ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
pathfinder
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
14
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
21 Eylül 2017 02:06
Son Ziyaret:
Dün 03:14
Toplam Mesaj:
110 [0.24 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
43 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur
Doğum Tarihi:
19 Kasım 1996
Yaş:
22
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Alttan Su Çıkışlı Akvaryum Projem Fikir Ve Öneri
Bence filtreye giden boru tıkanmayacaktır. Ancak dendiği gibi dip çekimini azaltmaktan çok daha fazla yapmanızı sağlar bu sistem. Ayrıca üstün kum koyacaksınız. O kum boruya kaçmaz ancak suyu akışını keseceği kesin. Su debisinin inanılmaz düşeceğini de hesaba katın.
Ph Değeri 8
Aslına bakarsanız asıl sorunum şuan bitkiler değil. Balıklar. Peki neden ölüyor bu balıklar. Asıl sebebini nasıl bulabilirim. Bilmediğim 2 tane taş var demiştim onları kesinlikle koymıycam akvaryuma geri. Acaba salınım mı yapıyorlardı. Yoksa aquadeco siyah kum yüzünden mi oluyor bir türlü anlayamadım.

Gnays kayalar gerçekten sorun çıkartmayan kayalarsa ve ph yüzünden ölmedikleri kesinse gnaysları geri koyacağım.
Ph Değeri 8
Benim tahminim gnays kayaların ph'ımı yükselttiği yönünde. 1 hafta kadar ayrı bir kapta gnays kaya bekletip ph arttırıp arttırmadığına bakacağım. Ama evet dediğiniz gibi benim asıl merak ettiğim sadece ph değeri yüzünden mi ölüyorlar yoksa başka sebep mi var? Gerçekten hobiye başlayalı 1 sene oldu ve ne yaptıysam yapayım ölümlerimin önüne geçemedim. Test kitleri açıkçası bütçemi aştığı için pek ulaşılabilir durumda değiller benim için.

Aquadeco'nun siyah kumu benim hagen diye kullandığım.[EDIT]pathfinder,2018-10-16 21:06:19[/EDIT]
Ph Değeri 8
Akvaryum ölçüleri: 100x40x55 cm (220lt)
Balıklar: 7 erkek lepistes, 9 dişi lepistes, 3 dişi moli, 5 neon tetra, 5 zebra danio, 3 çöpçü, 1 yeni doğmuş lepistes yavrusu
Bitkiler: Sagittaria Subulata, Rotala Rotundifolia(Wallichii), Bacopa Monnieri, Ludwigia Repens(Gül), Hygrophila Corymbosa(Limon), Hygrophila Polysperma Ceylon(Zeytin), Limnophila Sessliflora
Kum: Hagen siyah kum
Isıtıcı: Tetra HT-200 (26 dereceye ayarlı akvaryum şuan 26 derece
Dış filtre: Lifretech 838. 2 sepet Eurostar Bio Glass Ring Seramik ile, 1 sepet Eurostar Aquaclay Biyolojik Filtre Malzemesi ile, 1 sepet ise geniş gözenekli bir sünger ile dolu. Ayrıca her sepette elyaf var.
Işıklandırma: SMD 5050 led kullanıyorum 3 çipli ve 5 metre olarak kapağa döşedim aşağıda fotoğrafta gösterdim. Günde 8-9 saat açık tutuyorum
Havalandırma: Çift çıkışlı bir hava moturu kullanıyorum ancak çok hareketlendirme yaptığını düşünerek günde 2-3 saat kullanıyorum.
Kayalar: Genel olarak gnays kayalar ile bir dekor oluşturdum ancak akvaryumun ortasında 2 tane adını bilmediğim taş türü var. Petshoptan lepisteslerin olduğu bir akvaryumdan almıştım. Sanırım zararsız bir taş.
Yemleme: Sera ve tetranın klasik, bitkisel, yavru yemlerini kullanıyorum. Saat 15:00 da Sera Flora ve Sera Vipan Baby veriyorum. 21:00da ise Sera Vipagran ve Tetra guppy ile besleme yapıyorum.
Akvaryum bakımı: 8-10 günde bir 40 litrelik bir su değişimi yapıyorum ve camları alglerden temizliyorum. Akvaryumda sıvı gübre kullanıyorum. Sadece su değişimlerinde beklettiğim suya Reeflowers'ın Effective Conditioner'inden damlatıyorum bir kaç damla.
Yapay dekor: 3 tane ufak çaplı yapay dekor kullanıyorum

