ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
47
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
12 Şubat 2019 02:33
Toplam Mesaj:
53 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
48
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Lepistes İle Semender Yaşar Mı?
Otçul semendere pek güvenmeyin bence. Tamamen otçul bile olsa (ki akvaryumlarda beslenebilecek böyle bir semender var mı bilmiyorum) semender güçlü ve Lepistes'e göre büyük bir hayvandır. Lepisteslerinize zarar vereceklerdir. Özellikle yavruların hiç şansı olacağını sanmam.
Ithal Akvaryum İçin Tepe Filitre Nasıl Yapabilirim
Mesele sadece hortumun rengi mi? Yazdıklarınızdan öyle anladım.

Öncelikle filtrenin içinden çıkan hortum kötü değil. Ben de bir tepe filtre almıştım, birçok alternatif denedim, en sonunda kala kala o hortuma kaldım. Rengi gerçekten lüzumundan fazla baskın. Niye böyle iddialı bir renk tercih edilmiş, anlayamadım.

O hortumu kullanmak istemiyorsanız elektrik kanalı kullanabilirsiniz. Sert plastikten elektrik kanalları satılıyor. Büyük elektrikçilerde ve yapı marketlerde bulabilirsiniz. L dirsekleri de satılıyor, kolaylıkla montaj yapabilirsiniz. Tek sorun kafa motoru ile bağlantısını yapmak. Ben bu tip bağlantılar için hortum, eski filtrelerin boruları falan kullanıyorum. Tam bir macera. Bir hortumu diğerine sokarken tırnağınız kırılabilir. Zaten DIY'cıyı DIY'cı yapan bu tip yaralardır. Maket bıçağı ile parmağın ucunu tıraşlamadıktan, matkap ile yemek masasını delmedikten sonra DIY'cılığın ne anlamı var...
Gizemli Bir Olay
Bu forumda insanlar canlılarını sağlıklı yaşatmak için bilgi alıyor. Balık ölümlerini böyle bir üslupla dile getirmedinizden hoşlanmadığımı söylemeliyim. Balık ölümleri, en azından bu forumda eğlence konusu haline getirilmemeli...

Akvaryumun dengesini tatil yemi de bozmuş olabilir. Neonlar öldükten sonra Betta onları didiklemiştir. Zaten küçücük bir hayvan, akvaryumunuz bol bitkili ise, bitki köklerinde çürüyüp gitmiştir. Bu arada akvaryumda salyangoz varsa, zaten balık leşlerini bulamazsınız. Hayatta tek kalan balık için şu söylenebilir, demek ki bünyesi güçlüymüş. Akvaryumda suyun dengesini bozan her ne ise, bir süre sonra etkisi dağılmış olabilir.
Kapalı Akvaryum Sistemi
Kapalı bir ekosistemden bahsediyorsunuz sanırım. Yani kurulduktan sonra hiçbir ekipmanın kullanılmadığı (havalandırma, filtre, ısıtma), hiçbir kimyasal katkının ve en önemlisi yemin kullanılmadığı bir akvaryum sistemi.

O tip sistemlerin uygulandığı bazı örnekleri internette bulabilirsiniz. Açıkçası, bu tip bir akvaryumu kuran her insan kendi geliştirdiği fikirlerden hareket ediyor. Yani diğer akvaryumlardaki gibi net sınırları olan bir iş değil. Ancak benim gördüğüm iki örnekte filtrenin tamamen bitkiler ile yapıldığı, az sayıda küçük balığı bulunduğu akvaryumlar yapılıyordu. Yem işi de karideslerle hallediliyor. Yani akvaryumda bulunan az sayıda küçük balık, karides yavrularından protein ihtiyacını karşılıyor.

Gördüğüm örneklerde kullanılan balıklar Badis Badis ve Sparkling Gurami idi. Filtreleme için tamamen suyun içinde yaşayan bitkilerin kullanılması zor. Daha ziyade, suyun dışına doğru büyüyen, çevre ışığını kullanan ya da tamamen su dışında bulunup sadece kökleri su içinde bulunan bitkiler kullanılıyor.
Yeni Balık Ekledikten Sonraki Sorunlar
Su değişimi niçin gereklidir?

Akvaryumda balıklarınız yem yiyip dışkı çıkartıyor. Hem yemin kendisi hem de çıkan dışkı akvaryumda belli kimyasal maddelerin birikmesine yol açar. Bu maddeler balıkları zehirleyecek niteliktedir. Herşey yolunda gibi görünürken, birden bire hastalıklar ve ölümler başlayabilir. Ayrıca bu kimyasal maddeler balıklarınızın büyüme ve üreme fonksiyonlarını bozabilir. Eğer bir canlının sorumluluğunu aldıysanız mümkün olduğu kadar, elinizden geldiğince özenli olmak gerekir. Haftada 1, % 25-30 civarı su değişimi makuldur. Mümkünse haftanın hep aynı günü bunu kendinize bir iş olarak belirleyin. Bu işlem 1 saati geçmez. Balıklarınız bunu hak ediyor.

Akvaryumunuzu yarım su doldurmayın, üstten bir-iki santim boşluk kalacak şekilde tamamen doldurun. Bunu yapan başka insanlar da gördüm. Niye yapılıyor, aklım almadı bir türlü. Bakınız, balıklarınızın bütün dünyası o cam kabın içindeki suyun olduğu alanlardır. Bu alan ne kadar büyük olursa, balık o kadar rahat edecektir. Elinizde imkan varken, bunu niçin balıklarınızdan esirgiyorsunuz? Ayrıca su miktarı ne kadar fazla olursa, yem ve dışkının su değerlerini bozması, balığı zehirleme ve hasta etme ihtimali o kadar azalacaktır.
Güney Amerika Yeni Kurulum
Çok güzel görünüyor. Başarılı bir kurulum dilerim.

