ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ömer t
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
335
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Haziran 2020 23:31
Son Ziyaret:
31 dakika önce
Toplam Mesaj:
204 [0.61 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
184 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ömer Güneşdogdu
Doğum Tarihi:
24 Temmuz 1984
Yaş:
36
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ömer Tarık

SON 10 MESAJI

En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224533/180520210310011.jpg[/IMG]
Monte Carlo Taban Hk.
Ben alt katmanda aguabasis üstte hagen kum olarak monte carlo bitkisi yetistirdim hali saha gibide zemini kaplamislardi uzun bir vakit fakat digeri hakkinda bir bilgim yok[:)]
Bitkili Karides Akvaryumunda Çıkan Kurtçuklar
Camdaki canlılar nematod, su piresine benzeyen canlida copepoddur muhtemelen.. Copepod yazarak gorsellerden resimlerini karşılaştırabilirsiniz..[EDIT]Ömer t,2021-05-18 03:03:39[/EDIT]
Tropica Sıvı Gübre Hk.
ALINTIDIR
[K]Gereksinimlerinize göre yani balık olup olmama durumuna göre sadece birini kullanabilirsiniz çünkü içeriklerdeki tek fark fazla balık yada karides olan akvaryumda kullanacağınız Premium' da balık dışkı ve yem artıklarından sağlanabilen AZOT (N) ve FOSFAT (P) olmayışıdır. Bunların dışında Specialized' e göre POTASYUM (K) miktarı %0,23 daha azdır.[/K]

[K]İki ürününde içerikleri aşağıdaki gibidir;

Premium Fertilizer (fazla balık yada karides)
K 0.80%, Mg 0,39%, S 0.91%, B 0.004%, Cu 0.006%, Fe 0.07%,
Mn 0.04%, Mo 0.002%, Zn 0.002%.
HEEDTA, DTPA, E123.

Specialized Fertilizer (az balık yada karides)
N 1.34%, P 0.10%, K 1.03%, Mg 0,39%, S 0.91%, B 0.004%,
Cu 0.006%, Fe 0.07%, Mn 0.04%, Mo 0.002%, Zn 0.002%.
HEEDTA, DTPA, E123.
[/K]
Balik sayınıza göre ve yemleme coklugunuza göre specialized fertilizer veya premium fertilizer seçebilirsiniz ikisini birden almanıza gerek yoktur.
Ben kendim specialized olanını kullanıyorum balığım az olduğundan ek olarak potasyum da dozluyorum her tankın eksiği ve gereksinimi faklılık gösterebilir bu yuzden sizde kullandiktan sonra eksik gelen gubrelere göre alip dozlama yapabilirsiniz..
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224533/120520210331081.jpg[/IMG]
Amonyak Artışı Ve Kabızlık
[QUOTE=mentalixx]


Dipte çöpçü ve japonlardan dolayı yem kalmıyor.Bitki artığı da olmuyor.
Sadece çok fazla balık dışkısı var.
Benim bildiğim amonyak balıkların dışkısıyla değil solungaçlarından bırakıyor diye biliyordum yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.
https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligi_akvaryum_hacmi_k964715.asp

