ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ziyasenkaya
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
503
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Ekim 2015 16:35
Son Ziyaret:
08 Ekim 2020 21:49
Toplam Mesaj:
734 [0.40 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ziya Şenkaya
Doğum Tarihi:
15 Şubat 1976
Yaş:
44
İl:
Tekirdag
Meslek:
Bilgi İşlem
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ziya Şenkaya 25lt crs karides 500lt canlı doğuran

SON 10 MESAJI

Akvaryum Su Sızdırıyor
Akfix in AllBond isimli bir silikonu var, suyun içinde çok etkili, Bu saatte bulamazsınız ama akvaryumu parçalamadan sızıntı yapan yerin üstüne çekip aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=txn9YKP1rUE[/VID]
Neon Tetra-zebra Danio Üretimi ?
Önceki sayfada açtığım konuya istinaden yazıyorum. Tam yumurtlama sonrası tatile çıktığım için yavrular malesef telef oldu, şu an sadece 5 tanesi sağ kaldı. Boyları prinç tanesi kadar, ikisi sarı renkli diğer üçü pembe yada grimsi bir renkte hala çok seçilmiyor. Dün akşam zebraları tekrar yakaladım ve yavruluğa ayırdım. Bu sefer balıkları alırken suyu metilen ile ilaçladım. Yumurta dökümü ve sonrasındaki zamanda sudaki bakteriler yüzünden yumurtalar hemen mantarlaşıyor. Bu sefer yumurtalar direkt mavi suya dökülecekler. 2 hafta evvel de neon tetralarla bir denemem oldu. Dibe yumurtaların döküldüğünü de gördüm ancak yavru falan çıkmadı. Şansımızı ikinci defa zebralarla deniyelim dedik ve sarı zebraların arasına bir de dişi pembe zebra ekledim. Bakalım ne olacak. Pazar günü balıkları tekrar ana tanka salacağım, tahminimce daha fazla yumurtayı kurtarırım diye düşünüyorum.
Balık İthalatı Hakkında
Güvenilir satıcılar var mı acaba kendimiz getirsek?
Neon Tetra-zebra Danio Üretimi ?
Herkese iyi akşamlar.

Uzun zamandır foruma bir katkım olmuyor iş güç yüzünden. Yeni yaptığım yarım tonluk canlı doğuran akvaryumumla oyalandığım için bazı şeylerden de geri kaldım. Uzun zamandır tül zebralarımı yavrulatmak istiyordum, kısmet geçen haftaya oldu. Pazar günü zebralarımı ana tanktan doldurduğum 25lt lik küçük akvaryuma aldım, altına tül serdim ve evdeki parça bezlerle akvaryumu kararttım. Hava taşını ve ısıtıcıyı da içeriye atıp 3 gün karartma yaptım. Pazar günü akşam yavruluğa aldığım zebraları çarşamba akşamı çıkarttım. Daha önce neonlarla bu denemeyi yaptığımda hem yumurtaları kaybettim, hem de ana tanka geri aldığım neonlar sersemleyip 2 3 gün içinde öldüler. Ama zebralar sanki hiç ana tanktan ayrılmamış gibi mutluydular. Fakat yumurtaların %80 gibi bir kısmı mantarlaşmıştı. Sağda solda yine sağlam yumurtalar vardı gayet net bir şekilde seçiliyorlardı. Balıkları aldıktan sonra suyu mavileşene kadar metilen attım. 2 gün sonra yavrular cama yapışmış bir haldeydi. Yine 2 gün sonra yavrular gezmeye başlamıştı. Kendim denediğim halde yapamadığım yeşil suyu kankam sağolsun getirdi bana.[:)))] Her gün yaklaşık 1 2 bardak yeşil suyu çalkalayıp yavaşça yavrulara döküyorum. Şu an keyifleri yerinde gözüküyor. Ne kadarı büyür yada kaç tanesi tül kaç tanesi düz olur kısmet. Bu hafta sonu da yıllık izne çıkacağımdan yavruları arkadaşıma emanet edeceğim, döndükten sonra da yine paylaşım yapacağım. Mümkün olduğu kadar net video çekmeye çalıştım. Bir dahaki denememde balıkları yavruluğa aldığım sırada suyu metilen ile ilaçlayacağım. Böylece kuluçka süresi bitene kadar dökülen yumurtaları mantarlaşmadan koruyacağımı düşünüyorum. Bu şekilde bir tecrübesi olan varsa lütfen paylaşsın. Hatta bir tık öteye geçip az sayıdaki pembe zebraları neonlarla aynı anda yavruluğa almayı düşünüyorum, ilginç bir deneyim olacak herhalde.[:)] [:)][VID]https://www.youtube.com/watch?v=tPG4S1nTzec[/VID]
Akvaryum İçin Su Geçirmez Tamir Bandı
Akfix'in All Bond isimli silikonu vardı, su altında çok hızlı yapıştırma özelliği var. Acil durumlarda kullanılabilir.
Yeşil Su Sorunu
Dış filtreye aktif karbon eklerseniz yeşil sudan kurtulursunuz, daha önce yaşamıştım.
Bitkili Akvaryum Hava Sorusu
Gündüz Co2, gece hava taşı yapılması daha uygundur. Ancak mayalı sistemlerde zaman ayarı yapılamadığı için ve tereddütte kalmamanız için gece hava motorunu açabilirsiniz. Şahsen ayladır (tüpün ayarı kaçmadığı sürece) hava motoru hiç kullanmıyorum. 2W diy iç filtre ile 70 lt bitkilim var.
Dıy Excel Hazırlama
[QUOTE=fedaxdello]Belki konuyu hortlatacağım ama yazmak istedim, bugün katkı deposu internet sitesinden aldığım 250ml gluteraldehit %50 geldi, yine internetten aldığım 10 litte saf suya uyguladım, kullanmadan önce talimatları okumak gibi bir alışkanlığım olmadığından biraz soludum ve çıplak elle dokundum, eller kupkuru oldu, tırnak çevresi sarardı, biraz da huylandığım için sürekli gluteraldehit kokusu alıyorum [:D] 9 litre civarı dıy excelim var, günde 10 ml kullanıyorum, napacağım bu kadar exceli bilmesem de 2 bidon excel sahibiyim artık. Ha bir de kokladığım için ölüp kalmazsam yine yazarım işe yarayıp yaramadığını [:O]

Not: saf su 10lt 25TL, gluteraldehit 250ml kargo dahil 36 TL.
[/QUOTE]

Kimyasallarla uğraşırken dikkatli olmak lazım. Diy potasyum gübrelerini yaparken hep balkona çıkıyorum. Toz uçuntuları evin içine değil bahçeye gidiyor. Ama eldiven ve maske şart.
Benibachi Aktif Toprak Ve Sarı Su Problemi.
Benibachi nin karides kumunu aldım, ben de acemilikten bir miktarını yıkama gafletinde bulundum. Yıkadıkça su çamur gibi oluyordu. Sonra yıkamaktan vazgeçip yıkadığım kadarını akvaryuma koydum, üzerine de yıkanmamış kumla kapladım. Ben de her hafta su değişimi yaparken sanki suyun içinde mangrow varmış gibi kahverengimsi bir su çekiyorum. Ph ve iletkenliği sabit tuttuğu için crs lerim çok mutlu.
Sıvı Gübre Kullanırken Filtre Kapatılır Mı?
Dış filtre varsa ve içinde de aktif karbon mevcutsa, filtre gübreyi hapsedebilir. Buna dikkat ederek kullanabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 260 Online Kullanıcı, 145 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.