ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3267
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
31 dakika önce
Toplam Mesaj:
2732 [0.61 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
140 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
25
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Armağan Yücel Şahin

SON 10 MESAJI

Küpte Tanganyika... 1 Tık İleride...
Ekip böyle olmaya başladı:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/180920191831051.jpg[/IMG]

Şaka bir yana biz bir yana, akvaryum fena. Yılların getirmiş olduğu birikimi ve o hiç bitmeyen hevesi, susmayan sesi kontrol etmek çok zor. İlla ki bir gün olacak. Özellikle su kimyası ve yem içeriği gibi konularda deneyim kazanman için çok güzel bir oyun parkı olacak.
Yeniden Daffodillendik
Bu türün tüm ihtiyaçlarını karşılayan, dört dörtlük örnek bir akvaryum kurmuşsunuz. Yavrular da gelince koloni olarak izlemek çok keyifli olacaktır.
İskenderun'da Pomacanthus İmperator Yakalanmış
Çok tatsız bir gelişme. Bahsettiğiniz gibi küresel ısınmanın etkisinin canlı örneği. İki ay kadar önce de Bodrum’a tatile giden bir arkadaşım kaldıkları otelin iskelesinin altında bir aslan balığı görmüş, fotoğraflarını paylaşmıştı. Aslan balığı gibi zehirli bir türün insanların denize girdiği yerlere kadar gelmesi de ayrı bir tehlike yaratıyor.
Neothauma'nın Tanganyika'yı Kabulü Ve Yayılması
[QUOTE=Kamil009]Alt tarafa 60*40*40 bitkili ne güzel olur.[:iyi:][/QUOTE]

Kardeşim o akvaryumu hastalık durumlarında karantina, tedavi veya yavrular olduğu zaman yavru büyütme akvaryumu olarak kullanacağım.
Neothauma'nın Tanganyika'yı Kabulü Ve Yayılması
[QUOTE=emretez]Selamlar, güzel iş çıkacak gibi görünüyor. Seachem leri almışsınız, bunlara seriyi yamamlayacaj chiclid teace’i öneririm. İyot dahil tüm eser elementleri barındırıyor. Birde buhar camları sanırım direk cam kayıtların üzerinde, araya silikon damlalardan koyarsanız ileride kırılmaların önüne geçersiniz.
Sevgiler[/QUOTE]

Selam,

Cichlid Lake Salt ve Tanganyika Buffer önceden fazlasıyla işime yaradı, başka bir şeye ihtiyaç duymadım fakat önerinizi değerlendireceğim. Buhar camlarının kenarları silikonlu, o yüzden açıp kapatırken sürtünmede sıkıntı olmuyor.

[QUOTE=Ibrahim90]Ne önerim nede eleştirim olabilir :) Sevdiğim üyeleri ,eskileri görünce mutlu oluyorum yazmadan edemedim. Aksilikler yine eksik olmasada çok güzel profesyonelce başlamış bir kurulum. Devamınında güzel şeyler gelecek belliki. Birol abinin tecrübeli işçiliği de ayrıca kendini belli etmiş.

Artık ben gelişmeleri askerden döndüğümde okurum :)
Not defteri almayıda unutmayayım o zaman.
Saygılar sevgiler :)[/QUOTE]

Güzel yorumunuz için teşekkürler. Size de hayırlı tezkereler dilerim, döndüğünüzde sizin de istediğiniz gibi bir akvaryumunuz olur umarım.
Günce Benim Eski Sevgilimin Adıdır
Artık buradayız gençler:

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/neothaumanin_tanganyikayi_kabulu_ve_yayilmasi_k945736.asp?PID=5668367#scrl5668367[/URL]

Neothauma'nın Tanganyika'yı Kabulü Ve Yayılması
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191417191.jpg[/IMG]
(Hepimizi delirttin)

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=FkSzD2Oryzg[/VID]

[B]BANA NE LAN ÇIKMAM TANGANYİKA’DAN[/B]

Merhaba,

B İ L A D E R L E R İ M İ Ç İ N

Ona derler Foai
Balıkları var çok iyi
Varsa 3. tankım belki Malawi
Bana ne lan çıkmam Tanganyika’dan.

Toplanırız her gece
Geride kaldı artık Günce
Bilmiyordum böyle olacağını büyüyünce
Bana ne lan çıkmam Tanganyika’dan.

