ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
UĞURBABÜR
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
28
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Şubat 2008 12:38
Son Ziyaret:
23 Şubat 2020 23:15
Toplam Mesaj:
119 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Uğur BABÜR
Doğum Tarihi:
11 Haziran 1961
Yaş:
58
İl:
Bursa
Meslek:
Makine Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA


150x60x60 High tech tropkal
70x50x50 L201-L260
Uğur BABÜR

SON 10 MESAJI

Salyangoz Sorunu
Helenalar kökünü kazır ,hiç kalmaz.
Dolap Taşır Mı

Evet doğru anlamışsınız.Bu ayağı çivilemenize gerek yok.Zaten üzerine yük gelince kıpırdamadığını göreceksiniz.Yarın öbür gün bu dolabı tekrar normal dolap olarak kullanma ihtiyacınız olursa dolaba hiçbir hasar(çivi ile) vermemiş olacaksınız.
Arka yüz benim gördüğüm aynı renkten olduğu için sunta gibi görünüyor.Parmağınızla tık tıklarsanız sesinden aynı malzeme olup olmadığına kanaat getirebilirisiniz.Eğer aynı renkte ince kontralit ise sesinden ve esnemesinden farklı olduğunuz anlayabilirsiniz[EDIT]UĞURBABÜR,2020-01-22 01:01:24[/EDIT]
Dolap Taşır Mı
Aynı böyle, ortasında dikme olmayan bir dolap üzerinde kullanmamam nedeniyle, tankımın taban camı ile ön camı arasından açma yaparak su kaçırması olayı bizzat başıma geldi.Sakın böyle bir riski almayın.Hatta bu dolabın ortasına baskı uygulayarak ne kadar esnediğini gözünüzle bile test edebilirsiniz.Önlem çok basit , tam dolabınızın iç boyunda 5x5 gibi bir tahta ayak kestirin.5x2 gibi ince bir şey yapmayın ,yük altında burkularak yük taşıma gücünü kaybeder.Bu ayağı ön tarafta kapakların hemen iç tarafına sıkıştırarak yerleştirin .Boyunu dolap iç yüksekliğinden kısa yapmayın , hatta 2 mm daha uzun yapın, yani yerine sıkı geçsin.Üzerine tankı koyup su doldurduktan sonra bir daha zorlasanız yerinden çıkmadığını göreceksiniz.
Şimdi ön tarafı garantiye aldık , gelelim arka tarafa.Eğer arka yüz , dolap malzemesinden suntalam veya mdflam ise sorun yok .Eğer arka yüz kontralit veya sadece kapatma amaçlı kontraplak ise yük taşımaz , aynı risk arka yüzde de oluşur.2 şansınız var, ya arka yüze de yakın aynı şekilde bir ayak koyun .Veya öne koyduğunuz ayağı ön taraf ile arka taraf arasına bir yere ortalayın.Bu şeklide tüm tabanı ortadan tek destek ile desteklemış olacaksınız.Bu da size yeter.
İyi günler dilerim.
Yeni Nesil Power Led Armatür
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/44716/150120202318351.jpg[/IMG]
Emre bey armatürün asılabilme ihtimalinii düşündüğünüz için teşekkürler.
Yukarıda fotoğrafını veriyorum.Benim kendi tankımda 4 ad 55 W T5 floresan olan , kendi yaptığım armatürüm bu şekilde tavana 4 tel ile asılıdır.Tanka hiç değmeden kayıtların 1 cm üzerinde durur.Bu durumdan son derece memnunum, çok kullanışlı.Ama bu sistem askılı nasıl olur diye düşünmedim.
Emir bey
Bu sistemi esneme riskini de ortadan kaldıracağı için , askılı olarak yapmak mümkün olur mu.İlle benim armatürüm gibi 4 noktadan değil de , mesala 6 noktadan asmak gibi bir ihtimal bana da akla yakın geliyor.Hatta tank üzerine asılacak dekoratif bir metal veya ferforje altına kısa daha çok sayıda tel bağlantısı ile armatürü asabilme fikri aklıma geliyor.
Bu sistemin askıda kullanılabilme şansı nedir.Açıkçası tankın üzerinde armatürün sallanabiliyor olması (belki bazılarının aklına gelir çarparlar vs diye) benim için bir sakınca değil avantajdır[EDIT]UĞURBABÜR,2020-01-15 23:55:07[/EDIT]
Yeni Nesil Power Led Armatür
Emir Bey
