ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
149
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
15 Saat 6 Dakika önce
Toplam Mesaj:
135 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
55 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Akvaryuma Çamurlu Su Eklemek
Balıklarda sorun yok gibi görünüyor. Çamurlu su sadece estetik bir problem yaratmış. Aslında bir süre sonra geçecektir ama bu süreci hızlandırmak istiyorsanız aktif karbon kullanabilirsiniz.

İç filtrenizin haznesine aktif karbon ekleyebilirsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam, ucuz plastikçilerden alt kısmı süzgeçli bir kap bulurdum. Bunu akvaryumun üstüne sabitler aktif karbonu o kabın içine koyardım. İç filtrenin çıkışına bir hortum bağlayarak suyu o kaba yönlendirirdim. Böylece iç filtrenin düzenini bozmadan, suyu bir de aktif karbonda süzerdim.
7,70₺ Lik Ürüne 12₺ Haraç!
Türkiye'de bu kadar fazla iktisat fakültesi olmasına rağmen, nasıl olup da dövizle alışveriş ve dış ticaret konusunda insanları bilgilendiren çıkmıyor anlamıyorum.

Yurtdışından alışveriş yaptığınızda kendi paranızı harcamazsınız. Ülkenin ortak döviz havuzundan harcarsınız. Ülkenin ortak döviz havuzuna para 3 şekilde gelir.
1- Türkiye'de üretilen mal ve hizmetin yurtdışına satılması ile
2- Yurtdışında çalışan Türk'lerin Türkiye'ye gönderdiği para ile
3- Türkiye devletinin borçlanması yolu ile.

Eğer gelirinizi dolar, avro gibi rezerv bir para cinsinden kazanmıyorsanız, satın aldığınız her ithal üründe aslında kendi paranızı değil, Türkiye'nin yukarıda saydığım şekillerde elde ettiği parayı kullanıyorsunuz arkadaşlar.

-Ben döviz bürosuna gidip dolar alabiliyorum.
Doğru. Ama orada satın aldığınız dolar, aslında Türkiye'ye yukarıda saydığım şekillerde gelmiş olan para. Siz o parayı kazanmadınız, onu satın aldınız. Bu satın almanın bedeli, aslında sizin o döviz bürosuna ödediğinizden çok daha yüksektir.
Satın aldığınız dolar ya Antalya'lı bir çiftçinin domates satarak elde ettiği para, ya Almanya'daki bir Türk'ün vatan sevgisi ile ülkesine gönderdiği para ya da, her ödeme taksidi geldiğinde, bizi biraz daha yoksullaştıran devletin aldığı bir borçtur.

- Ben yurtdışından istediğim ürünü, ucuz bir şekilde alamayacak mıyım?
Maalesef alamayacaksınız arkadaşlar. Çünkü kendi paranızı harcamıyorsunuz, koca bir ülkenin ortak birikimini harcıyorsunuz. Bu bir kader. Coğrafya kaderdir derler ya aynen böyle. Eğer kazancınızı Türk Lirası olarak elde ediyorsanız, döviz ile harcama yaparken bir sorumluluk duymak zorundasınız. Bu süreci bilmeyen bir insanın içi rahat olabilir. Ama döviz ile yapılan her alışverişin ülkeye ve insanımıza çıkardığı ekstra maliyeti bilen her insan, biraz korkarak harcar o parayı.

-Gümrük vergisi niye yüksek peki?
Bu bir caydırıcı tedbirdir. Bu vergiler olmasa, bir süre sonra o ürünü alacak parayı bulamazsınız. Devlet kendi iç pazarını vergiler ile koruma altına almazsa, iki gün sonra gidip para kazanabileceğiniz bir işiniz olmayabilir.

Gümrükler aslında bizim işimizi, ekonomik düzenimizi korumak için vardır. Bunu unutmayın.

Bu arada, konuyu siyasi yaklaşımlar ile ele alan arkadaşlar var. Bu bir yanılgıdır. Mevcut hükümete muhalefet ediyor olabilirsiniz ama gümrük meselesi hükümet meselesi değildir. Muhalif olduğunuz hükümet gidip, yerine gönlünüzden geçen başka bir hükümet de gelse, ülke gümrük rejimini korumak zorundadır. Bir siyasi iktidar, iç pazarını gümrük duvarları ile korumaktan vazgeçerse, ne iktidarı ne de yönetebileceği bir ülke kalır elinde.