Bizimkiler attı bana bir el
Calvusun anlamı Latincede kel
Sıkıntısı olana vermem tel
Bana ne lan çıkmam Tanganyika’dan.

Hehhehheh.

Bu mükkkkkemmmmel girizgâhtan sonra tekrar merhaba. Bu tanıtım konusunu, teknik detayları paylaşıldığı bir konudan çok bir blog havasında kullanmayı planlıyorum. O yüzden yazılar uzun olabilir. Sabırla okuyup, muhabbete katılmak isteyen herkes hoş gelmiştir. Bakalım nerelere varacağız…

Yakından takip edenlerin iyi bildiği, haberi olmayanlar içinse şöyle aşağıya linkini bıraktığım, 2016 yazı- 2019 kışı zaman dilimleri arasındaki ağırlıklı olarak Tanganyika’nın Lamprologini ailesiyle olan maceralarımı, muhabbetleri anlatan tanıtım konuma askerlikten dolayı son vermek durumunda kalmıştım:
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/gunce_benim_eski_sevgilimin_adidir_k884013.asp[/URL]

Bu konu sayesinde muazzam dostluklar ve tecrübeler kazandım. Konuya ve bana katkısı olan herkese teşekkür ederim. Eh, iyi şeylerin de bir sonu olduğu için bu maceranın da elbette bir sonu olacaktı. Peki ya sonrasında neler oldu?

Mart ayının ortasında kısa dönem jandarma eri olarak Gaziantep’e gittim. Askerliğini yapmış olan arkadaşlar iyi bilir, düşünmek için zaman çoktur hatta o kadar çoktur ki zaman çok yavaş geçer, şafak sıkıştırır. İşte tam da böyle zamanlarda eğer sivil hayatınızda bir hobiniz bir uğraşınız varsa özellikle yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda bunlar kurtarıcınız olabilir. Askere gidecek olan arkadaşlara yanlarına bir iki tane not defteri ve kalemler almanızı şiddetle tavsiye ederim, aklınıza ne geliyorsa yazın çizin arkadaşlar. Komutanınızdan azar mı işittiniz? Kapın kâğıdı kalemi, bir dikdörtgen prizması çizin bakalım sonu nereye varacak. Üst devreyle kavga mı ettiniz? Malzeme listesi çıkarın, bir sonraki akvaryum projenizi tasarlayın vb. böyle şeyler kafa dağıtmak ve sıkıntılardan uzak durmak için birebir. Ben bu şekilde bitmek bilmeyen 12 saatlik nöbetleri yedim, mesela benimkilerden bazı örnekler böyle:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191432511.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191433001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191433121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191433221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191433321.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191433401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191433501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191434001.jpg[/IMG]

Boş zamanlarımı bu şekilde değerlendirirken ilk başta askerlik sonrası için büyük akvaryum planlarım yoktu. Daha basit, bitkili, bir belki iki nano akvaryumun olduğu bir şeyler yapar, eskisi kadar üzerine çok düşünmem, hobiyi hayatımda ikinci planlarda bir yerlere koyarım diye planlıyordum. Ancak Caner abi ( Foai) gibi arkadaşlarınız olunca zehirlenmemeniz mümkün değil. Bir gün bir muhabbetimiz esnasında kendisine bu planlarımdan bahsederken “Lan ne yapacaksın nanoyu, boş ver sıkıcı olur” çıkışından sonra sanki ben de birinin bana bu gazı vermesini bekliyormuşum gibi hemen “Evet yaa, severler! Karma Tanganyika kurmalıyım” diyince planlar rota değiştirdi. Hemen kağıtları kalemleri elime alıp neler yapabileceğim konusunda notlar almaya başladım. Hatta kardeşimi arayıp odamdaki müsait yerin net ölçülerini bile istedim, fotoğraflar attırdım.

Günce konusundaki akvaryumlarımın çoğu nano idi. Sonradan yaptırdığım setlerin hacmi de 100 litrenin biraz üstüydü. Lamprologini ailesinden türleri böyle akvaryumlarda tek tür ya da en fazla iki tür olarak bakabiliyorsunuz. Hal böyle olunca da üremek ve tür içi davranışlar dışında başka bir şey olmadığı için bir süre sonra sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden bu yeni rotamda biraz daha büyük, karma yapabileceğim bir akvaryum tasarlamaya başladım ve daha önce hiç dış filtre tecrübem olmadığı için buna da imkânım olacaktı. Kardeşimden aldığım yer bilgisinden sonra 120x60x50h cm ölçülerinde bir akvaryum işimi görecekti. Normalde Lamprologini türleri için yüksekliğin çok fazla olması önemli değil, çünkü orta-taban alanında yaşayan balıklar. İlk başta Cyprichromis türleri de beslerim düşüncem olduğu için 50 cm yükseklik ideal olacaktı fakat bu konuda sonradan çıkan pürüze aşağıda değineceğim.

