ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
korhanp
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Haziran 2019 13:06
Son Ziyaret:
18 Ekim 2019 14:42
Toplam Mesaj:
9 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Korhan P
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1979
Yaş:
40
İl:
Ankara
Meslek:
Elektrik Elektronik Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Korhan P

SON 7 MESAJI

Su Alti Kralligi
Öncelikle bu güzel eseriniz için tebrik ediyorum. Güzel ve estetik bir yaşam döngüsü oluşturmuşsunuz. İki sorum olacak.
1. Su değişimi ve gübreleme ile ilgili olarak takip ettiğiniz plan / yöntem / takvim nedir?
2. Ağustos sonunda bir akvaryum kurulumu yapacağım. Projemi hazırladım ancak alım işlemlerine daha başlamadım. Zamanı gelince ışık sistemi konusunda yardımlarınızı rica edebilir miyim?

Başarılarınızın devamını dilerim
300l High Tech
Harika oturmuş, tasarım şahane. Taban kurulumunu detaylandırabir misiniz?
İlk Akvaryum Projem İçin Görüş Ricası
İsmail Bey teşekkürler, araştıracağım.
İlk Akvaryum Projem İçin Görüş Ricası
Öncelikle teşekkür ediyorum. Tavsiye edeceğiniz bitki türleri var mı? Temelde bitki tabanlı akvaryum konseptini anlamaya çalışıyorum.

Bir de düzenli su değişimi konusunda sıklık ve oran konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

Tekrar teşekkürler

[QUOTE=esensml]Merhaba, tebrik ediyorum çizdiğiniz projeyi çok beğendim umarım hayata geçirebilirsiniz.

Gereğinden fazla detaylara takılmış gibi görünüyorsunuz, amaçlarınız doğrultusunda öncelikle bitki ağırlıklı bir akvaryum mu kurmak istiyorsunuz buna karar vermeniz gerekiyor. Bakmak istediğiniz bitki türleri çok fazla ışık istemeyen türler ve düzenli su değişimleri ile kolayca bakılacak türler, buna göre projeniz de yazmış olduğunuz co2, dolayısıyla co2 ölçüm kitine ihtiyacınız kalmayacak. Özellikli ve yüksek bir ışık ihtiyacınız da olmayacaktır. Eğer özen gösterip su değişimleri aksatmazsanız ölçüm kitlerine de ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.

Dış filtre de eheim 2213 için su akışı yukarı doğrudur, en alta seramik boncuk, arada sünger, üst kısıma eheim substrat ve elyaf olarak kullanıyorum ve çok memnunum.
Son olarak bence bu kadar emek verdiğiniz bir proje de biraz daha görselliği ön plana çıkartan kolay bitki türleri ile başlangıç yapabilirsiniz. [:iyi:]

[/QUOTE][EDIT]korhanp,2019-06-20 23:30:41[/EDIT]

Teşekkürler. Resimlerdeki kayaların özel bir ismi / türü var mıdır?

[QUOTE=MertA]Siyahın yanında hangi rengi kullanırsanız kullanın o siyah göze batacak.Şu tarz kayalarla bir bütünlük sayalacak görüntüyü amaçlamıyorsanız ben siyah kum kullanmam. Hele hele siyahın yanında başka renk hiç kullanmam. Malesef o yüzden bir öneri veremiyorum.

[IMG]https://i.ytimg.com/vi/8BFoFWL33Ao/maxresdefault.jpg[/IMG]

Şöyle bir dizayn gördüm şimdi , bu tarz kaya/kütük gibi objelerle alanları ayırırarak bir geçiş yapabilirsiniz. Yine söylüyorum ben iki renk kum kullanmam çünkü bir süre sonra o iki kum birbirine karışıyor. Bitki çıkarıyorsunuz köküne yapışıyor diğer tarafa gidiyor. Kepçe ile çarpıyorsunuz karışıyor. En kötü balık alıp öbür tarafa götürüyor. Benim gibi takıntılıysanız sürekli oturur onları ayıklarsınız.

