ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6590
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
21 dakika önce
Toplam Mesaj:
3362 [0.58 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
50 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
28
İl:
Yurtdisi
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]Armağan Yücel Şahin[/B]

SON 10 MESAJI

Forumda Durgunlaşma
[QUOTE=ziyasenkaya][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178865/180320231217351.jpg[/IMG]

Bence yakın ileri bir tarihe sözleşip bu skoru geçmeliyiz. [:)][/QUOTE]

Niye ki ? Kime neyi ispatlayacağız geçince ? Bu hani zamanında Facebook’ta “bilmem neyi seven 10000000 kişi toplanıyoruz” tarzı takipçi avı sayfalarına benzer bir aktivite olur.

Forumda online olma sürenizin, aynı anda maksimum sayıda üyenin çevrimiçi olmasının ve buna benzer niceliklerin pratikte hiçbir önemi yok. Zaten yıllardır biriken binlerce konu, makale , tanıtım var. 1 kişi de aktif olsa 1000 kişi de olsa kullanmasını bilen faydalanan biri tanıtım, ilan ve ekstrem hastalıklar için danışmak dışında konu bile açmaya gerek duymayabilir. Sosyal medyadaki etkileşim alışkanlıklarımızı forumda da aramak bence çok yersiz.
Paskalya Adasında 1 Konuşan Vatoz
[QUOTE=ErtanGulen]

Hangi dönem kardeşim? Aynı zamanda orada mıydık acaba? [/QUOTE]

2004, güz dönemi. Sen daha mezun olmadan.
Paskalya Adasında 1 Konuşan Vatoz
Aleyküm selam. Ben de Paskalya İlçe Jandarma Komutanlığı’nda sevk bölüğü jandarma er olarak askerlik yaptım. Sahanda yumurtaları çok iyidir, her çarşı izninde yerdim.
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
[QUOTE=AquaticPlants]Konuyu hortlatayım da armağancığım bi güncelleme atsın. [:)))][/QUOTE]

Merhaba,
Aslında hortlanacak bir şeyim kalmadı. Uzun süredir betam yok. Yakında Sofya’ya taşınıyorum o yüzden hobiye belirsiz bir süre ara vereceğim.
Deprem Dolayısıyla Evde Değilim. Ne Yapacağım?
Konuyu tekrar okuyunca bir uyarı yapmak istedim. 200 litrelik olan akvaryumdaki canlılar öyle bir hacim için çok fazla ve de uyumsuz. Eğer olur da akvaryumu baştan kurmak durumunda kalırsanız hacme uygun ve yeterli sayıda balık ekleyin veya imkanınız olursa tür ve sayıyı azaltın. Öyle bir hacimde ya zebra ve vatozların kalması uygun olur ya da 2 adet astronot. Sarı prensesten devam etmek isterseniz de diğer türleri çıkarıp dişi erkek oranlı sarı prenses sayısını arttırabilirsiniz , 2 erkek 4-6 dişi gibi.
Deprem Dolayısıyla Evde Değilim. Ne Yapacağım?
Merhaba,
Öncelikle geçmiş olsun. Anlattığınız koşullarda işiniz tamamen şansa kalmış gibi görünüyor. Kontrol ettireceğiniz, göz kulak olabilecek biri yoksa 2 haftalık süreç çalışmayan bir akvaryumdaki tüm canlılar için epey riskli. Beslediğiniz türler nispeten olumsuz şartlara dayanıklı diyebileceğimiz türler. Şanslıysanız birkaç kayıpla veya sıfır kayıp ile atlatmanız olası fakat en kötü senaryoya hazırlıklı olmak yersiz olmaz. Döndüğünüzde yaşayan canlıları kontrol ettikten sonra ölen balıkları çıkarıp sistemi tekrar çalıştırdıktan sonra iyi oranda dip çekimli etraflıca bir su değişimi ve bulabildiğiniz kadar taze su eklemek. Zaten zayıf düşecek hayvanlar için tekrar sıfırdan sistem kurup kısa sürede daha oturmadan eklemek onlar için daha riskli olur diye düşünüyorum. Hasta veya yaralı balıklar olursa onlar için ayrı bir karantina akvaryumu kurarak hastalıklarına göre tedavi etmek daha uygun olur. Herhangi bir rahatsızlık gözlemlemediğiniz balığa metilen mavisi kaya tuzu banyosu yaptırmak gereksiz olacaktır.
Betta Akvaryumu Tavsiyeler
Haftada iki kez %30 su değişimi yaptığınız söylemişsiniz, gayet ideal.
Güncel - Tekrardanminikss Tanganyika Çabası
Caudopunctatus besleyecekseniz bir çift için çok ideal bir kurulum olmuş. Yalnızca sol taraftaki büyük kaya parçasının duruş şekli biraz sıkıntılı görünüyor. Kazmayı çok seven türler oldukları için o taraftaki kumu kazarlarsa yerinde oynayabilir, düşen kaya cam çatlaması, kırılma gibi kazalara yol açabilir. O tarafın sağlamlığını kontrol etmeniz iyi olur. Bir de akvaryumunuzun üstünü mutlaka kapatın. Herhangi bir kavga durumu olduğunda kaçarken sıçramaya çok meyilliler ve dışarı atlama riski yüksek. Mümkün olduğunca üstte boşluk kalmamasına özen gösterin, ne kadar küçük deliklerden atlayıp öldüklerine inanamazsınız...
Betta Akvaryumu Tavsiyeler
Öncelikle betalar akciğer solunumu yapmazlar, çünkü akciğerleri yok! "Labirentliler" ailesini oluşturan "labirent" isimli organlarıyla suyun dışındaki havayı da soluyabiliyorlar. Böyle bir soluma organına sahip olmalarının sebebinin doğada yaşadıkları habitatlardaki suların oksijen bakımından fakir olduğundan dolayı olduğu düşünülüyor. Bakınız labirent organı:
[IMG]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTiLScE310ynvUVuwopI8-KiULvFpQRVqiTJQ&usqp=CAU[/IMG]

