ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
zaferrrr
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
24
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Ocak 2018 20:38
Son Ziyaret:
43 dakika önce
Toplam Mesaj:
109 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
24 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
zafer ertek
Doğum Tarihi:
07 Aralık 1994
Yaş:
25
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Zafer ERTEK 100 lt bitkili akvaryum. Rasbora, neon tetra, zebra danio, l144, helena, albino cory

SON 10 MESAJI

Samsung Modül Led, 5730 Smd Led
[QUOTE=deatless22]Lowtech için 15-20 watt power led yeterli akvaryumunuz için . Elinizde 10watt varken yanina ekleme yapıp sürün yeterli gelecektir.
Kaldı ki 12w power, 10w modül bence yeterlidir. Siz nasıl yetersiz olduğu kanısına vardınız?

Lowtech bitkiler ışık olmasada büyür, yeni aldıysanız 1 ay alışma süreci olabilir bilginiz olsun[/QUOTE]

Bitkiler 9 aylık. Elimdeki power led çok kısa olduğu için tankın sadece küçük bir kısmını aydınlatıyor. Modül ledler ise sayısı az olduğu için yeterli gelmiyor. Işık olmadan bitki büyüten görmedim bu zamana kadar. Low tech te olsa gelişim için ışık gerekiyor. Power ledin aydınlattığı kısımda ki bitkiler fotosentez yapıyor fakat diğerlerinde gelişme yok.
Sunsun Hw-603b Debi Sorunu
[QUOTE=deatless22]Dış filtreden elyafı çıkartın. Debi yükselecektir.
Bahsettiğiniz debi 100 litre akvaryuma yeterli. Saatte 5 defa suyu çevirmesi fikrini yanlış anlamışsınız . Hicbir dış filtre akvaryum suyunu saatte 5 defa çevirmiyor . Zaten öyle tavsiye de vermiyoruz. Kâğıt üzerinde 5 defa çevirmesini örnek veriyoruz . Yoksa dış filtreler üzerinde yazan debinin yarısını anca verirler. Bunu 15 yıldır deneyim ediyoruz.

Aşırı besin: Silikat ve silisik asit içeren maddeler diatom patlamasına sebep olur. Silisik asit çeşme suyundan, silikat ise sürekli olarak taban malzemesinden yada dekorasyonda kullanılan kaya, taş gibi şeylerden kaynaklanabilir.[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Evet hiç bir filtre fabrikasyon verilerini vermiyor bunu bende senelerdir tecrübe ediyorum. 400'se 200 lt çeviriyor. Debi akvaryuma malesef yeterli gelmiyor çünkü akvaryumun içinde yosun parçacıkları vs sürekli yüzüyor. 5 defa çevirmesi fikrini neden yanlış anlamışım ? 5 defa değil fakat 3 defa çevirmesi gerekiyor en azından diye düşünüyorum. Forum harici takip ettiğim bütün profesyonel akvaristler en az 3 defa hatta 5 defa çevirmesi gerektiğini ve hiç bir filtrenin fazla filtreleme yapamayacağını söylüyor.Tabi siz daha iyi bilirsiniz 15 yıllık tecrübeye sözüm olmaz. Benim sorum sadece yeni bir iç filtre alsam yeterli gelir mi ? Fitredeki elyafı çıkarırsam filtrasyon kalitesi düşer mi ? Silikat oluşturacak herhangi bir dekorum yok. Çeşme suyundan kaynaklanıyor sanırım.
Sunsun Hw-603b Debi Sorunu
[QUOTE=Dimidiochromis]Merhaba

Öncelikle sunsun için söylenenler üzerine konuşacağım motorun yerini değiştirmeniz alt taraf yerine değil üst tarafa takarsanız debinin arttığını göreceksiniz yalnız şöyle bir durum var dış filtreler sudaki mekanik temizlikten ziyade biyolojik filtreleme yapması amacıyla kullanılır bu da suyun canlılar için yaşanılabilir olmasını sağlar iç filtreyi suyun yüzeyini dalgalandırmasi amacı ile kullanabilirsin aynı zamanda sunsun su çıkışınıda normal kullanırsınız bu sayede dış filtre emişine destek ve suda hidrojensülfür oluşumunu engellemiş olursunuz. Tabi filtre içerisindeki malzemeler de önemli eğer biyolojik filtre malzemesi kullanmiyorsaniz tavsiyem o filtre içine 1 lt eheim substrat pro veya sera siporax ekleyip o şekilde kullanın doğru yemleme ve haftalık dip çekimleri ile suyunuzu koruyabilirsiniz. [/QUOTE]

