ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ArpGun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Ekim 2019 23:37
Son Ziyaret:
30 Kasım 2019 21:11
Toplam Mesaj:
13 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arp Gun
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Mugla
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Arp Gün

SON 10 MESAJI

Sera Crystal Clear Kullanımı
[QUOTE=lazarusv20]Sera Crystal Clear mekanik temizleme üzerinedir, süngerin işlevine sahip değildir, iç filtrede süngerle beraber kullanıyorsanız gerekirse Crystal Clear'ı makasla ikiye keserek kullanın ki süngere de yer kalsın ama filtreden süngeri bunu yerleştirdiğiniz için çıkarmayın. Çok farklı ikisinin görevi.

Sera Crystal Clear ile ben Catappa kullanarak suyu karartmayı başaramadım, suyu tamamen renk de dahil, pırıl pırıl yaptı, tıpkı Purigen gibi.[/QUOTE]
Çok teşekkür ederim:)Çok sağolun.Dediğiniz gibi yapacağım.
Sera Crystal Clear Kullanımı
Selamlar.
Bilgisi olan var mı acaba ?
Bu ürün filtredeyken jbl tropol ya da dennerle humin e. gibi içeriğinde catappa yaprağı , meşe kabuğu özü bulunan blackwater su düzenleyiciler kullanılabilir mi ?

Yani bu ürün (sera crystal water ) bahsettiğim su düzenleyicilerdeki yararlı bileşenleri de bağlar mı ? Yoksa sadece toz şeklindeki partikülleri mi bağlar ?

Tesekkürler şimdiden:)
İlk Bettam
[QUOTE=sharkemre]

İstediğiniz betta uzmanına sorun büyük tank betta için handikap değildir balığın yorulması gibi bir durum yok uygun ortam ve koşullar varsa hacim önemsizdir.Catappa yaprağının betta için önemi sizin tahmin ettiğinizden çok fazladır.Catappa yaprağı suda ne gibi etki yapar ve bu yaptığı etki betta için neden önemlidir ? bunları bir araştırın işkembeden sallamaya devam ederek çok elzem falan değildir tarzı konuşarak burada ancak bilgisiz kişileri yanlış yönlendirirsiniz.Akvaristlikte en önemli kriter doğayı elinden geldiğince taklit etmektir eğer canlının mutlu olmasını istiyorsan yoksa git fanusta veya sürahide besle hayvana eziyetten başka birşey olmaz.Benim diğer balıklar hakkında çok fazla bir bilgim yok daha yeni yeni farklı türe geçtim ancak yıllardır betta larla ilgileniyorum daha geçen hafta petzoo nun fuarına bile Kerim bey in betta larını görmek için gittim elbette sizinde birtakım bilgi birikiminiz vardır ama her bilginizi kesin doğru gibi söylerseniz işkembeden sallamış olursunuz[/QUOTE]

İşte kendinizi böyle çelişkiye düşürürsünüz:)
O halde buyur izleyin bakalım sizin referans gösterdiğiniz Kerim Bey catappa yaprağı için ne söylemiş , benim dediğimi söylemiş.
https://youtu.be/9u3wF_zgEQo

Bu da Kerim Bey ' in diğer videosu.Bu videoda da Kerim Bey geniş hacimli ve yüksek tankların betalarda kuyruk erimesini tetikleyebileceğini ve balığı yorabileceği söylemiş.Videonun 5.22 dakikasında.Ben de aynı kanıdayım.Referans gösterdiğiniz kişi bile beni haklı çıkarmış 🤣

https://youtu.be/mkHDACJYW2o


Kaldi ki catappayı ben de kullanıyorum.Bu konuyu yerli ve yabancı sitelerde çok araştırdım.Olumlu yorum yapanlar da var olumsuz yorum yapanlar da var.catappayı kullandığım ve kullanmadığım zamanlarda balıkta çok büyük fark göremedim.

özetlersem sizin dediğiniz gibi yaptım sizin referans gösterdiğiniz Kerim Bey'in videoları bile sizi değil beni haklı çıkardı.
Ben demiyorum fanusta besleyin.
minimum 20 litre olmalı tank.Dediklerimden bir şey anlamamışsınız.

