ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
562
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
4 Saat 43 Dakika önce
Toplam Mesaj:
447 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
223 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
50
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Balıklar Ölürmü
%90 balıklar ölür. Deneme yapmak için, su piresi alıp deneme yapabilirsiniz. Su piresinin yaşadığı suda balık da yaşar. Ama su pirelerinin uzun süre kalacağını sanmıyorum.
Bu Psikopat Melek Balığının Derdi Nedir?
[QUOTE=Aquapir]
Yavru alsam büyüdüklerinde sorun bu kadar şiddetli olmazdı sanırım? [:iyi:][/QUOTE]

Olurdu.

Bu çiklitlerin üreme girişimidir. Benim geçen sene yavrudan alıp büyüttüğüm Melekler buradaki videodan daha sert kavgalar ettiler. Şöyle kendini yere paralel gibi yan çevirip, ok gibi birbirlerine dalıyorlar. Karma akvaryumda üremeye kalktılar, içerde Kılıçlar vardı, onları döve döve mantar ettiler.

Melekler böyledir.

Melek beslemek için yapılan tavsiye şöyledir, bir grup genç balık alırsınız. Aralarında eş tutmasını beklersiniz, eşleri tutup diğerlerini çıkarırsınız. Eş tuttukları sürece, eş tutma ihtimalleri olduğu sürece bu ve daha sert kavgalar hep olacaktır. Şu an baskın olan Melek'e özel bir durum değil. Onu çıkarsanız, başka bir baskın balık çıkar.
Corydoras Similis Sorusu
[QUOTE=hersanli]Corylerle vatoz türleri uygun değildir. Coryler için uygun sıcaklık değeri 26 derecedir üzeri sıkıntı çıkarabilir.[/QUOTE]

Bu bilgiye bir kaynak gösterebilir misiniz?

26°C'nin üstü Cory'ler için zorunlu değildir. Panda Cory'lerimi 22-23°C'de besliyorum, yavru alıyorum. Zaten üremelerini teşvik etmek için ani ısı düşüşü gerçekleştirilir. 26°C'de yaşar ama şart değildir.

Vatoz ile Cory, arada yem paylaşımı için ufak tefek sürtüşmeler dışında hiçbir sorun olmaz.
Bu Psikopat Melek Balığının Derdi Nedir?
Onu çıkarırsanız, akvaryumuzda kalan diğer Melekler içinden böyle saldırgan bir balık çıkacaktır. Melek balıkları böyledir. Eş tutmaya, üremeye çalışıyor. O aşamada böyle sürtüşmeler olur. Bir eş tutarsa ondan sonra iki eş birlik olup diğerlerini taciz ederler. Melek bir çiklit balığıdır ve çiklitler hep böyledir.
Bahçede Cennet balıkları
Harika!

Cennet Balıkları, bu hobinin gizli hazinelerinden biridir. Yıllar önce Gülhane Parkı'nda akvaryum bölümü vardı. Çok güzel akvaryumlar olurdu. Hatta arada oradan balık bile satarlardı. Neyse. Orada küçük bir bitkili tankta birkaç Cennet Balığı görmüştüm. Belki 35 sene olmuştur, o güzellik hala aklımda.

Pond'da Cennet Balığı beslemek çok iyi fikir. İstanbul'da artık hava çok soğumuyor, pek kar görmüyoruz. Belki kontrollü bir şekilde İstanbul'da da denenebilir.
Bitkili Akvaryuma Mayalı Sistemle Co2 Zararlı Mı
[QUOTE=Kınayu]Tüplü Co2 kullanır mısın ve önerir misin ? [/QUOTE]

Diskus belli bir boya gelince bitkili akvaryuma alınabiliyor. Şov akvaryumları için harika bir görüntü. Ama biraz dikkat edilmesi gereken bir durum. Bitkili Diskus akvaryumlarının, öyle şık ve konseptli bitki akvaryumları gibi olması pek beklenmiyor. Daha bakımı kolay bitkiler ile olabilir. Yetişkin Diskus'ların 28-29 °C'de beslenmesi tavsiye ediliyor. Bu ısı birçok bitki için çok yüksek. Bu ısıda yaşasalar bile, biraz performanslarının düşeceği açıktır.

