ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
H.e.k
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
29
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ağustos 2019 21:24
Son Ziyaret:
4 Saat 6 Dakika önce
Toplam Mesaj:
66 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
49 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
H.e.k
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

H.e.k 75 litre 2 japon Hayvanlara karşı acımasız olan,iyi bir insan olamaz. Arthur Shopenhauer

SON 10 MESAJI

Beta Akvaryumu
[QUOTE=Semih24]Hayırlı bayramlar arkadaşlar bu konu daha önce açılmıştır ama kararsız kaldım tekrar danışmak istedim 60/25/32 akvaryumum var beta almak istiyorum yavru buldum sizde 2 tane uygunmudur küçük oldukları için alışabilirler mi ?[/QUOTE]
Yavruyken besleyenleri gördüm ama büyünce fazlasıyla tartışçaklardır.
Bir Çaresi Olmalıı
[QUOTE=Resul-1908]Hava kesesi patlamış maalesef kurtuluşu yok. :([/QUOTE]
Ya hava kesesi öyle kolay patlamaz çoğu kişi hava kesesinde olan tıkanıklıkta insanlar hep hava kesesi patlamış diye ölüme terk ediyorlar hava kesesi o kadar kolay patlamaz bence önce her zaman tıkanıklık olma ihtimaline karşılık karnına masaj yapıp fazla bastırmadan(parmağınızı aşağıdan ağzına doğru sürükleyebilirsiniz ama fazla bastırmayın) aç bırakıp ıspanak,bezelye verilmeli zaten o da işe yaramazsa dediğiniz gibi hava kesesi patlamış olabilir.
Bir Çaresi Olmalıı
[QUOTE=Sevvaal][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223923/240520200150291.jpg[/IMG]

Merhabalar. Akvaryumumda normalde 3 balık var. Şuan hasta olan balığımı yalnız bıraktım. Dünden beri balığım genelde sağa yatık vaziyette suyun üzerinde duruyor. Arada düzelmek istiyor ama tekrar eski halini alıyor. Dediğiniz gibi yem vermedim. Normalde kuru yem kullanıyorum.
Ayrıca balığımın üzerinde siyah noktalar var. Yüzgeç veya kuyrukğunda erime yok.
Can çekişiyormuş gibi. Ne yapacağımı bilemiyorum. Çok üzgünüm.[/QUOTE]
birde yem vermedim dediniz tamam ama sonra haşlanmış ıspanak veya bezelye verdiniz mi? Çünkü bu sorun büyük ihtimal hava kesesi sorunu kabızlık derken yani fazla yemlemeden dolayı yamin bağırsakta kalıp hava kesesine baskı yapmasını kast ettim aç bıraktıktan sonra ıspanak veya bezelye vermeniz balığın bağırsağını temizler ve hava keseinde olan baskı azalır ıspanak veya bezelye vermediyseniz aç bıarktıktan sonra verin yine düzelmezse başka bir sorunun üstüne odaklanalım.Ve lütfen şu sorulara cevap verin
akvaryumunuz kaç litre? Ve kaç çeşit yem veriyorsunuz? Yemlerin markaları neler?
İç filtrenin debisi kaç yani akvaryuma göre güçlü mü belki balık ordan zarar görmüş olabilir? Veya diğer balıkların saldırması sonucu hava kesesinde bi zarar meydana gelmiş olabilir.
Akvaryumunuzda bulunan o dekorları çıkarın japon balıkları daha sade akvaryum severler kumları karıştırmaktan hoşlanırlar siyahlıklar banada kara benek hastalığını düşündüdü.[EDIT]H.e.k,2020-05-24 04:24:10[/EDIT]