Teşekkür ederim. Filtreyi 3 yıldır kullanıyorum. Motoru üst tarafta takılı. Önceki akvaryum 50 lt idi. Ondan sorunum yoktu fakat 100 lt ye geçince yeterli gelmedi. Evet biyolojik filtreleme önemli ama tankta ki suyun saatte 3-5 defa dönmesi gerekiyor. Yoksa filtrelemede verim alınmıyor. İki filtreminde çıkışı suyun üstüne şelale şeklinde dökülüyor. Sunsun da iç malzeme olarak süngerler, elyaf ve lav kırığı var. Haftada 2 kez dip çekimi yapmama rağmen filtrasyon iyi olmadığından yosundan kurtulamadım. Yeni bir dış filtre mi almam mantıklı olur yoksa daha güçlü bir iç filtre alsam yeterli olur mu acaba ? Malum dış filtre fiyatları uçmuş.
Samsung Modül Led, 5730 Smd Led
Merhaba. 100 lt bitkili akvaryum için yeni bir armatür arıyorum. Elimdeki aydınlatma 12 w power led ve 10 w modül led. Yeterli gelmiyor malesef. Yeni bir power led armatür alayım dedim biraz pahalı geldi. Samsung modül ledlerle ve samsung 5730 smd ledlerle başarılı tanklar kuran arkadaşlar var. Modül led mi daha mantıklı olur yoksa 5730 smd bar led mi ? Ayrıca 5730 samsung marka smd ledleri nereden temin edebilirim, internetten baya baktım ama samsung marka yok gibi. Bitkilerim low tech.
Sunsun Hw-603b Debi Sorunu
Merhaba. 100 lt bitkili akvaryumda sunsun hw 603b ve ek olarak eurostar'ın saatte 300 lt çeviren iç filtresini kullanıyorum. Uzun süredir kurtulamadığım diatomun sebebi olarak filtrelemenin az olduğunu farkettim. Debi testi yaptım ve sunsun 150 lt/s iç filtre ise 100 lt/s su çeviriyor. Saatte 250 lt çok az. 603b yi temizledim ve basış hortumunu kısalttım. Bir şey değişmedi, sadece 170 lt/s oldu. 80 cm yukarı basıyor suyu ondan dolayı az çeviriyor sanırım. Ayrıca motoru da üstte. Ne tavsiye edersiniz acaba ? 500 lt/s su çeviren bir iç filtre alsam yeterli olur mu ?
Bitkili Akvaryuma Yeni Tür Tavsiyesi
[QUOTE=deatless22]Neonlar sürü balığıdır, 3-4 adet daha ekleyebilirsiniz.
3 adet corry de eklerseniz yeterli gelecektir. [/QUOTE]

Teşekkür ederim. 6 lı sürü olarak besliyordum fakat 3 ü öldü. Bende 10 tane daha neon mu eklesem sürü yapmak için yoksa onları çıkarıp farklı bir tur mu eklesem diye sormuştum.
Bitkili Akvaryuma Yeni Tür Tavsiyesi
Merhaba. 3 senelik bitkili akvaryuma yeni tür eklemek istiyorum. Akvaryum 100 lt bitkili. Şuan akvaryumda 3 senedir beslediğim balıklardan geriye kalanlar olarak şunlar var: 3 neon tetra, 10 rasbora, 3 pembe zebra danio, 1 albino cory, bir çift l144. Yeni tür olarak bulabilirsem 10 tane ember tetra ya da kırmızı burun tetra alayım diyorum. Ek olarak da 6 ya tamamlamak için 1 albino 4 tane de panda cory alma düşüncem var ve ayrıca da yosun sorunu için 2 tane otocinclus. Bu kadar balık fazla mı olur acaba ? Diğer bir düşüncemde aynı türle devam etmek, 10 tane neon eklemek. Hangisi daha mantıklı sizce ? Başka tavsiyeniz var mı ?[:?]
Armatür Hakkında Wolfmar
[QUOTE=Rockun][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222879/060520202111121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222879/060520202111231.jpg[/IMG]
Arkadaşlar aquaplant armaturum geldi . Aqualed değildir karistirmayin.

İlk deneyimlerimi paylaşayım 83 litre akvaryumum var. Armatür geldiğinde tankı tekrardan düzenledim . Biraz toprağı fazla kaldırıp kondurdugum için su çok kirlendi ve bulaniklasti. Ama birden fotosentez başladı bitkilerde . Tabi tank oturmuş değil şuan ama bitkiler çok guzel tepki verdiğini gördüm. Kullananlar ve aldığım yorumlarin doğruluğu bizzat görmüş oldum.
Yanlış anlamanız istemem . Bu konuyu ve yorumu bilgi yanlışlığı ve benim gibi araştıranlari yanlış yonlendirdiginden dolayı yazıyorum. Aqualed ve aquallant farklı armatürlerdir. Değerlendirmeniz de yardımcı olmuşsa ben ve diger arkadaşların ne mutlu. Herkese keyifli hobiler.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222879/060520202120121.jpg[/IMG][/QUOTE]

