ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
262
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
3 Saat 50 Dakika önce
Toplam Mesaj:
205 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
103 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Japon Balığı İle Başka Tür Beslemek
Sarı Prenses ve Lepistes tabii ki olmaz. Sarı Prenses Japon Balıklarınıza saldırır. Lepistesler de büyük Japon'lara yem olur...

Japonlar ile niçin başka balıkları bir arada beslemiyoruz?... Açıkçası ben bu sorunun cevabını tam olarak bilmiyorum. Onların habitatı farklı gibi gerekçeler bana göre komik. Akvaryum evimizde bulunan bir cam kaptır, herhangi bir bölgenin habitatı değildir.

Farklı balıkları bir arada beslerken hangi kriterleri arıyoruz?
1- Balıkların birbirine zarar vermemesi
2- Benzer su ve ısı değerlerinde yaşıyor olması
3- Benzer beslenme alışkanlıklarına sahip olması.

Evet. Bu üçü. Bu üç kritere uyan balıkları bir arada besleyebiliriz. Bunun dışında herhangi bir kriteri gerçekçi bulmuyorum.

Japon Balıkları ile birlikte, genelde Köpek Balığı adı ile satılan ve bence akvaryumda beslenmeye uygun olmayan gri kedi balıklarını besliyorlar. Melek ile besleyen de var. Olur mu? Yani... niye olmasın ki?...
Çeşme Suyu Kullanabilirmiyim?
Akvaryumcular ilk akvaryum kurulumunda, evinizde dinlenmiş su olmayacağını düşünerek, içme suyu ile kurulum yapmanızı söylemiş olabilirler. İyi ki de söylemişler. Ama su değişimlerinde sürekli olarak içme suyu kullanmaya gerek yok. Tabii çok ekstrem bir özel tür beslemiyorsanız...

Yukarıda yazan tavsiyeler doğrudur. Suyu bekleterek ve su düzenleyici ilave ederek çeşme suyu kullanabilirsiniz.
Lepistes Akvaryumunda Sürtünme
Sürtünmenin en önemli sebebi azot dengesi oturmamış akvaryumdur. Zararlı azot bileşikleri balıkları rahatsız ediyor ve böyle bir hareket yapıyorlar. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce, akvaryumun oturmasını bekleyiniz.

Evet. O kadar fazla su değişimine gerek yok. Suya oturması için biraz fırsat vermelisiniz. Lepistes zaten çok yem yiyen ve akvaryumu çok kirleten bir balık değil. Su değişimini haftada bire indirebilirsiniz. Akvaryuma ne kadar az eliniz girerse o kadar iyidir.
Balıklarım Ölmeye Basladı !
Birinci fotoğraftaki Moli kuyruk kısmış. Bu hastalık işaretidir. Bu forumda ve internette birçok yerde hastalık teşhis çizelgeleri var. O listelere bakarak, bu kuyruk kısan Moli gibi başka balığınız varsa bir teşhis girişiminde bulunun. Net ve tanımlı bir hastalık varsa, ilaçla tedavi uygulamaktan başka bir yol yok. Örneğin Canlıdoğuranlara bulaşan en lanet olası hastalık Columnaris'tir. İlaç kullanmadan geçmez ve sürekli ölümlere yol açar. Böyle net bir hastalık teşhisinden bahsediyorum.

Yeni kurulan akvaryumlarda ve yeni satın alınan balıklarda kayıplar yaşanır. Ama normal kabul ettiğimiz bu kayıplar her gün bir balığın ölmesi demek değil. Daha sınırlıdır ve diğer balıklar sağlıklı bir görünüm içinde olmalıdır. Sürekli kayıplarda mikrobik bir hastalıktan şüphe etmek gerekir.

Zehirlenme ya da kimyasal salınımı ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Zehirlenme tek tek balık öldürmez, bütün balıklar aynı anda ölür ya da ağır bir travma geçirir. Biri ölüp öbürü sağı solu dikdiklemez, hepsi etkilenir. Salınımda ise uzun vadeli bir zarar söz konusudur.

Yeni kurulum ya da yeni satın alma kaynaklı ölümler ise, üzücü de olsa bir süre sonra bitecektir. Her akvaryum ve her balık bir süre sonra oturur. Sağlıklı canlıdoğuranlara sahip olmanın en sağlam yolu, kendi yavrularınızı büyüterek yeni bir jenerasyon elde etmektir. Akvaryumcudan aldığınız balık, oturana kadar sürekli olarak risk altındadır.