[QUOTE=veisveis]Kabızlık sorunu olan balık ters döner ve karnı şişer bu balıkta kabızlık sorunu yok gib,. Akciğer sorunu var kanımca ve dönüşü yok. Yan yatan ve sürekli olarak can çekişir durumda olan balığın dönüşü olmaz. Sudaki oksijen ve temizlik ile ilgili sorun olabilir.[/QUOTE]
Olabilir benim hava kesesi üstünde durmamın sebebi balıkların dengesini ordan sağlaması dedim belki fazla kuru yem bağırsakta kalıp hava kesesine baskı yapıp balığın dengesini sağlayamamasına mı sebep oluyor diye düşündüm.
Çöpcü
[QUOTE=Byza]
Suyu yaklaşık 3 güne bir değişiyordum tek yaşadığı için fazla kirlenmiyor daha yeni intarnetten araştırdığıma göre gözüne ve suyuna çözelti uyguladm çözeltide bu [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218868/240520200104221.jpg[/IMG][/QUOTE]
Kullandığınız ilacı bilmiyorum yorum yapmam doğru olmaz umarım işe yarar.
Çöpcü
[QUOTE=Byza][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218868/230520201850291.jpg[/IMG]
Böyle şişti[/QUOTE]
balığınızın iştahı nasıl?
yoksa
ne sıklıkla su temizliği yapıyorsunuz?
büyük ihtimal düzenli su değişi yapmıyorsunuz ilk fotoğrafta su çok bulanık gözüküyor.
akvaryumunuzda ölen diğer balıklarında böyle gözleri şişmiydi?

Balığınız göz fırlaması olmuş olabilir ama şu bi gerçektir göz fırlaması çoğunlukla tek başına hastalık değildir altında yatan mutlaka başka bir enfeksiyon vardır.
ŞİŞKİNLİĞİN SEBEPLERİ
Eğer şişkinlik tek gözde olsaydı bir yere çarpmış veya başka balıkla kavga etmiştir.Bu yüzden antibakteriyel ilaçları denemekte fayda vardır.
Ama gördüğüm kadarıyla iki gözüde şişmiş buna bakteriler,parazitler sebep olabilir buna Dropsy göz şişkinliğine neden olabilecek bakteriyel enfeksiyonlardan biridir.BU HASTALIK TEK GÖZÜDE ETKİLER İKİ GÖZÜDE ETKİLEYEBİLİR.
Başka bir sebepte su kimyasında olan bozulmalardır su kimyasında ki bozulmalar balıklarda göz fırlamasına sebep olabilir. Zaten diğer balıklarınız öldüyse bence suda bir sorun var.SU KİMYASINDA OLAN BOZUKLK İKİ GÖZÜDE ETKİLER.
Tedavi
Tedavi hastalığın sebebine göre değişiklik gösterir. Şişkinlik gözde yaralanma neticesinde ortaya çıktıysa bakteri ve mantar tedavisi sağlayan ilaçlar kullanılmalı ve sık su değişimi yapılmalıdır. Aynı zamanda su kimyası kontrol edilmeli ve pH değerinde ani değişimlerin önüne geçilmelidir. Amonyak ve nitrit miktarında artış varsa tedbir alınmalıdır. Balıkların bağışıklık sistemini güçlendirmek için kaliteli yem kullanılmalıdır.
Herhangi bir yaralanma olmadan enfeksiyona maruz kalan balığın karantina kavaryumuna alınmalı(ama zaten balığınız tek sanırım o akvaryumda da tedavi uygulayabilirsiniz) ve geniş kapsamlı bir antibiyotik(mesela Metronidazole ilacından 1 tablet/50 lt verilir 24 saat sonra suyun % 50’si değişir.Aynı doz tekrar edilir, 3 gün beklenir şişlik inmez ise tekrar edilir)ile tedavi edilmesi gerekir. Akvaryum temizliğine özen gösterilmeli ve sık sık kısmi su değişimi yapılmalıdır.
Başka bir tedavi yöntemi ise Epson tuzudur.Daha çok Dropsy ve Bloat’da kullanılır.Esas olarak şişen ve yem almayan balıklarda kullanılır. Mide ve sindirim sisteminde
sorun vardır.Uygulaması hava taşı olan karantina akvaryumunda yapılır.
1-2 çorba kaşığı epson tuzu/40 lt.
Sonuç alınmaz ise, 1-2 gün sonra tekrar edilir.
Tedavi süreçlerinde yapılan yemlemeler özellikle kuru ve pul yemler önce başka bir bardakta ıslatılmalı ardından verilmeli antibiyotikli yemler dahil.
C vit. takviyesi yapın(balıklar için vit ilaçları var)
bu süreçte tedaviye yardımcı olması için Seachem Garlic Guard kullanabirsiniz hem c vit içerir hem de Metronidazole ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında tedavinin etkinliğini artırmaktadır.
Eğer tedavi edilemezse balığınızın gözleri düşebilir ve yaşaması fazlasıyla zorlaşır çünkü açık bir yara bir sürü enfeksiyona sebep olabilir inşallah balığınız tez vakite iyleşir.Tedavi süreçleri aşırı zor bir hastalıktır inşallah başarılı olursunuz.
Zebra Danioda Kamburlaşma
[QUOTE=OrcunAltun]Yok. Öyle bir şey hic gormedim. Bunda fa yok. Böyle sanki bir yerlere dalip gidiyor gibi bekliyor bir süre. Suda sürukleniyor yayavaşça. Sonra biraz yüzüyor ve yine durgunluk. Digerleri hepsi normal. Ama bir baliktan digerine geçiyor sanki bu durum. Bundan önce de hep boyle sırayla u tabloya girdiler[/QUOTE]
peki hiç yakınlarda doğum yaptı mı? Ve başka balıklarınızda da var mı?
Ve balığı hemen o akvaryumdan ayırın.[EDIT]H.e.k,2020-05-23 13:28:55[/EDIT]
Bir Çaresi Olmalıı
[QUOTE=Sevvaal][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223923/230520200349351.jpg[/IMG]

