ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Denizs
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
504
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
13 Mart 2021 00:24
Son Ziyaret:
12 dakika önce
Toplam Mesaj:
857 [4.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
684 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Deniz Sipahi
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Usak
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[URL=https://www.akvaryum.com/Forum/iwagumi_k975285.asp]İwagumi[/URL]

SON 10 MESAJI

140l Low-tech Planım Ve Önerileriniz
İçinden çıkan malzemelerden sadece süngeri ve elyafı kullanın. Biyolojik filtrasyon için birini seçin yeterli. Yalnız purigen ve matrix aynı işi görmez. Purigenin kullanım amacı farklıdır.
Purigen:
https://www.seachem.com/purigen.php
Matrix:
https://www.seachem.com/matrix.php
Matrix,siporax ve substrat pro aynı işi görüyor.
Yeni Akvaryumum Hk.
Bulanıklık 2-3 güne geçer, %25 civarı su değişimi yapabilirsiniz. Bacteria feederı biraz açayım. Akvaryumlardaki bakteri kültürü oluşturma sebebimiz amonyağı nitrite, nitriti nitrata çevirmek için. Buna azot döngüsü veya nitrifikasyon denir. Bakterilerde nitrifikasyon bakterileri denir. Bacteria feederın içindeki zaten bakteri değil isminden de anlaşılacağı üzere bakteri besinidir. Bu besin nitrat ve fosfat ile beslenen bakterilerin üremesini sağlar. Bizim bahsettiğimiz bakteri kültürü ile bir alakası yoktur. Pek gerekli bir ürün de değildir. Zaten bitki kullanacağınız söylemişsiniz, nitrat ve fosfat bunlar bitki besinidir, hatta bitkili akvaryumlarda kulanılmaması gerekir. (Ürünün arka kısmından bilgilere ulaşabilirsiniz, orda da yazıyor.)
Yeni Akvaryumum Hk.
Bulanıkılık meydana gelmesi normal, geçici bir durumdur. Yalnız söyliyeyim bacteria feeder bir işe yaramaz. Amacınız bakteri kültürü oluşturmak ise seachem stabilty veya sera nitrivec kullanmanızı öneririm.
Eskiden Yeniye Tekrar :d (baştan Kurulum Hakkında)
[QUOTE=isobey]Selamlar herkese, umarım herkes iyidir [:)]. Uzun süredir bakamadım akvaryumuma (1sene neredeyse)[:((]. Yosunlanmalar ve suyunda çok kötüleşmeler var. Tamamen temizleyip baştan kurmayı düşünüyorum ancak içerisinde çok güzel hagen kumum var. Bu kumu güzelce temizleyip kullansam bakteri veya yosun oluşumuna sebep olur mu? Az miktarda çamaşır suyunda beklet diyen bir dükkan sahibi var ancak hiç mantıklı gelmedi [:)))]. Yeni oluşturacağım akvaryum tabanı için sırası ile: lav kırığı ve iri lav taşı, JBL Aquabasis Plus, ve üzerine hagen kum koymayı planladım. Bunlar nasıl katmanlar sizce? Bir de artı bir katman yapmama gerek var mı? Aralara misket veya tablet gübre koymamı önerir misiniz? Biliyorum çok fazla yazı oldu ancak benim için çok önemli detaylar [:)]. Herkese iyi haftalaaaar...[:)][/QUOTE] Taban için katmanlar doğru denilebilir. Sadece lav taşını koymak gereksiz olur. Misket gübreler ile destekleyebilirsiniz, taban ömrü artar. Desteklemeyi düşünüyorsanız tropica kapsül gübre öneririm. Bütçeniz varsa soillere bakabilirsiniz. Neo soil, Tropica soil, Ista, Jbl proscape soil gibi. Soil kullanacaksanız kapsül gübreler ile desteklemeniz lazım.
[EDIT]Denizs,2021-09-23 07:28:06[/EDIT]
Gübre Tavsiyesi
Bulabilirseniz tropica specialised nutrition. Bulamazsanız biraz pahalı olacak ama seachem nitrogen, phosphorus, potassium, trace, iron ve excel. Bu pahalı gelirse creaqua micro+ macro alınabilir.
140l Low-tech Planım Ve Önerileriniz
[QUOTE=sametyildiz]Limnophila sessiliflora fikri çok iyi oldu görsel olarak çok beğenmiştim lakin ismini bir türlü öğrenememiştim[^_^]. Diğer bitki tavsiyelerinizi de uygun vakitte inceleyeceğim. Filtre malzemesi ve gübre tavsiyelerinizi de dikkate alacağım.
Apistogrammanın yerine özel tür bir lepistes takımı tercih etsem diğer türlere problem olmaz sanıyorum değil mi? Tetralar sorun yaratır mı?