Yalnız ilk defa adını duyduğum Guianacara Geayi de güzel balıkmış. Şu espriyi yapmadan duramadım,
Köprüden geçene kadar Guianacara Geayi'ye, Guianacara Deayi diyeceksin...
El Yapımı Uv Filtre
Yarın fotoğraf koymaya çalışırım. Akvaryum iş yerinde, o yüzden şimdi çekemiyorum...
El Yapımı Uv Filtre
Fotoğrafları sonra ekleyeceğim.

Yapmış olduğum UV filtreyi anlatmak istiyorum. Çünkü 2 gündür şehir dışındaydım. Bugün dönüp akvaryumuma baktım, 2 gün boyunca çalışan el yapımı UV filtremin yeşil su problemini tamamen çözdüğünü gördüm ve mutlu oldum.

Yaklaşık 2 ay önce kurduğum akvaryumum, muhtemelen fazla kullandığım yumurta sarısı yüzünden çılgın bir yeşil su enfeksiyonuna kapıldı. Suda görme mesafesi 3 cm'ye kadar inmişti. Forumda görüp uyguladığım hamur mayası fikri hiçbir işe yaramadı hatta sanırım o yeşil suyu oluşturan bakteriler, hamur mayası bakterilerini de yedi. Geçmişte ucuza UV filtre bulunabiliyordu ama sanırım döviz fiyatları yüzünden, 600 TL'nin altında UV filtre olmadığını gördüm. Öyle bir para vermek istemiyordum.

Karaköy'de kısa bir araştırma ile 8 Watt'lık Osram marka bir UV ampulu buldum. Ampulu çalıştırmak için 8 Watt'lık hazır bir armatür buldum. "1 milyoncuda" mutfak raflarında kullanılan, ampulun ebatlarına uygun bir plastik kap buldum.

Fiyatlar:
UV ampulu: 30 TL
Armatür: 15 TL
Kablo ve fiş: 5 TL
Kap: 3 TL
Toplam: 53 TL

Plastik kap, BİM'de falan gondol ismi ile satılan, mutfak tezgahı kenarına asılan beyaz plastik bir kap. Bir ucundan su girişi, diğer ucundan su çıkışı deliği açtım. Su girişini, su çıkışından 2 cm kadar yukarı açtım. Tahliye deliğini kabın altından 2 cm kadar yukarı açtım. Böylece kabın içine giren su altta minik bir havuz oluşturuyor. UV lambası o havuzcuğun üzerinde duruyor ve lambanın etkisi artıyor.
Malzemelerde Eksik Var Mı?
Yanlış görmediysem, akvaryumu koymayı düşündüğünüz şey, duvara asılı bir raf. 85x40x50 ebatlarında bir akvaryum, içine koyacağınız kum vs ile 200 kg civarında bir ağırlıkta olacaktır. Hayatımda hiç dolu bir akvaryumun yere düştüğünü görmedim ama muhtemelen çok tehlikeli ve ölümcül bir durum olacaktır. Öncelikle akvaryumu üzerine koyacağınız şeyin bu ağırlığı taşıyacak güçte olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Akvaryum için zorunlu malzemeler ısıtıcı, filtre ve hava motorudur. Düşündüğünüz akvaryum 150 lt civarında. Bu büyüklükte bir akvaryum sahibi olacaksanız filtre ve ısıtıcıyı bu hacime göre almalısınız. Eğer akvaryumu özel yaptıracaksanız, aydınlatmayı da hesaba katmalısınız.

Akvaryumun kalbi filtredir. Filtreye vereceğiniz paraya acımayın. Dış filtreler çok popüler ve insanlar dış filtreden çok fazla şey bekliyor ama ben dış filtreleri sevmiyorum açıkçası. Yaklaşık 10 senedir, akvaryumun üzerine konan sump filtrelerimi kendim tasarlayıp üretiyorum. Yeni başlayan birinin DIY filtre yapması zor ama akvaryumun üzerine konan tepe filtrelerine bakabilirsiniz. Hem fiyatları uygun hem de suyu havalandırdıkları için, eğer çok canlı yükü yoksa, ekstra havalandırma ihtiyacı olmadan gerekli oksijeni akvaryuma sağlıyor. Doğru seçim yaparsanız tepe filtrelerden, dış filtreler kadar verim alabilirsiniz.

Akvaryumunuz için ayrıca taban malzemesine ihtiyaç duyacaksınız. Üretim amaçlı olmayan ev akvaryumları cama cam tercih edilmiyor. Kumu beslemeyi düşündüğünüz balık türüne göre alın. Bitki akvaryumları için ayrı, Afrika çiklitleri için ayrı kumlar kullanılıyor. Bu konuda bir araştırma yapmanız iyi olur.

Son tavsiyem, akvaryumunuza yapay dekor almayın. Yeni başlayanların sık düştüğü hata budur. Batık gemi, plastik balık, plastik bitki vs. zımbırtılara vereceğiniz parayı, ısıtıcınızı ya da filtrenizi daha üst seviyeye yükseltmek için kullanın.
Cınsıyet Gurami
Balığın karnı çekilmiş. Muhtemelen iç parazit var.

Gurami'lerin erkeklerinin üst yüzgecinin ucu sivri olur. Ancak biraz yaş aldıktan sonra bu sivrilik belirginleşir. Açıkçası, Gurami'nin yaşını tahmin edemediğim için cinsiyetini bilemiyorum. Ama üst yüzgeç uzun, erkek olma ihtimali ağır basıyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.