Yan şekilde yatıyor
[/QUOTE]
Zaten açılı olan bir konunuz var niye tekrar açtınız ki sanırım forum da yeni olduğunuzdan az önce vevap vermiştim aynısını burdan da yazıyım ve lütfen sorularımı cevaplayın.
Akvaryumunuz Kaç litre?
İçinde kaç adet balık var?
balığınızın hava kesesinde sorun var bu aşırı yemleme veya fazla kuru yemlemeden olabilir.
balığınızı nasıl besliyorsunuz?
aşırı yemlemeden dolayı kabız olmuşsa balığın hava kesesine giden damarlar tıkanır ve belık dengesini sağlayamıyabilir böyle yan veya ters durabilir bu durumda balığınızı bir gün aç bırakın yem vermeyin eğer düzelme başlamışsa ikinci günün akşamı haşlanmış ıspanak veya haşlanmış bezelye verin(ıspanak ve bezelyenin nasıl verildiğine dair youtube ta videolar var)
ben bir iki tane link veriyim
https://www.youtube.com/watch?v=lZMm9mSom0c
https://www.youtube.com/watch?v=T_PIoYN86wU
3 gün boyunca günde sadece bir kez haşlanmış bezelye veya ıspanak verin ve bundan sonra vericeğiniz yemleri bir bardağa akvaryum suyundan koyun yemi o bardağın içine atın biraz bekleyin yumuşasın öyle verin.Bir sorum daha var
balığınızın arka yüzgeçlerinde veya kuyruğunda erime var mı? ucunda şeffaf beyaz renkli ve uçlardan tırtık tırtık süt renginde erimeler var mı? ve bu beyazlıkların ucu kırmızı kanlı mı? kanlıysa bu yüzgeç erimesi rahatsızlığıdır. Buna mikofish iyi gelecektir. Ve balığınız o leğenin içinde kalıcaksa hava motoru takın balıklar hasta olunca bol oksijen isterler ve azalırsa strese girip ölebilirler.İnşallah balığınız tez vakitte iyleşir.
Japon Balığım Yan
[QUOTE=Sevvaal][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223923/230520200311081.jpg[/IMG]

Japon balığım yaklaşır 1 saattir bu şekilde suyun yüzeyinde hareketsiz duruyor
Arada yüzmeye çalışıyor ama tekrar yan yatıyor
Ne yapmam gerekiyor lütfen acil cevap
Siyah beneklenme ve kırmızılaşma var