Tüm cevaplar için teşekkürler [/QUOTE] Apistograma direkt yetişkin karidesi yer, en azından zarar verir, lepistes yavrularını yer. Üremelerini engeller, aynı şeye çıkmış olur. Tetra da aynı lepistes gibi yavrularını yer . Bol bitkili olursa karideslerin üreme şansı çok daha fazla olur. [EDIT]Denizs,2021-09-13 23:38:43[/EDIT]
140l Low-tech Planım Ve Önerileriniz
Öncelikle hobiye hoşgeldiniz. İlk olarak taban konusundan başlayayım. Siyah kum olarak bazalt kum veya dediğiniz gibi vitasand kullanabilirsiniz. Misket gübre olarak jbl kugeln veya tropica kapsül gübre öneririm. Yine en alt katmana filtrasyona yardım etmesi için 1cm lav kırığı koyulabilir. Toplam yükseklik 6-7 cm olmalı. Işık olarak forumdan darkaura, rifai veya emreemin’e sorabilirsiniz. Filtre seçimi güzel. İçine biyolojik filtrasyon için seachem matrix, sera siporax veya eheim substrat pro koymanızı kesinlikle öneririm. Ortalama1,5 - 2l olmalı. Ve yine seachem purigen kullanabilirsiniz. Isıtıcı için eheim veya tetra’ya bakabilirsiniz. 200w yeterli olacaktır. Bitki türlerinden rotala green ve lobelia cardinalis çıkarılmalı. Low teche pek uygun değil. Arka plana sessiliflora koyulabilir. Canlı türlerinden apistograma olacaksa karides kesinlikle çıkarılmalı. Sıvı gübre olarak seachem flourish+ seachem potassium kullanabilirsiniz. Yine karbon takviyesi olarak seachem excel kulanmanız iyi olur.
Eheim 2217 Malzeme Tercihi
1litreye düşürmeyin, niye düşüresiniz ki. Üstte yazdığım gibi ömrü yok. Bu yüzden değiştirmenize de gerek yok. Substrat pro ve siporax, purigen ile aynı görevi yapmıyor. Yani substrat proyu ve siporaxı çıkartmanıza gerek yok. Direkt pruigen ekleyebilirsiniz, bir sakıncası olmaz.
Eheim 2217 Malzeme Tercihi
Bu siporaxı ve substrat proyu ek olarak mı ekleyeceksiniz? Yoksa içindeki substrat proyu çıkartıp mı ekleyeceksiniz? Purigen 1l biraz abartılı olur. 250ml daha iyi olacaktır. Substrat pronun ömrü yoktur. [EDIT]Denizs,2021-09-13 00:15:36[/EDIT]
Şelale Filtre Hakkında Fikirlerinizi Bekliyorum
Biyolojik açıdan yetersiz kalma ihtimali var. İçine yeterince bio malzeme koyamayabilirsiniz. Sunsun 603-b ye bakabilirsiniz. Çok pahalı bir dış filtre değil.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 261 Online Kullanıcı, 142 Üye

Online Kullanıcılar

ahmet22, İsmail YILDIRIM, Shrimpswillrise, rafetemre, Murat21, Hidayet Kalafat, zaro73, isobey, ArifhbsAquatics, OnionKnight, Serhat.Kaymak, Fatihs, omererbas, Serhat190909, erosennin, psykhe, nevzatk, kdrackgz, GAZİBEYLİ, ruhunazenin, halilhan, Emr35, CagriTURK, Serkanjb, KUZEY1, UBA9, -akaanb-, arapaima, AquaZen, selahattinfidan, erkanmazici, bybilgehan, yedili, solaytekin, raziel91, Osprey, Mete Duru, mcmert, Pamir Kandemir, czafer58, Barbossa16, Geralt79, Furkann66, memolim13, Aspet, sariefe, semihdemir2503, Balikcidede, Bisnev99, kenbyken, Yas400, mightymurat, Legendry, sina cen, melektrikci, sade, HarunYldrm, mustafacoban, ootkn, Hekim, sinanb85, Kemalk41, guramimania, brsyc, Medaka, Halil Demirezen, MEB_, TokgozMertali, Speedwhite2, sarat, HobiKlander, darkaura, can012, Kınayu, bulutemre34, Brdk64, musanpa, yekk, Saussure, Flytheshrimp, Pireze, Mcavus, Firochromis, Bshkk, KeremF, ternapi, muzaffer_81, mrtkcmz, Burak aras, Aşk-ı semek, Denizs, zekigonlum, Nebotus, Metmanis, Halis Demirtaş, bugra_81, Muratyalçın, Foae, camoka007, Veyselal, yldrmali, Vokkaryum, İsmailKutlu, Partikül, zinedzal, sedat0144, FurkanYnk, yigit_kamuran, akvaristcio, ibrahim0273, Seycinda, Aytac1235, OrkosBetta, akarhs, ulutürk, hautbois, Fuat.52, noeldayi, mehmetokan3010, Ogretmen, Karmakvaryum, sempathyc, UGURBEY, Bysam, SBoztepe, Rmert, Kahramn, Fatih tll, okyanusunkalbi, hamza7, gokturkseyhan, cakirmustafa96, Erdincoz, denizbazzz, tahayazar, alecozan, arutharen, serotonin, gürkanbey, yucesoy83, .Ahmet, stopsound, Woland,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.