Şunu hatırlatmak isterim, bize serbest dış ticareti bir ayet gibi dayatan bütün batı ülkeleri, son derece hassas ve katı bir gümrük. rejimi uygularlar.
Cam Kenarına Akvaryum Koymak
Yeşil su olur. Akvaryumu kurduktan 2-3 hafta sonra, balıkları göremiyorum su yemyeşil oldu diye başlık açma ihtimaliniz yüksek.

Ben yıllarca, yazın evimin balkonuna akvaryum kurdum. Çok güçlü filtrasyon yapmama rağmen yeşil suya engel olamadım. Sürekli olarak UV filtresi kullanırsanız bunu engelleyebilirsiniz ama o da başka sıkıntılara yol açar. Direkt gün ışığı alan bir akvaryumda yeşil su kaçınılmazdır.

Ha, şunu da söyleyim, birçok balık için gün ışığı faydalıdır. Balıkları güzelleştirir ve güçlendirir. Zaten ben o yüzden yazın balkona alıyordum balıklarımı. Ama balkondayken akvaryumun içindeki balıkları görme ihtimalim olmadığını da öğrendim.

Akvaryum hobinizden zevk almak için, yukarda yorum yapan arkadaşların uyarılarını dikkate almanızı tavsiye ederim. Neticede paranızı ve zamanınızı harcayacaksınız.
Ölümleri Durduramiyorum Help Me
Moralinizi bozmak istemem ama, Lepisteslerin böylesi bir salgından kurtulduğuna pek şahit olmadım. Lepistes küçücük bir canlı. Onu evimizdeki küçük bir kabın içinde yaşatmaya çalışıyoruz. Bir salgın hastalık ortaya çıktığında bu durumu tersine çevirmek çok zor.

Peki sağlıklı bir akvaryumda niçin birden bire böyle salgınlar ortaya çıkıyor? Çünkü su koşulları bozuluyor. Su koşullarını sabit tutmak çok zor. Yem, ısı, oksijen dengesi, yeni eklenen şebeke suyu ve bunlara bağlı kimyasal değişiklikler... Hersey suyu bozabiliyor. Su bozulunca balıkların bağışıklık sistemi çöküyor ve hastalık başlıyor.

Böyle durumlardan kurtulmanın en iyi yolu, yeni bir kuşak ortaya çıkarmaya çalışmaktır. Hamile dişileriniz vardır illa ki. Bence onları ayırın. Erkek baskısından kurtarın. Yeni yavrular elde edip yeni kuşağınızı sıfırdan oluşturmaya çalışın. Ben Lepistes'lerde yaşadığım bu tip salgınlardan sonra hep geriye kalan 2, 3 dişiden yeni kuşaklar oluşturarak çıktım. Balıklarınızı iyileştirmek için tabii ki uğraşın ama ben olsam yeni bir kuşağa ve yavrulara odaklanırdım.
İç Sumpa Diş Fılıtreyı Nası Baglarım
Hem sump hem dış filtre... Çok mu canlı yükünüz var? Bu kadar filtrasyona gerek var mı?

İç sump yapmak istiyorsanız, daha basit bir kafa motoru kullanmak (iç filtre motoru da olur) daha doğru ve pratik olacaktır. Elinizde bir sump varsa, oradaki iç malzemeyi doğru seçerek filtrasyon niteliğini yükseltebilirsiniz. Normal koşullarda, ayrıca bir dış filtreyi sisteme eklemeye ihtiyaç olmaz.

Ayrıca bir şey ne kadar fazla parçadan oluşuyorsa, o kadar fazla parçaya ayrılabilir derler. Sistemi karışık hale getirdikçe beklenmedik kazaları yaşama riskiniz artacaktır.
Melek Balığı Akvaryumdaki Karideslerimi Yermi?
Canlıdoğuran ve kısmen Karides ile bakabileceğiniz, Melek'e benzeyen balık Gurami olabilir. Colisa Gurami, Bal Gurami ya da İnci Gurami olabilir. Bu balıklar tabii ki yavru ve karides yer ama saklanacak yer olursa, bir kısmı kendini kurtarabilir. Ayrıca belli bir boyun üzerindeki balıklara saldırmazlar. Melek, Neon Tetra büyüklüğündeki balıkları yiyebilir.
Melek Balığı Akvaryumdaki Karideslerimi Yermi?
Yer. Saldırır.