Akvaryumunuz özelinde konuşacak olursak; tek bir beta için yeterli bir kurulum olmuş. Betalar için filtre hayati önem taşımasa da standart bir akvaryum kurulum prensibine uygun olarak hacme uygun bir pipo filtre eklemeniz faydalı olur. Aynı şekilde hacme uygun olarak 25 w gibi bir ısıtıcı eklemeniz de iyi olur, Ankara soğunu, sıcaklık değişimini bilirim. Oda sıcaklığı genelde standart olsa bile ani ısı değişimi olduğu zaman sıkıntı yaratabilir. Dekorasyon ve bitkiler bu hacim için yeterli. Ektiğiniz bitkiler bakım ihtiyacı kolay, hızlı büyüyen türlere benziyor. Bitkiler akvaryum boyuna geldikçe budayıp boş kısımlara eklersiniz veya ihtiyaç olmaz ise çıkarırsınız. Bu tarz akvaryumlar için az önce başka bir konuda yaptığım uyarıyı size de yapayım. Bu tarz dekorasyonlu akvaryumlarda halfmoon gibi büyük ve narin kuyruklu betaların kuyruk erimesine yakalanma riskleri yüksek oluyor. Erime durunca normal şekilde yaşamaya devam ediyorlar fakat parçalı yapıda bir kuyrukları oluyor. Bunun önüne geçmek için mümkün olduğunca sık su değişimi yapmalı ve akvaryumda fazla miktarda organik yükün olması engellenmeli. Yem ve kullanılan su düzenleyicileri konusunda bu hobici arkadaşın tankını kendinize örnek alabilirsiniz.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/betta_blackwater_30x30x30_k988454.asp?PID=5980836#scrl5980836[/URL]
Betta Blackwater 30x30x30
Güzel bir beta akvaryumu olmuş. Geçmişe göre kıyasladığımda forumda hem kurulan beta akvaryumlarının hem de beslenen betaların kalitesinde olumlu yönde bir artış var.Yem ve malzeme seçiminiz oldukça iyi ve yerinde. Sizi tek bir konuda uyarmak isterim; bu tarz dekorasyonlu akvaryumlarda halfmoon gibi büyük ve narin kuyruklu betaların kuyruk erimesine yakalanma riskleri yüksek oluyor. Erime durunca normal şekilde yaşamaya devam ediyorlar fakat parçalı yapıda bir kuyrukları oluyor. Bunun önüne geçmek için mümkün olduğunca sık su değişimi yapmalı ve akvaryumda fazla miktarda organik yükün olması engellenmeli. Mesela yerinizde olsam elma salyangozlarını çıkarırdım, çok hızlı ve yüksek miktarda pislik üretiyorlar. Onun yerine nerite gibi daha az pisleten türler tercih edilebilir ya da hiç salyangoz olmasa da olur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.