ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
BabySoul
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2409
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Nisan 2014 00:28
Son Ziyaret:
12 Saat 28 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3928 [1.72 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
398 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Savaş Dursun
Doğum Tarihi:
04 Mayıs 1979
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://i.ibb.co/g7hzSkD/Untitled-2.png[/IMG] [B]Ne Mutlu Türk'üm Diyene.[/B]

SON 10 MESAJI

Akvaryumda Solucan. Fazla Mı Doğal Oldu?
[QUOTE=rouvax]

Copepodlar tüm Dünya için yararlı yaratıklar akvaryumumda da suyun iyi olduğunun kanıtı aynı zamanda doğma ihtimali olan balık yavrularına da hazır besin. Alg ve diğer organik atıklarla besleniyorlar yani fauna için faydalılar :)
202lt de şuan 6 otosinclus ve 9 pigme çöpçüler bir de bir sürü üreyen kiraz karidesler var.
Yeni su değişimi yapmıştım, ondan dolayı uçuşan birşey sanırım, ayrıca planaria dan ziyade hydra ya benziyor ama hydra yok sanırım pek benim akvaryumda. Dip çekimi yapmıyorum o nedenle orası biraz kirli görünmüş ama okadar bakımsız değil akvaryumum :)

Toprak solucanı olduğu konusunda ikna olmaya başladım ama bakalım ne kadar yaşayacak, gerçi göremiyorum ortalıklarda yok :)[/QUOTE]

Copepodlar elbette yavru balıklar için iyi fakat onları yiyemeyecek boyutta balıkların olduğu tankta görüntü kirliliğine sebep olmaktan başka bir şey değil. Yani o akvaryuma bakınca bu kadar üremeleri aşırı. Hele ki o akvaryum içinde amerikan türü bir iri bir balık olsa yemleyecek yavru da olmayacaktı.
Açıkçası tekrar baktım hydra gibi antenli kafa yapısına benziyor, tabi fotoya göre ben ne desem boş, fotoğraflar aynı boyutta göstermiyor.. Sen çıplak gözle çok daha rahat ayırabilirsin hangi tür canlı olduğunu.
Akvaryumda Solucan. Fazla Mı Doğal Oldu?
Copepdlardan neden memnun olduğunu anlayamadım, çünkü balıkların tüketmediği ortada.. Şu camda duran benim gördüğüm kadarıyla planaria'ya benziyor. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/160920/120720200002391.jpg[/IMG]
Akvaryumda Solucan. Fazla Mı Doğal Oldu?
Akvaryumda olan sadece toprak solucanı değil, copepod ve planaria gibi camda ve suda dolanan yüzlerce görüntü kirliliği yaratan canlı var. Su değişimi yaptığınız oluyor mu? Bitkiler yukarıda arkadaşların anlattığı gibi karasal olarakta yetiştirilebiliyor ve bitkinin kökünde yumurta olarak gelmiş olabileceği imkansız değil.
Balığım Sürekli Yan Bir Şekilde Duruyor
Bu balık tetra neon hastalığı adı verilen ve tedavisi olmayan olma ihtimali olabilir. Balıkta renk solması, kamburlaşma, yumru şeklinde çıkıntılar, ağızda pamukçuk, karında ciddi çökme ve zayıflama gösterir. Ana tankta sık su değişimleri yapmak diğer balıkları kurtarmak için tek çözüm..(sporlar halinde ürer ve su içinde diğer balıklara bulaşır) Adı neon tetra olsa da sadece tetra türleri değil tüm balıklara bulaşır.
Ahm Yemleri Hakkında
[QUOTE=Carl]
Sizde haklısınız dediklerinizde bende uzun süre Tetra pro colour kullandım ve tropical supervit tablet aldım onları bayıla bayıla yemişlerdi. Balık seçtiği için böyle bir yorum yaptım açıkçası hani insan değil ki yemek seçsin lepistese veriyorsun yemi bayıla bayıla tüketiyor endler ve pigme corydoras bildiğin yem seçiyor. Alırken en kaliteli yemi almaya özen gösteriyorum yemi alıncada yüzüne bakmıyorlar balık 3 gün aç kalıyor inadına onu yemiyor veya gidiyor su mercimeğinin sapını tüketiyor dolma yaprağının sapı gibi veya yiyebilirse bütün yiyor.[/QUOTE]

Ben sen olsam ki kullandığım bir süre de, Art Akua kullanırım. HAS ve AHM listede son iki basamaktaki yemler..
Lepistes Kuyruk Erimesi
[QUOTE=omerarda]

