ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
102
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
9 Saat 39 Dakika önce
Toplam Mesaj:
91 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
41 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

200 Litre Akvaryum Da İç Filtre Olur Mu ?
[EDIT]erkanmazici,2019-07-24 00:01:13[/EDIT]
200 Litre Akvaryum Da İç Filtre Olur Mu ?
Alay eden ve (sanırım) şaka yapma niyeti ile yanlış bilgi veren mesajların temizlenmesini rica ediyorum. Zaten raporladım. Bu forum böyle ucuz espriler için fazla ciddi bir platform gençler.

Soruyu soran arkadaş, 200 litrede ne besleyeceksiniz? Eğer az sayıda küçük balık beslemeyi düşünüyorsanız, işinize yarayacak iç filtreler bulabilirsiniz. Ama canlı yükü fazla olacaksa, biyolojik temizlik de yapacak bir düzeneğe ihtiyacınız olacaktır.

İç filtreler mekanik temizliği çok iyi yaparlar. Ancak biyolojik temizlik için çok uygun değildirler. Ben sizin yerinizde olsam, elimdeki iç filtrenin su tahliye borusunun ucuna bir hortum bağlar, akvaryumun üzerine koyduğum plastik bir kabı filtreye eklerdim. Bu kap içinden suyu bir daha filtre edecek bir düzenek kurarsanız, şahane bir filtre sistemine sahip olursunuz. Bu hobiyi keyifli hale getiren şeylerden biri, kendi elimiz ile yapıp akvaryumlarımıza eklediğimiz düzenekler. Biraz araştırarak ucuz, pratik ve gurur duyacağınız ürünler yapabilirsiniz.
Ne Beslemeliyim
135 litrede o balıkları büyütemezsiniz. 135 litrede balık üretip para kazanmak istiyorsanız, en makulü cüce vatoz türleridir. İlla çiklit derseniz, Apisto grubu balıkları deneyebilirsiniz.

Her halükarda akvaryumunuzda balık üretip bu işten para kazanmak, tahmin ettiğinizden çok daha zor bir iştir. Hayalkırıklığı yaşama ihtimaliniz yüksek. Üretim yapıp bu işten mantıklı bir para kazanan insanlar, tonlarca litrelik üretimhanelerde bu işi yapıyorlar. Tek akvaryum ile zaten pek olacak iş değil.
Tepe Sump İçin Tavsiye (taslak)
Tepe filtrenin sumptan bir farkı yok. Sump'ı akvaryumun altına, tepe filtreyi üste koyuyorsunuz. Bunun dışında fonksiyon olarak bir fark yoktur. Yeterli filtre malzemesi alanı kalırsa işinizi görecektir.

Yıllarca tepe sump kullanmış biri olarak önerilerim şöyle;

1- Her zaman için suyun taşabileceğini hesaba katın. Özellikle en önde olan filtre malzemeleri tahmininizden çok daha kısa sürede tıkanır. Su taşar ve evinizi su basar. Bunu önlemek için, bariyer yüksekliklerini sump'ın üst sınırından en az 3-4 cm altta olmasına dikkat edin. Daha garantisi, suyun taşacağını hesaplayarak taşan suyu akvaryuma geri dökecek bir emniyet sistemini sump'a ekleyin. Evin batması bir yana, bir gün evinize geldiğinizde, akvaryum suyunu 10 cm'ye inmiş halde bulabilirsiniz.

2- Sump'a o kadar fazla bölme bariyeri koymaya gerek yok. İki göz yeterlidir. Birinden su aşağı insin, diğerinden yukarı çıkıp tahliye bölümüne gitsin yeter. Çok fazla bölme hem işinizi zorlaştıracak, hem de hata yapma ihtimalini artıracaktır.

3- Sump'ı yapmaya çalıştığınız bölüm biraz fazla karmaşık. Sump'ı kapağın üzerine koymayı düşünmez misiniz? Rahat rahat çalışırdınız. Ayrıca sump'ın içine bambu gibi sucul bitkiler koyarak dekorasyon da yapabilirsiniz. Hem o bitkiler suyu bir daha filtre eder.
Gurami Karın Şişliği
Bloat ya da tüberküloz benzeri bir hastalık gibi görünüyor. Üzülerek söylüyorum, balığınızın uzun süre hayatta kalmasını beklemeyin.

Türkiye'de sağlıklı Colisa bulmak imkansıza yakın. Her Colisa besleme denemem, bu balıkların diğer hiçbir balıkta görünmeyen enteresan hastalıklara yakalanması ile sonuçlandı. Ama iyi taraf şu, çok bol ve çok kolay yavru verirler. Colisa'yı beslemek yerine, nispeten sağlıklı bir çift bulup yavrularını beslemeyi düşünmek daha mantıklı gibi. Çünkü kendi yavrularınız daha sağlıklı olacaktır. Orada da ilginç bir durum var, yavrular ebeveynleri gibi renkli olmuyor. Bunu da anlamış değilim...
Çiklet Balık Türleri
Akvaryumunuz çiklitler için biraz küçük. Size Betta ya da cüce Gurami'lerden önerebilirim. Bal Gurami, Colisa çeşitleri davranış çeşitliliği açısından birçok çiklitten geri kalmaz. Renk, uyum, bakım kolaylığı açısından bence çiklitlerden daha üstündürler.
Sumptaki Kurtlar
Nematod'a benzemiyorlar. Sump'ın içine bir sinek, böcek yumurtlamış olabilir. Sinek larvasını çağrıştırdı. Bir kez temizlediğinizde tekrar çıkmazsa, sump'a gelip yumurtlayan böcek, sinek gibi birşeyden şüphelenmek gerekir.
Canlı Yem Olarak Verebilir Miyim
Ebatları nedir? Balığın tek seferde yutamayacağı büyüklükte ise balığa zarar verebilir. Bu sucul böceklerin birçoğu oldukça saldırgandır. Sizi bile ısırabilirler.
Keyhole Cichlid ( Cleithracara Maronii ) hakkında her şey
Keyhole, bilindiği gibi anahtar deliği demek. Balığa bu ismi verenler, balığın üzerinde bulunan bir lekeyi anahtar deliğine benzetmelerinden dolayı bu ismi seçmişler. O leke gerçekten anahtar deliğine benziyor mu? Yıllarca bu balığa baktım, bir kere dahi o lekeyi anahtar deliğine benzetemedim.

Anahtar deliği, aslında röntgenciliği falan çağrıştıran biraz erotik bir kelime. Acaba bu ismi veren kişi o an başka şeyler mi düşünüyordu? Bilemem ama bu ismi bu balığa hiç yakıştırmıyorum.

İnternet ve yabancı dil bu kadar yaygınlaşmadan önce, balıklara Türkçe isim vermek daha kolaydı. Bugün olsa, Sarı Prenses'e bu ismi vermek mümkün olmazdı. Ama sevgili Ayhan Çörek bu ismi aslanlar gibi bize kabul ettirmeyi bilmiş.

Benim bu balık için Türkçe bir isim önerim var. Ben bu balığa Serçe Balığı demek isterdim. Çünkü gerek renk düzeni, gerekse tavır ve davranış olarak serçelere çok benziyorlar. Keşke bu isim kabul görmüş olsa...
Nereden Geldi Bu Balık?
[QUOTE=ternapi]

Benim başıma gelen olaya fantastik diyene bakın hele a dostlar [:lol:]


[/QUOTE]

Hocam, benimkilerin hepsinin kaynağı belli. Sizinkisi ilahi bir mesaj gibi[:D]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,744,170 Mesaj
  • 401,588 Konu
  • 91 Forum
  • 141,882 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,571 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.