[EDIT]ArpGun,2019-11-10 22:07:30[/EDIT]
İlk Bettam
[QUOTE=sharkemre]tamamen yanlış bilgi yok balık yorulur yok yüksek hacmi sevmez kusura bakmayın ama işkembeden sallamışsınız betta için önemli olan tankın hacmi değil ortamıdır mango köklü , catappa yapraklı uygun ısı ve su koşulları olan bir tankta değil 110 isterse 200 litrede de betta besleyebilirsiniz 4 defa betta besledim ve beslediğim en ufak tank 65 litreydi gayet mutlu mesut geçindiler ha şunu söylerimki betta lar hangi tür olursa olsun tank arkadaşları sevmiyorlar bu bir gerçek en sakin neon tetra bile yanına konduğunda balığın hareketlerinde değişim gözlemleniyor.Küçük tanktan büyük bir tanka örnek 20 lt bir tanktan 60 ve üzeri bir tanka alınan betta başlarda alışma süreci oluyor daha sonra inanın küçük tanktaki halinden çok daha hareketli ve heybetli olarak dolanıyorlar bunu beslediğim 4 balıktada tespit ettim.Tavsiyem yanına balık eklemeyin eğer ekleyecekseniz betta yı başka birine verin onun dışında uygun ortam sağlandıktan sonra büyük hacim her zaman daha iyidir.[/QUOTE]
Sevgili dostum bu üslubu sen kendine yakıştırıyor musun?
"İşkembeden sallamak " sözü sence hoş mu ?:)
Yazdığım bilgilerin çoğuna katılıp bir iki noktaya takılmanız daha naif üslup açısından olumlu , tutarlı bir cümle kurmanıza engel olmamalıydı.
Ben doğru bilgi verdiğime inanıyorum ki yanlış bilgiye de sahip olsam üslup bu olmamalı.
Yazdıklarımdan asla karma tanklarda beta balığı beslenmez sonucu çıkmasın.Lakin çok tercih edilmez.Benim tankımda da iki tane nerite salyangozu var.Kaldı ki bitkilendirilmiş karma bir tankta beslenebilir dedim.Fakat çok yüksek ve geniş tanklar balığı yorar.Ben öyle biliyorum.Kendi deneyimlerime, gözlemlerime , besleyenlerden aldığım bilgilere dayalı olarak bu sonuca vardım ve halen daha aynı noktadayım.
Tek beslendiğinde ya da yanında bir iki tane salyangoz ya da karides gibi tank arkadaşlarının olduğu , bitkili ve çok yüksek olmayan akvaryumlarda balığın çok daha sağlıklı ve mutlu olduğunu gördüm.İsteyen 300 litrelik bir akvaryumda da besleyebilir.
Asıl sizin bahsettiğiniz catappa yaprağı balık için elzem değil.
Ha bahsettiğiniz catappa yaprağını ve kızılağaç kozalağını ben de kullanıyorum.Lakin çok elzem olduğunu düşünmüyorum.Ama siz böyle düşünüyorsunuz diye bakın size işkembeden sallamışsınız demiyorum.

[EDIT]ArpGun,2019-11-10 17:31:50[/EDIT]
İlk Bettam
[QUOTE=Buğraa]Merhaba, öncelikle teşekkür ederim. 15 lt bir akvaryumum daha var ama kullanamıyorum odam da yer olmaması ve malzeme eksikliğinden. Bu durumu lehime çevirmek için ne yapabilirim. İyi günler.[/QUOTE]
Merhaba.
Başka bir odaya kurma şansınız yok mu 15 lt tankı?
Karma akvaryum konusunda çok bilgim yok ama 110 lt de devam edecekseniz bence tank bol bitkili olmalı.

Dediğim gibi beta balıkları yukarıda anlattığım şartlarda daha mutlu ve sağlıklı olurlar.Betalar asosyal ve bölgeci canlılar olduğu için karma akvaryumlar onlar için pek uygun tanklar değildir.
Diğer tank arkadaşları da betalar ile aynı koşulları seven canlılarsa akvaryumu yavaş yavaş yeniden düzenleyebilirsiniz.
İlk Bettam
Tavsiyelerim
110 lt akvaryum kulağa hoş gelse de beta balığını bir hayli yorar.
Betalar uzun kuyrukludur , bu yüzden geniş alanda yüzmek , yem ve oksijen ihtiyacını karşılamak için su yüzeyine gidip gelmek balığı kısa sürede yıpratabilir.
20-30 litrelik bitkili bir akvaryumda daha sağlıklı ve mutlu olur bence...
Filtre su yüzeyinde ya da suyun içinde akıntı oluşturuyorsa bundan hiç hoşlanmaz.
ana yem olarak granül yem haftanın 4-5 günü ( hikari-omega one-ocean nutrition-nls)
bu granül yemler topak şeklinde ve batmayan türde yemler oldukları için suyu asla kirletmezler.
haftada bir kez dondurulmuş kurutulmuş bir kez de dondurulmuş canlı yem.(omega one kurutulmuş bloodworms , ocean nutrition dondurulmuş yem)


haftada bir kez de bitkisel yem( mesela nls thera-a)
su üstü bitkilerini çok severler.
bol bitkili minimum 20 maksimum 40 litrelik tanklar bence daha ideal...
su düzenleyici seachem betta basics .benim kullandığım.aynı zamanda ph 7 ye tamponlar.
ideal su sıcaklığı 25.5