Günler yazıp çizmek ve araştırma yaparak geçerken bir gün üzerine demir su mazgalının düşmesi suretiyle talihsiz bir iş kazası geçirdim ve sağ el yüzük parmağım kırıldı. Parmağıma atel takıldı. Bu kazayı yaşadığım usta birliğimdeki karakoldan sonraki görev yerim cezaevi olunca bu kaza nispeten lehime bir durum haline geldi. Cezaevinde mahkumlarla ilgili yaşanabilecek olan olumsuz bir durumda ellerinizi kullanabilmeniz önemli olduğu için ve benim sağ elim de dev bir sargı içinde olduğu için bana elim iyileşene kadar yatak istirahatı verdiler ve bunun süresi 2 ay gibi dev bir zamana tekabül etti! Yani askerliğimin son 2 ayında herhangi bir görevim olmadı, bütün günüm koğuşta geçiyordu. Bu dev zaman zarfında aşağıdaki kitabı hatim ederek tam olarak neler beslemek istediğim, ne yapmak istediğim konusunda fikirlerim oluşmaya başladı:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191443441.jpg[/IMG]
(Bu arada uyarayım, tüm bu araştırmaları, okumaları akıllı telefonumdan yapıyordum ve askerde akıllı telefon yasak arkadaşlar. Eğer yakalatırsanız komutanın inisiyatifine bağlı olarak askerliğinizin sonuna kadar el koyabilirler ve tutanak yersiniz. Ben bir kere yakalatıp tutanak yedim mesela.)

Şafak bir yandan sıkıştırıp bir yandan atarken heyecan da artıyordu. Yapacaklarımın hepsi kâğıt üzerinde belli oldu. Özellikle dış filtre üzerinde araştırma yaptım. Sıfır filtreler ateş pahası olduğu için 2. el arayışlarına girdim. Filtre ve malzeme arayışındaki düsturumuz şu şekilde oldu:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191445321.jpg[/IMG]

Böyle olunca da marka-model tercihimi Eheim Classics serisinden yana yaptım. Kurmak istediğim ana akvaryumda Eheim Classic 2217 modeli, 60x40x40h cm ölçülerinde kurmak istediğim karantina ve yavru akvaryumunda ise 2211 modeli işimi görecekti. Sahibinden.com üzerinden bu iki modelin az kullanılmış 2. ellerini biriktirdiğim kuş kadar asker maaşlarıyla uygun fiyatlara sahip oldum. Filtreleri emaneten İzmir’e Gürcan abiye (tarquinnn) gönderttim. Daha askerlik bitmeden kurulum hazırlıklarına başlamış oldum böylece.

Hazırlıklar bu şekilde başlarken başlangıçta kafamda bir türlü oturtamadığım akvaryum standının ne şekilde hangi ölçülerde olması gerektiği konusunu sonradan Google’da yaptığım bir arama ile şakkadanak diye çözüverdim. Aslında mobilyalı bir akvaryum yaptırıp işi kökünden de çözebilirdim fakat ahşap set, profil gibi stantların endüstriyel, DIY görüntüsü daha çok hoşuma gidiyor ve yapmak istediğim akvaryumlarda ve teknik ekipmanların yeri ve kullanımında benim için daha işlevsel oluyor. Google’da örneklere bakarken bu ahşap sehpaya denk geldim ve fotoğrafı hemen kaydettim. Döndüğüm zaman marangozuma gösterip yaptırabilecektim:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191448001.jpg[/IMG]