Hagen kumu değiştireceğim, çok fazla şikayet aldığını gördüm ve benim de bitkilerim pek sağlıklı sayılmaz.
Ph Değeri 8
Merhabalar gerçekten foruma konu açmaktan yoruldum özür diliyorum tekrar konu açtım için ancak bir türlü balık ölümlerime çözüm getiremedim.
Haftada en az 4 balık kaybediyorum. Gözle görülür bir hastalık yok. Saçma sapan ölüyorlar anlam veremiyorum. Ph ölçümü yaptım en son. Çeşme suyu kullanıyorum akvaryumumda bekletilmiş. Çeşme suyum 7.2 ph çıkarken akvaryum suyu 8.0 ph olduğunu gözlemledim. Sanırım akvaryumumdaki taşlardan biri ph'ı değiştiriyor. Bu sebeple taşlarımı teste tabi tutcam 1 hafta. Asıl soruma gelecek olursak. Melek,neon tetra, lepistes, moli,rasbora, çöpçü olan bir bitkili akvaryumda ph kaç değerlerinde olmalı? Ve balıklarımın ölüm nedeni bu yüksek ph değeri olabilir mi?
Kum Seçimi
Üstte yazan arkadaşlar lav kırığının çöpçülere zarar verdiğini yazmışlar. Bunun üzerine internette yaptığım araştırmalarda da çöpçülerin bıyıklarına zarar verebildiği ve lav kırığının çöpçülü akvaryumda kullanılmasının önerilmediğini okudum. Böyle bir ihtimal varken üste lav kırığı koymaya çekiniyorum doğal olarak. Siz yaşamamış olabilirsiniz ama demek ki genelde yaşanan ve insanlarının ağzının yandığı bir olay bu.
Alta lav kırığı koyacağım kesinleşti açıkçası ama asıl sorun üstüne koyacağım kumda. Vitasand dere kumu mu yoksa eurostar'ın aquaclayinden mi kullanmalıyım. Bu arada bu üst katman daha ince bir katman olacak lav kırığına oranla.[EDIT]pathfinder,2018-10-12 22:41:44[/EDIT]
Kum Seçimi
Hocam dere kumu diyince onlarca tür kum çıkıyor karşımıza. Lav kırığı da maalesef yüzeyde kullanamayacakmışım çöpçülerim yüzünden. O yüzden fiyat performans açısından alta 15litre lav kırığı üstüne de 5 litre aquaclay kum kullanmaya karar verdim aquaclayi 10 litreye çıkartabilirim belki. Bunların arasına sineklik koyarsam nasıl olur? Lav kırıklarının yüzeye çıkmasını engeller miyim?[EDIT]pathfinder,2018-10-12 22:13:38[/EDIT]
Kum Seçimi
Alta 15 kg lav taşı kırığı onun üstüne jbl manado koysam bir sorun olur mu çöpçüler ve bitkiler için?
Kum Seçimi
Çöpçülerim var evet. Peki nasıl bir kum önerirsiniz bu durumda hesaplı ve iş görecek?
Aquadeconun siyah kumu demek istedim haklısınız hagen gibi olandan bahsediyorum. Hem suya salınım yaptığını düşünüyorum hem de bitkiler için fazlasıyla yetersiz geldiğini düşünüyorum.
Kum Seçimi
Merhabalar uzun süredir akvaryumumdaki bitki ve balık sorunlarının sebebinin Aquadeco marka hagen kum olduğuna kanaat getirdim. Çünkü akvaryumda sorun yapacak başka hiçbir şey yok. Akvaryumumu bozup tekrar kurmayı planlıyorum 100x40x55 lik 220 litre bir akvaryum. 20 litre kumun yeterli olacağını düşünüyorum ancak jbl marka gibi markaların kumları gerçekten çok pahalı. Çok basit bitkiler bakıyorum zeytin, gül, subulata vb. 20 litre lav kırığı kullansam yeterli olur mu bu bitkiler için?

En önemlisi de lav kırığı suyu kahverengileştirir mi? Aldığımda 2-3 kere süzgeç ile yıkayacağım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.