[IMG]http://foto.akvaryum.com/fotolar/156663/ddd.PNG[/IMG]

Benim son zamanlardaki favorim silis kum ile kurulmuş akvaryumlar. Yada daha doğrusu silis kum rengi ile. Sanırım en doğal görüntüyü sağladığı için.


[/QUOTE]
İlk Akvaryum Projem İçin Görüş Ricası
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Sineklik uygulaması ilgimi çekti. Araştıracağım.

[QUOTE=sugusugu]Öncelikle yeni hobinizde başarılar. Umarım istediğiniz gibi bir tasarım yaparak keyfini sürersiniz.

Ben de bir ay önce aynı sizin gibi başladım. Şu an tam olarak düşündüğüm gibi olmasa da benim hoşuma giden bir akvaryumum var. 12 tanesi 3 günlük ve 3 tane de gelir gelmez doğuran bir lepistesten 1 aylık yavrularım bile var :)

Benim size tavsiyem kesinlikle yolda fikir değiştirmeyin. Nasıl başlıyorsanız öyle devam edin. Teknik konular konusunda çok bilgim yok ama bu 1 ay içerisinde öğrendiğim bir şey varsa o da en baştan bir kere yapıp bir daha dokunmamak.

Özellikle bitki ve kum için bu geçerli. Yetersiz miktarda kum alırsanız sonradan eklemede sorun yaşıyorsunuz. Bitkilerinizi zamanında dikip sabitlemezseniz bu sefer de bitkileriniz yerlerinden çıkıyor.

Ben ne kadar doğrudur bilemiyorum ama nette ve forumda birkaç yerde gördüğüm için iki çeşit kumun arasına (lav kırığı üstü, siyah kum altı) sineklik koydum. Bu sayede karışmıyor bu iki kum. Ardından tilki kuyruğu kullanmıştım. Bunların da en alt kısmından ufak bir ip bağlayıp iğne ile sinekliğin deliklerinden geçirip bağladım. Çok sağlam duruyorlar ve yaklaşık 3 haftada kendi boyunun 4 katına ulaştı. Henüz budamadım. 8-10 dal verdi.

Kısaca eğer maddi durumunuz yerindeyse ufak bir terrarium yaparak yolda ne gibi sorunlarla karşılaşacağınızı tecrübe edip asıl akvaryumunuzu sonra kurun. Çünkü düşündüğünüzden farklı sorunlar çıkabiliyor ve asıl yapmanız gereken işlerden geri kalıp bu sefer de bu sorunlarla uğraşabiliyorsunuz. Bu döngü de uzun süre alabiliyor.

Yaşadığım tüm sorunları buraya yazabilirim ama bu sefer çok uzun bir yazı olacağından sıkıcı olacaktır :) İsterseniz yaşadığım tüm sıkıntıları özelden anlatabilirim.[/QUOTE]

Verdiğiniz bilgi ve öneriler için teşekkür ediyorum. Arka fon ve orta kısımdaki yolu siyah tutmak istiyorum. Geri kalan kısımlar için ne tarz bir kum önerirsiniz?
DIY D501'i inceleyeceğim.

[QUOTE=MertA]Merhaba,

Öncelikle siyah hagen kumu kullanmamanızı öneririm. Hagen adı altında siyaha boyanmış kristal kum yada demir içerikli kumlar satılıyor. Zamanla akvaryum dengesini bozuyor. Siyah illa kullanacaksanız sansibar siyah kum kullanın. Hagen ile ilgili açılmış çok fazla başlık var forumda , yorumları inceleyip tekrar bir gözden geçirin bu seçiminizi.Siyah/kırmızı yaptığınızda bende oldukça pişman olacağınızı düşünüyorum. Evin dekoruna uyarlamaya çalışıyorsanız olabilir ama onun dışında bu seçimde çok kısa sürede pişmanlık yaratacak.

Isıtıcı seçimi 200/150 w bır ısıtıcı yeterli olacaktır. Zaten bitkiler ve çoğu bitkili akvaryumda yaşayan canlı ( özellikle karides) sıcak su sevmez. 300w bu akvaryuma oldukça fazla gelecektir.

