ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
72
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
22 Mayıs 2019 22:57
Toplam Mesaj:
72 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
27 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Bu Canlının Türü Nedir
Bu yaratıktan birden fazla sayıda olabilir. Yumurta olarak gelmişse bir süre sonra yeniden çıkabilir. Ara sıra kontrol etmekte fayda var.

Kesinlikle çok vahşi ve saldırgan bir canlı. Benim balkona koyduğum akvaryumda çıkmıştı. Yakalayıp 3 tanesini bir kovaya koydum, akşam geldiğimde 1 tane kalmıştı. Diğerlerinin ufak tefek parçaları görünüyordu. Hemen birbirlerine saldırıp yemişler. Her kaybettiğiniz zaman, bir balığınızın kaybına yol açabilir.
Balığımın Cinsiyeti Nedir?
Balıklarınızdan başında sarı renk olan erkek, diğeri dişi gibi görünüyor. Tabii fotoğraftan %100 emin olamıyorum. Ayrıca, sanırım balıklar henüz çok genç. Bu yaşta cinsiyet farkları net olarak görülemiyor. Zaten eş tutmuşlarsa, kısa süre sonra yumurtlamaya başlarlar. Üretim için cama cam bir akvaryumu tercih etmek iyi olur. Kumlu, dekorlu akvaryumda verim almak çok zor.
BİTKİLİDE ÇİVİ(DEMİR)
Çok eskiden akvaryuma çivi koyardık. Amaç bitki beslenmesinden ziyade, balıkları parazitlere karşı korumaktı. Bir zararını gördüğümü hatırlamıyorum ama faydası var mıydı bilemem. Bugün yaptığım akvaryumlara çivi koymayı aklımdan geçirmem.
Melek Balıklarının Cinsiyetleri?
Soldaki erkek, sağdaki dişi gibi. Erkek melekler daha büyük olur. Kafa kısmı biraz çıkıktır.
Glofish!
Glofish diye tek bir tür yok ki. Bildiğimiz birçok akvaryum balığına gen ekleyerek çirkin yaratıklar ortaya çıkarmışlar. Siteye baktım, Zebra Danio'lara, Black Tetra'lara, Labio türlerine, Tetrazon'lara falan yapmışlar bu gereksiz işlemi. Anlamsızca renklendirilip kiscth hale getirilmiş zavallı balıklara Glofish diyorlar. Doğuya doğru gittikçe rüküşlük, parlaklık, gösteriş, renk curcunası hakim hale geliyor. Hiç hazzetmediğim bir estetik anlayışı bu.

Akvaryumda beslediğimiz balıkların çoğunun doğada benzeri yoktur ve bu balıkların doğada varlıklarını sürdürmesi zordur. Bu balıklar yetiştirilirken seçkinleştirme yöntemi uygulanır. Yani binlerce yavru içinde, belli özellikler gösterenler ayrılır, çaprazlanarak o özellik başat hale getirilmeye çalışılır. Böyle böyle farklı görünümde ve renkte balıklar elde edilmiştir. Seçkinleştirme yöntemleri ile elde edilen balıkları doğal olarak kabul etmemizin bir sebebi var. Bu balıklar, (aslında insan eli altında üretilen her hayvan için geçerli) doğal olarak ortaya çıkan mutasyonların işlenmesi ile ortaya çıkıyor. Dışarıdan gen eklemeyi, canlının doğal gen dizilimi içinde yer almayan kodların eklenmesini masum göremiyorum.

Velhasılı hem estetik hem de etik açıdan benim kabul edemeyeceğim bir uygulama. Bir çocuk boyama kitabı canlısına dönüşmüş olan zavallıların şu balıktan daha güzel olduğunu mu düşünmeliyiz yani?

http://www.teowayyong.net/Media/fishcatalog/Danio/Leopard_Danio.jpg
Doğal Üretim
150 litre yavru ayırmadan Lepistes yetiştirmek için oldukça iyi bir hacim.

Su üstü bitkileri yavru korumak için yeterli olmaz. Lepistesler genelde suyun üst katmanlarını tercih etmelerine karşın, her yerde yüzerler. Yavrular için de bu geçerlidir. Özellikle ilk doğum anında, akvaryumun her köşesine kaçmaya çalışırlar. Yavru korumak için kullanacağınız bitki ya da rafya, suyun tabanından yüzeyine kadar uzamalıdır. Sadece yüzey yeterli olmaz.

Lepistes ilginç bir hayvan. Bir süre sonra yavrulara alışıyor. Yani ilk doğan yavrular maalesef en şanssız yavrular oluyor. Birkaç tanesi hayatta kalır. Daha sonra balıklar küçük balıklara alışıyor ve daha az yavru kovalamaya başlıyor. Her halükarda bir miktar yavru kaybını göze alarak bu işe girmelisiniz.

Bu arada, kendi denediğim bir metottan bahsetmek isterim. Geçen yaz bir Lepistes akvaryumu kurdum. Gidip sadece 5 adet dişi Lepistes aldım. Bulunduğu tankta erkek olan bütün dişi Lepistesler döl almıştır. Karnı şiş olmasa bile, bir süre sonra şişer ve yavrular gelmeye başlar. Canlıdoğuranlar, ortamda erkek olmasa bile 2-3 batın yavru yapabiliyor çünkü spermleri depoluyorlar. 3 batın yavru yaklaşık 3 ayda doğar. İlk batından doğan yavrular kendilerini kurtarmışsa, 3 ay sonra dişileri dölleyecek olgunluğa gelir. Yani 3 ay sonra erkek dişi dengesi oluşuyor. Peki bunun ne faydası var? Fayda şu, yeni tanka alışma sürecinde, dişiler erkekler tarafından kovalanmıyor ve daha rahat bir doğum süreci yaşanıyor. Yani sakin bir kurulum için, erkeksiz Lepistes yöntemini deneyebilirsiniz.

