ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kerimkoz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
132
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Aralık 2016 12:27
Son Ziyaret:
16 Saat 26 Dakika önce
Toplam Mesaj:
308 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
36 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
kerim kozanoğlu
Doğum Tarihi:
14 Temmuz 2002
Yaş:
17
İl:
Ankara
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fakir öğrenci akvaryumu ... 100x40x30 Betta akvaryumu kerim kozanoğlu

SON 10 MESAJI

Doğuma Ne Kadar Yakınız ?
[QUOTE=hollymolly]

cevabınız için teşekkür ederim öncelikle tam bir çekim yapıp tankı ekleyeceğim şöyle söyleyeyim akvaryumun arka sağ köşesi sık bir biçimde 4 kök bacopa mevcut ama boyları henüz 15 cm civarı olduğu için bazen aralarına girebiliyor balıklar. Rafya ve benzeri malzemeler beni salınım açısından korkutuyor şahsen .Öyle aman aman üretim hırsı yok ama yavru almak isterim . Tek korkum yavruların tamamını yemeleri bu yüzden büyük bir tank için kolları sıvamış bulunuyorum ama biraz zaman alacak . Bu süre zarfında yavruluk kullanmadan ve balıkları strese sokmadan yavrular ve doğumu nasıl kontrol altına alırım . [/QUOTE] Balığı ayırmamanız daha iyi olcaktır oyüzden size tavsiyem makarna taşı gibi küçük delikli taş edinmeniz yada akvaryuma daha fazla saklanma alanı eklemeniz. Sağlıklı hobiler diliyorum.[EDIT]kerimkoz,2020-06-03 14:07:23[/EDIT]
Hobide Yeniyim Kerevit Besleyebilir Miyim?
Merhabalar , kerevitin bakımının zor olmadığını düşünüyorum çok sevdiğim bir petshopta 30 lt civarı bi akvaryumda 3 ayda 12 cm boya ulaşan kerevit gördüm ama maalesef kerevit türleri petshoplar da çok sık bulabilceğiniz bişey değil. Onun yerine hobicilerden bulma şansınız olabilir.
Sizce Lav Taşı Mı
Merhabalar , lav kırığı gibi gözüküyor ama iri taneli olması akvaryumda çirkin bi görüntüye sebep olabilir bilginiz olsun.
Doğuma Ne Kadar Yakınız ?
Merhabalar , akvaryuma rafya yada makarna taşı gibi küçük balıkların saklanabileceği şeyler ile süslerseniz ayırmak zorunda kalmazsınız yavru kaybı azda olsa olabilir ama strese sokmamak adına en sağlıklısı bu olucaktır.
1000 Liralık Bütçe
Merhabalar , bütcenizle çok rahat 200 lt civarı akvaryum kurulabilir ama size tavsiyem akvaryum hacmini bir anda öyle büyütmemeniz yoksa hobiden soğumanıza kaçınılmaz olur . Önce 80 lt civarı bir akvaryum alıp bir süre onunla ilgilenmeniz akvaryum büyüdükçe zorlukların nasıl değiştiğini görmeniz daha iyi olur. Takdir edersiniz ki yeni türler alıp onlar hakında da yeni bilgiler öğrenceksiniz herşeyin temelinde araştırma ve tecrübe olması sizin için daha sağlıklı ve zevkli bir uğraş olur.
Beyaz Benek
[QUOTE=FerKan]Beyaz benek hastalığını metilen mavisi ilacı (Contra Ichthyo) kullanarak kesin tedavi edebilirsiniz. Bilinen en etkili yöntemdir. 3 gün boyunca litrenize göre kullanım talimatındaki damla miktarınca (birinci gün 10 lt suya 2 damla, ikinci ve üçüncü gün 10 litre suya 1 damla) damlatıp, hava motoruyla akvaryuma bol hava vermeniz gerekir. ilaçlama anında ve devamında yarım-1 saat boyunca (bu benim uyguladığım yöntem) filtrenizi kapatarak uygulamaya başlayabilirsiniz. 3 gün sonra filtre malzemelerini yıkayarak normal şartlara dönebilirsiniz. Genel olarak üçüncü gün sonunda tedavi başarılı olur. Isıyı yükseltmeye ve tedavi sonrası su değişimine gerek olmadığı kullanım talimatında yazmaktadır, ama biz yinede ısıyı artırır ve su değişimi yaparız (alışkanlık herhalde[:)]). Sağlıklı hobiler.[/QUOTE] Teşekkürler , elimde şuan metilen mavisi yok pazartesi ilk iş almaya gideceğim şuan sadece ısı arttırma ve ışık almamasını sağladım. inşallah pazartesiye kadar bi sorun olmaz.[QUOTE=goldfishlove]
Çöpçü ve vatozlara da zararlı. Bir çöpçüm ölmüştü eskiden, kötü bir deneyimle öğrenmiş oldum. Özellikle çöpçü yani cory türü balıklar çok hassaslar. Vatozlar yine dayanabiliyor bi dereceye kadar.

