ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foae
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3706
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
9 Saat 26 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1433 [0.42 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
90 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx foae "Sibwesa", Enantiopus sp."Kilesa" Xenotilpia flavipinnis C.leptosoma “Utinta” C.sp jumbo “Kitumba" Paracyprichromis nigripinnis Copadichromis trewavasae “Lupingu” Ophthalmotilapia nasuta “Kipili” Lamprologus kungweensis

SON 10 MESAJI

Discusa Yanlış Başlangıç Yaptım Sanırım...
Balıkların yanık olup olmadığını anlamak için yeterli foto olmadığından kesin yorum yapamıyorum ama melekler ve diğer hareketli türler varken mevcut durumlarını toparlamaları çok kolay olmayacaktır. Karma tank kurarken hassas türleri önce eklemek daha iyi sonuç verir.
Açılan Gereksiz Konular...
2017 yılında bir konu açmışım benzer içerikte. Değişen birşey yok,olması da zor. Bu bir kültür, altyapı meselesi ve bunu forum vasıtası ile düzeltmek çok zor.
Yeni üye forumuna girip 3 başlığa bakınca sinirlenip forumu kapatıyorum genelde. Okumuyorlar, okumayacaklar.10 sene sonra da “lepistesim ne zaman doğurur”, “sarı prensesle discus olur mu” , “tabana çim diktim çıkmadı” vb başlıklar olacak gibime geliyor.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bu_hobi_okumadan_olmaz_k899499.asp[/URL]

Eskiler kızmakta haklı çünkü Anasayfa’da kapsamlı yazsısı olan, forumda 25 farklı versiyonu sorulmuş konuları tekrar tekrar soran çok insan var. Ne forumda arama yapıyorlar, ne anasayfada.

Dolayısı ile bahse varım yarın yine yeni açılan konulara baktığımızda “50 litrede ne besliyim”, “balığımın boğazı şişti”, “lepistes-japon olur mu” ,”para getiren balık türü” vs gibi başlıklar göreceğiz.
Anoxic Filtrasyon Ve Plenum Akvaryum
Alıntı yapılan videonun başlığı havalı olsa da çok bilinen bir filtre olan taban filtresi kurulumu gibi geldi daha çok. Videonun tamamını izlemedim vaktim olmadığı için ama taban filtesini de biliyorum :)

Bildiğim kadarıyla azot döngüsü esnasında amonyak-nitrit dönüşümünü ve nitrit-nitrat dönüşümünü de ayrı ayrı farklı tür bakteriler yaparken nitratı gaza dönüştüren oksijensiz ortam bakterisinin tüm dönüşümü yapması oldukça zor bir ihtimal (yazınızda böyle bir ifade olduğu için yazdım)

Oksijensiz ortam oluşturmak için ince taneli silis vb kumlar kalın bir tabaka halinde kullanılıyor (deep sand bed, derin kum yatağı) diye biliyorum. Daha çok deniz akvaryumlarında kullanılan bir yöntem. Ölçümlerle de kontrol edilmesi gerekiyor. Kontrolden çıkarsa kötü kokulu h2s gazı ortaya çıkabiliyor.

Konu biraz kapsamlı olduğu için bu kadar yazayım şimdilik ama videodaki örnek kurulumda ne bitki dikilir, ne de kum cichlid türlerine uygun. Bu tip filtrelerin kullanılabileceği tanklar kısıtlı çeşit balığa müsade eder. Amaç zahmetsizce nitratı uzaklaştırmak ise bunun için pothos vb kara bikileri,su mercimeği,pistia gibi bitkiler kullanılabilir.

34 Lt'den 96 Lt'ye Geçiş
[QUOTE=Denizalp]Çok teşekkür ederim bilgiler için.
Akvaryum 40x50x60 çıktı yani 120 lt.
Aquawing AQ80F iç filtre aldım, kapasitesi 880 lt/sa
Balıklarımın 2si Mavi Prenses, 2si Sarı Prenses, 3ü Beyaz Prenses, 1'i cüce vatoz.
Cinsine dair bilgim bu kadar maalesef.[/QUOTE]

Beslediğiniz türler Malawi gölüne ait cichlid türleri, minimum 100x50x50 civarı bir tank daha uygun olur. Elinizdeki tank bitkili,canlıdoğuran,killifish,tetra vb ufak boyutlu canlılar için daha uygun.
34 Lt'den 96 Lt'ye Geçiş
Tankınızın Cichlid türlerine uygunluğunun anlaşılabilmesi için balığın cins ve tür adını,akvaryumun net ölçülerini belirtmeniz daha iyi olur.