Esasında benim hedeflediğim sistemde lens kullanımı gereksiz. Çünkü lenslerin amacı, ledi sudan uzağa koyduğunuzda ışığı tabana veya daha aşağılara odaklamak içindir.Ben özellikle sistemin suya yakın olmasını istiyorum. Ama, konu ile ilgilenenler de bilgi sahibi olsun diye yazmanızı rica ettim.
Armatür sudan uzak olduğunda, ister istemez tanka önden baktığınızda bu ışık gözünüze de geliyor.Benim hedefim ışığın sadece tanka yönelmesi ve yandan bakıldığında adeta ışık yanmıyor gibi görünmesi.Üstelik bu ledler renkli oldukları için , yandan bakıldığında bu ışıkları gördüğünüz zaman, bana sanki rengarenk showroom (ya da pavyon)) gibi görünüyor.Hiç hoşuma gitmiyor. O yüzden boyuna armatürler bana cazip gelmiyor.Sizin sisteminizde modüllerin dikine yerleştirilmiş olması , adeta benim beklentilerim üzerine tasarlanmış gibi.
Bir diğer avantajı da şu:Tankımda 2 adet kenarlara yakın, bir de ortada 3 adet kayıt var.Bu kayıtlar ister istemez su kabarcığı ile kireçlenip ışığı perdeleyecek bir yapıya geliyorlar.Her su değişiminde temizleyecek halimiz de yok.Boyuna led koyulduğunda bazı ledler ister istemez bu kayıtlara gelecek.Düşün ki, bir de armatürde gözün gibi baktığın bütün armatüre 2 ya da 3 tane koyduğun nano kırmızı da bu kayıtın arkasında kalıyor, ben şahsen sinir olurum. Halbuki sizin sisteminizde modülleri kayıtların aralarına yönlendirip kayıtların perdelemesinden kaçınmanız da mümkün.Konuda belirtildiği üzere bitkiyi yoğunlaştırdığınız yere ışıklandırmayı da yoğunlaştırmak ayrı bir avantaj.Uzunlamasına armatürlerin çoğunda ister istemez tankın kenarlarında ışıklandırması zayıf bir bölge kalıyor.
Bir konuyu daha açıklamanızı rica ediyorum.Kullandığınız power ledleri siparişimiz üzerine mi belirliyorsunuz.Eliniz de mevcut olanları mı kullanıyorsunuz .Ya da bir mutabakata vardıktan sonra mı alımlarını yapıyorsunuz.
İyi günler dilerim.
Yeni Nesil Power Led Armatür
Emir bey
Gördüğüm kadarıyla modüllerin gövdeleri alüminyum profilden , doğal olarak da soğutmayı bunlar sağlıyor.Modüllerin alt yüzünde koruma amaçlı pleksi olduğunu belirtmişsiniz.
Max bir modülde 12 powerled olduğunu gözönüne alırsak, bu modüldeki ısınma durumu, şu an uyguladığınız sistemde ne seviyededir?
Yani 6-7 saatlik bir yanma süresi sonunda, ya da rejim sıcaklığına geldiğinde diyelim modüller hangi sıcaklıkta oluyor? Örneğin el değmeyecek seviyede mi , ya da sisteme zarar vermeyecek bir seviyede mi? Sonuçta bu sistemin bir miktar ısı üretmesi kaçınılmaz bir sonuç. Sistemden ısıyı uzaklaştırarak , sıcaklığı düşürmek için uyguladığınız şeyler nedir?
Bir diğer husus, uyguladığınız sistemde powerledlerin önüne mercek uygulayabiliyor musunuz? Bu sistemde armatür su seviyesine yakın olduğundan, muhtemelen mercek ihtiyacı olmayacaktır ama yine de merek ettim.
İyi günler dilerim.[EDIT]UĞURBABÜR,2020-01-15 00:59:46[/EDIT]
Yeni Nesil Power Led Armatür
Emir bey
Bir süredir tankımdaki aydınlatmayı led sisteme döndürmek için araştırma içindeyim.Bu armatür modeli ve şekli bir çok açıdan inanılmaz avantjlı.Nasıl oldu da bu konunuzu daha önce bulup bilgi sahibi olmadım diye kendime çok kızdım.
Bu armatür modeli için kafama takılanları sormak istiyorum.
150 cm boyunda bir tanka ,ortadan destek olmadan tek parça olarak kurmak mümkün müdür?Yoksa ağırlık nedeni ile esneme yapar mı?Ya da , tam ortadan, tankta mevcut cam orta kayıt üzerine plastik bir ayak ile destek olabilir mi.
Sistem komple halde yakmaktan öte, kısmi olarak yakmaya uygun mudur?Üzerindeki bazı modüller kaldırıldığında, gücün geri kalanlara fazla gelerek sisteme zarar verme ihtimali var mıdır.
Sistem, timer ile kontrol etmekte sıkıntı var mıdır?
Üzerine gezer olarak koyduğunuz modüller içine en fazla kaç powerled koyabiliyorsunuz.Ya da bu modüllerin uzunluklarını en fazla ne kadar yapabiliyorsunuz.
