ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
38
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
13 Saat 6 Dakika önce
Toplam Mesaj:
47 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
16 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
48
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

El Yapımı Uv Filtre
Yarın fotoğraf koymaya çalışırım. Akvaryum iş yerinde, o yüzden şimdi çekemiyorum...
El Yapımı Uv Filtre
Fotoğrafları sonra ekleyeceğim.

Yapmış olduğum UV filtreyi anlatmak istiyorum. Çünkü 2 gündür şehir dışındaydım. Bugün dönüp akvaryumuma baktım, 2 gün boyunca çalışan el yapımı UV filtremin yeşil su problemini tamamen çözdüğünü gördüm ve mutlu oldum.

Yaklaşık 2 ay önce kurduğum akvaryumum, muhtemelen fazla kullandığım yumurta sarısı yüzünden çılgın bir yeşil su enfeksiyonuna kapıldı. Suda görme mesafesi 3 cm'ye kadar inmişti. Forumda görüp uyguladığım hamur mayası fikri hiçbir işe yaramadı hatta sanırım o yeşil suyu oluşturan bakteriler, hamur mayası bakterilerini de yedi. Geçmişte ucuza UV filtre bulunabiliyordu ama sanırım döviz fiyatları yüzünden, 600 TL'nin altında UV filtre olmadığını gördüm. Öyle bir para vermek istemiyordum.

Karaköy'de kısa bir araştırma ile 8 Watt'lık Osram marka bir UV ampulu buldum. Ampulu çalıştırmak için 8 Watt'lık hazır bir armatür buldum. "1 milyoncuda" mutfak raflarında kullanılan, ampulun ebatlarına uygun bir plastik kap buldum.

Fiyatlar:
UV ampulu: 30 TL
Armatür: 15 TL
Kablo ve fiş: 5 TL
Kap: 3 TL
Toplam: 53 TL

Plastik kap, BİM'de falan gondol ismi ile satılan, mutfak tezgahı kenarına asılan beyaz plastik bir kap. Bir ucundan su girişi, diğer ucundan su çıkışı deliği açtım. Su girişini, su çıkışından 2 cm kadar yukarı açtım. Tahliye deliğini kabın altından 2 cm kadar yukarı açtım. Böylece kabın içine giren su altta minik bir havuz oluşturuyor. UV lambası o havuzcuğun üzerinde duruyor ve lambanın etkisi artıyor.
Malzemelerde Eksik Var Mı?
Yanlış görmediysem, akvaryumu koymayı düşündüğünüz şey, duvara asılı bir raf. 85x40x50 ebatlarında bir akvaryum, içine koyacağınız kum vs ile 200 kg civarında bir ağırlıkta olacaktır. Hayatımda hiç dolu bir akvaryumun yere düştüğünü görmedim ama muhtemelen çok tehlikeli ve ölümcül bir durum olacaktır. Öncelikle akvaryumu üzerine koyacağınız şeyin bu ağırlığı taşıyacak güçte olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Akvaryum için zorunlu malzemeler ısıtıcı, filtre ve hava motorudur. Düşündüğünüz akvaryum 150 lt civarında. Bu büyüklükte bir akvaryum sahibi olacaksanız filtre ve ısıtıcıyı bu hacime göre almalısınız. Eğer akvaryumu özel yaptıracaksanız, aydınlatmayı da hesaba katmalısınız.

Akvaryumun kalbi filtredir. Filtreye vereceğiniz paraya acımayın. Dış filtreler çok popüler ve insanlar dış filtreden çok fazla şey bekliyor ama ben dış filtreleri sevmiyorum açıkçası. Yaklaşık 10 senedir, akvaryumun üzerine konan sump filtrelerimi kendim tasarlayıp üretiyorum. Yeni başlayan birinin DIY filtre yapması zor ama akvaryumun üzerine konan tepe filtrelerine bakabilirsiniz. Hem fiyatları uygun hem de suyu havalandırdıkları için, eğer çok canlı yükü yoksa, ekstra havalandırma ihtiyacı olmadan gerekli oksijeni akvaryuma sağlıyor. Doğru seçim yaparsanız tepe filtrelerden, dış filtreler kadar verim alabilirsiniz.