İlaç gerektiren bir durum yoksa, sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Yeni kurulum ve yeni balıklar herkes için zordur ve böyle kayıplar yaşanır. Salgın yoksa bir süre sonra hepsi oturacaktır, ani ve radikal işlemler yapmayınız.
Lepistes Beyaz Benek Hastalığı - (çözemiyorum)
Akvaryumu ısıtmak hastalığı geçirmez. Konunun ışık ile bir ilgisi de yoktur. Karartma falan yapmayın.

Balıkları ayrı kaplara almayın. Tuz banyosu Lepistes ebadında bir balık için çok risklidir. Boşu boşuna strese sokarsınız, hayvanın yaşayacağı varsa da o eziyetten sonra ölür.

Beyaz benek tedavisi çok kolay bir hastalıktır. içinde Methilen Mavisi olan, en ucuz ilacı alın. Üzerinde yazan dozda kullanın. Hepsi bu.

İlaç kullandığınızda ayrıca tuz kullanmaya gerek yoktur. ilaç yerine tuz ile de tedavi edebilirsiniz. İkisi aynı işi yapar. Ben ilaç tercih ediyorum. İlaç kutusunda yazan dozu dikkatli şekilde uyguladığınızda, hiçbir balık ya da bitki zarar görmüyor. İlaç ve tuzu aynı anda kullanmayın.

Akvaryum ısısını artırmak sadece balığa yapışan paraziti üremeye teşvik etmek içindir. Parazit koruyucu mukozasından çıktığı için ilaç ya da tuz tarafından öldürülecektir. Sadece yüksek ısı paraziti öldürmüyor.

Geçmiş olsun.
Zebra Daniolar Hakkında
Yumurtaların içine girip ebeveynlerden kurtulacağına ikna olduğunuz herhangi bir malzeme kullanabilirsiniz. Lav kırığı pürüzlü bir yüzeye sahip, yumurtalar bu pürüzlere takılıp yüzeyde kalabilir. Bu durumda balıklar yumurtaların büyük çoğunluğunu yiyecektir. Cam bilye, çakıl taşı ya da tabana gerilmiş bir ağ olabilir.
Ramirezi Cinsiyet Belirleme
1 numaralı dışındakiler dişi gibi görünüyor. 1 numaradan da emin olamadım.

Ram'lerin cinsiyetini anlamada en kolay yöntemlerden biri, bedenin ortasındaki siyah noktaya bakmaktır. Erkek balıkların siyah noktaları belirgin olur ve içinde renkli benekler olmaz. 1 dışındaki bütün balıkların siyah noktasının içi renkli benekler ile dolu. Bu metodun güvenirliği konusunda yüzde yüz emin değilim ama bu metoda göre 1 numara dışındakilerin hepsi dişi.
Erken Dogum Lepistes Açil Yrdım?!?!
Lütfen sakin olun ve balıklarınızı rahat bırakın. Anlattıklarınıza göre ortada hiçbir sorun ya da anormal bir durum yok. Yavrular saklanıyorsa gayet normal bir doğum gerçekleşmiş. Balıklar için şu an tek tehlike, sizin şu telaşınız.

Canlıdoğuranlarda erken doğum, yumurtadan çıkmamış yavruların doğumu olarak anlaşılır. Canlıdoğuranlar, yavrularını memeliler gibi doğurmaz. Dişi balığın karnında yumurtalar vardır. Bunlar döllenir ve kuluçka dönemini dişinin karnında geçirir. Daha sonra yavrular bu yumurtalardan çıkar ve daha sonra anneleri bunları doğurur. Eğer yavru henüz yumurtadan çıkmadan anne karnından çıkarsa, buna erken doğum diyoruz. Eğer doğan yavru yüzüyorsa ve hele de saklanıyorsa ortada bir erken doğum yoktur.
Ramirezi Hastalik Varmi
Yüzgeçlerdekini söylüyorsanız, büyük ihtimalle, maalesef beyaz benek. Yanılma ihtimalim var, çünkü fotoğraf yanıltabilir ama sağlıklı balıkların yüzgeçlerinde herhangi bir leke olmaz.

Ramirezi kolay strese giren bir balık. Stresten dolayı vücut direnci düşüyor ve kolaylıkla bu parazit için taşıyıcı oluyor. Ayrıca Ramirezi yem yerken biraz seçici ve çekingen. Çoğu zaman bu balığı doyuramıyoruz ve bu da vücut direncinin düşmesine sebep oluyor.