Ve nihayet 28 Ağustos sabahı doğan güneş dedim, sabah ilk uçakla evime döndüm. Aynı günün öğleni boş vaktim oldu. Sanayi bölgesi evime yakın olduğu için marangozuma gittim ve istediğim ölçüleri söyleyerek örnek fotoğrafı gösterip model olarak aynısından yapmasını istedim. 1 hafta sonra teslim alabileceğimi söyledi. Stantın ana ayak keresteleri 4x8 cm kalınlıkta keresteden. 120x60 cm taban alanı ve 91 cm yüksekliği var. Küçük akvaryumun ve filtelerin bulunduğu kısmın iç yüksekliği ise 61 cm. Teslim almaya gittiğimde gördüğüm sonuç tatmin ediciydi. Eski sette kullandığım 6’lı priz ve küçük akvaryum için sakladığım bant led armatürü sete monte ettim, tam istediğim gibi cuk oturdu:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191452171.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191452281.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191453041.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191453131.jpg[/IMG]

Birkaç gün sonra İzmir’e Gürcan abiden hem filtrelerimi almaya hem de akvaryumların siparişini vermeye gittim. Eski setimdeki akvaryumlarımı yaptırdığım ve işçiliğinden memnun kaldığım Birol abiye (Bornova Akvaryum) 120x60x50h cm ve 60x40x40h cm ölçülerindeki 10 mm kalınlıkta rodajlı camlı, buhar camı kapaklı ve siyah arka fonlu akvaryumların siparişini verdim. Hafta sonuna teslim alabileceğimi söyledi.

Hafta sonu akvaryumları almaya gittim. Tuğrasız, her ay sanayi görmeye başlayan Doblo model ihtiyarın arka koltuğuna büyük akvaryumu, bagaja küçüğü yükledik. Aksilikler de birer birer yüklenmeye başladı. Akvaryumları eve getirdiğimde büyük babamla beraber taşımak için araçtan indirirken büyük akvaryumun köşesi koltuk kenarının boşluğuna denk geldi ve muazzam ağırlığından dolayı aracın kapı çerçevesine adeta çakıldı ve ön camın köşesinde ciddi bir çatlak meydana geldi! Net hasarı görebilmek için eve taşırken de eski olan apartmanımızın dar ve keskin dönüşlü merdivenleri bizi fazlasıyla zorladı. Ertesi gün akvaryumu tamir etmesi için Birol abiye geri götürdüm. Taşıma kolaylığı olması için ve ağırlığı gibi güvenlik sorunları oluşturabilecek durumlar için akvaryumun yüksekliğini 10 cm kısaltmasını istedim. Böylece akvaryum 120x60x40h cm ölçülerinde oldu ve bu ölçüler de istediğim türler için işimi görür. Sonradan yükseklik isteyen başka tür beslemek ister miyim ve bu yüzden pişman olur muyum bilmiyorum. Şu an için tür konusunda tek planım uzun bir süre edineceğim türlere bakmak. Bu da başka bir günün konusu olsun. Akvaryumunların ilk hali hasar ile beraber şöyle oldu:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191458581.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191459151.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191459061.jpg[/IMG]
(Altlarına parkecilerin kullandığı tabaka kapronlardan yerleştirdim)

Aydınlatmayı asma armatür şeklinde yapmayı planladım. Asma armatürleri görünüm olarak çok beğeniyorum. 2 sene kadar önce Günce zamanlarında Apistogramma akvaryumu kurmak için ilanlarda bitki ararken Manisa’dan Hakan abinin (hak45) ilanına denk gelmiştim. Kendisiyle aynı mahallede oturmamız ve evlerimizin arasının 5 dakikalık yürüme mesafesi olması benim için mükkkkemmmel bir tesadüf oldu. Alışveriş için başlayan muhabbetimiz dostluğa dönüştü. Kendisinin bitki ve malzemeleri konusunda oldukça makul bir ürün çeşitliliği var, ilanını incelemenizi tavsiye ederim. El yapımı armatürler yaptığı için aydınlatma konusunda başvurduğum ilk kişi o oldu. Bana bu konuda çok yardımcı oldu, teşekkür ederim. Armatür henüz hazır değil, önümüzdeki hafta içi muhtemelen elimde olur. Armatür gelince onunla da ilgili detayları paylaşırım.

