ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3483
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
38 dakika önce
Toplam Mesaj:
4307 [6.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1480 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
14
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Tuhaf Bir Durum
Serhat Bey'e katılıyorum.
Balık yaşasa bile sağlıklı olduğunu gösterme. Hasta olmadıysa da stres altında olmadığını kimse söyleyemez.
Neden iki ay beklemiş suyu kullandınız orasını anlayamadım. Ama ağzı açık ve uzun süre duruyorsa için birşeylerin düşmüş olasılığı var.
24 saat klorun uçması için yeterli olmuştur büyük ihtimalle. Ama ben genelde em az 48 saat dinlendiriyorum. Suda az da olsa klor kalmış olabilir.
Balığın atlaması stres, su değeri yada Serkan Bey'in dediği gibi gözü bozulduğu için olabilir. Stres için bulunduğu ortamın olabildiğince sakin olmasına dikkt edin, akvaryumun ışığını açmayın, akvaryumu kurcalamayın. Bakteri çakısması konusunu bir araştırın. Su değerinde bu yüzden bir problem olabilir. Gözünün bozulmasına şu anda yapacak birşey yok, bekleyin.
Ayrıca 45 litre kesinlikle yeterli bir hacim değil. Balıklarınız 5 cm den küçük ise balık başına 20, büyük ise 50 litre düşmeli. Bu hesaba göre ya hacimde yada balık sayısında düzeltme yapın.[:iyi:]
Rasbora Ve Lepistes Neon
Balığı hemen üretime almamanız lazım. Yeni gelen balık eski yerinde iyi bakılmıyorsa formsuz olabilir. Önce en az bir hafta iyi bir diyet ve su değişimi ile kondisyon kazandırmaya çalışın.
Detaylı bir anlatım istiyorsanız internette çeşitli video ve makaleler var zaten. Aşağıya da bir tanesini bıraktım.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/tayland_usulu_beta_uretimi_makaleden_cev_k228109.asp[/URL]
Ciklet Balığım Çok Hasta
Balığınızın hastalığını tam teşhis etmeden tedaviye başlamayın, ilaç kullanmayın.
Fotoğraftaki ilaç mantar ve kuruk erimesine iyi gelir. Genelde arkasında ne tür hastalıklara iyi geleceği yazar. Eğer araştıramadıysanız bile arkasını okuyarak alın.
Sera banktopur ilacının da size bir faydası dokunmaz. Dediğim gibi daha hastalıktan emin değilken hangi ilacı alacağınızı bilemezsiniz zaten. Sera baktopur, her ne kadar satış sitelerinde iç parazit ilacı diye de geçse kuyruk erimesinde kullanılır.
Balığınızda bir çesit iç parazit varsa sera baktopur direc yada flagly ilaçlarından birisini kullanabilirsini, en sık tercih edilenler.
Japon Balığım Kafa Atıyor
Açıkçası yüzmesinde bir değişiklik göremedim ben, sağlıklı gözüküyor. Ama stres altında olduğu belli. Yüzgeçlerini açmamasından ve yüzüp yüzüp geri dibe inmesinden belli. Şimdilik iki günde bir su değişimi yapın. Nefes alamaması amonyak yada nitrit atrışından olabilir. Bunun balıklara zarar vermemesi için bol su değişimi yapabilir ve belki tuz kullanabilirsiniz.
Hava kesesi probleminde balık olduğu yerde kalır. Hava kesesi hareket etmesini sağlar, yukarı çıkacağında hava aşağı ineceğinde su doldurur. Diyelim ki hava kesesi patladı, o zaman ya sürekli yukarıda (ki çogu zaman bu olur), yada sürekli aşağıda kalır.
Japon balıkları uzun yaşayan bir türdür ve bir buçuk yıl fazla değil. Şu ana kadar yaşamalarının ihtimali ölmelerinden azdı. Şimdiye kadar yaşamaları ölmeyeceklerini de göstermiyor. Kızım için aldım diyorsunuz, ölürlerse üzüleceğini de düşünmek lazım. Bu nedenle en kısa zamanda daha uygun bir akvaryuma geçin. Forumda güzel kurulum örnekleri var. Aşağıya da o kurulumlardan bir fotoğraf bıraktım.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208569/020520201223211.jpg[/IMG]
Rasbora Ve Lepistes Neon
Rica ederim.
Amacınız üretim değilse ayrı yerlerde durmalılar. Erkek bir beta ile başka bir beta aynı yerde duramaz. Yoksa ya stres yada kavga yüzünden birisi ölür.
Amacınız üretim ise iki balığın da kondisyonunun yerinde olsuğuna emin olun. Ayrıca üremeye istekli olmalılar. Daha sonra dişiyi erkeğin görebileceği bir şekilde kaba yerleştirin. Erkek köpük yuva yapınca dişi yanına salınır.
Rasbora Ve Lepistes Neon
Yaşarlar, üçü de uyumlu türler ve akvaryum ortamları hemen hemen aynı.
Bildiğim kadarıyla tetralar avcı oluyor. Yavru almak istiyorsanız tilki kuyruğu vb. ile bir akvaryumun bölümünü doldurabilirsiniz.
Akvaryum Kurulumu Hakkinda Destek Ricadir
Bakteriler oksijeni bol olan yerlerde ürer. Burası da filtre oluyor. Bu yüzden filtreyi açıp bekletin. Azot döngüsünü yapan bakteriler en çok filtrede oluşur çünkü.
Donmuş Yemin Zararı Olurmu
Ben direk veriyorum açıkçası. Ama yem küçük olduğu için elime aldığımda ve suya koyduğumda bir miktar çözünmüş oluyor zaten. Ferkan Bey'in dediği de doğru olabilir. Bir süre elinizde yada suyun içinde tutarak balıklara verirseniz de olur.
Beta Balığım Çok Hareketsiz
Birinci fotoğraftaki yem kabuksuz artemia. Artemia küçük olduğundan dolayı genllikle yavrulara verilen, protein bakımından zengin bir yemdir. Artemianın kendisi tuzlu göllerde yaşayan küçük bir eklembacaklı. Bu yemi iki günde bir, öğle öğünü olarak kullanabilirsiniz bence.
İkinci fotoğraftaki ürünün size bir faysası yok. Metilen mavisi bir ilaçtır. Ama kuyruk erimesine fayda etki etmez. Yada yeni alınan bir balık akvaryuma eklenmeden önce dezenfekte etmek için kullanılabilir.
Üçüncü fotoğraftaki yemin markası iyi diye biliyorum. Ama sadece artemia ve bu yem yeterli olmaz. Nursun Hanım'ın verdiği listeden en az iki yem daha alabilirseniz daha iyi olur. Ayrıca genelde kullandığınız yem nedir? (Artemia canlı yem yerine geçebilir belki ama su piresi, grindal kurt, beyaz kurt vb. de alın bence. Herhangi bir nedenle canlı yem alamam diyorsanız dondurulmuş kan kurdu gibi ürünler de canlı yem yerini tutar)
Son ürün ise yanılmıyorsam akvaryum tuzu. Genel yargı labirentli balıklara (beta, gurami ve cennet balığı labirentlidir) tuzun zarar verdiği. Aynı şeyi akvaryum tuzu diye satılanlar da yapıyor mu bilemiyorum. Ama tuz genelde tatlı su akvaryumuna kullanılmaz. (Bazı türler ihtiyaç duyabiliyor yada bazı hobiciler normalde de kullanıyor) Bazı hastalık ve durumlarda işe yarıyor tuz. Bu nedenle kullanmayın bence.