CO2 kullanacağınız bitkilere göre karar verilmeli ve tam tersi ilk adaptasyon sonrası verilirse daha güzel olur. Mayalı sistemden ziyade D501 DIY Karbondioksit Jeneratörü - Limon Tuzu ve Karbonatla CO2 sistemini tavsiye ederim. Mayalı sistemde stabil olmayan ve çabuk tükenen bir CO2 sisteminiz olur. Limon tuzu ve karbonat setini de kendiniz çok kolay birkaç malzeme ile yapabilirsiniz. Bu şekilde gayet güzel çalışan sistemler var. Sudaki CO2 dengesizliği ph'ı etkiler buda bitkilerde sorun olmaz ama yine karides üzerinde negatif etkisi olur.

Bu ölçüde bir akvaryumda ve bu balık sayısı ile herşeyi düzgün yaparsanız amonyak ölçere ihtiyacınız olmaz. Gereksiz harcama yapmayın bence.

Piyasada ben henüz düzgün çalışan bir ısı ölçer görmedim. Bulursanız bilgilendirirseniz sevinirim. Pahalı markalardan 3/4 ölçer var hiç biri birbirini tutmuyor.

Aktif toprak kullanmadığınıza göre bence ph konusunda da çok ölçülecek birşey yok. Sonuçta kullandığınız ekipmanlarda ph düşürecek yada phı belli seviyede tutmanızı gerektirecek bir canlı yok. Güvenilir pmarkalar (adwa gibi 200 lira civarında. bunun dışında sürekli kalibre ederim diyorsanız 20-30 liraya çin malı kullanabilirsiniz.Ben turnusol kağıdı kullanıyorum tavsiye edebilirim)

Normalde ehiem 2213 tavsiye ederdim ama 2211 bitkili akvaryum için bence yeterli olacaktır. İçerisine seramik halkalar (ehiem mech , sera siporax,substrat gibi malzeme koyabilirsiniz. Bitkili akvaryum olmasa purigen tavsiye ederdim ama bitkilide size lazım olacak nitrojenli atıkları nötralize eder)

Sıvı gübre akvaryumdaki bitkilerin ihtiyaçlarına göre verilmeli (örneğin çoğu kırmızı bitki ekstra demire ihtiyaç duyar). Sık su değişimi ve kolay bitkiler için kullanmanız çok gerekmez ama ben yine de potasyum kullanmanızı tavsiye ederim. İsmini verdiğiniz bitkiler bakım olarak kolay bitkiler. Kullanmasanızda sizi memnun edecek bir hızda büyürler ama ben olsam yine de eser miktarda kullanırdım.

Aksesuarlar sizin zevkinize göre istediğiniz seçimi yapabilirsiniz. Sadece suya salınım yapmaması önemli.

Su hacminiz korkulacak kadar fazla değil demir profil olması gerekiyor demişsiniz. Olmak zorunda değil , tercih sizin.
[/QUOTE]
İlk Akvaryum Projem İçin Görüş Ricası
Teşekkür ediyorum. Detaylı plan yapmam mühendis olduğumdandır :) Önerilerinizi değerlendireceğim.

[QUOTE=Neothauma ]Merhaba,

Araştırmanız ve çiziminden malzemesine ince ince detaylandırmanız başlangıç seviyesinde birisi için oldukça iyi. Dekorasyonu biraz gözümde canlandırdığımda açıkçası pek beğenemedim. Siyah ve kırmızı renk kum çok sert bir kontrast yaratıyor. Yine de kişisel zevk meselesi. Ben yerinizde olsam daha doğal renk tonlarında kumlarla bir taban oluşturmaya çalışırım.

Bitkili akvaryumlar ve teknik kısımları ilgi alanıma pek girmiyor, o yüzden pek çok sorunuza cevap veremem. Isıtıcı tercihiniz için yazıyorum. Uzunca süre 80x40x40 ölçülerinde akvaryumlar kullanmış biri olarak, projemizdeki akvaryuma 300 w ısıtıcı gereğinden fazla gelir. 100 w ısıtıcı yeterince işinizi görecektir. Ben Tetratec HT 100 kullanıyordum, Eheim’a göre nispeten ucuz.
[/QUOTE]
İlk Akvaryum Projem İçin Görüş Ricası
Merhabalar, ilk akvaryum projem için bir süredir forumu ve çeşitli internet kaynaklarını okuyarak bilgi edinmeye çalışıyorum. Bilgisiz başlayıp yolda öğrenmek yerine, temel bilgileri öğrenip, yol aldıkça bilgilerimi tecrübe ile geliştirmeye çalışacağım (balık ve diğer canlılara saygımdan). Okuduğum bilgiler ve hayalini kurduğum tasarım ışığında, kendimce bir proje tasarısı oluşturdum ve sorularımı da ekleyerek, değerli görüş ve önerilerinize açmak istedim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216035/200620191420471.jpg[/IMG]

