ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foae
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3655
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
3 Saat 41 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1419 [0.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
128 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx foae "Sibwesa", Enantiopus sp."Kilesa" Xenotilpia flavipinnis C.leptosoma “Utinta” C.sp jumbo “Kitumba" Paracyprichromis nigripinnis Copadichromis trewavasae “Lupingu” Ophthalmotilapia nasuta “Kipili” Lamprologus kungweensis

SON 10 MESAJI

Güney Amerika Biyotop Denemesi
O sizin komikliğiniz. Önce biyotopun tanımını öğrenin sonra tartışırsınız.
Güney Amerika Biyotop Denemesi
Bir biyotop tankı ciddi bir ön çalışma ister, “güney amerika biyotopu” diye bir kavram bulunmuyor. Çok daha spesifik bir alan belirtilmeli ve tasarım ve canlı seçimi bu yönde yapılmalıdır. Forumda veya uluslararası yarışma sayalarında başarılı örnekleri bulunmakta.

Biyotop, deneme-yanılma ile bulunabilecek, canlı ekleme çıkarma ile tamamlanacak bir konsept değildir.
Takit edilecek coğrafi ortamın kaya-kum yapısından, o bölgede bulunabilecek canlı türlerine kadar detaylı çalışma ister.

Biyotopumsu, deneme vs gibi isimlendirmeleri gereksiz buluyorum. Tank sizin tabii isterseniz Mahmut da diyebilirsiniz tabii ki ama yanlış örnekler çığ gibi yayılıp hobicileri de yanlış yönlendiriyor.

Tanklarımıza tam anlamını bilmediğimiz havalı isimler vermek yerine mütevazi olmak, yapılan hobiye bir zarar vermez,yapılan çalışmayı küçültmez.

Keyifli hobiler.
Su Değişimsiz 5. Ay
Önceki mesajımda belirttiğim gibi, boyu 2-3 cm balıkların olduğu bol bitkili tanklarda kirlenme nispeten az olacaktır. Benim itirazım her akvaryumun bu özelliklerde olduğunu düşünüp, bir de alakasız şekilde konunun “tankı kimyasal çorbaya çevirmek” gibi bir yere çekilmesi.

Üşengeçlikten veya başka nedenlerle su değişimi yapmamayı çok başarılı ve faydalı bir yöntemmiş gibi göstermeye çalışıp keskin cümleler kurulunca birisinin bunları söylemesi gerekiyordu...
Güney Amerika Biyotop Denemesi
Hangi bölgenin , hangi habitatın biyotopunu yaptığınızı anlayamadım, belirtmemişsiniz de... Bitkili karma tank daha doğru bir tanım olur.

Bazı canlılarınız Güney Amerika’dan bile değil, bu durum zaten biyotop özelliği ile çelişen bir durum. Her “doğal” görünen tank biyotop değildir. 1.kuralı belli bir habitatın taklit edilmesidir,tüm tasarım ve canlılar bu belirlenen bölge ve habitata uygun olduğunda bir biyotop akvaryumundan bahsedilebilir.[EDIT]Foae,2021-05-14 17:01:01[/EDIT]
Su Değişimsiz 5. Ay
Su değişimi yapmakla kimyasal çorbaya çevirmek ne alaka anlamak mümkün değil çok boş yorumlar kusura bakmayın. Aylarca yıllarca değişim yapılmayan tankların ve balıkların durumunu bir görelim mümkünse.
Aulonocara Sp. Red Rubescens
Bu tür bildiğim kadarıyla safkan doğal bir balık değil,seçici üretimle oluşturulmuş bir tür. Google’da arattığımda ciddi kaynaklarda yer almadığını görüp inceledim,Aulonocara rubescens diye bir tanım da bulunmuyor.

Şöyle bir bilgi var : The Ruby Red Peacock is not a hybrid but has been line bred from the Maleri Island race of Aulonocara sp. ''Stuartgranti Maleri". It was named Rubescens after Peter Rubin, who first imported this fish from Germany.

Tercih meselesidir tabii ama Aulonacara cinsi altında o kadar fazla tür ve varyete varken ben safkan ırk tercih ederim.

Güncel hali ile Aulonacara türlerinin bulunduğu kaynak sayfayı ekliyorum
[URL]http://malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/index.html[/URL][EDIT]Foae,2021-05-10 10:40:04[/EDIT]
200x50x60h Tavsiye ve Öneriler
“Kaya koyup biyotop yap” diyen arkadaşlar biyotopun kelime anlamını,tanımını biliyor mu? Karma veya tür özelinde cichlid tankı olmasın o :)

Her yosun tutmuş,kayalıklı, Afrika cichlid akvaryumu “biyotop” değildir hatta forumda bu tanıma uygun çok az tank bulunmakta. Biyotop tankı kurmak hobinin zirvelerinden biridir ve çok az hobici doğru düzgün biyotop akvaryumu kurabilmiştir. Taban malzemesinden kaya yapısına, tür seçiminden ışıklandırmaya kadar detay çalışma,araştırma ister. Bu konuları inceleyip harmanlayacak hobici sayısı rakamla ifade edilir, iki haneli adet zor çıkar.

Tank sahibi arkadaşa kolay gelsin, toprak,yonca gibi kelimeler görünce işi zor dedim. Keyifli hobiler.[EDIT]Foae,2021-05-07 18:28:11[/EDIT]
Su Değişimsiz 5. Ay
Tank hacmine göre balık çok az bitki de bol olunca fazla kirlenme olmaması normal. Şahsen benim tercih etmeyeceğim bir ekol bu tarz tanklar. Dip çekimi konusu akvaryumun tasarımına göre değişebilecek bir konu olsa da su değişimi bitkili, balıklı her tankta gereklidir. Eksilen mineraller, suyun biriken organik yükü gibi durumlar göz önüne alınırsa haftalık veya 10 günlük değişimler fayda sağlar.
200x50x60h Tavsiye ve Öneriler
Her ne tankı olacaksa evvela tankın içine gemi maketi, içki şişesi vb alakasız dekorları ekleme fikrinden vazgeçerek başlamak iyi olacaktır.

Bitki tankı için fazla hacimli bir tank, maliyetli ve bakımı zor olur. Mevcut ışığınız zayıf, bitkili tank için tank maliyetine yakın bir ışık,gübre,katkılar,co2 tüpü vs gibi ekipmanlar almanız lazım.

Araştırma yapmamak ve acele etmek hobinin en büyük düşmanları ve sonucu belli.

Bu boyutta bir tank ile en az maliyetli çözüm Malawi cichlid karması ile, en güzeli ise Tanganyika cichlid karması ile olur. Tropheus gibi balıklar yerine çok daha uyumlu,gösterişli,karmaya uygun balıklar var. Araştırma şart...

Saulosi Ciklet
Coral red diye tabir edilen balık kırmadır ve orijinal P.saulosi ile sadece rengi benzer. Saulosi erkeklerde 6-7 banttan fazlası kabul edilemez.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/050520211314301.jpg[/IMG]


Coral red, Pseudotropheus sp. 'ndumbi gold' türünden artık kimle neyle kırdıkları belirsiz yapay bir balıktır.

Balık isimlendirmelerinde bilimsel isimlendirmelerin önemini gösteren bir başka konu... Coral red vb isimler ticari adlandırmadır, geçerliliği yoktur, uydurmadır ve bu tip sahtekarlıkları ört bas etmek için kullanılır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.