Tüplü CO2 kullanır mıyım? Abi şöyle, eskiden kullandığım Sera marka bir tüplü CO2 setim vardı. O sistemde suyun ph'ına göre CO2 seviyesini ayarlayan bir aparat vardı. Çubukları suyun içine sokuyordunuz, ph belli bir seviyeye gelince CO2 kesiliyordu. Şimdi selenoid valf kullanıyorum ama biraz ezbere yapıyorum. Sadece ışıkların açık olduğu saatlerde CO2 veriyorum. Burada CO2'nin ph'ını ne kadar etkiliyor, bilmiyorum. Genel durumda bir problem olmadığı için fazla kurcalamıyorum. O bahsini ettiğim ph ayarlı CO2 seti şimdi herhalde astronomik bir fiyattadır. Onu alamam maalesef. Ama Diskus akvaryumuna güvenle CO2 verecek olsam böyle bir sistem ile veririm. Zaten Diskus için düşük ph iyidir. Öyle bir uygulama Diskus için de iyi olur.
Bitkili Akvaryuma Mayalı Sistemle Co2 Zararlı Mı
[QUOTE=Kınayu]
Discus akvaryumlarında bitki kullanılıyor ve bu tip uygulamalar var örnekleri ile formumuz da bolca Erkan kardeşimin yazdığı dile getirdiği ifadelerden bu tip uygulamaların hepsi o zaman bakımı kolay bitkileri ihtiva ediyor bünyesinde barındırıyor ve Co2 verilmiyor demek mi oluyor bu bilgiler ışığında [:?]
Yoksa yok bakımı zor bitkileri de bünyesinde barındıran ve ihtiva edenleri de var ama Co2 mayalı değilde tüplü Co2 ile ve ince ayar vanası yok ne bileyim damla sayacı ,İndikatör ,difüzör tarzı ekipmanlar mı bu olası bu belirtilen olası olur dediğiniz ph dalgalanmasına engel oluyor [:?]
Yoksa genel olarak bitkili ve Co2 verilen akvaryumda genel olarak Discus bakılmaz demek mi gerekir [:?]

[B]Dip not:[/B] Ayrıca bu Co2 sistem parçaları arzu edilirse Mayalı da da kullanıla bilinir buna engel sakıncalı bir durum yok .[/QUOTE]

Valla abi, Diskus'un doğal ortamında zaten bitki yok. Ayrıca Diskus çok yüksek sıcaklıklarda bakılıyor. O sıcaklıkta bitkinin dayanması zor. Hakiki Diskus bakıcıları, Diskus'u cama cam akvaryumda bakar. Çünkü Diskus, özellikle büyüme aşamasında bol protein ile beslenir ve hergün dip çekimi yapılır. Gerçek Diskus bakımı böyle birşey.

Hiç hakiki bir Diskusçunun yetiştirdiği bir Diskus'u görme şansın oldu mu bilmem. 20 cm civarında çapa sahip, dev bir hayvan oluyor bu. Gördüğümde gözlerime inanamamıştım. Kumlu, bitkili akvaryumda o gelişimi yakalamak imkansız. O yüzden cama camda bakılıyor. Ha, hiç mi bitki olmaz? Bir köşede üçbeş dal Anubias falan olur. Balıkların stresini alsın diye. Ama ona da CO2 gerekmez. Benim gördüğüm ciddi yetiştiricilerin hepsi bu şekilde bakıyor Diskuslara.

Mayalı sistem, dengesizdir. Belli bir ömrü var. Ömrünün sonuna yaklaşınca CO2 üretimi düşüyor. İlk kurduğunuzda heyecanla sürekli yeniliyorsunuz ama 2 haftada bir bununla uğraşmak biraz angarya oluyor. Bazen günlerce CO2 verilmiyor. E, bu durumda hem bitkiler hem balıklar için problemli bir durum ortaya çıkıyor. Hergün avuç avuç sakal yosunu attığımı biliyorum. Bu belki de fazla yemlemeden kaynaklanıyordu ama dengesiz CO2'nin sakal yosununa sebep olduğu kaynaklarda belirtiliyor.

Bir de şu var, Diskus hobinin en özel balıklarından biri. Biz gençken Milla Jovovich için manitada son nokta derdik[:D]. E, Diskus da bu işin tepe noktalarından biri. Yani, Diskus beslemeye karar vermiş, kendini o seviyede görmüş birinin artık mayalı CO2 işinden vazgeçmesi beklenir. Yani Milla Jovovich' tavlamışsan, Simit Sarayı'na götürme abicim. [:)))]. Ben Milla Jovovich'i tavlasam Simit Sarayı'na götürmem, Diskus beslesem mayalı CO2 vermem.

Not: Milla Jovovich bizim gibi geçkinler için özel bir ablanızdır gençler.
Arkadaslar Bu Filtre Yeterli Olur Mu Sizce?
Pet şişe içine malzeme yerleştirme fikrinizi beğendim. Ama daha geniş bir malzeme alanı elde edebileceğiniz çalışmalar yapabilirsiniz. Pet şişe yerine, plastik saksı kullanabilirsiniz. Hatta saksının içinde bambu gibi bitkiler besleyebilirsiniz.

Kendi yaptığım naçizane bir çalışmayı örnek olması açısından ekliyorum. Araştırmalar yaparak daha iyisini yapabilirsiniz.

https://www.akvaryum.com/Forum/hamburg_usulu_tepe_filtre_k960374.asp
Yuzgecte Sallanan Nesne-canlı-mantar-parazit?
Şurayı bir inceleyin isterseniz. Çapa Kurdu olabilir mi?

http://www.tetra-fish.com/learning-center/troubleshooting/fish-illnesses-how-to-spot-them.aspx
Tatlı Su Balıkları Hakkında Bilgi
Çınar kardeşim, harika bir araştırma yapmışsın. Tebrik ederim.

Türkiye sularında Killifish türleri de var. Hepsini yazmayı düşünüyorsun umarım...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.