Size sipariş versek talep ettiğimiz kombinasyonda renk ve marka powerledleri kullanabilir misiniz.
Size özel mesajdan da yazacağım , ama konunun öne çıkması için özellikle konu altına yazdım.Bu çalışma için sizi gerçekten tebrik ediyorum.
Akvaryum Camı
Tam aynı ölçüler de bir tankım var.Bu ölçüdeki bir tanka bence kayıt atın.
Benim tankım 15 mm camdan olmasına rağmen kayıt kullanmamayı aklımdan geçirmedim.
Kayıt tankı garantiye alan bir unsurdur.Özellikle tankın ortasından atılan kısa kayıt en önemlisidir.
Eğer yine de kayıt kullanmayacaksanız siz bilirsiniz.
Kayıt kullanacak iseniz , yan kayıtları cama bitişik atmamanızı , filtre bastonlarının ve gereğinde elinizin gireceği kadar bir mesafe kısa kenarlardan uzak tutmanızı tavsiye ederim.Ya da kullanacağınız ekipmana göre kayıtlarda gerekli boşlukları bırakmayı ihmal etmeyin.
Çerçeve böyle bir tank için hem gerekli değil, hem de görüntüyü keseceği için güzel durmaz. Ustası olan birinin silikonlayacağı akvaryum çerçeveli kadar güvenlidir.
Böyle bir tank için en önemlisi sehpadır. Umarım profilden yapılmış bir sehpa üzerine kurma niyetindesinizdir. Sehpayı , eğer varsa, ayarlı ayakları üzerinde tankı yerleştirmeden önce teraziye getirmenizi ; ayaklar arasında , üstünde yük yok iken ayarlama yapmanız tavsiye ederim.Yük üzerine bindikten sonra sehpa az bir miktar esneyebilir ve bu esneme tank silikonlarında gerilime neden olur.
İyi günler dilerim.[EDIT]UĞURBABÜR,2019-11-22 13:34:29[/EDIT]
Eheim 2260 Dış Filtre Seçimi
Evet arkadaşım tam tahmin ettiğim gibi bir uğultu sesinden bahsediyorsun.Daha doğrusu bu ses kafa motorunun çok güçlü olması nedeniyle , kafa motorunun kendi plastiği üzerinde yarattığı bir plastik titreşimi ( yada zırıltısı
diyelim) ndan kaynaklanıyor . Hatta kafa motorunun diş plastiğini elle tuttuğunda ve sıktığında , titreşimi elle aldığın için , uğultunun kaybolduğunu göreceksin.
Eğer bahsettiğin uğultu bu ise , çözüme geçelim .
Yok, filtrenin içinde hava olmasından kaynaklanan ya da mil pervane problemlerinden kaynaklanan ses ya da tırlamaları , bu çözüm kapsamı dışında tutman gerek , bunlar var ise problemin başka.
Uğultunun gövde titreşiminden kaynaklandığını tespit ettiğimde , şöyle bir çözüm geliştirdim.
Gövdenin her 2 yüzüne dolap kapak stoperi olarak kullanılan fotoğraftaki plastiklerden uygun aralık ile yapıştırın.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/44716/021120192122481.jpg[/IMG]
Her 2 yüze de yapıştırın. Zaten bunlar kendinden yapışkanlıdır , yerinde kalacaklardır.
Sonra kafa motorunun yan yüzlerini kapatacak kadar 2 tahta parçası kesin.Ben burada 2 parke laminat parçası kullandım, hem sağlam , hem de düz tam istediğim gibi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/44716/021120192126271.jpg[/IMG]
Sonra üzerlerine ufak bir mengene tedarik ederek üstten geçirin.Bu mengeneler yapı marketlerde rahatça bulunuyor, ben Bauhausedan almıştım , çok da ucuz .Uzun olanları tercih etmeyin .Kafa motorunu içine alacak kadar olsun yeter.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/44716/021120192130121.jpg[/IMG]
Şimdi mengeneyi yavaşça sıkın, Güç kullanmaya çalışmayın , hafifçe sıkın , önemli olan titreşimi almak. Amaç , kafa motorunu cendereye sokmak değil.
Ben bu şekilde bu uğultu sesini tamamen kestim.
Şu anda, dediğim gibi akvaryumun yanına yastık koyup uyuyabileceğim bir ses düzeyindeyim.
Umarım yardımcı olabilmişimdir, eğer sizdeki uğultu da bendeki gibi ise.
İyi günler dilerim.[EDIT]UĞURBABÜR,2019-11-02 21:41:37[/EDIT]
Eheim 2260 Dış Filtre Seçimi