Akvaryumunuz için ayrıca taban malzemesine ihtiyaç duyacaksınız. Üretim amaçlı olmayan ev akvaryumları cama cam tercih edilmiyor. Kumu beslemeyi düşündüğünüz balık türüne göre alın. Bitki akvaryumları için ayrı, Afrika çiklitleri için ayrı kumlar kullanılıyor. Bu konuda bir araştırma yapmanız iyi olur.

Son tavsiyem, akvaryumunuza yapay dekor almayın. Yeni başlayanların sık düştüğü hata budur. Batık gemi, plastik balık, plastik bitki vs. zımbırtılara vereceğiniz parayı, ısıtıcınızı ya da filtrenizi daha üst seviyeye yükseltmek için kullanın.
Cınsıyet Gurami
Balığın karnı çekilmiş. Muhtemelen iç parazit var.

Gurami'lerin erkeklerinin üst yüzgecinin ucu sivri olur. Ancak biraz yaş aldıktan sonra bu sivrilik belirginleşir. Açıkçası, Gurami'nin yaşını tahmin edemediğim için cinsiyetini bilemiyorum. Ama üst yüzgeç uzun, erkek olma ihtimali ağır basıyor.
Beta Balığı Hakkında Merak Ettiğim Birşey Var
Sadece Betta'nın olduğu akvaryumların hava motoru ile havalandırılması gerekmez ama o akvaryumlar da filtre ister. Ayrıca Betta'lar tropikal kuşak balıklarıdır, ısıtıcı da isterler. Betta'nıza hakkıyla bakmayı düşünüyorsanız, onun bulunduğu akvaryumu filtre etmelisiniz. Ufak bir sünger filtre işinizi görür.

Su değişimi ile bakteri döngüsü arasında bir bağlantı yok. Aksine, büyük su değişimleri bakteri kolonileri için iyi değildir. Çok gerekmedikçe, komple su değişimi yapmayın. Böyle yaparak balığı da gereksiz strese sokarsınız.
Bitkili Lepistes Akvaryumu Kurulumu
Akvaryumu kurdunuz mu? Akvaryum yaşı 2 diye yazmışsınız. Kurduğunuzu varsayarak yazıyorum.

Yapay bitki diye birşey yoktur. Bitki şekline getirilmiş plastikler var. Akvaryumunuza o dekorları koymak yerine, rafya koyun, çok daha fazla işe yarar. Ambalaj malzemesi, poşet, çuval falan satılan yerlerde pastanecilerin kullandığı rafya ipinden bulabilirsiniz. Bir top alın. Fiyatı fazla değil. Bence yeşil renkte olanları tercih edin. Aldığınız rafyayı makas, bıçak gibi bir alet ile, ambalaj yapan pastaneciler gibi çekerek kıvır kıvır yapın. Bu malzemenin bir ucunu bir taşa bağlayarak akvaryumun tabanına yerleştirin. Tabandan yüzeye kadar uzayacak şekle getirin. Üste daha fazla rafya koyun. Ne kadar rafya, o kadar kurtulmuş yavru.

Bu işin ideali gerçek bitkidir. Fazla bakım gerektirmeyen Moss türlerinden almanızı tavsiye ederim. Moss'u besleyip büyüten karidestir. Karidesler Moss'ların bakımını sizin yerinize yaparlar. Ortalama bir ışıklandırma ve bir grup Kiraz karidesi ile çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Akvaryumunuzdaki "tetra'yı çıkarmazını tavsiye ederim. Tek tetra hem size hem o balıkçığa zarar. Tetra türlerini en az 6 adet beslemek gerekir. O tetranın yerine karides koyabilirsiniz.

