ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
monster
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
35
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Haziran 2007 15:19
Son Ziyaret:
21 Ocak 2020 18:00
Toplam Mesaj:
1094 [0.24 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Adnan Kaya
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1995
Yaş:
25
İl:
Ankara
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Adnan Kaya 1 adet Halfmoon Betta

SON 10 MESAJI

Yeni Akvaryum Kurulumu (elma Salyangozum Öldü)
Merhabalar,

Ölen salyangozunuz hakkında bir şey diyemeyeceğim ne yazık ki. Çünkü şu sıra ben de iki tane elma salyangozumu sebebi belirsiz halde kaybettim. Halbuki her şey gayet yolundaydı.

Beyaz yosun sorununa gelecek olursak; elma salyangozları bu konuda işin ehlidir fakat salyangozlardan yana sorun yaşyorsanız karides, otocinclus, SAE gibi yosun odaklı canlılara başvurabilirsiniz. Bu arkadaşlar da yosun problemini kolaylıkla çözebilir. Bunlar da olmuyorsa su değerleriniz ciddi anlamda sıkıntılı demektir ki beyaz yosunun asıl sebebi de budur. Bitkili bir akvaryum kurmak istiyorsanız er yada geç SAE ve otocinclus gibi canlılara ihtiyaç duyacaksınız demektir. Baktığınız balık türlerine göre karides de ekleyebilirsiniz.[EDIT]monster,2020-01-20 22:07:15[/EDIT]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/28439/180120200251291.jpg[/IMG]
Beta Akvaryumu
[QUOTE=Beta_balik]Akvaryumdaki kökler yati köküne benziyor, zararlı olmaz.
Akvaryumu bölmek istiyorsanız Arda Bey'in dediği şey sıkıntılı olabilir. Bettalar sürekli birbirini görmemeli. Dişi erkek bile olsalar bir süre sonra strese girme ihtimalleri var.
Yapay bitkiler suyun kalitesini bozar. Bu yüzden tavsiye etmem. Köke anubias petiye, java fern yada moss sarabilirsiniz. Ayrıca su üstüne bitki de eklerseniz daha uygun bir ortam oluşur. Kum silis olduğu için köklü bitki yetiştiremezsiniz ama eğer imkanınız varsa kumu değiştirip birkaç çeşit bitki daha ekleyebilirsiniz. Değiştirmeyecekseniz tilki kuyruğu tavsiye ederim, tasa bağlayıp yada kuma gömüp bakabilirsiniz.
Filtre biraz akıntı yapabilir olduğu bölmeye. Bu yüzden değiştirmeniz iyi olur, filtresiz balık bakılmaz çünkü. Pipo filtre yada görüntü açısından daha iyi olan şelale filtreyi kullanabilirsiniz.
Ayrıca bir adet ısıtıcı ihtiyacınıza var. Betta için ideal su sıcaklığı 28 derecedir, 21 derecenin altına düşmemeli.
Benim görüşüme gelirsek, bence akvaryumu bölmeyin. Zaten kareye yakın bir şekli olduğu için güzel bir görsellik alamazsınız. Bol bitkili yapıp, bir tane erkek betta, sürü halinde rasbora bakabilirsiniz. Yada 4-5 dişi betta bakabilirsiniz. Daha farklı bir tür isterseniz şu aralar satışı daha da yaygınlaşmış olan barışçıl bettaları öneririm ben. Betta imbellis yada wild betta gibi. Onların dişi ve erkekleri bir arada bakılabilir. Uzun yüzgeçleri olmasalar çarpıcı renkleri vardır. [/QUOTE]

Verdiğiniz tavsiyeler gayet yerinde tavsiyeler yalnız birkaç şey söylemek istiyorum.
Öncelikle sürü balıkları için 40 litre yeterli bir hacim değildir. Üstelik neon tetra, rasbora gibi sazansılar ve tetralar renkli ve alımlı objelere ilgi duyup didiklemeye meyillidir. Bu yüzden bettanın kuyruk ve yüzgeçlerine zarar verebilirler.
Wild betta dediğiniz eğer form olarak wild ise elimizdekilerle aynı agresifliği gösterecektir. Imbellis ise çift olarak bakılabilir.

Verdiğiniz her bilgi için ayrı ayrı teşekkürler. [:iyi:]

Benim görüşüme gelecek olursak;
Akvaryum şeklen bölmeye uygun değil gibi gözüküyor. Üstelik üretim için de uygun değil. İmkansız değil, elbette yapılır ama üretim için daha az yükselikte ve daha az hacimli bir akvaryum uygun olacaktır.
Kökler, betta akvaryumları için gayet uygun gözüküyor. Canlı bitkilerle desteklendiğinizde gayet güzel bir akvaryum oluşturacağınızı düşünüyorum.
Yemleme için piyasada bettalar için özel üretilmiş yemler var. Bunlara ek olarak haftada 2-3 kez tubifex gibi protein ağırlıklı yem takviyesinde bulunursanız bettanız hem daha mutlu hem de daha sağlıklı olacaktır.