Petshoptan ziyade forumda yazanlara göre alışveriş yapmanız daha uygun. Petshopların çoğu ya yanlış yada eksik bilgi verir.
[QUOTE=Beta_balik] Su kalitesini arttırmak için capatta yaprağı, kızılağaç kozalağı yaprağı yada dalı, mangrow kökü gibi doğal ürünleri kullanabileceğiniz gibi sanital ketapang tuzu, ocean nature betta spa gibi ürünleri de kullanabilirsiniz.[/QUOTE]Burda yazan ürünler metilen mavisi ve tuzdan çok daha işe yarar sizin durumunuzda.[EDIT]Beta_balik,2020-07-07 13:05:08[/EDIT]
Donmuş Yemin Zararı Olurmu
Sıkıntı olacağını sanmam, bende veriyorum. Dondurulmuş kan kurdu vb. ürünlerde de sıkıntı olmuyor mesela.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 283 Online Kullanıcı, 154 Üye

Online Kullanıcılar

selahaddin, beyazgul, HarunYldrm, gokhankum, DiscusFan, ozkurtozgur, alrzyldzz, sirhill, KAMPUT, Aqua Discovery, CANTEK, CİHAN044, AHMET, ursula, tam35mert, osman-01, Kınayu, sadangur, Mete Duru, İnsect, Traveller, TurX, ONURUS84, muratyarici, Pacific, İbrahimÖzen, Çınar_Can, egehamit, ruhunazenin, Ozan Eren, hamuce, Engineerpro123, docere, Fragant, exfish, GizemYıldız, ONRAYDN, gbolun, Kemalk41, BuRAK, ozgmavi, DeviLLe, vetet, tevfik, mehmetberayg, TugayKrmn, de4b5, fikret43, Özgür1978, Emir39, Emr35, cashercash, darkaura, Carl, anatolianfisher, Mehmet0011, can68, TolgaPos, AC-72, pestkop, yasinenes, devrimdpt, Shotofok, tkahramaner, AtlasPoyraz, HilalUnal, Koksal Gurkan, Mikail Erdoğan, ozgurnez, lucas_74, ismailtel, aXarayli, djsis, gokkurt, Balikcidede, Aspet, hillkr, SalihNarci, orimohito, mcetindas, oblomov, Ugur79, vendetta99, ComoDAYI, ersel, krmbzkurt, Brothers, emrepablo11, nzm06, sempathyc, eemree11, Serdariekrem, WildFish_Keeper, muratgurer, rs635, Samoo, tlgtck, cief17, Ghetto, Hakanm_, fotofiliz, ozdoganmehmet, abunil, Aozalatur, ffeytt, GETS34, melankolia5, sinan3805, serdar131977, umutsb, Merveq553, su dünyası, erdalakçay, zamankedisi, lizuferum, boran.123, CİNGÖZ, si0ny, taner.sahin, fatihbozkurt54, dr_ozi, Mussa, ilkeremm, mcmert, CevdetSERBEST, selfish, gsvatman, evilways, cheavy, Arapaima, ekremsunguroglu, devito, Mehmetpoad, balıkhastası, KeremUlaş, Khann, FISHCARE, moriqur, Hellak, idiopatik, Mustafa Küçük, caglarpak, Neothauma, yunus78, BerkayB, cnkmcr, TheHobi, a.kemal, hermiş, ersin06, bulut99, Discusss78, erensimsek, AhmetKi, Yunus_Krgl,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.