Beyaz benekten emin olursanız, Methilen Mavisi tedavisine geçmekte tereddüt etmeyin. İlaçların üzerinde yazan bilgilere göre ana tankınıza bu tedaviyi uygulamanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun.
Beyaz Benek Tedavisi Hk.
Bu kadar agresif bir dezenfekte işlemine gerek yoktu aslında. Ich parazitleri balıkların üzerinde birkaç gün boyunca görünmüyorsa, zaten tamamen kurtulmuşsunuz demektir. Tankı boşaltmaya gerek yok.

Bu Ich paraziti kene gibi birşey. Balığa yapışıyor, sonra ayrılıp ürüyor, sonra yeni çıkanlar yine balıklara yapışıyor. Bu üreme sürecinde onları yok ederseniz, ilelebet kurtuluyorsunuz. Balığa yapışmadan uzun süre yaşayamıyorlar. Yani ilaç kullandıktan sonra, birkaç gün içinde görmezseniz bu iş bitmiş demektir.

Başlıkta sürekli olarak karantina tankından bahsediliyor. Bu parazitin tedavisinde karantina tankı kullanılmaz. Çünkü balıkların bulunduğu tankta balık varsa, parazitler yaşamaya devam eder. İlaç ana tanka uygulanmalıdır. Tuz da etkili ama tuz bitkilere ve kedi balıklarına, vatozlara zarar veriyor. O yüzden Methilen Mavisi'nden çekinmemek gerekiyor. İlaca karşı insanlarda bir direnç oluştu. Bu anlaşılabilir bir duygu ama hastalıklar ve parazitlere karşı, halen elimizdeki en etkili silah bu ilaçlardır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 316 Online Kullanıcı, 172 Üye

Online Kullanıcılar

smckr, morisbr75, Cemba-ba, Oce3620, Hrnokdn, ogzhnylmz06, MiSoSiKiaN, EmirHaN, KILLIFISH, DuffMagic, DeviLLe, jueJ., Burak Dişli, Carl, YAYD06, alecozan, kvancozkan, Gökhan Kadir, menesc, Çemşük hobici, edabilsel, Aydin92, habipates, 1235, sarıyerli 1970, Ender CESTEL, fetih6806, zamankedisi, Supervenenis, i_gulistan, Alpkaan Abacı, biacar, smithiseek, adige_07, HarunYldrm, Ridvanaydin, Receeepppp, Fatih ÇE, CagriSindirac, onur228, beyazgul, yakaryus, yusufoner, safakmurat, WaveRider, Alperenpkr, Flexa, dus_zamani, sagamore, Balikcidede, Emrkyk, sbilgic82, theory, FurkanKrg10, basketbol6, icelebi, SalihNarci, Ahmet0816, hasankrkmz01, aires, TolgaQtahya, ataU, Ali38, orimohito, siyaha, RobinsonDefoe, yucesoy83, ErtuKedici, Kınayu, ffeytt, s.burus, Bahadir, MustafaDalkiran7, aktugsedat, Bilgekarga, HardScape, ozkansomali, tunaercan82, aldemirim, cankose, KINGMBUNA, lordLucifer, dusumsel, metsi, Asamet123, lapseee, MertYılmaz, RoIF, rexxter, toprakzan, alix, destina_23, Ladres, Rudas, kadir0606, irfokingg, ahmetcirali, gucluh73, MertA, wmelontr, Mikail Erdoğan, idiopatik, SCORPION_79, erayt, Jujlak, punkart35, Wayreth, zatonica, tepeli, kemal35, emrahant07, koz26, mecomeco, Dark65, osprey, Kemalk41, Craideer, anchor, cagatay19, rohembus, Hendekli54, Arapaima, Khann, matis, EsraCem, wendigo, 17arda06, emre42cakmak, alonesmaug, asabijapon, cuce__vatoz, Discusss78, atlantis917, Pnrr, İlysOzgn, fisheri, sinanb85, SonOfWolf, SerhatU, izet, BaranTiryaki, Fatihs, oki_1655, gürbüz, onurbaseryusuf, lazdelikanli, malatyalı34, sina00, AhmetE, yusuf-konca, Mehmet0011, alperemrecakir, tarik-ata2xx, Oğuz.K, Piyanist., egedin, Kingslayer44, Hunlu, Hamza Özel, eroltaşdelen, muratdeg, ilhan3535, Secret, bayram11, Hüseyin Eroğlu, Betanın_Tacı, Aycabayhan, OMER006, Nitalis, FurkanSehit, mertozbudak, omerylc, Melih Arslan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.