Akvaryumcunun söylediği hersey doğru. Daha fazlasını da yapar. Melek narin ve uysal bir balık gibi görünür ama öyle değildir. Melek, büyük boylara ulaşabilen bir çiklittir. Küçük canlılar ile birlikte beslenmemelidir.

İçine düştüğünüz sıkıntıya benzer sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Oğlum beğeniyor diye Melek aldım ama ben küçük balıkları seviyorum. Biraz hevesini alsın, götürüp vereyim şu Melekleri diyorum ama vazgeçecek gibi de değil...
Parlayan Gurami Yavruları İçin Destek
Heyt maşallah. Hayırlı olsun. Umarım yavru büyütebilirsiniz.

Yavruları uzun süre korumayacaktır. O şekilde bırakırsanız yavru büyütme ihtimaliniz sıfıra yakın. Yavruları başka bir kaba ayırırsanız, yine büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam, o bölgeyi olduğu gibi bir kabın içine alır ama akvaryumda tutmaya devam ederdim. Yani bir kaba su doldurur gibi, o bölgenin altına bir kabı daldırın, o bölgeyi kaba aldıktan sonra akvaryumda tutmaya devam edin. Gurami yavruları suyun üzerinde olduğu için, aslında koruma altına almak nispeten kolay.

Ben Colisa ve Bal Gurami üretimi çok yaptım. Alttan bir kabın içine alma yöntemi ile çok yavru büyüttüm. Tabii büyüyen balık sayısı, tahmininizin çok altında olacaktır. Infüzvuar bitki atıklarının olduğu, güneş alan suyun içinde üreyen tek hücreli canlılardır. Yavrular ilk çıktığında akvaryumunuzdaki tek hücrelileri yerler. Ama İnfüzvuar üretip damlalık ile verebilirsiniz. Zor değil. İlk çıktıklarında Artemia yiyebileceklerini sanmıyorum. Neredeyse mikrop büyüklüğünde olacaklardır.

Bu arada, madem bu balık Türkiye'ye yerleşmeye başladı adı konusunda mutabık kalsak mı? Niçin Parlayan Gurami dediniz? Kaynaklarda Guruldayan Gurami diye geçen balık bu değil mi? Bunlardan bende de var, guburak guburak ses çıkartıyor. Guruldayan Gurami ismi daha uygun değil mi?

Bizim gençliğimizde Öpüşen Gurami'ler popülerdi. Şimdi de Guruldayan Gurami'ler bir trend yakalayacak galiba. Bu labirentlilerin popüler olması için illa birşey yapması gerekiyor. Betta'ları da dahil edersek Labirentli dediğin ya öpüşecek ya dövüşecek ya da guruldayacak..[:lol:][EDIT]erkanmazici,2019-12-02 00:11:11[/EDIT]
Erkek Kılıç Kuyruk Balık
Dişi kılıçkuyruklar bazen cinsiyet değiştiriyor. Bu balıkların doğasında böyle bir durum var. Dişiyi gözleyin, formunda değişiklik olmuşsa erkekleşmiş olabilir. Ama aslında bu küçük bir ihtimal. Büyük ihtimalle dişi erkeğin onu rahatsız etmesinden sıkılmıştır. Biraz mamayı fazla yiyip semirmişse, "yeter lan git başımdan" diye kovalıyordur. Olur öyle...
Yanları Siyah Lepistes
Methilen mavisi bir ilaçtır. Gereksiz şekilde kullanmayın. Sadece hastalık varken kullanılır. O da belli hastalıklarda etkilidir. Akvaryumda hiç balık yoksa, yeni aldığınız balıkları dezenfekte etmenize gerek yok. Zaten üzerine methilen mavisi damlatarak, aslında hiçbir sorunu da çözemezsiniz. Akvaryumcular bu methilen mavisini mucize bir ilaç gibi satıyor. Yok öyle birşey.