Teşekkür ederim değerli tavsiyeniz için. Ana akvaryumda yapmıyorum tedaviyi zaten ayrı bir kaba almıştım lepistesleri durumu farkettiğim gibi. Tedavinin altıncı gününe geldim. Her gün 1/3 su değişimi yapıp, eklediğim su miktarına göre ilaç ekleyerek devam ettim. Şimdilik kuyruk erimesi durdu gibi gözüküyor. Bugün akvaryuma almayı düşünüyorum balıkları fakat diğer balıklara bulaşma ihtimalini de göz ardı edemiyorum. Artık ne varsa bahtımızda diyeceğiz heralde.. [:?][/QUOTE]

Tedavi 1 hafta boyunca sürdürmeden, tedavi olmuş gözüyle bakmamalısın. Çünkü nüksederse, ikincide kurtaramayabilirsin.
Ahm Yemleri Hakkında
[QUOTE=Carl]
Bende balıklarımı vitalis ve dennerle ile beslemek isterim ama dennerle cookies ve pleco menu 76gramlık yem 75 tl. Yurt dışında 8€ neredeyse 2 kahve parası veya 1 hamburger menüsü fiyatında. Utku beyde yem üretmeyi bıraktı ki Naturel yem Eminönü baklava izdihamı gibiydi atıyordum balık yerden alıp uzaklaşıp yiyordu havaya atıp atıp tüketmeye çalışıyordu. Şahsen ben bir yemin kaliteli olduğunu balığımın yemip yememesine bağlarım çünkü 1 sene balığı aynı yemle besledim yeni yeme geçeyim dedim çeşitlilik olsun balık alışmasın diye 3 gün direndi 3 gün aç kaldı yine yemedi. Çoğu yemdeki içeriklerin aynı olduğunu düşünüyorum New Life Spectrumun 2 farklı ürününü aldım balık yüzüne bile bakmadı.[/QUOTE]

Vitalis ya da Dennerle harici alabileceğin bir çok yem var. Sen ise yem listesinde ki en sondaki ismi seçmişsin. Balık, karides unu, tahıl vs ekleme ile yem kaliteli hale gelmiyor. Kullanılan içerik önemlidir. Suyu bulandıran ya da yağlandıran yemler, balığa da aynısı yapacaktır.
Örnek vermek amacıyla mito diye kedi maması da var kilosu 15 tl, Acana, Dr. Clouders, Orijen de var, kilogram fiyatları 50-70 arası değişen. Birinde içerik tahıl, bakliyat, hayvansal kemik, deri, tırnak, soya vs.. Diğerlerinde ise et çiftlikleri olan firmaların ürettiği %95 et içeriği olan mamalar.. Bir de tetra, sera gibi piyasada en çok tüketilen proplan, royal canin ürünleri.. Sen kedin olsa mito ile beslemiş oluyorsun. NLS yemi benim balığımda yemedi, açıkçası ben kutusunu açtıktan sonra balığın yememesine şaşırmadım. Yoğun sarımsak kokusu bana cazip gelmedi.. Diğer bir yandan Hikariye alışan balık(kokusu benim bile canımı çektiriyor), dainichiyi de yemedi. Hatta dondurulmuş/taze karidesi ve somonu da.. Balığın bir yemin tadına ve kokusuna alışmış olması ve bazı durumlarda seçici olması ile alakalı..
Oscar Karın Şişliği
[QUOTE=valarmorghulis12]Durumu nedir oscarınızın, toparlandı inşallah
[/QUOTE]

Bir kaç gün ana tankta tuttuktan sonra, tekrar karantina tankına aldım. 3 gündür yine aynı antibyotiklerle, Redox (C vitamini) ve bemix compoze(B1,B6.B12) vitaminleri ekleyerek devam ediyorum. Dışkı çok az kahverengi, geriye kalanı şeffaf bulutumsu olarak çıktı, şişlik baya inmişti. Yem hala yemiyor. Vent kısmı genişledi, yine şişme başladı karın kısmında. Karında ki şişlik kesinlikle hava değil. Fakat bulutumsu şeffaf dışkı tam olarak ne anlam veremedim.. Sanki su içinde 2-3 cm boyutlarında, ince elyaf gibi bir görüntüye sahip..
Forum Yönetimi
[QUOTE=Ebubekir ATAR]Ferhat Bey Merhaba.
Öncelikle bizden kaynaklanan ve yanlış anlaşılan veya yorumlanan bir forum kuralı sebebi ile size verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Siteminizde haklısınız.
Durum farkedildiğinde artık sizi üzmüş bulunduk, ama hatayı düzelttik.
Tekrar kusura bakmayın.
Keyifli bir hobi dilerim.
Selamlarımla. [/QUOTE]