1. TASARIM
Bitkili tatlı su akvaryumu.

El ile çizdiğim resimler yukarıdadır.

2. EKİPMAN
İhtiyacım olacağını düşündüğü ekipman aşağıdadır.

2.1 Akvaryum
80x40x40 civarı bir boyutta bir akvaryum hedeflemekteyim. 120-150 lt arası bir hacim amacım.

2.2 Akvaryum Arka Fonu
Siyah

2.3 Akvaryum Dolabı
Çelik profilli olması gerekiyor.

2.4 CO2 Kiti
En çok kafamın karıştığı konu bu kısım. Hiç CO2 sistemsiz, Mayalı DIY ya da Tüplü yöntemler var. Ancak tüp işi gözümü korkutuyor. Acaba bitkiler oturuncaya kadar, kartujlu tüpler kullanıp, sonrasında CO2 vermeyi tamen kessem olur mu?

2.5 Ölçüm Malzemeleri
2.5.1 CO2 Seviye Göstergesi
Test kiti. ISTA marka.

2.5.2 Amonyak Ölçümü
Seachem ammonia alert

2.5.3 Isı Ölçümü
Termostat. Marka önerisi rica edebilir miyim?

2.5.4 pH Ölçümü
pH ölçer. Marka ürün tavsiyesi rica edebilir miyim?

2.6 Dış Filtre
Eheim 2213. İçine ne konmalı? Elyaf, v.b..

2.7 Sıvı Gübre
İhtiyaç var mı?

2.8 Isıtıcı
Termostatlı Isıtıcı. Eheim tercih edilebilir. [S]300W[/S] 100W ya da 200W

2.9 Kum
Lav Kırığı, ortadaki yol kısmı için siyah hagen kum. Not: Siyah önerilmedi. Yol için açık renk bir kum düşünülebilir.

2.10 Aksesuar
Heykel, Kayalar (Kızıl kiremit rengi). Heykel bulmak zor. Sula salınım yapmıyor olması lazım.

2.11 Işıklandırma
T5 florasan tercih edilecek. Işıklandırma için zaman ayarlı priz gerekecek. Adet/Marka/Spec önerisi rica edebilir miyim?

2.12 Budama Makas Seti
AliExpress'den sipariş edildi.

2.13 Süzgeç Kepçe

2.14 İlaç ve Kimyasallar
Amonyak, su hazırlayıcı


3. BİTKİLER
Elodea Densa

3.1. Ağaç Gövdesi
Java moss için drift wood.

3.2 Java Moss
Ağaç dallarının üstüne tutundurulacak. Tabana plastik vantuz ile tutturuluyor. Ağaç dallarına tutunması için misina ile sabitleniyor.

3.3 Limnophila Sessiliflora
3.4 Anubias

4. BALIKLAR
4.1 Barbus Titteya
12 adet
İlk kurulumda bu kirazlar havuz habitatı ile tanıştırılacak.

4.2 Neon Tetra
12 adet
Amonyak döngüsü, pH ve sıcaklık oturunca

4.3 Çöpçü Balığı (Sterbai Çöpçü )
3 adet
Amonyak döngüsü, pH ve sıcaklık oturunca


5. Bitki-Balık Uyumu
Sıcaklık pH
Elodea Densa 10°C - 26°C
Limnophila 18°C - 30°C
Java Moss 15°C - 28°C
Anubias 20°C - 30°C 6.5 - 8.0
Barbus Titteya 23°C - 26°C 6.5 - 7.0
Neon Tetra 20°C - 25°C 5.0-7.0
Çöpçü (Sterbai) 24°C - 28°C 6.0 - 7.6


