta 100 tane kardinal koymuştum Ocak ayında, akabinde 1 hafta sonra Altum'ları ekledim. 5 ayı geçti balıkları koyalı, öyle zannediyorum ki mevcut kardinalleri toplasam en fazla 25, 30 tane vardır, hiç affetmiyorlar punduna getirince avlıyorlar, gözümle de gördüm neonları avladıklarını. Başka büyük tank olmadığı için alamıyorum da, böyle devam ediyorlar.

Kökler ise yati kökü, bence de akvaryuma güzel bir hava kattılar. Bu noktada size tavsiyem kökleri eklerken balıkların serbestçe yüzebilecekleri alanları kökler ile kapatmamaya özen göstermeniz. Benim tankta bitkiler de bayağı büyüdü, budamayı aksattığım zaman balıkların hareket alanları köklerden kaynaklı oldukça sınırlanmış oluyor.

İyi günler, keyifli hobiler dilerim.

Saygılarımla.
Bir Paludarium Waterfall Denemesi
[QUOTE=rccol]Merhaba;
Uzun bir aradan sonra güncelleme vakti.
Tankta bir kaç sefer değişiklik yaptıktan sonra en son bu hali ile bırakmaya karar verdim.
Bitkilerde değişiklikler yada ilaveler yapılabilir.

Videomuz altta.
Telefonla çektim hata varsa affola.

[VID]https://youtu.be/GjvHkNpqn5I[/VID][/QUOTE]

Ramazan Bey;

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş, tüm emeklerinize değmiş bence :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 395 Online Kullanıcı, 215 Üye

Online Kullanıcılar

giyotyn, smithiseek, Acemi_34, turgay53, Mustafasağdıç18, fetih6806, tunasoylemis, Omertropik, 25at42, hanil, wmelontr, osman-01, lazdelikanli, metekaan, Faruk585, soliter83, Beta_balik, arapaima, Bihobi, sbilgic82, MurathanM, brigantes, benerium, replax1907, Yorum yapmaz, MetinSungu, corax, Aeran, Yunustekel55, Kınayu, Hasan117, eyupozkan, SubBaRcA, egehamit, halitoktay, AliKURT, MalawianKeeper, NuggetSurat95, Soul, Aozalatur, hakanturken108, arslan, Supervenenis, darkaura, ClanAquascaping, Trakia, Sheyda27, anchor, Abu, umutsb, aleko61, kadirik, Aqua Discovery, alicichlid, burkiatalay, SmallCandyThing, Zeiss, OKIRATLI, tusege, muzaffer_81, kvolkan21, bekir erdem, tayyaar, B.Yiğit, sherloock, mosquit0, Ejder Günaydın, Umit2003, Mehmet Arda, koagulant, okan169, ternapi, Quersian, ozan_1903, lazy46, Mindscape, Hasmetmeap, Tekay, mkursun, Nursun, sms1017, capodicapii, Akvarist Görkem, Baltug, Emr35, twinsoul, Kongel, karadenizm, DiscusFan, HakanMeteAY, EdizBulut, kdrackgz, vendetta99, jueJ., Okansari, Selçuks, Arapaima, orcuncetin, aliosmanasman, Akman1903, Street Parrot, _RdnC_, Fatihs, yasinenes, vlkncm, MiSoSiKiaN, FazgeR, intifada1453, Pinetra, Kagan, lebowskia, gül, Cagdaas, rarely, MuTLu, Yakup Arslan, Foae, muratkk, Efekulien, Özgür1978, Serkanjb, Aşk-ı semek, zaza649, Bysam, FerKan, praksis, Woland, Discusss78, i_gulistan, Aquay, ercanaygul06, dadash, sevota, Chemical01, musatürk, omerdonmez, placebo34, dınay, yigitkinay, goldfishlove, Tropman, noeldayi, blackstonep, tosbag, cakir060479, seyyaHH, Hosokawa1, Connor, Mavrix, Sirri42, Balikcionur, Cruelm, serkan345, Erti0607, diper, HardScape, tkagba, Eranio1907, teksel, Redmi, TheCoffin, Mesut.39, engin045, gokturkseyhan, Dawson, Hamza Özel, gkhn12345, Salihkayra, Joec, MEO, mehmet yılmaz, a.gumrah, Carl, shiroii, mertcan_60, liorente, Sebsshi, Erten, yetiis, Goksen, Altispinoza, CAKes06, iEmre, Kromatit, sarıyerli 1970, Aktasefe, Borika53, UgrKdy, midnight, Coskun59, nazimba, hanbeyiderler, m4nly, sakyazi, Brdk64, Mystii, omerali06, erkanmazici, erayinan, RoadSing3r, Yunusemre p, GokayAkvaryum, aktivist06, esperjenza, Syıalanrbapş, Mkaplan92, CERANOXE, Yarkinihsan, HarunP, erdotr, HarunYldrm, sirhill, selahattinfidan, ilhannnn01, shark2, H2vrf.Y,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.