Bu konuda 6. paragrafa bakarsanız dediğimi anlarsınız tabi ben de yanlış anlamış olabilirim[:?][/QUOTE]
Foruma giremedigimden dolayi cevabı yeni gördüm linkdeki konuyu okudum yazılanların hepsi doğru sadece biraz dip çekiminin gereksiz oldugu yönünde abartılı davranılmış bunuda lemur nicki erkut bey cevabının başında güzelce özetlemiş..
Insanlar ve doğadaki bütün canlilar vücutlarının ürettikleri amonyagi idrar yoluyla vücutlarından atarlar bu bilimin tersini soyleyecek kimse yoktur mutlaka..
Baliklar vücutlarındaki suyu böbrek yoluyla sürer süzgeçleri vasıtasıyla amonyagi dışarı atarlar bir nevi idrarlarını solungaç vasıtası ile yaparlar diyebiliriz.
"[K]Üstten su alip vermek suyu tazeler. Temizlik icin dip çek yapmak gerekir gerek yem,bitki artıkları ve balık dışkısını akvaryumdan uzaklastirir. Buda amonyak artmasını minibilize eder."
[/K]
Kırmızı paragrafta yazdığım balik dışkısı amonyak arttırır olarak alınmış,eğer bu şekilde yazmış olsam diğer konuya yonlendirilmem doğruyu öğrenip gelmem düşünülebilirdi.
Fakat yem,bitki artıkları ve balik dışkısını akvaryumdan uzaklastirir olarak yazdim
Bitki ve yem artiklari gibi organik atiklar amonyagi arttırır bitki artığı yok, yemde dipte kalmıyor yazmışsın..
Bitki arttığı icin tamam fakat yem arttığı kalmıyor lafına katılmıyorum cama cam topraksız,kumsuz üretim akvaryumu haric tum tanklarda granül,pul yem ve tablet yem tırtıklandikca kum ve çakıl aralarinda kalır bunuda çöpçüler çıkaramaz buda amonyak artışı demek
120 lt bir akvaryumda 3 japon balığı olsaydi dip cek yapmaya gerek kalmazdı yem ve baliklardan dolayi oluşan amonyak yararli bakteriler tarafindan önce nitrit daha sonra nitrata çevrilerek döngü sağlanırdı tortuda göze hitap ediyor rahatsızlık vermiyor ise sorun yok.
Fakat suanki durum farklı tank hacmine ugyun olmayan fazlalikta sürekli yiyen yediğinin fazlasiyla diskilayan baliklar var bunu çevirebilecek yararli bakteriler akvaryumda yok varsayalım hemen olustu amonyak nitrite nitritte nitrata cevrildi ayriyeten okadar balığın da pisliğinden oluşan nitrat birikmesi var akvaryumda nitrat dipte birikir homojen degildir döngüye yardim etmek icin dip cek yaparak balik pisliğini uzaklastirmak gerekir. Konuya yorum yazan diger forum uyeleride gönlük su değiştir deme sebeblerininde bu olduğu kanaatindeyim ayriyeten 7 nin ustu ph larda ve 20 derece su sicaklik degerinin ustune çıktığında amonyak daha yakıcı ve zehirlidir.
Yüksek nitrat seviyesi oksijeni azaltır ve ani alg yosun olusumlarina olanak saglar.
Japon balıkları içinde 30 derece ciddi bir ısıdır bu denli sicaklik yukseltmeleri strese sokup daha çabuk hastalanmasına olanak sağlar.
Kisaca durum duzelene denk günlük %20 değişimi protein değil bitkisel besinlerin verilmesi kanaatindeyim vücutta parçalanan proteinler amonyaga dönüştürülür ve buda tankda daha cok amonyak demek dışkılar cok olduğu içinde dip cekimi yapilmazsa yuksek nitrat ve sapsarı bir su (üstten su degistirilsede) olur
Biraz uzun yazdım farkındayım fakat özet geçince yanlış anlaşılıyor bu seferlik bole olsun[:iyi:]
Saygılar
Amonyak Artışı Ve Kabızlık
Üstten su alip vermek suyu tazeler. Temizlik icin dip çek yapmak gerekir gerek yem,bitki artıkları ve balık dışkısını akvaryumdan uzaklastirir. Buda amonyak artmasını minibilize eder.
Kurutulmuş karidesde olur fakat bezelye ve ıspanak kabızlık sorunu için daha uygundur.
Sera aquatan kullanmadım talimat'a uygun verebilirsin ben seachem prime kullanıyorum
Fikrim yok maalesef
Tüm marketlerde satılan kaya tuzu olur akvaryumcudan alman sart degil. Yalnız salamura tuz olmaz deniz tuzudur.
Akvaryumdaki Bu Canlının İsmi Nedir ?
Yusufçuk sineği larvası iyi bir yavru balik yavru karides avcısıdır..çıkarmanızda fayda var..[EDIT]Ömer t,2021-05-09 07:52:25[/EDIT]
Amonyak Artışı Ve Kabızlık
Merhaba en kısa zamanda yasaklar biterde arkadaşin akvaryumunu tamir ettirir alir balıkları ozamana kadar varolacak hastalıkları,amonyak artışı, kabızlık gibi olumsuz etkenleri minimum'a indirmen için âcizane tavsiyelerim şunlardır.
-günlük %20 dip cek
- yemlemeyi kes
- sadece haşlanmış ıspanak ve bezelye ile besle
- su değişimi yapacağın suya gunluk belirtilenden yarım ölçek su düzenleyici ekle bu sudaki çözünmüş maddeleri bağlar balıklarını korumuş olursun..
- oluşacak mantar,fungus bakterini sularına az duzeyde metilen mavisi ekleyerek en aza indirgeyebilirsin yoksa az ölçekte kaya tuzu işini görür. Fakat bitki vatoz sslyangoz var ise bunlari farklı bir akvaryuma aktarman gerekecek..
Saygılarımla..[EDIT]Ömer t,2021-05-09 07:47:01[/EDIT]
Aulonocara Sp. Red Rubescens
Tekrardan hosgeldiniz anlamadığım ilgim dışında bir tür olmasına rağmen erkeğe bayıldım[:)] ...renkleri heybeti ihtişamı kendini belli ediyor bol yavrulu saglikli olsunlar..[:nazar:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.