Optimum 23⁰C-25⁰C 6.0-7.0[EDIT]korhanp,2019-06-20 16:21:31[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 430 Online Kullanıcı, 234 Üye

Online Kullanıcılar

sedat s, Orkinoz22, Umit-G, Cüneyt sönmez, ternapi, CelilMonguc61, DiscusFan, BoraER, Brk26, Selçuks, Kadir1453, cashercash, Celal Şahin, eppinger, orimohito, ilker10, ilkertesko, muratabi54, #goldfish, safatbk, Unal54, HAYRULLAH, lazarusv20, Kaptan34, KingScorpion, Goksen, CagriSindirac, alimutlu, bugrahcebi, 2xDiver, Kınayu, psykhe, merdyen, tosbag, apistoapisto, gyunda, oguzhanbeyi, BKAYA, PetVaryum, ahmtemre, mahmutozdemir, icelebi, vetet, Bonzi, fikret43, Umutdemir, hakancez, lazer79, beyazgul, YunusBalci, hasancn, Mertmmtgl, İsmail Aslan, vendetta99, Murat8, Wall, bumega, ozgurnez, osmank., cenkistan, ferhatGaznevi, fatihsahin, mcmert, AnglacheL, Ahmtkr, DeviLLe, ersel, MiSoSiKiaN, aldemirim, HüseyinUysal, cevo, nikon_, rifai, Berkant, Koksal Gurkan, Kenanakar, brsyc, gurkangokce, ilhannnn01, mmoner, Dimidiochromis, Aporetti, Oasis, berkbolk, Mikail Erdoğan, enginm2000, heybetmahir, BARBAR, LvntSyr, drka, Starion, alias46, hasanumut, FurkanYnk, eferotti, EmreBB, extuin, dusumsel, masaaii, CarrasiusAuratus, barus, levoo1979, nakkas__45, benerium, tosyalı, Erman535, Ali Rıza DURTAŞ, SCORPION_79, brownorum, hermiş, Fatih ÇE, furkantenekeci, erenaltınay, Pacific, oscar., asafkastan, orkali, tathadr, Ouzz, Aeran, Muhendiss, Orhunekm, aziz_basak, Acil Stop, gokberkgonenc, Afatsum0, Miller, Erazer, Noyes, Alprnk., yucesoy83, kerim95, onurozgen, ErdiKaptan, duman18, rikifat, By_KadircaN, baris_i, H.Ocal, ALPDEM, yns325, Senol, Efenmz, vlkncm, Aquarisma, Supervenenis, Sfeyzullah, omerhan, AmazonDream, Rc oranda, Gastropoda, Akvaryum8585, babbafett, Fahrikurt, huseyn75, ozan_1903, Özgür1978, cnydnlp, AhmedVural, JaapStam, egedin, 35kaan, AtlasPoyraz, cyhn84, ukvrk, volkanizma06, DontTrip, teksel, aykutturan, TurX, aykutiii, TimKo, Alipekgoz, emrenouma, sinor, BerkayS, Muhammed kose, Speedy, FurkanKöse59, capello, Zoresmer, Ulast, Baranmeng, ahmet.yildiz, tricker07, umutsb, yaman1, Erdem08, aykutaydin, Foai, civando, keyman79, soliter83, rizasirman, alvin21, edis, musatürk, Lovernes16, Tropikalbalık, CERANOXE, melloney, Ugurtt, ALP85, metalgaleri, benparker, muratdeg, pihiton58, iso979, ENGINCELIK, ademakci, inspector, cyilmaz10, Street Parrot, s3lcuk, BALTINLI, bulentx, lewent20, beyazitcakir, OceanSplenter, Black37, Mhsm, Murat. Yalçın., haluks, blitzkrieg, NedimDokuyucu, bilenix, omrozd, Apistotales, szgn_hsdmr, Fatih1903, arif98, omursari89, ErdemTul, ozkurtozgur, SerdarAkyol,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,771,559 Mesaj
  • 405,343 Konu
  • 91 Forum
  • 143,615 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,722 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.