Dün de lazım olan diğer ekipmanların bir kısmını Malawiizmir’den temin ettim. Büyük akvaryum için Eheim Jager 200 w, küçük için 75 w (çünkü Almanlık) ısıtıcıları aldım. Daha önce kullandığım ve çok memnun kaldığım Seachem Tanganyika Buffer, Seachem Cichlid Lake Salt ve Seachem Prime’ı ve yegâne eski dostum ve de artık bir Tanganyika neferi olan Cenk’in (sinor) tavsiyesi üzerine bakteri kültürü olarak Aquaforest Bio S ürünlerini aldım. Atman At-7500 çift çıkışlı hava motoru, Meç Artemia Seti, 3 farklı boyda Tetra balık kepçesi ve termometreler ise aldığım diğer malzemeler. Gürcan abi de bana 50 kg silis kum temin etmemde yardımcı oldu. Ekipmanları uygun yerlere yerleştirdim. Kepçeleri bir köşeye asmak için askılık monte edeceğim. Alt kısımda kalan boş alan için de başka planlarım var, oralar boş kalır mı hiç?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191503591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191504271.jpg[/IMG]

Ekipmanları uygun şekilde yerleştirdikten sonra büyük akvaryumun yeni ölçüsüyle beraber şu anki görüntü böyle. Filtre malzemelerim henüz gelmedi, daha iç kısımlarını düzenlemedim:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191506381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191507061.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150920191507351.jpg[/IMG]

Dekorasyon için henüz içime sinen, uygun kayaları bulamadım. Bu sefer bu işi biraz ağırdan alacağım, görselliğe önem vereceğim. Eski akvaryumlarında görsellik benim için çok da önemli değildi, balıkların rahat etmesini sağlayacak bir ortam yaratmaya çalıştım hep. Kaya toplamak için müsait bir zamanda tekrar doğa yürüyüşlerine çıkacağım.

Bu çok uzun yazı, uzun olmasını ümit ettiğim bir maceranın çok kısa bir başlangıcıdır. Askerlikten döndükten sonra bu kadar kısa zamanda böylesine maliyetli bir girişimde bulunabilmem için bana maddi-manevi imkânlar sağlayan, başta Caner abi olmak üzere ve burada ismi geçmeyen ve isimlerinin çeşitli nedenlerden dolayı gizli kalmasını istediğim tüm dostlarıma çok teşekkür ederim. Burada yaptığım şeyler çok yeni şeyler, ilk defa yapılmış şeyler değil. Sadece teknik bilgilerin paylaşıldığı, profesyonel çekimlerin olduğu tanıtım formatından çıkıp tecrübelerimi paylaşmak ve ilgilenen herkesle muhabbet etmek için bu şekilde bir anlatım tarzı seçtim, Günce’de de bu böyleydi. Küfür ve bel altı vurma olmadığı sürece her türlü tartışmaya, agresifliğe ve hararete açığım, yeter ki yaşamanın gittikçe zorlaşmaya başladığı zavallı güzel ülkemizde bir nefes alma, kendimizi ifade etme alanımız olan bu hobi çatısının altında kurtlarımızı dökebilelim, varsa eğriler doğrultalım. Buraya kadar sabırla okuyan herkese teşekkürler, ayırdığınız zamanda sizi keyiflendirdiysem ne mutlu. Daha günlük paylaşımlarımı (henüz başlamadım) @neothauma isimli Instagram hesabımdan görebilirsiniz, ayrıca akvaryum kültürüne dair mizah içerikli görselleri paylaştığım @aquarium_memes isimli bir hesabım daha mevcut, bu hesap için varsa orijinal fikirleriniz gönderin, isimlerinizle beraber paylaşabilirim. İki hesabımın da fotoğrafları herkese açık, takip etmeden de göz atabilirsiniz, takipçi sayısı gibi bir derdim yok. Bir sonraki yazıda nelerden bahsederim henüz karar vermedim, onu da zaman gösterecek. Artık zamandan bol bir şeyim yoksa eğer, kaybedecek en önemsiz şey de o olsun öyleyse.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=5ClCaPmAA7s[/VID]
Akvaryumda Hydra Sorunu Nasıl Çözülür
[QUOTE=Carl]Balıklarda sıkıntı yaşadınız mı ? pigme cory var bendede türedi illet.[/QUOTE]

Tanganyika türlerinde sıkıntı yaşamadım ama sistem çökmesi sonucu Pelvicachromis taeniatus erkeğimi kaybetmiştim. Farklı balık türleri üzerinde farklı etkileri olabilir fakat o mesajımda da bahsettiğim gibi en önemli nokta dozajı iyi ayarlamak.
Günce Benim Eski Sevgilimin Adıdır
[QUOTE=Arifhb]

İlk sayfa ve son sayfaya göz atınca..