[EDIT]Alp48,2019-11-10 03:51:19[/EDIT]
Balıklarım Benden Korkuyor
[QUOTE=batuhanozcan]Balıklarım, ben akvaryuma yaklaşınca kaçacak delik arıyorlar. Balıklar 6 gündür benim tankımda. Akvaryum hareketliliğin çok olduğu hatta günün herhangi bir dakikasında boş olmayan bir yerde. Balıkların alışmasını zamana mı bırakmalıyım? Derilerinde siyah çizgiler çıktı yavrucakların korkudan.[/QUOTE]
Beslediğiniz tür ne ?
Akvaryumun konumu bence yanlış.
Akvaryumun konumunu değiştirin bence.Güneş ışığı almayan , karanlık , tenha bir köşeye.
Tankta su degerleri balıkların istediği seviyede mi?
Bir de balıkların saklanacakları dekorlar var mı?
Keşke bunları dikkate alarak tankı kursaymışsınız.
Zemin Malzemesi - Toprak
[QUOTE=Abasnak]Merhabalar,
Bugün en sonunda kendime topladığım 50x35x35 akvaryumu kurmaya başladım. İlk olarak bitkili bir akvaryum kurup sistem oturduktan sonra içine betta eklemek istiyorum. Bitkiler için tavsiye edilen 'dennerle scaper's soil' i satın aldım fakat aldığım yerdeki satış görevlisinin 'bir tur sudan geçir' tavsiyesine uyarak toprağı yıkayıp akvaryuma yerleştirdim. Ama içim rahat değil izlediğim tüm videolarda yıkanmadan konuyor. Siz değerli üstadlarıma da danışmak istedim.
Yaptığım araştırmalar ve anladığım kadarıyla toprağı ekledikten sonra su düzenleyiciyi de ilave edip 1-2 gün sonra bitkileri yerleştirmek gerekiyor. Bu sıralamada yahut zamanlamalarda bir yanlışlık var mı? Şimdiden teşekkür ederim.[/QUOTE]
Selamlar.Aldığınız toprak çok kaliteli.Ben de oliver knott bitki toprağını kullanıyorum.
Lakin bu tür topraklar benim bildiğim yıkanmıyor.Hatta açıklamalarında "kesinlikle yıkamayınız" yazar.
Ben seachemin su düzenleyicilerini kullanıyorum.
Dennerlenin su düzenleyicileri de çok başarılı.
Toprağı ve dekorasyonu tanka koyduktan sonra kloru alınmış suyu tanka koyun.Bakteri kültürü de kullanmanız lazım.Seachem stability gibi bir ürün.
Ben ayrıca reeflowers ın betta bonny isimli mineral takviyesini de kullanıyorum.
Balık bu ürünlerle tankta adeta şov yapıyor.Tavsiye ederim.
Bunları yaptıktan sonra balığı koyabilirsiniz.Bitki konusunda pek bilgim yok ama izlediğim videolarda bitkiler de tankın kurulma aşmasında tanka konabiliyor.
Önce kurulum en son balığın konması işlemi.
Benim bildiğim bunlar.
Saygılar:)[EDIT]Alp48,2019-10-13 10:17:58[/EDIT]
Beta Akvaryumu Ve Dennerle Humin E.
[QUOTE=Nursun]Ürün su düzenleyicisi değil .Ben betta tanklarımda seachem prime kullanıyorum öneririm ayrıca bu ürün yerine catappa, meşe ,çınar ,ceviz yaprakları ve kızılağaç kozalağı kullanabilirsiniz aynı görevi görür,salyangoz ve karidese de doğal yem olur.[/QUOTE]
Çok teşekkürler:)
Ben de su düzenleyici olarak aslında seachem betta basics kullanıyorum.Catappa ve kızılağaç kozalağı da var tankta.Bu ürün ilgimi çekmişti sadece.Seachem yerine bunu mu kullansam diye düşünmüştüm.İyi oldu açıklamanız.
İyi günler:)