Arkadaşlar lütfen yardımcı olun[/QUOTE]
balığınızın hava kesesinde sorun var bu aşırı yemleme veya fazla kuru yemlemeden olabilir.
balığınızı nasıl besliyorsunuz?
aşırı yemlemeden dolayı kabız olmuşsa balığın hava kesesine giden damarlar tıkanır ve belık dengesini sağlayamıyabilir böyle yan veya ters durabilir bu durumda balığınızı bir gün aç bırakın yem vermeyin eğer düzelme başlamışsa ikinci günün akşamı haşlanmış ıspanak veya haşlanmış bezelye verin(ıspanak ve bezelyenin nasıl verildiğine dair youtube ta videolar var)
ben bir iki tane link veriyim
https://www.youtube.com/watch?v=lZMm9mSom0c
https://www.youtube.com/watch?v=T_PIoYN86wU
3 gün boyunca günde sadece bir kez haşlanmış bezelye veya ıspanak verin ve bundan sonra vericeğiniz yemleri bir bardağa akvaryum suyundan koyun yemi o bardağın içine atın biraz bekleyin yumuşasın öyle verin.Bir sorum daha var
balığınızın arka yüzgeçlerinde veya kuyruğunda erime var mı? ucunda şeffaf beyaz renkli ve uçlardan tırtık tırtık süt renginde erimeler var mı? ve bu beyazlıkların ucu kırmızı kanlı mı? kanlıysa bu yüzgeç erimesi rahatsızlığıdır. Buna mikofish iyi gelecektir. Ve balığınız o leğenin içinde kalıcaksa hava motoru takın balıklar hasta olunca bol oksijen isterler ve azalırsa strese girip ölebilirler.İnşallah balığınız tez vakitte iyleşir.
Zebra Danioda Kamburlaşma
[QUOTE=OrcunAltun]Fotoğraf:

Hastalık Belirtileri: zebra daniolarımda genelde hep bu belirtiyo görüyorum. Digerleri nornal aktif ve saglikli iken bir tanesinde sırtta kamburlasma, aşağı sarkmış bur kuyruk, suyun akıntısında sürüklenmeye karşı hafif kuyruk çırpma ile poziyonunu koruma hareketi, genel olarak durgun ve halsiz gorunümde ve bir sure sonra da yavas yavas karında çökme , donuk gözlerle bakma ve olum. Bu belirtiler değişmez bir sekilde sırayla balıklara atlıyor sanki
Akvaryum Kapasitesi (litre): 50
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 6 moly, 4 lepistes, 6 zebra danio, 1 çöpçü, 1 cüce vatoz
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): bilinmiyor
Filitrasyon: ic filtre gugücünü ilmiyorum ama akvaryumun kendi ic filtresi
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: yok
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): haftada bir 10 litre
İsısi dengelenmiş 1 hafta dinlenmiş çesme suyu. Uygun miktarda tuz. Yemleme 1-2 dk da bitecek şekilde 2 kez . [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/220520202356491.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/220520202357171.jpg[/IMG][/QUOTE]
Balığınızın kuyruğunda veya yüzgeçlerinde yırtılmalar var mı?
Çöpcü
[QUOTE=Byza]
Akvaryumun tam boyutunu bilmiyorum sıcaklık şuan 20 derece diğer balıklarım öldüğü için tek yaşıyor şuan[/QUOTE]
Çöpçüler benim bildiğim 24-28 derece arasında yaşarlar ve sürü balıklarıdır çöpçüler tek yaşayamaz yanına başka çöpçülerde alın yoksa strese girebilir.

[QUOTE=Byza]
Akvaryumun tam boyutunu bilmiyorum sıcaklık şuan 20 derece diğer balıklarım öldüğü için tek yaşıyor şuan[/QUOTE]
Akvaryumun litresini bulmak için yükseklik*genişlik*uzunluk yapın sonra çıkan sonucu 1000'e bölün.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.