İç filtreler akvaryumun içinde çok fazla hakaret yaratıyor. Lepistesler fazla hareketli sudan hoşlanmaz. Ayrıca çok hareket, bitkilerin arasına saklanan yavruların yem olmasına sebep olur. İç filtreyi akvaryumun kısa kenarına gelecek şekilde yerleştirin. Yani suyu sizin akvaryuma baktığınız yöne doğru püskürtsün. Böylece daha az hareket olur. Yapabilirseniz, filtrenin ucundaki çıkışı uzatarak, üst kısımda, dış filtrelerdeki gibi bir duşlama borusuna bağlayabilirsiniz. Bütün bu işlemi el becerinize bağlı olarak, düşük bir maliyetle kendiniz yapabilirsiniz. Duşlama borusu için, ben 1,5 cm çapında elektrik kablosu borusu kullandım. Filtre ile boru arasındaki bağlantı için hortum kullanılabilir.
Balıklarımın Türü Ve Cinsiyetleri
Balıkları tek tek almasaydınız keşke. Bu balıkların hiçbiri tek başına yaşamaktan hoşlanmaz. İşin doğrusu hiçbir balık tek başına yaşamaz.

Bu arada, yanlış görmediysem Moli ve Plati dişi. Bu durumda, yanlarında erkek olmasa bile birkaç defa yavru vereceklerdir. Yavruları koruyabilirseniz yeni birer koloniniz olur. Ama o tetra gibi görünen balık, bütün yavruları yutacaktır. En tehlikelisi o. Gerçi akvaryumunuzun bu hali yavru saklanması için uygun değil.

Tetraya benzetilen balığın Tetra Black (Gymnocorymbus Ternetzi) olmadığı çok açık. Üst yüzgeçleri bana daha ziyade Chanda Ranga balığını anımsattı. Ama Chanda Ranga, şeffaf bir balıktır. Üst yüzgeçler, Melanotaenia Praecox'un üst yüzgeçlerini de andırıyor. Ama balık genel olarak bu iki balığa da pek benzemiyor. Bilemedim... Tetra'larda öyle geniş ve çift parçalı üst yüzgeçler olmaz. Tetra Black'in üst yüzgeçlerine bakacak olursanız, sizin balığınızla hiç ilgisi olmadığını görebilirsiniz.
Balıklı Akvaryumda Bakteri K. Kullanımı?
Yeni kurulan akvaryumda denge oturana kadar balıklar sürtünmeye devam edecektir. Bu süreci hızlandırmak için bakteri kültürü kullanılabilir. Ben bakteri kültürünü genelde filtrenin içine döküyorum. Bence mantıklısı bu.

Balıklarınızın sürtünmesi beyaz benek riskini göstermez. Beyaz benek bir parazittir, akvaryumunuza aldığınız balıklar içinde beyaz benek olan balık yoksa, kendi kendine ortaya çıkmıyor.

Akvaryuma oturmuş bir akvaryumdan su ekleme fikri, internette bazı sitelerde yer alıyor ama ben bunu önermem. Çünkü nitrifikasyon bakterileri su içinde serbest olarak yüzmüyor, genelde bir yerlere tutunup kolonileşiyorlar. Akvaryumunuza başka bir akvaryumda su eklemeyin. Bir faydası olmayacaktır.
Bunu Akvaryuma Koyabilir Miyim?
O kurumuş yengecin suda ne olacağını düşünüyorsunuz? Plastik dekor gibi bir köşede duracağını mı? Mümkün mü böyle birşey? Çürür gider. Bugüne kadar kalmış olmasının sebebi, üzerindeki suyun buharlaşıp gitmiş olması. Islanırsa çürümeye başlar. Güneşte kurumuş bir hayvan bedeninin suya dayanıklı olduğunu nerede gördünüz?
Kızıl Yanaklı Su Kaplumbağaları Yasaklandı
Bu hayvanların batıda satışı yasak. Türkiye'de de yasak olması son derece mantıklı. Türk çocukları batılı çocuklardan daha değersiz değil.

Ev hayvanı (pet) olarak beslenen hayvanların sıkı denetimi şarttır. Türkiye'ye ev hayvanı olarak getirilen her hayvan taşıyabileceği hastalık, insanlara verebilecekleri çeşitli zararlar açısından katı şekilde denetlenmelidir. Ayrıca hayvanın bir süre sonra büyüyeceği hesaba katılmalıdır. Bir süre sonra ev ortamında bakılamayacak olan hayvanların akıbeti öngörülemiyorsa, o hayvanların da Türkiye'ye girişi engellenmelidir.