Betta da dayanıyor ama ölçüyü iyi ayarlamak gerek. Beyaz benek için degil de kuyruk erimesinde kaya tuzunun çok etkisini gördüm. Lâkin tuz bu tarz baliklarin ömrünü kısaltıyor bana göre. Hiçbir sebep yokken erimeler düzelmiş dalga dalga yüzgeçleri çıkmışken gayet sağlıklı balik birden öldü. 1.5 yıl yaşadı. Bir yönden iyi sonuç almışken diğer yönden balığın iç organlarına zarar vermiş olabilir. O sebeple hiç kullanmamak en iyisi. Sevgiler...[/QUOTE] Teşekkürler , tuzlu suyu tamamen değiştirdim şuan sadece pazartesini bekliyorum .
Beyaz Benek
[QUOTE=Umut GÜMÜŞKAYA]Balığınızın tedavisini başka bir haznede yapın ki protozoalar orada dökülsün.
Tecrübe edip sonuç aldığım uygulama diğerlerinden çok farklı olmasa da söyle;
Boş bir akvaryuma balıkları alacağız, ısıyı kademeli olarak 32 dereceye yükselteceğiz, suya bolca oksijen vereceğiz, ortamı tamamen karanlık tutacağız (siyah çöp torbası ile sarabilirsiniz) ve bunu tedavi sonuçlanana kadar devam ettireceğiz.
Şimdiden geçmiş olsun![/QUOTE]
Teşekkürler , şuan 10 lt bir akvaryumda saklanma yeri ve ışıksız bir şekilde duruyor davranışları gayet normal parmağıma ve yeme tepkisi yerinde bir gelişme olursa yine sizlerden yardım isteyeceğim[QUOTE=Beta_balik]Rica ederim.
Parazit üç evre geçirir. İlki balığın mukozosunda, kalkanı ile. Kendisine ördüğü bir duvar vardır, ki bu yüzden beyaz gözükür ve ilaç işlemez bu esnada. Bu yüzden ilaç, parazit balığın vicudundan ayrılmadıkça işe yaramaz ama ayrılan olursa diye ilaç katılabilir. Bu yüzden ilk dört gün su sıcaklığı bile yeterli olabilir. Suyun sıcaklığını yükseltemek parazitin hızını arttıracaktır.
Sonra parazit kendisini suya bırakır ve öncelik tabanda olup, herhangi bir yere tutunup yumurtasını bırakır. Burada da su sıcaklığı yine 24-29 derece arası olursa iyi olur.
Parazit kendisini bıraktığında ilaca açık hale gelir, o zaman ilaç işe yarar. Daha sonraki evrede üremesini tamamlar ve besine ihtiyaç duyup kendisine yeni bir balık arar.

Neyi neden yaptığımızı anlamanız için anattım. Şu anda başka birşey yapmanıza gerek yok. :))[/QUOTE]
Beyaz Benek
[QUOTE=Beta_balik]Ceyhun Bey tuz betalara ne gibi bir zarar verir?
Su sıcaklığını 30-31 derece yapın. Kaya tuzu kullanmak istemezseniz metilen mavisi damlatın suya. Her gün 1/3 mikatrında dip çekimi yaparak yeni su ekleyin ve metilen mavisini aldığınız su miktarınca ekleyin. 5. gün ısıyı düşürebilirsiniz. Tedaviyi ise ne olur ne olmaz bir hafta on gün devam ettirin. Eğer balık iyileşmezse %50 su değişimi yapıp bir gün ara verip daha etkili bir dış parazit ilacı kullanabilirsiniz. Eğer beta karma bir akvaryumda idiyse akvaryumdaki balıkları gözlemleyin, ilk başlarda fark etmeseniz de parazit onlara da bulaşmış olabilir.[/QUOTE]
Teşekkürler , doğrusu ilk defa böyle hastalılarla karşılaşıyorum ve sadece bu balıkta karşılaştım değerli ceyh_`in kaya tuzu hakkında dedikleri yüzünden açıkcası biraz endişeye kapıldım ve suyu tuzsuz hazır bir akvaryum suyuyla değiştirdim saklanma alanı ekleyip ışığı kapattım. Metilen mavisi şuan elimde yok ve sokağa çıkma yasağı yüzünden pazartesinden erken alamayacağım şuan sadece ısıyı kademeli olarak 30 dereceye çıkarttım yapmamı tavsiye edeceğiniz başka bişey varmı ?
Beyaz Benek
[QUOTE=ceyh]Bettaya tuz iyi bir fikir değil, beyaz beneğe hiç bir etkisi olmaz, balığa zarar verir, ısı yükseltmek tamam.[/QUOTE]
Balık şuan tuzlu suda ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olurmusunuz.?
Beyaz Benek
Merhabalar değerli forum üyeleri bu gün betta balığımın üzerinde beyaz noktalar olduğunu farkettim ve kendini akvaryum camına sürtüyordu beyaz benek olduğunu düşünerek 8 lt bir akvaryuma saklanma alanı ısıtıcı hava motoru ile birlikte koydum 5 çay kaşığı kaya tuzunu bardakta eritip ekledim ısıyı kademeli olarak 28 dereceye getirdim. Eksik yaptığım birşey var ise siz değerli forum üyelerinden yardım bekliyorum. ( elimde metilen mavisi yok)[EDIT]kerimkoz,2020-05-29 23:48:35[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 349 Online Kullanıcı, 199 Üye