Başlangıç için 150 litrede 6-7 dişinin üzerine çıkmaya gerek yok. İlk kurulumda ne kadar az balıkla başlarsanız, başarı şansı o kadar yüksek olur.
Mikro Kurt Olmadan Kültür Yapılışı ?
Sıfırdan var olan birşey yok. Patatesi toprağa koyduğunda, o toprakta bulunan birçok canlı gelip o patatesin içine yumurta bırakır. Oluşan kurtlar o yumurtalardan çıkmaktadır. Sıfırdan hiçbir şey kendi kendine oluşmaz.

Patatesin içinden, hiç tahmin etmeyeceğiniz birçok canlının yumurtası olabilir ve o canlılar kültür yatağınızda ortaya çıkabilir. Büyük bir risk midir? Değildir. En kötü ihtimalle kültürü tutup çöpe atarsınız. Ancak böyle bir yöntem ile elde edeceğiniz kültürü, piyasada bulabileceğiniz steril kültürler ile bir tutmayın. Nitekim, piyasada bulabileceğiniz steril kültürlerin, kültür yatağının ağzını açık bırakırsanız, bir süre sonra o kültürünüzde de sinek larvaları çıkabilir. Çünkü sinekler gelip o besin dolu yatağa yumurta bırakır.

Açıkçası karasal canlıların, balıklara hastalık bulaştıracağına pek ihtimal vermiyorum. Örneğin yıllar yıllar önce bir akvarist arkadaş, doğada çürümekte olan bir hayvanın üzerindeki kurtları alıp balıklara yedirdiğinden bahsetmişti. Sudan bulacağınız canlıları bir tarafa bırakıyorum, karasal canlılardan sucul canlılara bulaşabilecek hastalık sanırım pek azdır. Yani risk topraktan çıkanlarda değil, sudan çıkanlarda olabilir. Balığınıza fiziksel olarak zarar veremeyen her tür karasal canlı, balıklar için besleyici bir yem olabilir.

Patates metodu ile, steril ve homojen bir kültür elde etmek imkansızdır. Böcek, solucan, çeşitli minik canlıların larvasını evinize getirirsiniz. Sürekliliği olacak bir kültür elde etme ihtimalini imkansıza yakın görüyorum.
Anubias Dert Oldu!
Tilki kuyruğu bile akvaryumunuzda tutunamadıysa, muhtemelen çok temel bir sorun var. ilk aklıma gelen ışıktır. Aslında sıradan bir t5 floresan hatta herhangi bir led ampül bile Anubias ve Tilki Kuyruğu gibi bitkileri hayatta tutmak için yeterlidir.

Anubias için ilk adımda gübre kullanmaya ihtiyaç yoktur. Zaten yavaş büyüyen bir bitkidir. Konu hakkında usta değilseniz gübre faydadan çok zarar getirir. Bitkiler tarafından kullanılmayan gübre, envai çeşit alg oluşumuna yol açar. Daha başka zararlar da verebilir.

Yumurta suyu, mineralli su gibi ekstra uygulamalar için acele etmeyin. Anubias için ortalama bir ışık ve akvaryuma alışana kadar minimum müdahale yeterlidir.

O Anubias'ı atmayın. Bütün yaprakları çürüse bile, sap kısmı canlı kaldığı sürece, üzerinden yeni yavrular verecektir.
Kılıçkuyrukmu Platimi
İkisinin yeri ayrı. Plati sempatik, Kılıçkuyruk asildir. 100 litre civarında bir akvaryum yapacaksam Plati tercih ederim. 150 litre ve üstünde Kılıçkuyruk kraldır.

Akvaryumda beslenen balıkların büyük çoğunluğu beslemeye değer. Köpekbalığı diye satılan devasa kedibalıklarının yavruları, bazı aşırı saldırgan ve devasa kedibalıkları falan dışında kalan bütün balıklar, uygun koşullar sağlandığında besleyene zevk verir. Bir balığı tercih ederken, ona sağlayacağınız koşulları ve göz zevkinizi düşünerek karar verebilirsiniz.
Akvaryum Heykelleri
Heykelin nasıl bir malzemeden üretilmiş olacağını düşünüyorsunuz?

Akvaryumlarda en kolay kullandığımız malzeme plastik. Kullanılan boyanın salınım yapması dışında, plastiğin kısa vadede pek zararını görmüyoruz. Asya ülkelerinde, turistik amaçla üretilmiş plastik Buda heykelleri olabilir ama bunların akvaryum kullanımına uygun olma ihtimali zayıf. Buda neticede dini bir figür. Asyalı Budistler akvaryumlarında din önderlerinin heykelini görmek ister mi, böyle bir nesne üretir mi, emin değilim doğrusu.

Plastik dışında ahşap, metal ve taş heykeller olabilir. Metali bir kenara bırakalım, ahşap ve taş heykeller de eğer akvaryum için üretilmemişse, kullanılan vernik ve boya sorun çıkarabilir.

Velhasılı, bence Buda heykelinizi akvaryumun dışında bir yerde tutmak daha mantıklı olacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.