Sağlıklı hobiler...
Yıllar Sonra Yeniden...
[QUOTE=Beta_balik]Maşallah çok güzel bir balık. Akvaryum da çok güzel olmuş, bettaya yakışır şekilde. :) Yalnız sealar için pek uygun hacim değil. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam sürü balıklarıydı, altı-yedi tane koyarsanız da hacme fazla gelir. [/QUOTE]

Öncelikle çok teşekkürler. SAE'ler periyodik aralıklarla akvaryuma dahil olan temizlik görevlilerimiz. [:)]
Yıllar Sonra Yeniden...
Ölçüler: 20x20x15
Canlı Türleri: 1 adet Halfmoon Betta, 2 adet SAE
Bitki Türleri: Mayaca Fluviatilis, Anubias Barteri var. Nana, Pistia Stratiotes, Echinodorus Vesivius
Tankın Yaşı: 1,5 ay
Filtrasyon ve Işıklandırma: Düzenli su değişimi, 2,4 W Tek Sıra 12 adet beyaz LED
Tasarım ve Dekorasyon: Siyah Hagen Kum, Kaya, Meşe Yaprağı

Herkese merhabalar,

Yıllar önce çeşitli sebeplerle ara vermek zorunda kaldığım, çok sevdiğim hobime 30 Kasım itibariyle çok ani bir kararla geri döndüm.
Tam metroya binecekken metro çıkışında bir petshop olduğunu farkedip 'Bir bakayım ne var ne yok' diyerek başlamış oldum tekrar. Şansımdır ki yeni balıkların geldiği güne denk geldim. Ardından olanları anlatması için sözü fotoğraflara bırakıyorum. Fotoğraflar üzerinde ufak tefek oynamalar var, mazur görünüz.

Bu arada elemanın adı Bob. Kız arkadaşım elemanın renklerini, Bob Ross'un yaptığı resimlerdeki geçişlere benzettiği için bu ismi uygun gördük.

Zamanla gelişmeleri ve değişimleri aktarmaya devam edeceğim.

Sağlıklı hobiler.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/28439/150120201538161.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/28439/150120201538061.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/28439/150120201538201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/28439/150120201538271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/28439/150120201538381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/28439/150120201538421.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/28439/150120201542121.jpg[/IMG]
15 Lt Betta Akvaryumu
Kurulumunuz başlangıç olarak gayet başarılı. Küp akvaryum benim yumuşak karnımdır ayrı bir sempati duyarım. Filtre iş görür fakat akıntı şiddetine dikkat etmek lazım. Anubias'ı bir köke veya kayaya tutturmanız gerekir. Ayrıca bettalar genel olarak vakitlerini yüzeye yakın geçirmeyi severler. O yüzden yüzey bitkileri veya yüzeye uzanan bitkiler tercih etmeniz bettanızı daha da mutlu edecektir. Tercih edeceğiniz bitkiye göre tabana ilave yapmanız gerekebilir o kısma dikkat ediniz. Kumun siyah olması akvaryumun daha net anlaşılabilir olmasını sağlamış. Siyah bir arkafonla da bu durumu destekleyerek akvaryumu daha da göze hoş görünür hale getirebilir ve filtrenin bağlantılarını saklayabilirsiniz. Son olarak betta akvaryumlarının üstünün ya kapalı olması ya da su seviyesinin bettanın su dışına zıplayamayacağı seviyede olması gerekir. Elinize sağlık...
White Platinum Betta
Hakettiği değeri ziyadesiyle alan bir betta daha. Akvaryumun dizaynı da gerçekten çok sade ve etkili. Ancak benim nacizane fikrim bettaların habitatlarından da yola çıkarak biraz daha bitki yoğunluğunu arttırırsanız hem daha tok bir görüntüye ulaşırsınız hem de bettanız çok daha mutlu olur. Sağlıcakla...
Vt Betta Zıplayarak Yem Kapma Video
Bahsettiğiniz yemler iç parazit yapabilir. Bu tür yemler arasıra kullanılmalı bettalar için. Haftada 1-2 kez en fazla. Balık sağlıklı görünüyor o yüzden normal yemleme temposuna devam ama bu yemlere dikkat.
İlk tecrübem
İlk betta deneyiminiz olduğu için ben şimdilik üretim önermiyorum. Öncelikle balığı tanımalı, belli bir düzeyde tecrübeye ulaşmalısınız. Betta üretimi tecrübe gerektiren ve kolay olmayan bir süreçtir. Bu yüzden şimdilik balığınızın seyir keyfini çıkarın. Bu arada bu arkadaş pek yakışıklı 
Yeni ufaklık Double Tail Halfmoon
Afyon'da güzel bir tabir vardır 'Bizim oğlan' diye. Bu bizim oğlan pek yakışıklıymış . Bitkili bir akvaryumda renklerini çok daha hoş bir şekilde gösterecek ve sağlıklı olacaktır. Lakin nano bitkili düşünmüşsünüz fakat 4 farklı bölme yapınca bana göre akvaryumun doğallığı zarar görecektir. 15-20 litrelik nano bitkili akvaryumda bizim oğlan müthiş bir seyir zevki sunacaktır size. Ayrıca hakettiğini de söyleyebilirim. Fotoların devamını da bekliyoruz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.