ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cagatayc
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
16
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Ocak 2022 00:52
Son Ziyaret:
9 Saat 49 Dakika önce
Toplam Mesaj:
47 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Çağatay Çaparlı
Doğum Tarihi:
16 Ekim 1986
Yaş:
37
İl:
Ankara
Meslek:
Endüstri Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

.

SON 10 MESAJI

Tedavi Edilebilmiş Balıklar Ve Tedavi Yöntemleri
Bu arkadaşın solungacına ne olmuş olabilir? Hareketlerinde iştahında bir problem yok şu anda.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233478/031220231053521.jpg[/IMG]
Bacopa Adaptasyon
6-7cm civarı bazalt kum tabanlı oturmuş akvaryumuma bacopa dikeyim dedim. Fazla akıntı da yok ancak diktiğim bacopalardan bazıları 1-2 gün içerisinde su yüzeyine geri çıkıyorlar. Aldığımdan beri yaklaşık 1 hafta oldu. Çıkanlara baktığımda 1-2 mm kök olduğunu görüyorum. Bacopa ne kadar sürede adapte olur, kök yapısı nasıldır? (sıvı gübre ve bacopaya yakın alanlarda kum içerisinde tablet gübre mevcut)[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233478/271120231026501.jpg[/IMG]
Eurostar İthal Akvaryumda Bitki
Anubias vs. Gibi ışık istemeyen bitkiler olur. Kşık zaten az bir de tepe filtre akvaryuma giden ışığın yarısını kesiyor. Bende 100lt lik vardı en sonunda tepe filtre kısmını kesip attım kapağa da 4x8w led bağladım anca işe yarar bir şey oldu.[EDIT]cagatayc,2023-11-25 13:29:11[/EDIT]
Kum Bulanıklığı
Filtrenin ilk aşamasına kalın yeni bir elyaf koyun ya da varsa iç filtre bağlayıp tamamen elyafla doldurun 1 güne geçer bulanıklık. Elyafı sürekli değiştirmek gerekebilir kendi elyafını ziyan etmeyin. Seranın yeşil topları var 2 3 tane kullanırsanız o da iyi temizler.

Ama bakteri Kültürü oturana kadar da beyazlık oluyor. [EDIT]cagatayc,2023-11-25 13:25:52[/EDIT]
Boş Salyangoz Kabukları
100 litre. Zaten kabuklar 10 helena 100 ramshorn dengesinden ortaya çıkanlar. Ufak ufak.
Kum Ekleme Ve Salyangozlar
Mevcut bitkili akvaryumumda 5-6 cm civarı bazalt kum var. bacopa vb. gövdeden kök salan bitkiler ekledim ancak yeni oldukları için parmağımla çukur açıp içine sokup sıkıştırsam da bir süre sonra yüzmeye başlıyorlar. Kurulu akvaryumda da bu işlemi yapıp hızlıca fazla karıştırmamak adına yapınca çukurlar yığıntılar kalıyor. Elimde bir miktar daha bazalt var yıkayıp onu da ekleyim diyorum da, akvaryumdaki salyangozların çoğu kum üzerinde, helenalar da kuma gömüldüler. Bunların üzerine kumu dökersem (~1cm) kendileri kum yüzeyine çıkabilir mi acaba?
Boş Salyangoz Kabukları
Akvaryumdaki boş salyangoz kabuklarını (ramshorn vs.) çıkartmaya gerek var mı? İçerikleri nelerdir, kalsiyum vb. nelerden oluşur? Gübre yerine geçsin diye (aslında üşendiğimden) çıkartmıyorum bir zararı yoktur sanırım.
Yemi Balık Ölüm Nedenleri
Zemin derken yerde oturma değil zaten. Akvaryum ufak olduğundan karşı cama vuran akıntı alta doğru yönleniyor ona kafa tutar tarzda zemine yakın diziliyorlar. Evet aldığımda hasta gibi olabilirler ancak dün tubifex yerken gayet hareketli olup sabah cenazeyle karşılaşmak garip geldi. Çünkü hasta olan zaten genelde belli ediyor yetişkinlerde belki yavrularda bir anda olmjş olabilir. Zaten yarım santim daha büyüseler büyük akvaryuma alıp sadece ramshorn için kullanacağım akvaryumu.
Yemi Balık Ölüm Nedenleri
Geçtiğimiz hafta fiyatı uygun geldi 7 adet neon tetra alayım dedim. Aldığım balıklar yavrudan hallice ~1-1.5cm boyutlarında. Poşeti kendi akvaryumuma koydum baktım büyükler poşeti didikleme huyunda, direk koyarsam yem olurlar diye 35lt lik bir akvaryumum vardı, onu geri kurarak pipo filtre ve ısıtıcı bağladım. Bakteri kültürü hızlansın diye 5lt kendi akvaryumumdan kalanı da ozmozdan olmak üzere suyu doldurdum. Su 24-25 dereceye gelince 2 günde 1 %30 değişir, balıklar büyüyünce büyük akvaryuma alır hedefiyle neonları bu akvaryuma aldım. 3. Gün bir tanesi öldü. Sonra neyse dedim olur 7 adet daha aldım. Bir tanesi piponun altına girmiş sıkışıp ölmüş onu geçtim. Dün de kurutulmuş tubifex attım afiyetle yediler. Sabah baktım 1 adet daha ölmüş. 1i kaza 2 si belirsiz olarak 3 adet neon kaybettim. Büyük akvaryuma da ~100 civarı ramshorn atmıştım olurda katiller neslimi hemen tüketmesin diye 5 6 tanesini de ufak akvaryuma eklemiştim hem de artıkları yesinler diye. Yani en fazla 3 günde bir su değişen sürekli havalandırılan ve ısısı sabit stressiz akvaryumda 3 balık kaybetmek canımı sıktı. Nedenini de çözemedim. Test kitim yok ama kokusundan falan amonyak olmadığını düşünüyorum. Pipo filtre ikili olanlardan. Su seviyesinden havalansın diye uzunlamasına akıntı yapıyor neonlarda zeminde akıntıya karşı duruyor ama o sebeple yorulabilecekletini sanmıyorum. Tahmin ve önerileriniz nelerdir?
Plastik Saksıda Taş Yünü İçindeki Bitkiler
Bir miktar görünmesin diye kuma ittirmeyi düşünüyordum açıkçası. Sanırım taş yününden dışarıya kök salamaz değil mi?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.