Konunun başında nano candır derken ilerleyen sayfalarda 150-200 litrelik bir tank göreceğimi düşünmemiştim. Nano candır hakikaten, kolaydır, rahattır, çok yer tutmaz ve kıvrılır durur bir yerde; öyle oradadır ki hissetmezsin. 😊

Hayırlı olsun Armağan bey![/QUOTE]

Teşekkür ederim. Nano hala candır fakat büyük akvaryum denemeden ve dış filtre kullanmadan edemedim, büyük akvaryum deneyimlemek istedim. Bir de ilgilendiğim türler arasındaki etkileşimi görmek istiyorum, ufak akvaryumlarda 2 türden fazlası yük oluyor. Biraz ağırdan alacağım bu çalışmayı. İlerleyen günlerde detaylı bir konu açacağım.
Günce Benim Eski Sevgilimin Adıdır
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060920192107441.jpg[/IMG]

Nerde kalmıştık ?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 399 Online Kullanıcı, 217 Üye

Online Kullanıcılar

seycindaa, mkoc74, mcsavaskan, beyazgul, yakupardahanli, aykutiii, gokselozardali, sherloock, ityo39, EMRAHPAŞA, mrtgrgn, Ercan4lp, sedat s, MiSoSiKiaN, enginm2000, vendetta99, SCORPION_79, bunerf, Ozcandemirr, Mustafa Ünal, Bayulker, jaws78, Ches, psykhe, bymurat06, zenco, brucelee44, Theımam, fikret43, ismailakay, blitzkrieg, ALPDEM, celu, Fatih ÇE, Grydmrlng, hıdır sever, smckr, EsraCem, 3dtarik, ibrahimkilich, senol74, morfimorfi, Nursun, Kutay20, ersel, MustafaAkaydn, Shotokan, rifai, Acil Stop, stroma, sempathyc, yüceL34, AtesAta, Kınayu, Altispinoza, mehmetsahin12, mustafatasan, Mgureci, arconim, Jawaes, Servan, OrdiBuko, Murat. Yalçın., Mikail Erdoğan, littlefish, erdalakçay, mcanergun, Yasin Oktem, istanbul34, dusumsel, CaagriBey, Nonickname, Bonzi, bytrmrt, Noyes, the__legend, DeviLLe, ssozdemirr, frontosahane, Koksal Gurkan, shark, hasancn, kemalby, sagapo38, Gtuncay, darkfreez, musatürk, ilker2626, ONRAYDN, utoku, Alprnk., Odo77, volkanizma06, Aspet, bilenix, armaqan, fatihkuzen, freediscus, ceyh, SmallCandyThing, Buğraa, Poyraz ali, Geyikomet, hakancez, Molyfun, apistoapisto, smithiseek, KILLIFISH, orimohito, emregungor, suslu_78, brsyc, ahmet.yildiz, extuin, hll7496, YAYDIN, BAHÇİVAN, aldemirgen, furkantenekeci, USD4EVER, Gogeta, gokkurt, AytekinOnur, bymalavi, ftahtaci, sezai25, incaia, cozsahin, PetVaryum, Barış, Quersian, DarkSaqa, aslansenol, walfpak, onurxonur, UfukVural, Senol, UGURBEY, zekigonlum, cetin77, Alcynone, Seymur, icelebi, Seyit SUNGUR, ahmetyesevi, aires, AQUAMAN, hakanturken108, ternapi, ccapslcokk, fatihincky, leonisleo, cakas, TurX, livadi, Salihk117, viper_78, sameterke, doganksl, Aytekeli, greenday, Penguen, Seycinda, godalci, SaNsAsYoN, agbaglama, yilmazportakal, AmazonDream, Mrtypc26, canspartan, CERANOXE, lazarusv20, sinor, BaharB, YeniBalikciniz, Erkan1112, dmhrt, tunaercan82, omerankara, sercanoz, otuzkilo, YunusAslan1453, biray, egedeveli1, adige42, teskere, yavgaf, Frknnergiz, Bora1978, AlienArcher, kontrast, Meteor71, RuLing, Furcifer, JangoFettus, bykocaelili, aybas, cuce__vatoz, ridvancetin, yns325, Muratrasim, Brothers, M.mıslı, Nedimgurses, dislokasyon, Csumer, emre5255, Oguzhan YILDIZ, aXarayli, Selçuks, Amerikan Chicled, zatonica, Lunatic, ers1905, EmrullahBaskan, fishbone, Aquaplant, BoraBerkol,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,761,556 Mesaj
  • 403,874 Konu
  • 91 Forum
  • 142,964 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,717 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.