Online Kullanıcılar

kenanhalil, editors0, MiSoSiKiaN, Ozcnavc, Segkrc, captain_55, arapaima, muratgurer, oguzcanoguzer, Ugur79, koagulant, Atillakahraman, gece mavisi, ilhan1143, Bonzi, Enver.Ergin, Mikail Erdoğan, enginD., Fragant, Pikun, ersel, zekigonlum, ekselans55, kdrkrtl, Traveller, a.gumrah, Apistotales, sedatyilmaz, Bahadir, aziz_basak, ugur34, sonucislek, gyunda, hanil, ebolatli, ethemy0689, Dogan2834, fatihbozkurt54, Ejder Günaydın, onur55, exfish, fa61, Cokoksen, inspector, mrt.ozman, grcn61, atiryaki, tosbag, ardatamay, altaygumus, Neothauma, gokturkseyhan, rikifat, oguzhandmr, onderba, CİHAN044, mavitetra, Nursun, Kınayu, Ciyus, serhat480, biacar, ProoF2834, krmbzkurt, de4b5, Wolkan, wmelontr, sarıyerli 1970, timucin78, sasa01, aliozel, yduman, Noyes, ilkeer06, OgzhnGenc41, ISMERL, Rames06, Fatih ÇE, egepehlivan, alonesmaug, Gokberkates, emreur, MustafaAslan35, Koksal Gurkan, FBSK, hasancn, SubBaRcA, Oguztastan, amsterdamli, 112ugur112, emrepablo11, fma3280, Tody35, MEID, lemur, Ragojin, hsntarik, Balikcidede, optimus1, dusumsel, H.Ocal, SCORPION_79, sopacı34, PUCK06, orimohito, randown, sy0666, lebowskia, rifai, Trakia, BaranTiryaki, erensimsek, arconim, hurricane29, Fatih55, pestkop, burak618, Bayulker, hoca0666, ternapi, Aspet, SonGökhan, rohembus, goldfishlove, TunAraSu, Mahmutyener, Cozkan, Aytekeli, koala981, gkhankum, SalihNarci, makyol61, HXYLMZ37, azadca, Nitalis, nurettindincer, sonermazlum, eryoldasersin, jjmuzo, EMREÇAKIR, Adnanyum, lazarusv20, ersin ün, Okansari, volkan45, Linebacker54, bymurat06, i_gulistan, Ayktakdmr, MrPePe, Aşk-ı semek, Slhmrlmz, yucesoy83, engin045, camoka007, aktugsedat, CMDTetra, erten, Rafayella, Mussa, Nikotinim, BoraAquascaping, egehamit, TugayKrmn, umutsb, sinor, BlueJardini, S.kuzey, Sonofzeus, Aksoy, Leontheprof., hakan66, _muyendisbey, Afatsumi, freelife, CANTEK, sezar27, bonker0618, Süleymaneti, denizulucutsoy, firedark12, AleJandro, docere, serdar131977, Tropikalbalık, ozanmayacı, Erman737, brkygt, mehmetali06, capitano, Cenk Bildir, ozgmavi, onrbgs, chdszc, egedin, TayfunGercek, BalikSever342, Okn34, Cansel 3552, lojistisyen,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.