[QUOTE=Cem Altay]Bu ürün "Su düzenleyici"sınıfına girdiği için ürün açıklaması o şekilde yapılmış.
Ürünün akvaryum suyuna renk olarak etkisi yok,suyu karartmıyor kısacası.Humik ve Fulvic asit veriyor.Catappa,kızılağaç,meşe gibi ağaçların yaprak özleri var içerisinde.
Tankımın suyu kararmasın ama balığım gerekli tanin i alsın diyorsanız,evet kullanılır.Fakat yine de sağlıklı olanı bu yaprakların kendisini kullanmanız.
İyi hobiler.[/QUOTE]
Çok teşekkür ederim cevabınız için.Seachem prime gibi bir su düzenleyici ile birlikte bu ürünü kullanmayı düşünüyorum.İyi yönlendirdiniz.
Sağolun:)[QUOTE=Cem Altay]Bu ürün "Su düzenleyici"sınıfına girdiği için ürün açıklaması o şekilde yapılmış.
Ürünün akvaryum suyuna renk olarak etkisi yok,suyu karartmıyor kısacası.Humik ve Fulvic asit veriyor.Catappa,kızılağaç,meşe gibi ağaçların yaprak özleri var içerisinde.
Tankımın suyu kararmasın ama balığım gerekli tanin i alsın diyorsanız,evet kullanılır.Fakat yine de sağlıklı olanı bu yaprakların kendisini kullanmanız.
İyi hobiler.[/QUOTE]
Çok teşekkür ederim cevabınız için.Seachem prime gibi bir su düzenleyici ile birlikte bu ürünü kullanmayı düşünüyorum.İyi yönlendirdiniz.
Sağolun:)

Şelale Filtre
Bana sorarsanız ve maddi açıdan sizi zorlamayacaksa kesinlikle Eheim aquacorner 60 .
harika iş yapıyor.beta akvaryumunda bile akıntı yapmıyor.köşe filtre olduğu için fazla yer de kaplamıyor.[EDIT]Alp48,2019-10-13 00:23:55[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 320 Online Kullanıcı, 174 Üye

Online Kullanıcılar

kadirik, lemur, BKAYA, BozuyukAkv, kadir0606, Ardaacar, halilsa, iamthezeus, sawaskoca, ahezer, gunata2003, tanerberkgulec, zamankedisi, BabySoul, Gustlof, ersegun, Caylakhobici, Kemal KİREZCİ, efe.konukcu, Darkcorner, okty, orcun96, Kuzey2330, Aspet, Erdemerol23, yılmaztr, Delirium, bumega, DarylMaryl, FaMeBa, Aquarist101, Bonzi, barus, alyanak, envercakar, Rzpnr, soliter83, SmallCandyThing, Turnacı, BenAyk, ankara0606, Koksal Gurkan, Mderhan, CaptainJava, icelebi, ataberk28, WaveRider, fatihincky, lazokaikan, ferdisahin, onurv, eppinger, Hades44, SedoAga17, MeRichJane, NoOne42, bymurat06, Nursun, carpenectum, Burak Dişli, shimendifer, 1923BnJn, ks22, ksznr, abunil, dmond2, Kınayu, crossbrhn, alperemrecakir, ardaozcan, koca usta, Ejder Günaydın, madencii, mira34, gizemli16, southbluee, Mikail Erdoğan, Yigits, fikretbavuk, neksek, Safa_Akd, burhan0534, Cmlcngz, shacoopat, CafR, MuratSlx, Oguztastan, evilways, wmelontr, atlantis917, krib, yqttt, muzaffer03, Eren Gökkaya, erimgorgulu, denizbegen, Mete Duru, _RdnC_, pihiton58, Turgay 34, emreguleryuzlu, woddwill, serdar131977, Havva12, discus33, Romario18, tunahanhobi, Alkanoglu10, DenizVurucu, asabijapon, HarunYldrm, onurvar, OsmanEnes, erhanyan, abdullah kg, amazonik, yakaryus, emree06, osdoctor, Ayktakdmr, fretchord, Stass, erten, CO-CO, ilker aydın, anchor, onenineone, gkhngndz, Ferhat60, Avcoskar, Erdinç aykn, Explain, akbass, basketbol6, bettaaşığı, Morpho, B U N D Y, Asahinli, 0FLu61, Aqua Discovery, FurkanYnk, brigantes, Chensy, Birolada, kebüç, MKA1923, kadir34, muhoni, tolgasüren, UnalCevahir, erensimsek, Ataatalay, Riqueza, Aktasefe, sefercnd, melankolia5, selam123da, KENT, Fatih1903, Kamil009, denizulucutsoy, Ogunseyrek, Noyes, Mstyizm, zmrc, MRTMRT, mperk, livadi, Tutuncu11, BoraER, Mehmet0011, Zoresmer, Emrah ÇÖLGEÇEN, Mehmetskl, blokurlu,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,790,645 Mesaj
  • 407,653 Konu
  • 91 Forum
  • 144,698 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,774 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.