“Cichlid” olarak anılan 3 kıtada yaklaşık 1500 cins ve sayısız tür barındıran bir canlıdan sadece “cichlid” olarak bahsedince pek anlaşılmıyor.
Ters Osmos Ve Su Değerleri Konusunda Sorular
İçme suyu için hazırlanan sistemler, akvaryum için kullanılacak olanlardan daha teferruatlı oluyor. Bence 3’lü ön filtre (karbon-sediment) üzerine takılacak bir membran ile uygun su elde edilebilir. Sonrasında ise dijital tds metre ile ölçüm yapılarak istenilen sertliğe dinlenmiş çeşme suyu ile getirilebilir.

Uygulamalar bitki tankı veya balık için hazırlanmasına göre farklılık gösterebilir.[EDIT]Foae,2021-05-31 11:10:37[/EDIT]
160x65x65,3d Arka Plan Karma Tanganyika
Tankta kum bırakmayan çılgın foae’den korumak için etrafına taşlarla siper yaptığım Cryptocoryne bitkisi bir şekilde tutundu ve tanka yakıştı. (Teşekkürler @Bayulker ) Her ne kadar Asya kıtası bitkisi olsa da biyotop iddiasında olmadığımdan sorun olmuyor. Sazdan daha kuvvetli bir bitki , yaprakları kolay kopmuyor. Malesef piyasada Amazon hançeri olarak anılıyor yanlış bilmiyorsam.

Bu ara donmuş canlı yem veriyorum, etkisi hemen ortaya çıkıyor. Cıvıl cıvıl ortam. Ayrıca @sinor ’un bulup getirdiği devasa mıknatıs camı tertemiz yapıyor. Ona da bir teşekkür.

Bu ara fazla yavru Kitumba olduğundan annelere pek dokunmuyorum tankta denk getirirsem çıkmış yavruları toplayıp bakım tankına alıyorum. Etrafta yüzen yavrular görülebilir. Tanka doğal bir hava katıyorlar.

[VID]https://youtu.be/l3b0EUo-QPk[/VID]
Demasoni Akvaryumu Görüş Öneri Ve Tavsiyeleriniz?
Taban malzemesi silis kum ile değiştirilip tül kuyruk pleco çıkarılıp, daha büyük ve yuvarlak hatlı kayalar eklenirse çok daha iyi ve doğala yakın bir ortam olur.

Ben Afrika cichlid tanklarında bu ”vatoz” olarak anılan Güney Amerika türlerinin neden beslendiğini anlayamıyorum. Mbuna türü canlıların çoğu alg kazıyarak beslenir ama bu plecolar cichlidlerin yiyeceği alg tabakalarını yiyip bol bol da dışkılayan bir tür.
180.50.45h - Yeni Kurulum - Tanganyika - Hardscape
Bence de tür seçiminin gözden geçmesi gerekiyordu...

Demasoni vb mbuna türleri de istenen görselliği sağlar mı emin değilim.Ya ön cama yapışıklar ya da kayaların arasınsa genelde gördüğüm.

Elinizde Leptosoma Utinta erkekler varsa, bunlara genç-yavru eklenip toplam adetin 20-25 civarına çekmeniz iyi sonuç verir. Tanganyika tankının olmazsa olmazı Leptosoma bence.

Önceki mesajıma bahsettiğim kumcul türlere göz atmakta fayda var. Nigripinnis ve kabukçul 1-2 tür de düşünülebilir.
[EDIT]Foae,2021-05-26 14:14:17[/EDIT]
Güney Amerika Biyotop Denemesi
O sizin komikliğiniz. Önce biyotopun tanımını öğrenin sonra tartışırsınız.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.