https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=4043693

Arkadaşm bu filtreyi 2013 yılından beri kullanıyorum, Mükemmeldir.
İçini doldurmak sıkıntılıdır.Bu konu ile ilgili fotoğraflı eski bir mesajım var, ama buraya eklemeyi beceremedim, kusura bakma benim mesajlarımdan arayıp bulabilirsin, 2013 tarihli.
Bu mesajda pratik olarak nasıl doldurabileceğini göreceksin. En üstüne 2 kat mavi sünger ve son kata ince 2 elyaf katı ile mükemmel sonuç alırsın.
Gürültü konusuna gelince önce bir filtreyi kur çalıştır, gürültüsü yoktur ama kafa motorunun dış plastiğinin titreşiminden kaynaklanan bir uğultu ya da titreşim sesi olabiliyor.Ben bunun için pratik bir yöntem ile sonuç aldım.Eğer sende de aynı ses şikayeti olursa çözümü sana fotoğraflı olarak aktarırım, tekrar sormaya çekinme. Şu anda benim tankımın yanına yastığını koyup hiç bir ses duymadan uyuyabilirsin.
Bu arada, en üst dış ızgaralı plastik kapak var ya, onu bir yere kaldır , kullanmanın hiç bir anlamı yok.
6 aydan önce kesinlikle temizlik yapmaya gereğin olmayacaktır.
İyi günlerde kullanmanı dilerim.[EDIT]UĞURBABÜR,2019-11-01 21:15:27[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 395 Online Kullanıcı, 215 Üye

Online Kullanıcılar

EmirHaN, cengiz han, Goksen, koagulant, hakancez, SelimTaskir, vetet, ozgurrrrr, mcmert, dusumsel, Barisayik, Altispinoza, Woland, Balikcidede, mardek, aquascaping, serhat480, levent1482, Dimidiochromis, Lunahawk, KILLIFISH, ufukdemirturk, Bllzgl, master, emrepablo11, BarisD, apistoapisto, BuLuT, emreugru, MrtPekgoz, CanerAnk, ardatamay, Hellak, melijk, AHZ, midnight, arconim, Fatih ÇE, hasancn, eppinger, EGInfernO, kcetinay, ityo39, Acil Stop, Noyes, MertA, Oğuz.K, intelcorei5, Vasfi, sbilgic82, nord, Qguz, H.Ocal, muratyarici, cankose, armaqan, volka__n, Kınayu, dedostik, Apoca1ypse, Klazomenai, alpkim, beyazgul, Emin18, lordnelsono6, Vatanist, icelebi, Classy, siyaha, Mete Duru, ersel, gyunda, Alpkaan Abacı, Skylord, vendetta99, akdum, gokkurt, lebowskia, mercedesclk, m4n4q4, comolokko01, SCORPION_79, akay25, tabirimcaiz, orimohito, aliy, s3lck, IlkerSalmanoglu, legendht, hoca0666, aktugsedat, OKIRATLI, frgmgdn, aliosmanasman, KartalŞafak, jueJ., _RdnC_, DeviLLe, rupee, Alihanunal01, mgurdrama, Traveller, KUTLUG23, sagamore, BARBAR, ozanbaseski, yilmazportakal, Alcynone, murat efe, UGURBEY, MURAT111, Mehmetpoad, UĞUR, ankara0606, biacar, mehmetaydin, Ankaragucu, Aras26, asabijapon, kadirik, Asit00, onrbgs, fikret43, BULENTKARABULUT, AhmetKosovali, Feeb, umut5555, Ejder Günaydın, İlkerAyas, Allicin, fretchord, karpin, bbkaya06, ahmt_41, Arapaima, Paimei, gokberkgonenc, BerkayB, mustafaolgun, Cüneyt sönmez, sinor, parspdr, AliCeylann, ibrahimdogan2803, OguzDEMIR, felta, AlperTasci, mbaybek, Sharingan, Slmbennur, goldfishlove, Dark65, lazdelikanli, Gökhanyılmaz, SalihNarci, Mydonose26, anchor, calcite, s.burus, Aysr, Ernbsc, darkaura, dtunahan, KeremUlaş, yakaryus, ersin ün, YASİN BAYRAK, WaveRider, DrTuren, Modtr, Kingslayer44, erulusoy, pacosinan, Thldrn, sinanb85, Medcezir74, qokhan89, kanmet, Ahmet Haşim, erayt, TLH635, CANERXCX, Joseph122, ozan026, H-M bitki, MustafaDalkiran7, SmallCandyThing, namsada1, lazarusv20, uthraven, Grolux, Ghetto, Ali3426, YASİN K., yasnergn, Oguzz92, SerkanAkın, AYKAN16, KINGMBUNA, diaslayt, Batuhan Erogul, yucesoy83, rohembus, KeremT, deore79, DOLPİN, Furkansengul96, hasan aydın, brk55, captain_55, denizulucutsoy, barxbull, mbcr06, dark blue, cashh, Horace,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.