Timsah, yılan, tarantula ve benzeri örümcek türleri, akrep besleyen insanlar var. Bu hayvanlar bir süre sonra ev bakımına uygun olmayabiliyor, bu durumda ne yapılacak? İlk yapılan iş, doğaya bırakmak. Aynı şey su kaplumbağaları için de geçerli. Eminim ki Türkiye'de birçok göl ve gölete bu hayvanlar bırakılmıştır. Yerel türleri tehdit eden bu gibi hareketler, sorumsuzca yapılabilmektedir.

Ev hayvanı beslemek bir hobidir, bir zevktir. Bu zevkimiz doğa ve insanlar için tehdit oluşturduğu an, özgürlüğümüz biter. Devletin bu konuda koyduğu yasakları değil, tam aksine koymadığı ve uygulamadığı yasakları eleştirmek daha doğru olacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 342 Online Kullanıcı, 192 Üye

Online Kullanıcılar

serdartom, mehmetkkten, esref03, muratantalya007, Parliament, crkz3406, yduman, diaslayt, frknsyl, ali1996, otuzkilo, abidin16, kanmet, DeviLLe, acun, yormusm, Rsaglam, Murat75, Metehann, rexxter, AmazonDream, ttumitt, Corpse35, sarıyerli 1970, StenkaRazin, MurathanM, Stokeley, SuPiresiAtakan, muzaffer03, batigol, zebra930, debreleza, tayyaar, ngerekli, cetincarhifi, onours, ahmetcirali, Srtbstnc, FerhatKaya, Shotokan, banned, mesagac, TURNUAK, scanner45, AHMETEND, ck84, dancer, cheavy, yasarcannn, ower, rouvax, Koksal Gurkan, mrah, ahmetbaslik, ErdiKaptan, mehmetaydin, redfox69, casper04, Soul, guven06, SeFfAh, SCORPION_79, orimohito, enversen79, icelebi, vendetta99, hamzaHRT, sbilgic82, MrPePe, armaganb, enginm2000, TyfnByrm, vheksgursoy, Muratt08, Buğra4201, loyal28, akvaryumozgur, CNYTYLMZ, tosbag, MUSTAFAEKR, naciyekaracan, Xzyfos, selçukdurmaz, kabaktadi, cıbırlover1, ynsdlsz14, Foai, Ercan89, beyazgul, olcaytu, smhakgl, ecological, fatihtugay, adamın1i, fatihincky, chnkc, Pervane, ersin1981, mehmetsahin12, metubo, Chepny, Kuduoglu, Beykozbeyi, merithan, AzmiKibar, ysnynrdg, ESTAR, erhanyan, deriinmavi, Hunter42, idiopatik, cashercash, ardatamay, brigantes, selahaddinn, Semihcetin, JapoJupo, Emilhan, ustabuneya, mbcr06, Burak40, erayra, kontrast, Okan Bilgiç, orca, Ladres, DenizVurucu, garip0658, RoIF, mefey66, PlecoLover, Keys, S.Bal, tosyalı, ermes, Ches, Ugur79, yazgunesi, Kromatit, alicichlid, erhanozcan71, Ufukbiyikli, menesc, KEREMERT, Unreal55, bkEmre, Kenan malawi, Sefa12, HKNYIL, ozan_1903, yuceemre, spongebob55, Mehöet, krib, erman212, erdalyalcin, Yusufhoca, yakaryus, Cleveland7, redson34, SeKaCi, Kandemir, Altispinoza, sofiemre, tdenizs, burakblgn, vedat79, atlantis917, Formicasmind, Lepistesciso, UlasYilmaz, ers1905, Discege, servet, HardScape, msylyc, Muzaffer KEPENEK, muratteyhan, soliter83, GRantMaSTeR, tarik1907, Erbey, eek55, volkan26, Rzpnr, taha06, karadadas, Gizem coşam, denizulucutsoy, GoktugKaan, tayfa3706, Titanium, EmirhanTuncel,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.