Yanlış anlaşılan bir durumda, her daim önce Tip 1,2,3 türü gibi uyarılar üyelere gönderiliyor. Fakat konuyu açan Ferhat böyle bir uyarı almış olsa belirtirdi. Uyarı almadan, özel üyeliği [K]yanlış anlaşılmadan habersizce alınmış ise neden bir kaç defa alınıp geri verildiği daha enteresan..[/K]. Kaldı ki forumda azalma, sürekli aynı soruların sorulması da bir gerçek.. Buna pandemide karantina döneminde, insanların evde kaldıkları zamanlarda dahil..
Lepistes Kuyruk Erimesi
Saldırma sonucu oluşmuş bir duruma benzemiyor.. Bakteriyel durumlar bulaşıcıdır. Ve Tedaviyi ana tankta yapman, bakterilerin sudan bulaşması ve bir kaç balıkta olmasından dolayı daha mantıklı. Bakto fish akriflavin içeriyor, fakat akriflavin oranı olarak ne kadar bilmediğimden suyu sarımtırak yapana kadar kullanman %50 su değişimleri sonrası her gün eksilen oranda baktofish eklemen gerekecek. O küçük şişe 1 hafta 135 litreye damla olarak yerer mi bilmiyorum, fakat columnaris bile olsa doğru ilaç kullanıyorsun. Ancak erime olan durumlarda, balığın sümüksü yapıdaki mukozası zaten zarar görür ve kaya tuzu bu durumu daha da kötü hale getirir. Balık daha savunmasız kalacaktır derisinden.. İlaç alternatifi olarak tetrasiklin hcl içeren antibiyotiği veteriner ya da doktora yazdırıp kullanabilirsin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 263 Online Kullanıcı, 143 Üye

Online Kullanıcılar

MiSoSiKiaN, GorkemA, Kınayu, alydgn, alpgemini, yasinenes, MurathanM, alonesmaug, Koksal Gurkan, Quersian, orimohito, Asetilcolin, Emr35, FicusRetusa, Emerse, OceanWolf, rccol, Gladyus, Carl, Rudas, balıkhastası, HarunYldrm, AlperTasci, MuTLu, motodiver, exfish, hasancn, Nazif_brs, cief17, furkanguler, i_gulistan, Samettkeskin, Ejder Günaydın, oktaysarigan, rifai, teskere, gizemli16, yns325, Beratgvn5, hermiş, BoraAquascaping, ONRAYDN, fikret43, barxbull, biacar, Onurari, dream7, İnsect, praksis, Insomnia, djsis, mereny, ComoDAYI, Samoo, Mikail Erdoğan, Serkanjb, vetet, darkaura, MEID, kapkara, Aspet, Yılmaz emre, Ahmtkrblt, zipidi, ersel, LuminousTurk, vendetta99, HXYLMZ37, de4b5, Hasan117, ternapi, drgeckoo, ilhannnn01, CelalKaya, gokhankum, fatihsahin, heybetmahir, CİHAN044, ilker2626, SinanAY87, TURNUAK, recep3410, Hskaya, isaKAYA, nikon_, demoufuk, SalihNarci, BlackMia, goldfish07, cengiz han, KuruAkvaryum, Hcmç, OKIRATLI, Mussa, egedeveli1, tetradiscusyem, fizikci, Oğuz.K, diaslayt, Aqua Discovery, FISHCARE, hknncr46, berkantozymn, savasv, gokturkseyhan, srcnkrtlms, ak43, dr_ozi, tarik1907, CNTAKR, krib, ukilavuz, Bertan86, KRaL_MaLaWi, southbluee, heredot_cevdet, neco61, sariefe, metin06, mezarlik667, cankose, mesut alak, Yetkililer, ilkeremm, carrdesch, goldfishlove, berkayg, akvaryumisleri, çulsuz, hkavkaci, erayinan, eralpdemirkazik, serdar131977, Hakan G., ERC36, BURAK15, Altispinoza, degisikakil, Rohat Yusuf, Gökhan Bey, ALEM, Yavuz ÖZTÜRK, Cenk.im, SmallCandyThing,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.