Balıklara alışmaları için bir zaman tanıyın. Sadece tek dişide böyle bir durum varsa, bunu bir hastalık olarak görmek doğru olmaz. Lepistes'lerde hastalık genelde salgın şeklindedir ve bir süre sonra bütün balıklarda görülür.

Anladığım kadarı ile balıkları yeni almışsınız. Biraz zaman verin. Tek tük kayıplar olabilir, normaldir. Bütün balıkları etkileyen bir durum yoksa hastalık teşhisi koymak için aceleci davranmayın. Hemen ilaç kullanmaya gerek yok. Bu işte biraz sabır gerekiyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 430 Online Kullanıcı, 234 Üye

Online Kullanıcılar

BURAK15, BarisD, Chasensxx, PsyArt, sina cen, Atalay77, adige42, _RdnC_, drka, hakan66, UnalCevahir, Leontheprof., fikretbavuk, senol74, raymalifalitiko, DrTurenX, krib, ersel, Brk26, caga71, SaRCoPhiLiuS, muratgurer, yılmaztr, deore79, SCORPION_79, alatan, efebahser, omer417, hepoo, Avcoskar, Koksal Gurkan, Blackpearl34, ardaozcan, icelebi, livadi, evilways, ismet24, Kuduoglu, apistoapisto, Abasnak, mutlubaba, hesakin, efsane18, alias46, Bonzi, mecomeco, Kınayu, recoMMended, Neogenetic, fzkdevil, ALEM, ismylifee, Celal Şahin, dmond2, erakay, kadirik, lazokaikan, muratabi54, Jaws64, Akif12, Rango, Turgay 34, brucelee44, egehamit, tore0001, M.E.D, Goksen, Recep Karip, Demirok, FADYILDIRIM, cory94, egedin, berkbolk, muzaffer03, gokkurt, bademakvaryum, Grayz35, eşkina53, Syphilis, Mikail Erdoğan, kanmet, AlperTasci, Akvarya, fikret43, lucas_74, zekigonlum, ahezer, sezo3232, ErtanGulen, BoraBerkol, Arifhb, Yunus_Karagül, JUMBO, OKIRATLI, utoku, yengecerkegi, Acil Stop, Mehmet0011, neksek, Alcynone, cief17, BuRAK, Army64, hasansaid, AmazonDream, bnmz, atak27, ankara0606, ilker2626, psykhe, Aeran, vetet, KadirBulut, ksznr, Starion, ahmetcirali, Supervenenis, kinikli, ozanbaseski, Bllzgl, gyunda, candas, tosbag, beyazgul, ismailtel, cagatayarda, arconim, lojistisyen, Stass, Nursun, MurathanM, ternapi, UfukVural, a.burakbati, DeviLLe, Jujlak, LethalShark, Ejder Günaydın, Fatih ÇE, hermiş, lizuferum, a.gumrah, diaslayt, Acz, BabySoul, woddwill, makrada, koeklue, ferhattt, kuzucus, wendigo, denizulucutsoy, AtlasPoyraz, PoyrazAtlas, oidis, lapseee, lazarusv20, Hpeker, NedimDokuyucu, Qguz, mguney79, Kaan Frt, OnrCsr, dpsKinG_, ykpaslan14, gkhngndz, ProoF2834, FurkanYnk, levent07, fullred, gkhn12345, ilkerrryndmr94, sefo, H.Ocal, Fahrikurt, WildFish_Keeper, emirkagan, kalsedon, ademh, musti8191, Atalanta, fma3280, mertsalik, Nejdi Nadar, Mehya, deepahm, Speedy, S r K n, Aky1987, Alikevicius43, Axi1i16, oscar., zoradam09, ilhannnn01, SmallCandyThing, -doctore-, mediack, emree06, acemiii39, Adnan53, flight, madencii, erensimsek, pippen, slimseal, Aquarist101, texas_selim, EmreKircan, Morpho, MucahitVurucu, twinsoul, trkmr02, Halil14, utku982, Samet545445, zeus2137, ersin06, akdede, bayram11, KAMPUT, Meteor71, Laetacara, Sheyda27, metsi, ilker aydın, Hak@N, Kurtubali, peker55, erhanozcan71, entedev, esensml, Aporetti, asabijapon, ERC36, su dünyası,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,790,974 Mesaj
  • 407,708 Konu
  • 91 Forum
  • 144,723 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,783 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.