Merhaba. Bende bu aralar bitkiler için armatür bakıyorum. Powerled yaptırmak istiyorum fakat biraz tuzlu geliyor. Aldığınız led kaç watt, kaç cm, nereden kaç tl ye temin ettiniz, bilgilendirebilir misiniz acaba ? Bu ledlerin pek faydası olmadığı yönünde çoğu konu, bitkilerin gelişimini gözlemleyip bilgilendirirseniz çok faydalı olur. Teşekkürler
Mayalı Sistem Co2 Yapımı ( Tavsiye Gerekli )
Merhaba. Sistemde %90 kaçak vardır. Her defasında sallarsanız ömrü çok kısalır sistemin. Hortumları kapaklara karbonat ve japon yapıştırıcı ile yapıştırın. Nerede kaçak var iyice kontrol edin. Ayrıca kabarcıklar akvaryumun içinde dağılacak şekilde küçük çıkmıyorsa faydası olmaz. İce tea şişesini değiştirmenizi tavsiye ederim çünkü basınca dayanıklı değil. Ek olarak ta sitrik asit sisteme geçmenizi tavsiye ederim. Ben uzun süre mayalı kullandım fakat pek faydalı olmadı. Şuan sitrik asit kullanıyorum ve yaptığım karışım 3 ay kadar bitmiyor. Maliyeti de 10 tl civarı tutuyor.
Cüce Vatoz Yumurta Sorunu
[QUOTE=anima_08]2 kere oldu ne zaman hazır olacak acaba :)[:(][/QUOTE]

Erkek büyükse ve yumurta boş çıkıyorsa kısır olabilir. Benim l144 5 defadır yumurtluyor fakat hepsi de boş kaldı yumurtaların, erkek l144 üm kısır büyük ihtimalle.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 316 Online Kullanıcı, 172 Üye

Online Kullanıcılar

capodicapii, Ladres, Babanayka, Avcoskar, Fatih1903, veisveis, onur228, denizim20, MustafaCingil, artes, Kınayu, Saros, Traveller, ErtanGulen, cankan_06_3, babastory, Batu64, aktugsedat, AmazonDream, burak618, onderba, mrt.ozman, Nelth, alvaro, optimus1, İnsect, BadWolf, furkangungor, erhan069, antiSpy, BlackGoat, AleJandro, ethemy0689, texas99, Arikanos, Atillakahraman, MEID, 28fatih28, lebowskia, yokte, UglyPaw, srdrakgns41, Koksal Gurkan, engin045, sahmelik, Cimakka, mereny, Noyes, Nursun, Spacetr, CemalDmrts, Sedj, UmuttBEY, Okansari, MiSoSiKiaN, Aygunkarabas, erdalakçay, Mehmet27001, _muyendisbey, turkiyem52, zatonica, sariefe, Aspet, bymurat06, comolokko01, ofsetci, berke0017, anilozdem, sarıyerli 1970, Bisnev99, sinanb85, OguzTutum, Acemi_34, fretchord, umutsb, tosbag, wmelontr, haktankaymak18, ugur34, yigitmstt, totaku, Piyanist., dizdar_28, IamArifCAN, Turkercakir, timucin78, Mikail Erdoğan, Berkesygl, Tutuncu11, IrfanAlm, arapaima, a.kemal, izzettanju, Aozalatur, MURAT111, RaistIin, Enes_Yavuz, fahri-, Burakhan1, freelife, soliter83, ilkeremm, ryzend, refikonuroral, CagriTURK, Birbeyefendiniz, Hsyn, sbilgic82, Muhammedtrkmen, blueWORLD, Serkanjb, tayfur06120, Ercan55, ercansever17, Airman34, ternapi, slymn37, kobearda, jfcenedy, emireymen, Mussa, Nemoooo, Bsbs, sezerdmn, MehmeT, thedoqi, omerdonmez, inspector, MaviBaLina, ozdoganmehmet, emirkagan, balıkhastası, mustafasen, ityo39, omerkoylu, ismailkahraman, Foae, sinor, Yavuz ÖZTÜRK, Ayokyil, mrtozturk, BurhanAskin, KEREMERT, Engineerpro123, TayfunGercek, Omertropik, mahmut1905, alecozan, ferdisahin, Onur_032, mavitetra, lojistisyen, volkangunes, valarmorghulis12, terranova, dalyanbey, corax, CavitCan, Semih. Konser, mrtgrgn16, babur alimov, zaferrrr, BULENTKARABULUT, emree06, -TanganyiKağan-, Furcifer, ardem, LepistesDüşkünü, SinanBulut, ADONİS, Hafız 3207, Furkann66, kadirik,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.